Ponudi na borecki veshtini vo Skopje? I lokacii

Член од
26 септември 2016
Мислења
12
Поени од реакции
1
Zdravo
Planiram da pocnam nekoja borecka veshtina. Momentalno idam vo teretana i imam 16 god. Mnogu me privlekuva MMA i Kickbox. Znam deka ima MMA vo kisela voda vo Strongest ali mnogu mi e daleku. Mozede li da me informirate za borecki veshtini povrzani so Kickbox ili MMA vo Skopje? Blagodaram odnapred
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.294
Поени од реакции
5.853
Мој добронамерен совет ти е да баталиш теретана, ако сакаш нешто за сила, кондиција и издржливост оди на крос фит (триатлон, трчање). За боречки вештини по мој вкус најдобар избор е Бразилско Џиу Џицу или Аикидо па и сите останати боречки вештини и спортови од тој тип (борење, џудо, самбо). Теретана и боречки вештини малку неоди заедно поготово кога ке навлезеш во посериозни тренинзи и понатаму прирпеми за натпревар теговите даваат крутост, подуеност, грубост а во борбата најбитното нешто за телесниот дел е агилноста, прилагодливоста, покретноста на телото.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Мој добронамерен совет ти е да баталиш теретана, ако сакаш нешто за сила, кондиција и издржливост оди на крос фит (триатлон, трчање).
Извини ама ова што го кажа е голема глупост. Полошо нешто од крос фит нема.

Подоле тоа за теговите е до негде точно, односно точно е само за хардкор боди билдери. Има многу програми за тежински и силов тренинг со тегови во теретана кои што се пожелни за секој борец.

@Niki39 провери на Златна Книга, сите клубови се регистрирани тамо, ти дава и по локација кои се најблиску до тебе. www.zk.mk
Мој совет ти е да си размислиш дали повеќе сакаш да си фајтер или борач. Во MMA, Аикидо, Џиу Џицу и слични има многу борење на партер со полуги и зафати. Кик бокс ти е чисто фајтерска вештина.
 
Член од
19 август 2007
Мислења
941
Поени од реакции
302
Zdravo
Planiram da pocnam nekoja borecka veshtina. Momentalno idam vo teretana i imam 16 god. Mnogu me privlekuva MMA i Kickbox. Znam deka ima MMA vo kisela voda vo Strongest ali mnogu mi e daleku. Mozede li da me informirate za borecki veshtini povrzani so Kickbox ili MMA vo Skopje? Blagodaram odnapred
MMA не е боречка вештина. И секој што во МК ти продава филм дека те учи ММА, не те учи ништо.
Прво треба да започнеш со конкретен тип на вештина што најмногу те влече (пр. кикбокс), па после некое време да се прошириш со други аспекти (пр. џиу џицу).
Ако работиш малку раце, малку нозе, малку удирање, малку борење, итн. на крај ќе знаеш многу НИШТО, односно нема да те бива за ниеден аспект на ММА борба.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.294
Поени од реакции
5.853
MMA не е боречка вештина. И секој што во МК ти продава филм дека те учи ММА, не те учи ништо.
Прво треба да започнеш со конкретен тип на вештина што најмногу те влече (пр. кикбокс), па после некое време да се прошириш со други аспекти (пр. џиу џицу).
Ако работиш малку раце, малку нозе, малку удирање, малку борење, итн. на крај ќе знаеш многу НИШТО, односно нема да те бива за ниеден аспект на ММА борба.
Ако е тренерот сериозен и искусен и ги работат сите сегменти доволно добро и квалитетно може во сите сегменти да биде добар еден ученик, со делот дека мора да имаш матична, главна боречка вештина се согласувам. Во Америка каде ММА е на врвот на почетничките и рекреативните ММА часови еден тренер ја води цела работа е сега професионалците во припремите имаат специјално тренери за секој сегмент и еден главен тренер што следи се и организира се. Исто така се согласувам дека ако имаш тренирано нешто претходно и имаш доста искуство и знаење, побрзо и подобро ке се вклопиш во целиот останат ММА склоп и систем, макар што се е до тоа колку му фаќа главата на ученикот.[DOUBLEPOST=1485372490][/DOUBLEPOST]
Извини ама ова што го кажа е голема глупост. Полошо нешто од крос фит нема.

Подоле тоа за теговите е до негде точно, односно точно е само за хардкор боди билдери. Има многу програми за тежински и силов тренинг со тегови во теретана кои што се пожелни за секој борец.

@Niki39 провери на Златна Книга, сите клубови се регистрирани тамо, ти дава и по локација кои се најблиску до тебе. www.zk.mk
Мој совет ти е да си размислиш дали повеќе сакаш да си фајтер или борач. Во MMA, Аикидо, Џиу Џицу и слични има многу борење на партер со полуги и зафати. Кик бокс ти е чисто фајтерска вештина.
Теретана пожелна за борец од моето искуство во никоја форма не е. Ако млати теретана борецот за снага и сила како што е типично за голем дел балканци голема е веројатноста дека нема да има добра иднина неговата кариера, оние теретана програми за експлозивност се многу лесни и рекреативни, за да би служеле во припремите за натпревари во боречките спортови особено ММА. Инатење е будалаштина ама другар ако Крос Фит е глупост немаше да опстане и да најде широка примена, го вежба цел ММА свет, Рагби, Специјални единици, Тратлон, Екстремните спортови и многу други.
 
Последно уредено:

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Инатење е будалаштина ама другар ако Крос Фит е глупост немаше да опстане и да најде широка примена, го вежба цел ММА свет, Рагби, Специјални единици, Тратлон, Екстремните спортови и многу други.
Хахахaaa кој те лажел тоа :D?
Не знам од каде ги ископа информацииве ама ниеден сериозен спортист или атлета не тренира кросфит, a да не збориме па за специјални единици LOL. Кросфитот ти е комерцијализирано срање каде што вежбите или се изведуваат со очајно лоша и неправилна форма или се прават дебилни измислени вежби кои што немаат никаква примена надвор од нивните дегенски натпревари, кои што исто така се едни од најлошо судените натпревари во било кој спорт. Секако не е за ова темава па да не одиме многу оф-топик, го затварам муабетов со овој гиф




:icon_lol::icon_lol::pos:
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Zdravo
Planiram da pocnam nekoja borecka veshtina. Momentalno idam vo teretana i imam 16 god. Mnogu me privlekuva MMA i Kickbox. Znam deka ima MMA vo kisela voda vo Strongest ali mnogu mi e daleku. Mozede li da me informirate za borecki veshtini povrzani so Kickbox ili MMA vo Skopje? Blagodaram odnapred
Прво каков тип на боречка вештина сакаш самиот?
Дали планираш да навлегуваш сериозно во боречката вештина или чисто колку да се оди?
Најбитно е да си дисциплиниран, редовен на тренинзи и да тренираш и кога немаш тренинзи, тежински тренинг ќе ти треба нека не те лажат дека теретана не ти треба, има тренинзи за сила, експлозивност што може да ги правиш само во теретана, а крос фит ти е место за искажување на сељачизмот на прикриените селаци, демек rage, врска нема од вежбање, страшно неправилна изведба и форма на вежбите и е екстремно опасен за повреди.

Одбери што сакаш, дали сакаш малку поагресивни кои се само удирање: бокс, кик бокс, мау таи, таеквондо, Tang Soo Do (али не верувам дека го имаш воопшто тука)
Повеќе на основа на зафати и борење: бразилско џиу џицу, самбо, џудо, аикидо.

Сакаш источни вештини каде имаш и апсект на почит кон боречката вештина, контрола на телото и умот: кунг фу..
Ти дадоа и погоре совет, еве и од мое лично искуство: прво насочи се кон една класична боречка вештина, а потоа учи зафати од останатите и насочувај се во ММА, битен е мајндсетот, контролата на телото, а тоа нема да го научиш директива со ММА.
 
Последно уредено:
Член од
19 август 2007
Мислења
941
Поени од реакции
302
Ако е тренерот сериозен и искусен и ги работат сите сегменти доволно добро и квалитетно може во сите сегменти да биде добар еден ученик, со делот дека мора да имаш матична, главна боречка вештина се согласувам. Во Америка каде ММА е на врвот на почетничките и рекреативните ММА часови еден тренер ја води цела работа е сега професионалците во припремите имаат специјално тренери за секој сегмент и еден главен тренер што следи се и организира се.
Се е тоа супер, само дечкото сака да тренира во Македонија, не во Америка :)
Нема кај нас добар ММА тренер. Или како што кажа ти сериозен и искусен.
Единствен човек кој што се разбира од ММА е Гоце Цандовски. Се друго е локален јутјуб фраерлук.
 

Mr.MisteryMan

Шарлатан по природа
Член од
4 март 2017
Мислења
90
Поени од реакции
45
Zdravo
Planiram da pocnam nekoja borecka veshtina. Momentalno idam vo teretana i imam 16 god. Mnogu me privlekuva MMA i Kickbox. Znam deka ima MMA vo kisela voda vo Strongest ali mnogu mi e daleku. Mozede li da me informirate za borecki veshtini povrzani so Kickbox ili MMA vo Skopje? Blagodaram odnapred
Отприлика, на кои локации сакаш да се наоѓаат клубовите?
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
785
Поени од реакции
263
Поздрав момци. Имам 22 години и до сега немам тренирано боречки спортови, па се мислам дали е касно да почнам? Несакам да тренирам за да одам по натпревари, туку чисто за сам себе (плус учам и факултет за безбедност па може ќе ми притреба во иднина). Кој спорт би ми бил најдобар да го одберам? Од Ново Лисиче сум.
Иначе сум крупна градба (не дебел) висок 174 цм тежок 87 кг.
Се надевам дека ќе ми помогнете
 

Mr.MisteryMan

Шарлатан по природа
Член од
4 март 2017
Мислења
90
Поени од реакции
45
Поздрав момци. Имам 22 години и до сега немам тренирано боречки спортови, па се мислам дали е касно да почнам? Несакам да тренирам за да одам по натпревари, туку чисто за сам себе (плус учам и факултет за безбедност па може ќе ми притреба во иднина). Кој спорт би ми бил најдобар да го одберам? Од Ново Лисиче сум.
Иначе сум крупна градба (не дебел) висок 174 цм тежок 87 кг.
Се надевам дека ќе ми помогнете
Што од боречки вештини конкретно те привлекува? Имаш ли некаква идеја што би сакал да тренираш? Има добри клубови низ Аеродром за боречки вештини. Ако сакаш повеќе информации за клубовите и што се можеш да тренираш низ Аеродром, пиши ми во инбокс.

П.С. Никогаш не е касно да почнеш да тренираш боречка вештина или боречки спорт.
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
785
Поени од реакции
263
Што од боречки вештини конкретно те привлекува? Имаш ли некаква идеја што би сакал да тренираш? Има добри клубови низ Аеродром за боречки вештини. Ако сакаш повеќе информации за клубовите и што се можеш да тренираш низ Аеродром, пиши ми во инбокс.

П.С. Никогаш не е касно да почнеш да тренираш боречка вештина или боречки спорт.
Па незнам немам никаква идеја... Затоа прашав ако може да ми помогнете, кој спорт би можел најбрзо да го поднаучам.. :)
 

Mr.MisteryMan

Шарлатан по природа
Член од
4 март 2017
Мислења
90
Поени од реакции
45
Па незнам немам никаква идеја... Затоа прашав ако може да ми помогнете, кој спорт би можел најбрзо да го поднаучам.. :)
Тебе ти е до спорт или боречка вештина? Тие ти се две различни работи. Спортските вештини можат да се совладаат побрзо (основните работи) за разлика од боречките вештини за кои треба малку подолго време. Колку што разбрав, учиш на Факултетот за безбедност и ти треба нешто за себе. Зашто не пробаш нешто како аикидо или џудо?

П.С. Ако целта ти е најбрзо да поднаучиш, можеш да почнеш кикбокс или бокс, колку да научиш да удираш, ама за да усовршиш нешто повеќе, ќе ти треба време, ништо не оди така брзо и едноставно.
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
785
Поени од реакции
263
Тебе ти е до спорт или боречка вештина? Тие ти се две различни работи. Спортските вештини можат да се совладаат побрзо (основните работи) за разлика од боречките вештини за кои треба малку подолго време. Колку што разбрав, учиш на Факултетот за безбедност и ти треба нешто за себе. Зашто не пробаш нешто како аикидо или џудо?

П.С. Ако целта ти е најбрзо да поднаучиш, можеш да почнеш кикбокс или бокс, колку да научиш да удираш, ама за да усовршиш нешто повеќе, ќе ти треба време, ништо не оди така брзо и едноставно.
Добро, фала ти многу :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom