Предлог за серии и кратки рецензии

Член од
30 јули 2014
Мислења
5.091
Поени од реакции
15.952
The Exorcist, не видов дека е спомената. Како што претставувате, хорор серија, тазе излезена, со една снимена сезона. Поима немам дали ќе има продолжеток со втора сезона, затоа што ја загледав вечерва и решив да ги известам љубителите на хорори, кој како жанр во последно време е сиромашен и нема што многу да понуди, а уште повеќе сум скептик за серијалите кои претендираат да се викаат хорори, а врска немаат. Е The Exorcist тука прави голема разлика.

Се работи за еден локален отец кој бара помош од егзорцист со долг работен стаж за да помогне на едно семејство за кое постојат сомнежи кон нивната ќерка дека е опседната. Понатаму вие си знаете, да не ве давам непотребно.

Инаку, серија како серија, мораат малку да ги зачинуваат дешавките за да има што да се обработува и ок е, во оваа мера, со надеж дека нема да засерат и да скренат од патот тотално. А има баш напнати, страшни сцени, кои мене лично ме изненадуваат, зашто се квалитетно изведени.

Бен Даниелс е фраер и добро се снаоѓа во улогата, иако како нетипичен свештеник, а Хана Касулка е секси.

Фрлете поглед на пилотот, нема да зажалите.
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.345
Некој ја гледал True Detective?
По препорака ми е па ако имате нешто да кажете повелете :D
 
Член од
22 јуни 2010
Мислења
3.688
Поени од реакции
5.444
Некој ја гледал True Detective?
По препорака ми е па ако имате нешто да кажете повелете :D
За првата сезона мислам дека веќе има статус на култна, за втората се поделени мислењата. Различен plot и кастинг имаат сезоните
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
Еве тема за две нови серии, пошто ме мрзеше да отварам посебни теми :notworthy:. Првата серија е на НБЦ, што сосема изненадно имаат супер серии оваа сезона The Good Place беше супер, со многу добра постава и супер интересен, исто така и This is Us кој за волја на вистината не сум гледал но доби супер рецензии, исто така Timeless e супер со Горан Вишниќ, но да се вратиме на овие две серии
DC televizijski svemir se nakon uspješnih drama na FOX-u i CW-u širi i na NBC gdje postavlja komediju Powerless. U glavnoj je ulozi Vanessa Hudgens (High School Musical) kao zaposlenica u tvrtki zaduženoj za čišćenje grada nakon velikih bitki superheroja. Sličan projekt planira i Marvel u obliku adaptacije stripa Damage Control, no DC ih je i ovaj put preduhitrio. Serija počinje 2. veljače, a od glumaca su još tu Alan Tudyk (Firefly), Danny Pudi (Community) i Christina Kirk (A to Z).
Еве некој краток опис за серијава, по погледан пилот се чини супер, еве го трејлерот
Еве нешто и за Легијата кој ми е спуштен но не сум го гледал уште, овде се работи за Марвел универзумот и доаѓа од Фокс, пошто се разделени правата по разни продукции, дел држо Марвел, дел Сони, дел Нетфликс, серијава оди на ФХ каналот на Фокс којшто е еден од подобрите кабелски канали.
Marvel se poput kuge širi i po televiziji, gdje dosad ima miješane rezultate. Filmski dio univerzuma dijele na Marvel Cinematic Universe pod kućnom kapom, plus još Spider-Mana u Sonyjevom džepu i X-Mene u Foxovom. Upravo iz Foxovog studija dolazi njihova najnovija serija, Legion.
Priča prati Davida Hallera, sina Charlesa Xaviera aka. Profesora X, anti-heroja koji pati od šizofrenije, a svaka od njegovih osobnosti kontrolira neku od niza supermoći koje posjeduje. Glavnu ulogu je dobio Dan Stevens (Downton Abbey), a pridružuju mu se Rachel Keller (Fargo), Jean Smart (Fargo), Katie Aselton (Casual) i Aubrey Plaza (Parks and Recreation). Autor serije je Noah Hawley, na televiziji istaknut kao autor adaptacije Farga i njenih odličnih dviju sezona, koji je Hawley radio za FX.
И за крај да спомнам уште една суперхеројска драма да го пополнам просторот, а тоа е Beyond кој се емитува на Freeform, поранешен ABC Family, од кој порано го имам гледано Kyle XY, кој глупациве го откажаа пред време, и по Убавите Мали Лажливки кои ги бинга женскиот дел на моето семејство, еве нешто за серијава
Od izvršnih producenata Heroesa i Battlestar Galactice dolazi nova SF-ična serija za Freeform. U dvosatnoj premijeri zakazanoj za 2. siječnja, upoznat ćemo Holdena (Burkely Duffield, Minority Report) koji se nakon dvanaest godina budi iz kome i otkriva da ima nadnaravne moći te sposobnost telekineze. U sve je to, naravno, upletena velika i opasna urota, a sudeći prema ostalim projektima s Freeforma, očekuje nas solidna, ali kaotična trashy serija s elementima teen drame. Po prvi put će sve epizode biti dostupne odmah nakon premijere na njihovom streaming servisu te na Huluu.
*veljace = fevruari,sijecan = januari
 
Член од
13 април 2008
Мислења
7.589
Поени од реакции
6.945
За другиве не знам, ама пилотот на LEGION беше мадафакин ооосааааааааамм


1 саат е долг пилотот, можда по толку ќе се и останатите епизоди. Ќе ги има само осум:(. Визуелно одлично изведена серија, костимографијата, музиката и саунд ефектите, амбиентот, трипи секвенците, временските свопови и слоу-моу телекенетиката се врв. Исто глумачката екипа кида .. Рејчел Келер:love::love::love:, Ден Стивенс:cuc: и Одри Плаза:cuc::cuc::icon_lol::vozbud::cuc::вонзем::icon_mrgr::ojeaa:

И не ја мешајте серијата со Марвел Универзумот (ФИЛМОВИТЕ/ ШИЛД/ НЕТФЛИКС). ФОКС сопственост е ова т.ј. влегува под капата на Х-Мен. Нема само експлецитна изјава околу континуитетот/универзумот во кој што се наоѓа серијава и дали е директно поврзана со Х-Мен филмовите. Иако беше се' царско во првата епизода, ми фалеше супер-херојски шмек и филинг. Ваљда понатаму ќе навлезат згазнат подлабоко во Х-Мен опусот. Ииии си треба мислам посебна тема за ова ..;)

Пуштајте, нечете зажалити:D
fdgffsdfsadgssd.jpg
ggdfdsafada.jpg
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
За другиве не знам, ама пилотот на LEGION беше мадафакин ооосааааааааамм


1 саат е долг пилотот, можда по толку ќе се и останатите епизоди. Ќе ги има само осум:(. Визуелно одлично изведена серија, костимографијата, музиката и саунд ефектите, амбиентот, трипи секвенците, временските свопови и слоу-моу телекенетиката се врв. Исто глумачката екипа кида .. Рејчел Келер:love::love::love:, Ден Стивенс:cuc: и Одри Плаза:cuc::cuc::icon_lol::vozbud::cuc::вонзем::icon_mrgr::ojeaa:

И не ја мешајте серијата со Марвел Универзумот (ФИЛМОВИТЕ/ ШИЛД/ НЕТФЛИКС). ФОКС сопственост е ова т.ј. влегува под капата на Х-Мен. Нема само експлецитна изјава околу континуитетот/универзумот во кој што се наоѓа серијава и дали е директно поврзана со Х-Мен филмовите. Иако беше се' царско во првата епизода, ми фалеше супер-херојски шмек и филинг. Ваљда понатаму ќе навлезат згазнат подлабоко во Х-Мен опусот. Ииии си треба мислам посебна тема за ова ..;)

Пуштајте, нечете зажалити:D
Прегледај го приврзокот 164665
Прегледај го приврзокот 164666
Eve sega go pustam :), inaku pogledaj si go i powerless 20 minutki e prvata epizoda, sega vidov ispadnala i vtorata.
 
Член од
1 јули 2015
Мислења
58
Поени од реакции
34
http://www.imdb.com/title/tt2701582/?ref_=nv_sr_1

Endeavour- екстремно квалитетна серија од типот на Шерлок, само далеку подобра и пореалистична. Дејството е во 60тите години, и го следи подемот на младиот и многу интелегентен Morse кој работи заедно со искусниот детектив Thursday на решавањето на некои од најсложените злочини во Оксфорд. Одлична актерска екипа и одлично напишани епизоди, за сите љубители на детективски крими мистери и британски дијалект.. its a must watch!
 
Член од
6 август 2011
Мислења
2.067
Поени од реакции
2.344
Taboo - нова британска серија от 8 епизода с Том Харди.
Нај - доброто кое с'м гледал последните 5-6 години. Феноменално..
 

SinisteR.

Is this your homework Larry?
Член од
10 јуни 2011
Мислења
2.823
Поени од реакции
7.032
Dirk Gently's holistic detective agency - Сајфај комедија по истоимената книга на Даглас Адамс.
Atlanta - Kомедија на чајлдиш Гамбино од community, фатив една епизода на фокс пред некое време и решив да ја изгледам.
Двете ги гледав некаде на почетокот на годинава и веднаш ми станаја омилени, топло ги препорачувам.
Ги гледам уште и The Expanse и The man in the high castle ама тие претпоставувам познати ви се, поготово ако сте sci-fi фаној.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
Sneaky Pete nova serija na Amazon, so mnogu dobra postava, pred se tuka e Bryan Cranston koj е brilijanten vo ulogata na negativec (povtorno, a mislam deka e i izvrsen producent), ‎Giovanni Ribisi i ‎Margo Martindale (od The Americans ako se sekavate) super e serijava, i edno prasanje za The OA na Netflix ako nekoj go gledal dali ke mi go preporaca za gledanje?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Taboo - нова британска серија от 8 епизода с Том Харди.
Нај - доброто кое с'м гледал последните 5-6 години. Феноменално..
Тогаш имаш уште многуууу за гледање.
 
Член од
6 април 2009
Мислења
6.146
Поени од реакции
2.985
Lethal Weapon

http://www.imdb.com/title/tt5164196/

Серија базирана врз истоимениот филм. Акција, криминал, драма и комедија. Накратко опишано, Мartin Riggs (Ckayne Crawford) поранешен NAVY Seal, после смртта на својата девојка добива работа како детектив во Лос Анџелес, каде партнер ќе му биде Roger Murtaugh (Damon Wayans) кој се враќа на работа после преживеан инфаркт и се труди да го одржи стресот на ниско ниво. Доста акција и уште толку смешни моменти. Овој кој го глуми Мартин Ригс е машина, секоја чест за глумата, прејак лик е. Има 15 епизоди досега, одлична е за тепање време, многу посолидна од Arrow, Flash и останати супер-херојски глупости.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom