Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.262
Поени од реакции
36.143
Им распукува јако фасадата наречена "независно судство". Срамотилаци.

http://sdk.mk/index.php/makedonija/panchevski-mihajlova-smenija-oti-bev-protiv-otfrlane-na-bombite-veli-sudijkata-ola-ristova/

ПАНЧЕВСКИ И МИХАЈЛОВА МЕ СМЕНИЈА ОТИ БЕВ ПРОТИВ ОТФРЛАЊЕ НА БОМБИТЕ, ВЕЛИ СУДИЈКАТА ОЉА РИСТОВА

„Првиот пат од Кривичниот суд бев под казна преместена во Судот за прекршоци зашто како член на кривичен совет, место да гласам дека бомбите на опозицијата не може да се користат како докази во постапките на СЈО, јас се изјаснив дека тој совет е ненадлежен да одлучува. Панчевски ме викна кај него и ме праша: ‘Што, не сакаш да гласаш за отфрлање на бомбите?’. Јас му повторив дека сметам оти советот во Кривичен е ненадлежен да одлучува, особено поради тоа што и Апелациониот суд Скопје се огласи за ненадлежен. Веднаш после тоа следуваше казна. Панчевски ме прераспореди во Судот за прекршоци“, раскажува судијката Ристова за ланското прераспоредување.


 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.977
Поени од реакции
3.695
...ко пуканки сте, јебо вас благи бог искакате од лонецов со пуц-пуц...[DOUBLEPOST=1487687286][/DOUBLEPOST]
.....за мене е слободна, никој не ме пипка , излегуам, влегуам никој не ме прашува каде и зошто, бизнисот ми цвета , у финансиска светска штампа читам Македонија е ерсте класе земја по сите бизнис основи, народ кроток ко јагне, еве шипатарес веќе до грло ги наткануат тие ни да квичнат, уметност и молерофарбарство у подем ... Каде да погледаш незнаеш дал си у музеј на отворено , дал у 3D виртуелна шарена реалност.....што па ти сакаш преку лебот погача??? А тоа за судиите веќе реков , да бев јас а не онаа цица-маца со меко сентиментално срце Грујо, тие ќе миришкаа тревки , или во најдобар случај некаде на Криволак ќе ситнеа камен за новите автопатишта...
Штом бизнисот ти цвета ти немаш гајле, батали форумов и посвети се целосно на бизнисот.... е сега кога ке имаш вишок време па направи некоја економска анализа на форумов... немој скроз да не заборавиш...
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.887
Поени од реакции
21.345
Лорде Дондарион, ние не ги убиваме нашите Волтери......:)
Еј замисли ситуација секој со секој да се стави на игнор. Колку досадно би било на форумот. Никој со никој ни да се закара, ни да размени став и мислење па на крај ни да кани сестри на вечера. Безвезе.[DOUBLEPOST=1487689108][/DOUBLEPOST]
Химната во која нема ни еден збор со кој може да се пронајде никој освен ако не е Македонска националност е проблем.
Нема Албанец,Турчин,Бошњак.... на интонирање на оваа химна што ке се пронајде како дел од неа.
Темата на химната треба да се базира на граѓанинот и ако веке се споменува име-личност/и треба заемност важност/репрезент на граганите...
Потполно се согласувам со тебе. Би требало барем 20% од ликовите во химната да се заменат со истакнати личности од албанската историја , после по еден од сите останати народи и народности а да се пее на македонски. Ова како прва варијанта.
Како втора ако оваа прва варијанта не помини , тогаш барем да биди напишана на македонски освен деловите кои македонскиот јазик гласовно не може да ги долови како на пример имињата на хероите од другите народи и народности.
Трета варијанта која исто така држи вода е нотите да бидат тие но секој нека си ја пее онака како што мисли дека треба тоест да имаме неколку посебни верзии на текстот во химната за секој народ и народност посебно.
И четврта варијанта е секој народ и народност да си има своја посебна химна па во зависност од ситуацијата или кој е на смена таа нека се пее.
Ти вака што мислиш.
П.с како ти се допаѓа мојот предлог за знаме ?
 
Последно уредено:

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
http://sdk.mk/index.php/naslovna/kontrabomba-vo-sudstvoto-unapredeni-sudiite-shto-go-kochat-sjo-chistka-vo-krivichniot-sud/
Коментар дополнителен не е потребен.

@Ѓорѓи Н. , ова по устав и закон е?
@Ireal имало во хрватска ваков скандал?
Bolje preraspredelba nego da gi izbrkaat[DOUBLEPOST=1487689889][/DOUBLEPOST]
Што воопшто се замараш ти со СОРОСОТИДИТЕ, цицај тоа курот и молчи!!
da sum elasticen kao tebe zosto da ne
 
Последно уредено:
G

Goldie

Гостин
Штом бизнисот ти цвета ти немаш гајле, батали форумов и посвети се целосно на бизнисот.... е сега кога ке имаш вишок време па направи некоја економска анализа на форумов... немој скроз да не заборавиш...
Бизнисменот Ристо превара :pos:а кога ќе ми текне дека и овој Fringe погоре се фалеше де со бизниси де со станови и коли за на крај да отиде на печалба во Германија..
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Имајќи го предвид нивото на дискусијата општо меѓу Македонците, не е ни чудно што сме таму каде што сме, и (имајќи во предвид дека исклучително тешко се менуваат длабоко вкоренетите карактеристики на циганскиот менталитет) не е воопшто тешко да се предвиди каде и што никогаш нема да бидеме.
Циганскосамоуништувачки менталитет.Не верувам дека некој друг народ се мрзи меѓусебно како нашиов.Едно е јасно,партискиве војници ќе ја уништат Македонија.
 
V

viktora

Гостин
Им распукува јако фасадата наречена "независно судство". Срамотилаци.

http://sdk.mk/index.php/makedonija/panchevski-mihajlova-smenija-oti-bev-protiv-otfrlane-na-bombite-veli-sudijkata-ola-ristova/

ПАНЧЕВСКИ И МИХАЈЛОВА МЕ СМЕНИЈА ОТИ БЕВ ПРОТИВ ОТФРЛАЊЕ НА БОМБИТЕ, ВЕЛИ СУДИЈКАТА ОЉА РИСТОВА

„Првиот пат од Кривичниот суд бев под казна преместена во Судот за прекршоци зашто како член на кривичен совет, место да гласам дека бомбите на опозицијата не може да се користат како докази во постапките на СЈО, јас се изјаснив дека тој совет е ненадлежен да одлучува. Панчевски ме викна кај него и ме праша: ‘Што, не сакаш да гласаш за отфрлање на бомбите?’. Јас му повторив дека сметам оти советот во Кривичен е ненадлежен да одлучува, особено поради тоа што и Апелациониот суд Скопје се огласи за ненадлежен. Веднаш после тоа следуваше казна. Панчевски ме прераспореди во Судот за прекршоци“, раскажува судијката Ристова за ланското прераспоредување.
СДСМ: Ќе има целосен реизбор на судиите
http://m.mkd.mk/makedonija/partii/sdsm-kje-ima-celosen-reizbor-na-sudiite

Не се секирај,вашиве нема да прават чистки.Јок мешање во судство.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.861
Поени од реакции
15.807
http://sdk.mk/index.php/naslovna/kontrabomba-vo-sudstvoto-unapredeni-sudiite-shto-go-kochat-sjo-chistka-vo-krivichniot-sud/
Коментар дополнителен не е потребен.

@Ѓорѓи Н. , ова по устав и закон е?
@Ireal имало во хрватска ваков скандал?
Никаде немало полошо од нашето пред 20 години, кога Собранието за една ноќ наименува 600-тини нови судии !!!
Ова сега се галами за 3-4 судии кој сакале да им удоволат на СЈО неоправдани работи па се преместени...
Со право не им се одобруваат на СЈО многу од мерките што ги бараат. Прво во законот за СЈО нема никаква клаузула за одговорност на СЈО, ни теоретска. Не дека и обичните обвинители и полицијата не прават глупости, па од времето имаше случај Раштански лозја со 7 застрелани економски мигранти ( за тоа и беше брат Љубе во затвор), па имаше случка Масри за која Македонија се обрука... СЈО направија а можеби и се уште прават противправни работи, имаше апсење на Темелко без никаков правен основ, па имаше претреси во ниедно време кај сведокот ?? Крпач кое што финализира со самоубиство, а друго завнично НЕМА, а случката Крпач е кај СЈО...
Да не кажувам на вршење Распити без присаство на Адвокат, а кој што распити Немаат никаква правна вредност !!
Значи очигледно е дека во отсаство на докази ненаменски бараат разни мерки а со цел да вршат притисок на лица за да дадат лажни сведочења.
Како се галамеше околи Кезаровски а сега СЈО бара легализација на лажни сведоци со нов закон за заштитени сведоци, работа која се злоупотребува и таму каде ја измислија таа работа ( уса). Мерки за привор и претрес се оправдани веднаш кога делото е свежо, не по 2 години од јавни објави на таа тема...
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.887
Поени од реакции
21.345
Штама, штурци свират...
Не бе се испокараја , се испобанираја , се испомаваја на игнор секој со секој и сега нема кој да ја спасва Македонија на форумот. Зато е штама. Или тоа или нешто битно има на тв а јас незнам:)
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.861
Поени од реакции
15.807
http://sdk.mk/index.php/naslovna/kontrabomba-vo-sudstvoto-unapredeni-sudiite-shto-go-kochat-sjo-chistka-vo-krivichniot-sud/
Со судскиот систем мора да се спроведе коренита реформа со помош на странски екаперти и оценување на работата на секој судија.
кој странски експерти, од која држава ??
еве пример за правосудство од држава примена во ЕУ,

а има такви примери и за други еу држави..
Судството е работа која самата држава треба да си ја среди, а ако не може тогаш подобро да нема ни држава...Но има многу полоши работи од РМ, ова сега со СЈО нема врска со правосуден систем, обична партископропагандна кампања под закрила на странски фактори за нивни интереси... Вистинска борба против корупција е нешто сосем друго ... а ја нема ни на западот, Клинтон украде 950 милиони долари од акцијата за развој на индиски села во кампањата на Хилари па сите молчат, хајката е зошто се откриле тие работи од меиловите...
 

Marquess

Ербап
Член од
20 јули 2009
Мислења
6.068
Поени од реакции
12.611
Стварно бе, ја спасивте ли Македонија или форумската борба продолжува?:facepalm:
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Никаде немало полошо од нашето пред 20 години, кога Собранието за една ноќ наименува 600-тини нови судии !!!
Ова сега се галами за 3-4 судии кој сакале да им удоволат на СЈО неоправдани работи па се преместени...
Со право не им се одобруваат на СЈО многу од мерките што ги бараат. Прво во законот за СЈО нема никаква клаузула за одговорност на СЈО, ни теоретска. Не дека и обичните обвинители и полицијата не прават глупости, па од времето имаше случај Раштански лозја со 7 застрелани економски мигранти ( за тоа и беше брат Љубе во затвор), па имаше случка Масри за која Македонија се обрука... СЈО направија а можеби и се уште прават противправни работи, имаше апсење на Темелко без никаков правен основ, па имаше претреси во ниедно време кај сведокот ?? Крпач кое што финализира со самоубиство, а друго завнично НЕМА, а случката Крпач е кај СЈО...
Да не кажувам на вршење Распити без присаство на Адвокат, а кој што распити Немаат никаква правна вредност !!
Значи очигледно е дека во отсаство на докази ненаменски бараат разни мерки а со цел да вршат притисок на лица за да дадат лажни сведочења.
Како се галамеше околи Кезаровски а сега СЈО бара легализација на лажни сведоци со нов закон за заштитени сведоци, работа која се злоупотребува и таму каде ја измислија таа работа ( уса). Мерки за привор и претрес се оправдани веднаш кога делото е свежо, не по 2 години од јавни објави на таа тема...
..по инерција...сјо е производ на болната имагинација на оние кои овде со лактање, шутирање и наметнување ги претставува оној амбасадорот од замокот Градиште ( патем никад не ми било јасно по кој критериум ги бираат, ама не се мешам ..нивна работа) Значи тој и неговите наредбодавци се навикнати на тој третман...никаква одговорност . Познато е дека ниеден суд на овој бел свет не може да осуди американец за воено злосторство. Тие свети крави сметаат дека и нивните телиња кои неуставно ги отелуваат овде треба да се третираат исто. Не ни помислиле на некој член , клаузула , што ли... каде стои зборот : одговорност.
А она за 500 судии??? Тоа не се гледа, толку е големо што го покрива хоризонтот и со тоа станува невидливо. Како кога еднодимензионални суштества гледаат во поксел.и само таков препознаваат, кај очекуваш да ја види големата слика со својот тунелски вид???? :) :) :) ..
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.861
Поени од реакции
15.807
..НА БОМБИТЕ, ВЕЛИ СУДИЈКАТА ОЉА РИСТОВА... преместена во Судот за прекршоци зашто место да гласам дека бомбите на опозицијата не може да се користат како докази во постапките на СЈО, јас се изјаснив дека тој совет е ненадлежен да одлучува. Панчевски ме викна кај него и ме праша: ‘Што, не сакаш да гласаш за отфрлање на бомбите?’. Јас му повторив дека сметам оти советот во Кривичен е ненадлежен да одлучува, особено поради тоа што и Апелациониот суд Скопје се огласи за ненадлежен. Веднаш после тоа следуваше казна. Панчевски ме прераспореди во Судот за прекршоци“, раскажува судијката Рисова за ланското прераспоредување.
самп правен ДЕБИЛ може да мисли дека прислушкувани разговори може да се користат како Докази !! И ПР снимки, па дури и јавен настап не е доказ, ( ете Заев јавно кажа дека ќе јаде живи луѓе ама не е оптужен и осуден на основ изјавата...)
Дури ни Признание на обвинет ако нема други цврсти докази не е доказ !!
Како ќе знаеш дека е вистинско признание а не лажно, па имавме доста случки, било под присила било под некој интерес а може и психопат, лице да даде лажно признание..
Ако судијката Ристова не го знае тоа не е ни за прекршочни...
Па и таму има секој ден лажни признанија, местат сообраќајки поскапата кола да земе пари од осигурителна компанија... да оди да научи судијката што е доказ
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.262
Поени од реакции
36.143
СДСМ: Ќе има целосен реизбор на судиите
http://m.mkd.mk/makedonija/partii/sdsm-kje-ima-celosen-reizbor-na-sudiite

Не се секирај,вашиве нема да прават чистки.Јок мешање во судство.
Ова моментално што се случува во судството е најсилен доказ зошто треба да има генерален реизбор на судиите, каде што ќе се бираат врз основа на нивната компетентност а не дали се членови на политички партии.[DOUBLEPOST=1487698467][/DOUBLEPOST]
самп правен ДЕБИЛ може да мисли дека прислушкувани разговори може да се користат како Докази !! Па дури и јавен настап не е доказ, ( ете Заев јавно кажа дека ќе јаде живи луже ама не е оптужен и осуден на основу изјавата...)
Дури ни Признание на обвинет ако нема други цврсти докази не е доказ !!
Како ќе знаеш дека е вистинско признание а не лажно, па имавме доста случки, било под присила било под некој интерес а може и психопат, лице да даде лажно признание..
Ако судијката Ристова не го знае тоа не е ни за прекршочни...
Па и таму има секој ден лажни признанија, местат сообраќајки поскапата кола да земе пари од осигурителна компанија... да оди да научи судијката што е доказ
Треба прво да ја прочиташ статијата па да коментираш.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom