Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Ако според тебе треба да идат во затвор, што мислиш по твое мислење зошто уставното Јавно Обвинителство не покрена постапка против функционерите на власта?
..можеби затоа што не ма причини да покрене таква постапка , само на основа што некои мали џокици мислат дека треба..... Не би сеа да распредам на темава.., мислам дека е и премногу трици изедено , на нормален човека му збогтисува...[DOUBLEPOST=1488971011][/DOUBLEPOST]
Ќе остаам модераторите да одлучат како да се справуваат со вакви постови, не те пријавувам.

ПРЕВАРА, пишуваш од лукративни причини. Како да те есапам за жив, едноставно не ми е јасно? Со твоиве неповрзани, нелогични, нерационални тези смотани во обланда на лош хумор и полусфатени (од тебе самиот) прикаски, нормален човек нема што да праи освен да ти се изнасмее или да го фати жал за тебе (ова ако не знае за каков мизерен криминалец се работи).
Ај покушај понатаму без навреди.
Реално ти ми пречиш и срам ми е од тебе. Срам ми е вака форумски што те познавам. Не ме цитирај, 100 пати сум ти рекол - само си даваш автоголови. Интелектуална инфериорност не се надоместуе со погласно гракање - таква среќа си имал, таков си се родил. Си се дочепал до интернет, пробај да се еманципираш малку и да фатиш некое ниво кое го имаат нормални луѓе.[DOUBLEPOST=1488969559][/DOUBLEPOST]

Џорџе, Џорџе :facepalm: ај оваа претста'ва добиј ја жити све.

Џафери е роден во гостиварското село Форино на 15 април 1962 година. Основно училиште завршил во соседното село Чегране, а средното го продолжил во Белград на Воената гимназија. Студирал на Воената Академија на Копнена Војска на ЈНА– Смер Пешадија во Белград и Сараево. Постдипломски студии – Специализација за Командни и Штабни должности на Воена Академија „Генерал Михајло Апостолски” - Скопје во Скопје. За време на воениот конфликт во Македонија во 2001 година, Џафери бил висок офицер во АРМ и командувал со единиците во тетовската касарна. На 28 април, на денот кога е извршен масакрот кај Вејце, бил дежурен командант во касарната во Тетово[1]. Неколку дена потоа дезертирал и преминал во терористичката ОНА како командат Форина.[2]
Алмеида, дај бе претсави се на ПП , може стварно немам појма со каква величина од Валхала си имам работа .., да не се праам ваков шутрак дебатирајќи со тебе. Вам таму горе со уберменш синдромот и а да кажам ви личи на увреда.... :) :)
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
..можеби затоа што не ма причини да покрене таква постапка , само на основа што некои мали џокици мислат дека треба..... Не би сеа да распредам на темава.., мислам дека е и премногу трици изедено , на нормален човека му збогтисува...[DOUBLEPOST=1488971011][/DOUBLEPOST]
Алмеида, дај бе претсави се на ПП , може стварно немам појма со каква величина од Валхала си имам работа .., да не се праам ваков шутрак дебатирајќи со тебе. Вам таму горе со уберменш синдромот и а да кажам ви личи на увреда.... :) :)
Вчера Милошоски потврди дека снимките се вистинити, што значи дека криминалите се вистинити не е тоа дали јас сакам или друг сака, криминал има и треба да е казнет. Тоа е најбитното нешто во моментов.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Што не е јасно, имавме војна со Албанците се пукаше и изгубивме. Ние очи сеа ќе си вадиме кој поише им дал а кој допрва ќе им дава, смешно☺И пак да иаме па ќе изгубиме ,а недајбоже да имаме.И ова шо се пали баграва на патриотизам ..жално, ќе бидат пак наместени ко на карпалак од истиите патриоти,а ако преживеат у најдобар случај цел живот со трауми ќе останат и пола пари шо ќе ги заработува остатокот од животот ќе ги дава на некој внук на учка шо со слушалки си гледа филмови у министерство за финансии зш нема да има смисла да не доаѓа на работа со новиот закон за "ресоцилизација".А шаткава и црпнатиов па ќе си бидат милионери, а ја со 30 уште со моите ќе живеам.Чук Чук моја македонијо
Toa sds ve laze deka izgubivme, a vistinata e deka ako ne dojdea prodavacite na magla od nadvor da gi spasuvaat skiptarskite voski za edno 15tina dena ke gi zbrisevme. E tuka e najgolemata greska, nemase ni ramkoven ni nisto da vidat, ke si gi svitkaa opaskite nazad vo kosovo. I trebase odma da se postavi kineski zid na granicata so kosovo i sve da se minira.[DOUBLEPOST=1488973185][/DOUBLEPOST]
Вчера Милошоски потврди дека снимките се вистинити, што значи дека криминалите се вистинити не е тоа дали јас сакам или друг сака, криминал има и треба да е казнет. Тоа е најбитното нешто во моментов.
Najbitno e koga ZZ ke prai sunet, a koga sekerinska ke si ja mumificira tikvata sprema serijatskite zakoni.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Toa sds ve laze deka izgubivme, a vistinata e deka ako ne dojdea prodavacite na magla od nadvor da gi spasuvaat skiptarskite voski za edno 15tina dena ke gi zbrisevme. E tuka e najgolemata greska, nemase ni ramkoven ni nisto da vidat, ke si gi svitkaa opaskite nazad vo kosovo. I trebase odma da se postavi kineski zid na granicata so kosovo i sve da se minira.
не требаше Александар да оди за индија, требаше да продолжи по стапките на таткому и да ја дозајакне Македонија, наместо цела војска и сила да ја растури од тука до банкок. Таква Македонија ќе можеше да му се одупри на Рим и да остане најсилното царсво и денес ние ќе бевме Германија во Европа и ние ќе ги обидунувавме сите држави од Урал до Атлантик
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.555
Поени од реакции
36.516
Заев прифатил двојазични амблеми на војската и полицијата, потврди ДУИ!

Амблемите на војската и полицијата ќе бидат двојазични во општините каде што Албанците се над 20% и во градот Скопје.


Ова вечерва во емисијата „24 Анализа" го изјави портпаролот на ДУИ Бујар Османи.

Османи и потврди дека со СДСМ е договорено и банкнотите да бидат двојазични.

-Тоа е предвидено во драфтот кој што е одобрен од Претседателството. Стои во усогласениот текст на предлогот законот со СДСМ, рече Османи.
Само некои делови од интервјуто на Османи ви се убави.

На пример тие делови кај што Османи вели дека истиот договор со Сдсм бил договорен со Дпмне не ви е убав и го игнорирате :гик:
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Алмеида, дај бе претсави се на ПП , може стварно немам појма со каква величина од Валхала си имам работа .., да не се праам ваков шутрак дебатирајќи со тебе. Вам таму горе со уберменш синдромот и а да кажам ви личи на увреда.... :) :)
Шо има да ти се претставувам - претставен сум со тоа што го мислам и го пишувам. Упознавај се со истомисленици, ширете љубов меѓу себе.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Само некои делови од интервјуто на Османи ви се убави.

На пример тие делови кај што Османи вели дека истиот договор со Сдсм бил договорен со Дпмне не ви е убав и го игнорирате :гик:
Па добро, реално, тоа што дпмне прифатиле не значи дека по автоматизам треба да замижиме што и есдеес прифатиле и тоа да биде еден вид изговор на поддржувачите на есдеес.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Дали според тебе Грујо и сите оние што се осомничени во случаите од Сјо треба да лежат во затвор?
Кога?
Во затвор се лежи ако има правосилна судска одлука. Што има да мислам. А ако ме прашуваш дали се сомневам во политичарите дека ја злоупотребуваат функцијата за лична корист, да, генерално да, за сите. Секако, не значи дека и сите го прават тоа.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
20.028
Поени од реакции
16.113
Друг е муабетот. Ако ти Ireal си власт во државата а јас Lazar31 сум граѓанин, независно дали сум опозиционер или не ако сум направил криминал ти како власт си должен и одговорн за спроведување на законот и треба да сносиш одговорност за неспроведување на законот. Јас како криминалец ке сторам се за да ја избегнам одговорноста а ти како власт си одговорен да ме изнесеш пред лицето на правдата и да одговарам. Неможеш ти како власт да се жалиш на медиуми и по кампањи како јас сум криминалец а во исто време немаш ништо превземено за гонење на криминалот кој сум го направил. Ако не си способен да го спроведеш законот треба да си поднесеш оставка и да сносиш одговорност за непостапување по должноста. Значи ако зборуваш дека функционерите на рибарската партија се криминалци, пред тоа имаш должност, со сите институции кои ти стојат на располагање да согласно законите ги гониш криминалците од рибарската партија. Кој треба да ги изврши правосилните затворски казни за Бучковски, Миленко...? Власта или опозицијата? Во чии раци се полиција, ЈО, судови? Ако си власт со капацитет и ти е чист газот немаш проблем за спроведување на законот, но ако си фукара со мрсен газ тогаш само ке трубиш по медиуми без ништо да превземеш.
прво треба точно да знаеш како е по закон, се уште има судство тука, трета власт, иако заев најавува дека ќе ја укине. Освен тоа имаше периоди и кога сдсм го имаше МВР, па што направи ?? ништо, лично Спасовски му ги извади на криминалецот лисиците а полициски инспектори добија ќотек.
Да не кажувам дека за главниот на шарените од Охрид дојде Интерпол потерница за криминали во Хрватска и тоа се замачка, дали бејли интервенирал дали што, незнам...
По твое СДСМ ќе бара од дпмне одговорност зошто не ја расчистил аферата Т-хоме, а во која се не само Муса и Бучко, туку и самите партии, Дуи и СДСМ...[DOUBLEPOST=1488974960][/DOUBLEPOST]
Тресла се гора. Македонија треба да се фокусира на криминалот и парите изнесени од државава

http://faktor.mk/osmani-toa-shto-dogovaravme-so-sdsm-beshe-dogovoreno-i-so-vmro-dpmne
Портпаролот на ДУИ Бујар Османи во интервју за ТВ 24 открива дека со ВМРО ДПМНЕ и со СДСМ договарале исти услови и договориле речиси идентични работи во однос на употребата на албанскиот јазик, а уставот нема да се менува.
Тој рече дека се унапредува употребата на јазикот првенствено во општин ите каде Албанците се над 20 отсто. Во тие места амблемите на полицијата и војската ќе бидат и на албански јазик, а во однос на банкнотата, се предвидува таа да не трпи големи измени, осносно како што рече Османи, на местото каде пишува Народна Банка, ќе пишува Народна Банка и на албански јазик.

Инаку од она што е прво пишано во платформата (таа платформа, некоја, ...) и документот подготвен од властите во 2015 на владиниот сајт за социјална кохезија
има многу сличности. Како темел, како идеите за оваа т.н. платформа се црпени од документот со препораки.
До сличен заклучок дошле и новинарите
http://novatv.mk/platoformata-na-dui-vo-dokument-predlozhen-od-vladata-vo-2015/
Сите услови кои лидерот на ДУИ,Али Ахмети, им ги поставува на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ,Никола Груевски, и на претседателот на СДСМ,Зоран Заев, за формирање на нова Влада, уште пред една година се договорени во официјален владин документ.
Од она што може да утврди од текстот во документот, не се работи за федерализација, кантонизација, поделба на државата, туку за услови поставени во Охридскиот рамковен договор, а потоа и во приоритетните реформи на Договорот од Пржино.
Да им се дозволи на сите граѓани да се обраќаат на централните институции на македонски јазик и на јазикот што го зборуваат најмалку 20% од граѓаните во Република Македонија, без оглед на нивното место на живеење, да се обезбеди превод на подзаконски акти на албански јазик, да се обезбеди автоматско издавање на лични документи на службените јазици за граѓаните од албанската заедница, да се дозволи претседавањето на собраниските седници на албански јазик, да се разјаснат одредбите за јазикот во Законот за локална самоуправа и да се опфати и градот Скопје, да се стандардизира употребата на службените јазици за сите јавни знаци, обезбедување на целосно спроведување и унапредување на јазичните права во судскиот сектор.
....итн...
еве го документот. има интересни заклучоци и препораки (дифолт страната се отвора на албански што кај некои патриоти ќе предизвика негодување ама тоа е тоа.
http://www.siofa.gov.mk/
Да беше дпмне тогаш во влада, поинаку ќе се отвараше)
http://www.siofa.gov.mk/data/file/dokumenti/ATT01290.docx
па Дуи ѓоа ќе почне да чачка од своиоте, ама не ми се верува...ете, нека поќнат од милионите евра од Т-хоме а и бејта е сомнителен, се нафатирал неколку милки евра на брзак...
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
прво треба тоќно да знаеш како е по закон, се уште има судство, тука трета власт, иако заев најавува дка ќе ја укине. Освен тоа имаше периоди и кога сдсм го имаше МВР, па што направи ?? ништо, лично Спасовски му ги извади на криминалецот лисиците а полициски инспектори добија ќотек.
Да не кажувам дека за главниот на шарените од Охрид дојде Интерпол потерница за криминали во Хрватска и тоа се замачка, дали бејли интервенирал дали што, незнам...
По твое СДСМ ќе бара од дпмне одговорност зошто не ја расчистил аферата Т-хоме, а во која се не само муса и Бучко, туку и самите партии, Дуи и СДСМ...
ќе се воведи ред и поредок во државата. Не е тоа само тие стотина криминални случаеви кои власта ги направи а чии траги се во снимените материјали од странските служби, поставување на државата на здрави демократски основи е битното, да нема повеќе прогони врз партиска основа или судења и убивања на луѓе само зато шо се противници на власта, да не можат министри па и директори по телефон да наредуваат како и кого да гонат обвинитиели ккој да судат а кој да ослободат судиите и кој да живее а кој да умре. Да се направи држава со одговорна власт, со министри и директори кои ќе ги понесат на свои плеќи и неуспесите и промашувањата во нивните ресори и фирми а не само да се сликаат со успеси.
Мора да се изгради една таква Македонија
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Џорџе, Џорџе :facepalm: ај оваа претста'ва добиј ја жити све.

Џафери е роден во гостиварското село Форино на 15 април 1962 година. Основно училиште завршил во соседното село Чегране, а средното го продолжил во Белград на Воената гимназија. Студирал на Воената Академија на Копнена Војска на ЈНА– Смер Пешадија во Белград и Сараево. Постдипломски студии – Специализација за Командни и Штабни должности на Воена Академија „Генерал Михајло Апостолски” - Скопје во Скопје. За време на воениот конфликт во Македонија во 2001 година, Џафери бил висок офицер во АРМ и командувал со единиците во тетовската касарна. На 28 април, на денот кога е извршен масакрот кај Вејце, бил дежурен командант во касарната во Тетово[1]. Неколку дена потоа дезертирал и преминал во терористичката ОНА како командат Форина.[2]
И? Што имам јас врска со него? Кажав мое мислење зошто секој станува министер. Затоа што на коалиционерите не им се вели не, туку ги прифаќаат нивните кадри за договорените министерства (и други функции). Можеби не сум во право.
Ама ти си навистина дојден на форумов за да си ја трошиш маката врз нас. За се нешто наоѓаш виновници.[DOUBLEPOST=1488975209][/DOUBLEPOST]
Не можеше Груевски да рече предложете друг човек за тоа место или не правиме влада со вас ? Или во интерес на РМ беше да имаме таков министер
Или не правиме влада. Сигурно. Ако е така, цела ДУИ е ОНА, трансформирана, почнувајќи од Ахмети.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.758
Поени од реакции
44.096
znaci koga DUI ke kaze deka sdsm toa i toa prifatile, vie, vklucuvajki gi i site mediumski portparoli, toa go zemate zdravo za gotovo i toa e tocno, ok, eve neka bide taka, sto znaci, spored taa vasa logika, izjavite od dui, kade velat deka duri imaat i pismeni dokazi deka vmro sve prifatile, osven sjo i zakonot za zastiteni svedoci, e isto taka tocno, ili, izjavata na gradonacalnikot na cair koj veli deka vmro duri prifatile i mnogu poveke od sdsm ....

:tvg:

Daj odlucete na sto ste sea, nemojte vaka na penali da se mestite, ko antonio vcera za sodrzinata na bombite, ako se lepeni i seceni, neka ostanat lepeni i seceni a ne nivnata sodrzina da e 100% tocna, samo narativot na sdsm i tolkuvanjeto da e losho, isto i so dui, ako dui lazat, neka si ostane taka do kraj, a ne da vi se bitni samo onie izjavi koi vas vi odgovaraat.
 
Последно уредено:
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Дали според тебе Грујо и сите оние што се осомничени во случаите од Сјо треба да лежат во затвор?
A spored tebe zaev treba li da lezi? Mislam deka kaza oti se slozuvas i nego da go piknat, pa sto togas cekas i ne odis da go plukas partiskoto sjo so gleda samo na ednata strana? Ne ti e sram da dozvoluvas i da podrzuvas dokazan aboliciran i povtorno faten na delo kriminalec da se sprema da dojde na vlast?
 
Последно уредено:
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Во тој случај може законите да паднат на Уставен суд или Претседателот да одбие да ги потпише.
Може еднаш да одбие, пак ќе се изгласаат в Собрание и вториот пат мора да ги потпише, какви и да се.[DOUBLEPOST=1488975529][/DOUBLEPOST]
Вчера Милошоски потврди дека снимките се вистинити, што значи дека криминалите се вистинити не е тоа дали јас сакам или друг сака, криминал има и треба да е казнет. Тоа е најбитното нешто во моментов.
Не значи тоа. Снимките не се доказ на суд. Ни СЈО не ги користи на суд, смешно е и да помисли да ги користи, ќе бидат отфрлени истата секунда, од било кој судија.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.807
Поени од реакции
40.965
znaci koga DUI ke kaze deka sdsm toa i toa prifatile, vie, vklucuvajki gi i site mediumski potparoli, toa go zemate zdravo za gotovo i toa e tocno, ok, eve neka bide taka, sto znaci, spored taa vasa logika, izjavite od dui, kade velat deka duri imaat i pismeni dokazi deka vmro sve prifatile, osven sjo i zakonot za zastiteni svedoci, e isto taka tocno, ili, izjavata na gradonacalnikot na cair koj veli deka vmro duri prifatile i mnogu poveke od sdsm ....

:tvg:

Daj odlucete na sto ste sea, nemojte vaka na penali da se mestite, ko antonio vcera za sodrzinata na bombite, ako se lepeni i seceni, neka ostanat lepeni i seceni a ne nivnata sodrzina da e 100% tocna, samo narativot na sdsm i tolkuvanjeto da e losho, isto i so dui, ako dui lazat, neka si ostane taka do kraj, a ne da vi se bitni samo onie izjavi koi vas vi odgovaraat.
Ubo pogore peja go citirase drugar ti ne sum ja, ali gledam nitu eden od vas ne znae da odgovori
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom