Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
ке се крадело и ке се краде?
епа тоа е грешка на народот, кога би се собрал народот сплотен и би го исфрил од влада на клоци тој шо краде безразлика од која партија е тогаш следниот ке се замисли малце околу ова..
проблемот е шо ние си гледаме само за себе, демек патриоти за државата им е, не! за работното место за егзистенцијата да не ја изгубат се борат и друго ништо не им е битно, ретки се оние правите патриоти


Sent from my iPhone using Tapatalk
Aha, znaci veke ednas aboliciraniot lopov uste ednas snimen i faten na delo so patem javno vi ja prodava drzavata zaedno so bivsiot soucesnik vo neli vladniot kriminal li ke ja oprai rabotata? Toj li treba da dojde na vlast? Cesniot? Zaedno so bivsiot soucesnik vo kriminalot? Ja stvarno ne moze da ve razberam kako moze do tolku da vi gi isprale mozocite. Neverovatno.
 
Последно уредено:
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.341
Поени од реакции
11.186
Aha, znaci veke ednas aboliciraniot lopov uste ednas snimen i faten na delo so patem javno vi ja prodava drzavata li ke ja oprai rabotata? Toj li treba da dojde na vlast? Cesniot? Ja stvarno ne moze da ve razberam kako moze do tolku da vi gi isprale mozocite. Neverovatno.
значи поретардиран риплеј не сум добил одамна
ај сеа пак прочитај го мојот пост жити се


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Enivej, predavnickata i antidrzavna platforma e servirana posle izborite, zatoa treba novi izbori i sekoj ubavo javno jasno i glasno da se izjasni za platformata. Ako povtorno go glasaat-te predavnikot neka mu vlada, vo toj slucaj makedonceto ne si zasluzuva drzava.[DOUBLEPOST=1488703070][/DOUBLEPOST]
значи поретардиран риплеј не сум добил одамна
ај сеа пак прочитај го мојот пост жити се


Sent from my iPhone using Tapatalk
Jas ubavo procitav, ama ti baska so ne citas tuku i skisnat ti e mozokot pa gabe e seto ubeduvanje i pisuenje.
 
W

wicked_1

Гостин
Enivej, predavnickata i antidrzavna platforma e servirana posle izborite, zatoa treba novi izbori i sekoj ubavo javno jasno i glasno da se izjasni za platformata. Ako povtorno go glasaat-te predavnikot neka mu vlada, vo toj slucaj makedonceto ne si zasluzuva drzava.
Ако треба и снимките ќе ги заборавиме и ќе си напраиме колективна амнезија, се за вас сендвичите на гуки.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Ако треба и снимките ќе ги заборавиме и ќе си напраиме колективна амнезија, се за вас сендвичите на гуки.
Da, ionaka nema da vi e prvpat, a se pusti snimkata za potkupot vi se zatvaraat ocite i usite taka da ne gledam nekoj problem.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
@мкд владе смири се војводо, знаеме дека си краток фитиљ и се палиш кога нема да ти пројдат ефтините конструкции, ама сам си крив за тоа - толку те бива.

Еве ќе ти дообјаснам:

На 29-ти јануари 2017 истекуваше последниот ден од рокот за составување на влада на твојот шеф со поранешниот шеф на учк. Сите се сеќаваме како ѕиркаше преку завеса како накитена невеста пред сватови, со прифатена и потпишана платформа и договор за се' со учк, освен еден „ситен детаљ“ наречен СЈО. Е кога пропадна тој брак, а твоето „ценето“ „мислење“ не беше побарано ни преку анкета, ни преку реферндум во деновите од 7-ми до 29-ти јануари, туку беше примено како фалус во име на цел македонски народ, сега треба да се исперат тие говна. На улици тоа се обидуваат да го напраат пешованон дамовски и сељандурата бетмен. Е ти, мало исфрустрирано човече го праиш тоа овде - переш говна на форумов, со „анкети“ и со малоумни постови. Ги переш говната што цел македонски народ ги изеде у ваше име, ама не се тргаат бе - не иде тоа така ти како што го замишљаш. Ти би да е краен исход од анкетата некој твој закључок дека само сдс ја прифатил, сдс е сорос, сдс е предавник, смрт за сдс и само тоа ти е у главата. Мене лично за сдс ме заболе. Иам за нив полошо мислење од тебе, ама тој предавникот што се крие позади ликови од твојот ков имам најлошо мислење.
Да ти ги барам постовите од деновите околу Божиќ, кога мантраш околу тоа како било природно на партијата со најмногу гласови да и се дава да си игра к***т со државава, дека било природно победници да коалицираат, а нигде збор не кажуваш за платформата, нејзината штетност и дали ние на форумов имаме некоја опција да гласаме „за или против“?
Треба едно детско катче да има форумов „Кајгана кидс“ и таму да лажеш мали деца - со голема веројатност и тоа да биде очајно провидно и неуспешно.
Со среќа нека ти е анкетата. Отвори им акаунти на сите соселани и „удри по предавниците“. Со брутус чилиманов сте најмизерна форумска појава која ми предизвикува повраќање. Ем глумите патриоти, ем така лошо и провидно глумите и сценирате некои дискусии и анкетава сега - од сега ќе ве препорачувам на луѓе што имаат запек, да бараат ваши постови на форумов за да ги протера.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Albanskata predavnicka i antidrzavna platforma e defakto objava na vojna. Pa vie si priznale ili ne, gabe se vrtite vo krug. Zatoa so e kukavicki i namerno servirana posle izborite otkoga uvidoa kolku glasovi ima velepredavnickata tajfa na svajcarskiot dudlac potrebni se novi izbori narodot da se izjasni so misli za novonastanatata situacija.
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.666
Поени од реакции
21.099
Da, ionaka nema da vi e prvpat, a se pusti snimkata za potkupot vi se zatvaraat ocite i usite taka da ne gledam nekoj problem.
пресметката е таа 1 евро од м2 за вицето, што не ти е јасно сакаш бизнис ќе платиш мора и зајко од нешто да живее.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Се најде жртва која што ќе лежи за другите у случајов раководството на СКСШ, подржано од тогашниот јавниот обвинител назначен од страна на СКСШ (нивен истакнат член за кого ВМРО силно се противеше и не го гласаше ) и кој ја блокираше истрагата да не се прошири на членството на СКСШ, за да не се најдат врските со нејзиниот врв.
То е се од како се направи криминалот.
Али криминал се правеше под будно око на зетот на Никола Кљусев, првиот премиер на Македонија и подоцна министер во владата на ВМРО. Зетот беше гувернер на НБМ, и за време на негов надзор и контрола се украдоа милијарди долари од граѓаните. Тој потпишуваше дека ТАТ е најдобрата штедилница од сите штедилници во светот, тој пишеше извештаи дека Соња е менаџер за пример и пофалба, тој тврдеше и стоеше зад тоа дека ТАТ е симбол на добро и чесно работење, а во исто време не приметил или неќеше да примети при редовни контроли кои се правеа месечно, тримесечно, полугодишно, годишно.... дека со камиони се носат пари од штедилница во непознат правец. Тој е одговорен шо на прв знак за криминал не алармирал. А после од ко на граѓаните тој зетот ВМРОвски и нивен чест гостин по митинзи и собири им ги собра тешко спечалените милијарди и ги префрли на непознати локации, дојде до истраги. Тој беше осуден, Силјан Мицевски кој денес отпушта вработени поради то шо не гласале за ВМРО беше суден а шо е најтрагично во последни 11 години владата не отвори никаква постапка за ТАТ, ги прифати во целост наодите и осудите на предходната власт.
Го забушурија случајот. Оние предходните барем покренале истраги, обвинениа се направиле судења, се изрекоа пресуди.
А овие.... штама... како да имаат нешто на совеста, како да не сакаат до крај да се расветли случајот....
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.666
Поени од реакции
21.099
То е се од како се направи криминалот.
Али криминал се правеше под будно око на зетот на Никола Кљусев, првиот премиер на Македонија и подоцна министер во владата на ВМРО. Зетот беше гувернер на НБМ, и за време на негов надзор и контрола се украдоа милијарди долари од граѓаните. Тој потпишуваше дека ТАТ е најдобрата штедилница од сите штедилници во светот, тој пишеше извештаи дека Соња е менаџер за пример и пофалба, тој тврдеше и стоеше зад тоа дека ТАТ е симбол на добро и чесно работење, а во исто време не приметил или неќеше да примети при редовни контроли кои се правеа месечно, тримесечно, полугодишно, годишно.... дека со камиони се носат пари од штедилница во непознат правец. Тој е одговорен шо на прв знак за криминал не алармирал. А после од ко на граѓаните тој зетот ВМРОвски и нивен чест гостин по митинзи и собири им ги собра тешко спечалените милијарди и ги префрли на непознати локации, дојде до истраги. Тој беше осуден, Силјан Мицевски кој денес отпушта вработени поради то шо не гласале за ВМРО беше суден а шо е најтрагично во последни 11 години владата не отвори никаква постапка за ТАТ, ги прифати во целост наодите и осудите на предходната власт.
Го забушурија случајот. Оние предходните барем покренале истраги, обвинениа се направиле судења, се изрекоа пресуди.
А овие.... штама... како да имаат нешто на совеста, како да не сакаат до крај да се расветли случајот....
сеа нели врвот немал ингеренции ? или бране бил у подрум ништа не знал ? според тебе у ситуацијава сите знаеле освен бране и кирче парадокс пар екселанс. прочитана книга си пробуваш да браниш нешто уствари и ти врска немаш што збориш.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
сеа нели врвот немал ингеренции ? или бране бил у подрум ништа не знал ?
Цела контрола и управување со банки и штедилници е во рацете на НБМ која ја раководел зет за ќерка на министерот на ВМРО. Тогаш се правеше криминал, се крадеа пари а тој викаше “Се е во ред, одлично си работи, вложувајте си пари во ТАТ, безбедни се...“ во тиј период влада нема ингеренции да се меша.
Али од ко се направи криминал од ко дозволи зетот на министерот од ВМРО да се украдат милијарди долари тешко спечалени пари на народот, тогаш владата има ингеренции да преку министерство за правда министерство за внатрешни работи го истражи случајот

Ти знаеш ли воопшто како функционира татковината твоја??
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.666
Поени од реакции
21.099
Цела контрола и управување со банки и штедилници е во рацете на НБМ која ја раководел зет за ќерка на министерот на ВМРО. Тогаш се правеше криминал, се крадеа пари а тој викаше “Се е во ред, одлично си работи, вложувајте си пари во ТАТ, безбедни се...“ во тиј период влада нема ингеренции да се меша.
Али од ко се направи криминал од ко дозволи зетот на министерот од ВМРО да се украдат милијарди долари тешко спечалени пари на народот, тогаш владата има ингеренции да преку министерство за правда министерство за внатрешни работи го истражи случајот

Ти знаеш ли воопшто како функционира татковината твоја??
знаеш кој е прчевски? не знаеш пошто врска немаш.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
@мкд владе смири се војводо, знаеме дека си краток фитиљ и се палиш кога нема да ти пројдат ефтините конструкции, ама сам си крив за тоа - толку те бива.

Еве ќе ти дообјаснам:

На 29-ти јануари 2017 истекуваше последниот ден од рокот за составување на влада на твојот шеф со поранешниот шеф на учк. Сите се сеќаваме како ѕиркаше преку завеса како накитена невеста пред сватови, со прифатена и потпишана платформа и договор за се' со учк, освен еден „ситен детаљ“ наречен СЈО. Е кога пропадна тој брак, а твоето „ценето“ „мислење“ не беше побарано ни преку анкета, ни преку реферндум во деновите од 7-ми до 29-ти јануари, туку беше примено како фалус во име на цел македонски народ, сега треба да се исперат тие говна. На улици тоа се обидуваат да го напраат пешованон дамовски и сељандурата бетмен. Е ти, мало исфрустрирано човече го праиш тоа овде - переш говна на форумов, со „анкети“ и со малоумни постови. Ги переш говната што цел македонски народ ги изеде у ваше име, ама не се тргаат бе - не иде тоа така ти како што го замишљаш. Ти би да е краен исход од анкетата некој твој закључок дека само сдс ја прифатил, сдс е сорос, сдс е предавник, смрт за сдс и само тоа ти е у главата. Мене лично за сдс ме заболе. Иам за нив полошо мислење од тебе, ама тој предавникот што се крие позади ликови од твојот ков имам најлошо мислење.
Да ти ги барам постовите од деновите околу Божиќ, кога мантраш околу тоа како било природно на партијата со најмногу гласови да и се дава да си игра к***т со државава, дека било природно победници да коалицираат, а нигде збор не кажуваш за платформата, нејзината штетност и дали ние на форумов имаме некоја опција да гласаме „за или против“?
Треба едно детско катче да има форумов „Кајгана кидс“ и таму да лажеш мали деца - со голема веројатност и тоа да биде очајно провидно и неуспешно.
Со среќа нека ти е анкетата. Отвори им акаунти на сите соселани и „удри по предавниците“. Со брутус чилиманов сте најмизерна форумска појава која ми предизвикува повраќање. Ем глумите патриоти, ем така лошо и провидно глумите и сценирате некои дискусии и анкетава сега - од сега ќе ве препорачувам на луѓе што имаат запек, да бараат ваши постови на форумов за да ги протера.
Pobednik-pobednik e proizvod na plackoto od uck so sega sam si go pregazi, ne e od vmro. Stom si protiv sds, so probuvas tuka da ni prodades? So ne izlezes na protesti da si ja branis drzavata?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
знаеш кој е прчевски? не знаеш пошто врска немаш.
дали тој беше гувернер на НБМ кога од ТАТ се крадеа на велико огромни суми на пари?
Дали тој ги прикриваше незаконитостите во работењето на ТАТ сите години?
Дали тој налагаше да се уништат прикријат или изменат документите за работењето на ТАТ?
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Pobednik-pobednik e proizvod na plackoto od uck so sega sam si go pregazi, ne e od vmro. Stom si protiv sds, so probuvas tuka da ni prodades? So ne izlezes na protesti da si ja branis drzavata?
Државата се бранеше порано, кога вие што пишувате тука и го браните Грујо и вашите најблиски се криевте во подруми, вадевте лажни докази дека сте инвалиди, сега ќе ја бранеле, од што ќе ја браниш сега бе? Ова е скроз забеган муабет, а забеган е затоа што пишувате за тоа дека ќе повлекувате линии а не кажувате зошто порано не сте повлекле линии. Ама добро, ако признаете дека сте со посебни потреби тогаш ќе ви простиме.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom