Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Мислиш тие бомби во кои, како што се тврди тука на форумов, се вмешани функционери на ДУИ ?
Иреал тврди, а ако него го слушаш тогаш не знам што да ти кажам...
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.774
Поени од реакции
26.342
Иреал тврди, а ако него го слушаш тогаш не знам што да ти кажам...
Па не тврди иреал, баш напротив, тврдеа подржувачите на Заев дека во бомбите за Смилковци има докази за вмешаност на високи функционери на ДУИ. Низ форумов сеуште ги има тие мислења. Претпоставувам тие гласини се тргнати од луѓе на висока позиција во СДСМ, кои наводно ги имаат слушнато бомбите за Смилковци..

Па сега чекаме, мене СДСМ ништо не ми должи, меѓутоа има луѓе кои гласаа на СДСМ, и на нив им должи... Да видиме веќе еднаш што има на тие снимки.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.932
Поени од реакции
15.953
симптоматично е дека не престанува гебелсовиот модел на пропаганда... се исфрлаат наслови и се брижат, ќе остане трага на ФБ ама без можност за коментар..
Заев и Ахмети разговарале како ќе ги враќаат парите ?? кој пари, 5 милиони евра мито од т-хоме ???
-второ, зад 67 кој го подржувале Заев стоеле 700.000 гласови ????
аман од гебелштина, има на Википедија се за избори 2016 во РМ, тие 67 пратеника се 616.766 гласови[DOUBLEPOST=1488614031][/DOUBLEPOST]
Иреал тврди, а ако него го слушаш тогаш не знам што да ти кажам...
за Смилковско се уште нема ништо официално освен тоа до сега, ама ете за Сопот се се знае; се бунат зошто ДПМНЕ ги потврдиле пресудите од истрагата на ОЈО/МВР и судство на СДСМ а потоа експресно ги помилувале луѓето, демек за да не може да земат од државата дебело обезштетување за лежење затвор, а каде ги сместил СДСМ ??
па да му се плукнам нека им даде СДСМ од свој џеб пари и завршена работа... а после нека одговараат тие што ги затвориле луѓето и наместиле истрага !!
а слично беше и за Масри, 50.000 евра плати држава Македонија за грешка на МВР/ОЈО на сдсм...
 
Последно уредено:

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
симптоматично е дека не престанува гебелсовиот модел на пропаганда... се исфрлаат наслови и се брижат, ќе остане трага на ФБ ама без можност за коментар..
Hajсимптоматично е шо има 67 пратеници (мнозинство во собрание) кое може да состави влада а не и се дозволува од причини кои не ни постојат во уставот. Нигде во устав не му е дадено на претседател да оценува политичка платформи и по своје лично убедување да дава или не дава на некого мандат.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Иреал тврди, а ако него го слушаш тогаш не знам што да ти кажам...
Незнам за Иреал што тврди , ама јас како голема тендерска ѕверка секој ден од нив се препињав кога наоколу малите тендерски животинчиња ги штроеја со 50% од договор, немогуќе е тоа Заев да не го снимил...па тој од секое ќуше ѕиркаше:) :) :)[DOUBLEPOST=1488614971][/DOUBLEPOST]
Hajсимптоматично е шо има 67 пратеници (мнозинство во собрание) кое може да состави влада а не и се дозволува од причини кои не ни постојат во уставот. Нигде во устав не му е дадено на претседател да оценува политичка платформи и по своје лично убедување да дава или не дава на некого мандат.
Ти Let3 очигледно со нешто си имаш проблем........ дал со душата, дал со џебот.... :) :)
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.774
Поени од реакции
26.342
Hajсимптоматично е шо има 67 пратеници (мнозинство во собрание) кое може да состави влада а не и се дозволува од причини кои не ни постојат во уставот. Нигде во устав не му е дадено на претседател да оценува политичка платформи и по своје лично убедување да дава или не дава на некого мандат.
чка?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Ти Let3 очигледно со нешто си имаш проблем........ дал со душата, дал со џебот.... :) :)
He бе, зошто?
Замисли кога сите владини службеници би почнале да работат по нивно лично убедување а не врз закон, па полицаец му вели на возач, “Се е во ред али лично сум убеден дека ќе возиш пијан во иднина па ќе те казнам“ или во општина, “Документите ви се комплет али сум убеден дека сепак куќета нем да ја направите по план па не ви давам дозвола“ или кај матичар “Нема да ве венчам пошто сум убеден дека бракот нема да ви успее..:“
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.774
Поени од реакции
26.342
He бе, зошто?
Замисли кога сите владини службеници би почнале да работат по нивно лично убедување а не врз закон, па полицаец му вели на возач, “Се е во ред али лично сум убеден дека ќе возиш пијан во иднина па ќе те казнам“ или во општина, “Документите ви се комплет али сум убеден дека сепак куќета нем да ја направите по план па не ви давам дозвола“ или кај матичар “Нема да ве венчам пошто сум убеден дека бракот нема да ви успее..:“
Или на пример, ќе основам лично обвинителство, зошто сум убеден дека сте криминалци и притоа селективно ќе ги пуштам доказите, поради тоа што со некои треба и да коалицирам.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Или на пример, ќе основам лично обвинителство, зошто сум убеден дека сте криминалци и притоа селективно ќе ги пуштам доказите, поради тоа што со некои треба и да коалицирам.
СЈО е формирано со одлука и потпис на полуитичари од власта.
Нигде во устав не пиши да мандат не се даде ако претседник има некој свој личен став.
Стои да мандат добива партија или партии со мнозинство во собрание
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.774
Поени од реакции
26.342
СЈО е формирано со одлука и потпис на полуитичари од власта.
Нигде во устав не пиши да мандат не се даде ако претседник има некој свој личен став.
Стои да мандат добива партија или партии со мнозинство во собрание
Како што политичарите во власта го потпишале актот за формирање на СЈО по лично резонирање, така и Претседателот по лично резонирање може да не даде мандат.

Поготово ако се загрозува интегритетот на земјата, во тој случај јас да сум како него ќе воведам вонредна состојба.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Како што политичарите во власта го потпишале актот за формирање на СЈО по лично резонирање, така и Претседателот по лично резонирање може да не даде мандат.

Поготово ако се загрозува интегритетот на земјата, во тој случај јас да сум како него ќе воведам вонредна состојба.
потпишан акт не е исто со нечие мислење.
Потпишан акт кој поминал во собрание има правна сила.
Лично мислење нема.
Иванов својата одлука не може да ја базира на ниту еден правен акт.

ПС
И треба да си среќен шо не си како него, па да ти се смејат децата од малата
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.774
Поени од реакции
26.342
потпишан акт не е исто со нечие мислење.
Потпишан акт кој поминал во собрание има правна сила.
Лично мислење нема.
Иванов својата одлука не може да ја базира на ниту еден правен акт.
Имаш право тука, потпишаниот акт беше под притисоци и закани кои резултираа со Пржинскиот договор, па така наместо гласањето во Собрание да биде по сопствен став на пратениците, беше присилено гласање кои се коси со нивните лични ставови.

И точно е дека за одлуката на Иванов нема законска одредба. Но тоа значи и дека нема законска одредба против таа одлука. А и да има законска одредба против таа одлука, во моментов огромен број на Македонци се застанати позади Иванов, и верувам дека за разлика од лгтб од другата страна овие се спремни да го бранат својот став доста радикално. Па така што и ова што го збориш тука, ти нема некаква валидна основа (и да се најде во законот) имајќи во предвид со какви све не неказнети прекршувања на законот се соочивме во минатите 2 години. Сега само гледаш од другата страна....
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
Вие ако имате муда сјебите го орелот и така ке му пратите порака на Рама да не си го пика носот овде со платформи... или напрајте еден протест ,,стоп за плата без работа за рамковните,,... или отидете и закачете македонски знамиња онаму кај што треба да стојат по закон,.... или побарајте одговорност од оние кои ги амнестираа хачките случаи....
Абе не знам шо си се запнал со тие орлите?Дали ти си свесен шо значи албанската платформа за Македонија,за Македонците?Пораката до Рама е пратена ,веќе и во Албанија неговиот народ му праќа порака дека им е преку нос од него.Затоа и сака да се извлечи со национализам заедно со Хашим Тачи кој го сотра Косово,па сега ќе ја префрла топката тука во Македонија!
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
He бе, зошто?
Замисли кога сите владини службеници би почнале да работат по нивно лично убедување а не врз закон, па полицаец му вели на возач, “Се е во ред али лично сум убеден дека ќе возиш пијан во иднина па ќе те казнам“ или во општина, “Документите ви се комплет али сум убеден дека сепак куќета нем да ја направите по план па не ви давам дозвола“ или кај матичар “Нема да ве венчам пошто сум убеден дека бракот нема да ви успее..:“
....незнам за матичарот , дал ако се појавиш со санска коза кај него и инсистираш да ве венча ќе го стори тоа , но и полицаецот , а и општината го имаат, а и го практицираат тоа право. По која тоа твоја логика Председателот на државата кој е задолжен за чување на Уставот и државноста плус главен командант на војската да не смее да ја заштити Македонија од наездата на големоалбанските качаци и нивните американски господари??? Тоа што е смотан и недоволно дизајниран според теркот на Чуварите на Галаксијата не ти дава право да го олајаваш кај ќе стигнеш....сеа за сеа бутка некако, иако многу хиени се навртеле...да загризат нешто док можат. Ко оние од Стејт Департментот , кои уште преткаат како и оној Ротшилдот со шестото срце.....пред Трамп да ги згази како бубашваби.... :):)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom