Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Точно.
Могерини, Бејли, Еди Рама и Хашим Тачи не се цел свет.

Амбасадорот на Исланд побара ли да се даде мандатот?
A be sh'o ke prajsh...Tolku im sechat tikvite i nivnata percepcija e ogranichena, nivniot mozok funkcionira od Brisel do Kosova i nishto povrke. Beyond this za niv e magla i prostor na magma plazma...
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Гренланд нема амбасадор и Гренланд е во составот на Кралството Данска. Доволно е што се изјаснија Могерини и Хан за да биде очигледно дека цела ЕУ е против тоа. И Норвешка сега се изјасни против тоа. А наскоро и Мали со Тимбукту ќе се изјаснат против тоа.
Могерини и Хан се сопственици на Македонија?
Норвешка се изјаснила! :vozbud:
Се очекува соопштение од Брегот на слоновата коска дека Иванов треба да го даде мандатот :pos:
 
B

Borg_Drone

Гостин
Изгледа ти не си го гледал видеото со вицето?
Најискрено и јас да бев груевски од морална одговорност би поднел оставка.

Но не може ради грујо да казнат цела нација,не можат ради груја да воведат двојазичност на цела територија.До сега ни еднаш јавно СДСМ не се изјаснил дека е против двојазичност на цела територија иако во самиот устав пишува и јазикот на друга етничка заедница која говори на друг јазик различен од македонскиот е исто така службен јазик.Но каде пишува дека тој друг јазик е албанскиот?Како заев ќе го изведе тоа кога немал да менува устав а самиот Груби кажа дека прифатил?Дали ќе не поебат со некој заобиколен закон или ќе не прават будали во здрав мозок дека уставот наложувал така?Како ни го начукаа за територијална поделба?
За тебе не се изјаснил за мене пак се изјасни. Секој ги толкува различно работите. Во секој случај пишав и ќе пишам пак, Груевски цела држава ја имаше под своја контрола а не објави ништо за Заев додека пак Заев објави милион работи за Груевски кои се вистинити и кои докажуваат дека Груевски нема кредибилитет да зборува за патриотизам зошто тој е полош и од Заев.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.564
Поени од реакции
36.519
От доста време следам состоjбите во РМ и ми е интересно, како едно чисто формално даване на мандат може да стане толкова проблематично.
Знаете...2 години политичка криза и наполно логично е изборите да бидат решението. Доjдоха изборите и после нив кризата стана не само парламентарна, но сега и уставна.
Просто се чудам...дали тоа е талант или глупост.
Ами не им се оди затвор, никако не се даваат.
 
B

Borg_Drone

Гостин
Могерини и Хан се сопственици на Македонија?
Норвешка се изјаснила! :vozbud:
Се очекува соопштение од Брегот на слоновата коска дека Иванов треба да го даде мандатот :pos:
Не се сопственици на Македонија ама не ја бива работата и со дваесет будали и еден паметен.
 
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.376
Поени од реакции
1.959
Во меѓувреме Меџити тврди дека имаат писмени докази дека ВМРО ја прифатиле платформата:

http://www.mkd.mk/makedonija/politika/medzhiti-imame-pismen-dokaz-deka-vmro-dpmne-prifati-i-dvojazichnost-i-kazni-ako

А верувам дека Албанциве не лажат. Дури и сигурен сум. Откако видов како пред камери ослободуваат нивни човек кој каменуваше наши деца овие за мене се квази-патриоти и ништо повеќе.

Да видам само што ќе речат сега ВМРО. Сега ќе испадне овие лажат.[DOUBLEPOST=1488918381][/DOUBLEPOST]

Повели:

http://www.mkd.mk/makedonija/politika/medzhiti-imame-pismen-dokaz-deka-vmro-dpmne-prifati-i-dvojazichnost-i-kazni-ako
Имаше еден од тие, за кои си сигурен дека не лажат, пред некој ден кажа нешто во стилот дека албанските лидери биле кај Еди Рама на роденденска забава, а не за некаква си платформа да прават.

Туку, што ти е поентава тебе? Кој е твојот став? Штом ВМРО ја прифатиле платформата, пошто нели, така кажале Меџити&другарите, нема што да се буниме? Да си го лапнеме и да си ќутиме.
Таков впечаток се добива од твоите постови.

П.С- Мислев дека не си партиско војниче, ама изгледа грешка сум бил..
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.564
Поени од реакции
36.519
Ne be Svedska koja ima million no go zoni, koj od zlatna drzava napravija no go zone, tie ke ne spasuvat kako da gi resime problemite so plemevo.
Така е. Нашинците во Малме и цела Шведска, масово ја напуштаат земјата и се селат во предградијата на Москва да варат водка и да пејат похвални песни за Путин и Ѓорге.
 
V

viktora

Гостин
Немаше ли изјава дека грујо се прифатил освен СЈО и дека тука пропадна љубовта?
Ако верваме да верваме во сите изјави
Грујо јавно кажа дека не ја прифаќа платформата а заев ве вергла демек нема да мењава устав.
Сега на ДУИ им верувате дека грујо прифатил а не му верувате кога вика и заев прифатил.
Него ти што мислиш?Ај тури му курот на грујо,нека биде дека све прифатил само СЈО не.
Него Грби лаже дека зајакот прифатил или Зајко лаже дека нема да менува устав?
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.965
Поени од реакции
57.714
Ne be Svedska koja ima million no go zoni, koj od zlatna drzava napravija no go zone, tie ke ne spasuvat kako da gi resime problemite so plemevo.
Нема Шведска да не спаси, ама Индија ќе не спаси затоа? :pos:

Могерини и Хан се сопственици на Македонија?
Норвешка се изјаснила! :vozbud:
Се очекува соопштение од Брегот на слоновата коска дека Иванов треба да го даде мандатот :pos:
Соопштение на БСК е иста тежина ко соопштение од Индија. Ти прв спомна такви ирелевантни држави за Македонија. Самиот себеси се потсмеваш сеа?

ЕУ, САД, Русија, Турција, соседите и останатите балкански земји, тоа се сите држави чии ставови имаат реално влијание врз и за Македонија.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Не се сопственици на Македонија ама не ја бива работата и со дваесет будали и еден паметен.
Ако се соберат 20 твои комшии и бараат да им го прешишеш имотот, ќе им го препишеш ли?
Могерини може во ЕУ да си тера и штима политики, тука не.
 
B

Borg_Drone

Гостин
Имаше еден од тие, за кои си сигурен дека не лажат, пред некој ден кажа нешто во стилот дека албанските лидери биле кај Еди Рама на роденденска забава, а не за некаква си платформа да прават.

Туку, што ти е поентава тебе? Кој е твојот став? Штом ВМРО ја прифатиле платформата, пошто нели, така кажале Меџити&другарите, нема што да се буниме? Да си го лапнеме и да си ќутиме.
Тков впечаток се добива од твоите постови.

П.С- Мислев дека не си партиско војниче, ама изгледа грешка сум бил..
Дали ти мислиш дека сум партиско војниче или не тоа не ме интересира. Јас знам доволно за себе кој сум и што сум. Тоа што имам различно мислење и тоа што тебе тоа не ти се допаѓа извини ама не е мој проблем. Мене ми е поентата дека ВМРО нема кредибилитет да зборува за патриотизам и нема кредибилитет да зборува дека тие одбиле нешто зошто на Груевски кредибилитетот падна кога се објавија бомбите.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.198
Грујо јавно кажа дека не ја прифаќа платформата а заев ве вергла демек нема да мењава устав.
Сега на ДУИ им верувате дека грујо прифатил а не му верувате кога вика и заев прифатил.
Него ти што мислиш?Ај тури му курот на грујо,нека биде дека све прифатил само СЈО не.
Него Грби лаже дека зајакот прифатил или Зајко лаже дека нема да менува устав?
Јас навистина не знам кој дел од УСТАВ НЕ СЕ МЕНУВА БЕЗ ДВОТРЕТИНСКО МНОЗИНСТВО ти не го разбираш?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Грујо јавно кажа дека не ја прифаќа платформата а заев ве вергла демек нема да мењава устав.
Сега на ДУИ им верувате дека грујо прифатил а не му верувате кога вика и заев прифатил.
Него ти што мислиш?Ај тури му курот на грујо,нека биде дека све прифатил само СЈО не.
Него Грби лаже дека зајакот прифатил или Зајко лаже дека нема да менува устав?
Значи вака, Грујо прифатил се освен СЈО а Заев прифатил се и СЈО
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
ЕУ, САД, Русија, Турција, соседите и останатите балкански земји, тоа се сите држави чии ставови имаат реално влијание врз и за Македонија.
Македонија не е сопственост на ЕУ, САД, Русија, Турција, соседите и останатите балкански земји :toe:
 
B

Borg_Drone

Гостин
Ако се соберат 20 твои комшии и бараат да им го прешишеш имотот, ќе им го препишеш ли?
Могерини може во ЕУ да си тера и штима политики, тука не.
Такво барање сигурно нема да чуеш од ЕУ.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom