Најекономично греење (затоплување)

N

nikola2004mkd

Гостин
Update на ситуацијата.

99% климата е дефектна односно барем некој сензор или софтвер-от е баговит.

На +7 надворешна температура потрошувачката денес имала потрошувачка од околку 1300W, осносно приближно исто со потрошувачката кога беа поголемите студови пред неколку дена кога без проблеми на -8,-9 одржувала 23 степени. Ситуацијата била откриена сосем случајно, кога на зададени 23 степени, температурата достигнала 26 степени, мерено по живин термометар на 1,5м височина од подот, на 50цм од далечинското со вклучен iFeel на 23 степени. Во исто време како подесена температура имало 23 степени а температурата кај внатрешната единица била 22, иако реално во најлош случај би требало да биде 26. По рестарт на климата, значи исклучување од напојување и ресет на далечинското, на истите поставки климата не работела наредните 2-3 часа а потоа почнала да работи со околку 450W.

Еднаш на почетокот на грејната сезона добил Е6 грешка, што значело неможност за комуникација на внатрешна со надворешна единица, но истото не се повторило од тогаш.

П.С. Дали креирањето на нови сметки на форумот е оневозможено? Баш денес гледавме, опцијата не ја дава ни кај него ни кај мене.
 
Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
Prijatelju imam maximum 500€ budzet, koja Mitsubishi 3.5 mi preporucujes?
[DOUBLEPOST=1480900306][/DOUBLEPOST]Za 500 Eura ima veki izbor Kineskih proizvodjaca.[DOUBLEPOST=1480900410][/DOUBLEPOST]Od Japanskih proizvodjaca imas osnovne modele u velicini 9 BTU..............[DOUBLEPOST=1480900602][/DOUBLEPOST]U Srbiji je ponuda za Fujitsu LLC 09 BTU oko 400 Eura[DOUBLEPOST=1480900810][/DOUBLEPOST]Ako je u Makedoniji cena za Fujitsu jako losa , ja bih uvek isao na varijantu Haier,Carrier,Midea klime.
Za mene je to bolji izbor nego klime Gree.[DOUBLEPOST=1480902150][/DOUBLEPOST]
@zzoranpetrovic
mozda po tvome Gree izradjuje jedne te iste serije klime za razlicite drzave sa razlicitim performansama ??
daj molim te prekini vec jedan put da trujes temu
To svi u okruzenju znaju da Gree ima hiljadu razlicitih oznaka i razlicite kompresore u zavisnosti od modela i oznaka.Svi znaju da klime Gree nemaju Eurovent sertifikat i sve to sto Gree napise na PAPIRU je vrlo diskutabilno ,, papir trpi sve.Ja ne trujem temu vec vi trujete temu kada pisete o Gree klimi koja se prodaje u Norveskoj,Finskoj.Vi ovde cak i pisete kako je Gree i Daikin ista klima, a to nije istina.Postoji samo saradnja izmedju njih ali postoje i RAZLIKE .V i trujete temu i lazete.
A to svi znaju u okruzenju.
Ja uvek kazem da je klima Gree solidna Kineska klima koja ima dobru cenu.[DOUBLEPOST=1480902418][/DOUBLEPOST]Ali , ja bih uvek pre izabrao Midea, Carrier , Haier klime....mislim da su te klime bolji izbor.
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.541
Поени од реакции
7.297
Moze nekoj da mi gi protumaci podatocive za Fujitsu /LLCC na Eurovent ?:cool:
Ja ova stvarno ne go razbiram ;) najbugetniot model na Fujitsu podobro gree na -15C od -7C :cautious:
Ako -7C e bivalentna temperatura za ovaa LLCC serija, t.e onaa kriticna Temperatura posle koja uredot od Monovalenten (koga sam ja odrzuval temperaturata) bara pripomos od drugo grejno telo pod -7 t.e uredot stanuva Bivalenten, pomocu kojih trikova LLCC (primer 12kata) moze da gree so 3Kw na -15 a na bivalentnata -7C da dade ~200W pomalku t.e 2,83Kw ?
Da ne ukljucuva grejac na -15? ;)
Sekoj den se uci nesto novo pa posle dolgo razmisluvanje i zjapanje u podatokov nekako.ne mi e logicen....iako porano mislev deka se top modeli. Baska, u ovaa serija nema twinovi 2-stage ili neznam kakva neotkriena NASA tehnologija, ima GMCC singl rotary kompresori.
Kolku sto razbiram....mokjnosta sto klimata moze da ja izvadi na BivalentnataT (-7 ili -10) e maksimalnata mokjnost i povekje od toa nemoze da izvadi ne pa i na poniska T.
Da ne e taka Tbiv ne bi postoela kako podatok na Event i gubi sekakov smisol terminot Bivalencija i Bivalentna T.
Znaci kako e mozno ova bez greaci i trikovi da se izmeri ?
FujiEVent.jpg
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Istoto i ja go primetiv vcera bidejci pogledav po preporuka na @zzoranpetrovic za2.5ka i si rekov ova e klima za mene, sto poladno povise ce gree, taka da na -30 najverojatno ce dava 4kw
 
Член од
29 декември 2014
Мислења
49
Поени од реакции
55
Веројатно firmware-от им дава можност на комресорот и надворешниот вентилатор да работат со повеќе вртежи на температура околу -15, а ги лимитира вртежите на "нормални" температури за да постигне повисока класа ефикасност.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.541
Поени од реакции
7.297
Веројатно firmware-от им дава можност на комресорот и надворешниот вентилатор да работат со повеќе вртежи на температура околу -15, а ги лимитира вртежите на "нормални" температури за да постигне повисока класа ефикасност.
Se slagam deka edno od moznite objasnuvanja e ova na @PinkyTheGreat
Problemot e sto kompresorot sto e naveden po servisnite ne e nitu twin nitu pak Sanyo kako sto e vo klimata na srbinot ili pojakite modeli na Fujitsu koi modeli za CUDO na -15 davaat pomalku toplina od onaa na -7 (Bivalentnata):cautious:
p.s Gratis TIP-informacija...ASM89D10*** kaj 07 i 09LLCC tezi samo 6.0kg dodeka ASM98D10*** kompresorot kaj 12LLCC so edvaj 1cc3 povekje od onoj kaj 07 i 09verzijata tezi ogromni 2,9kg povekje (potocno 8,9kg) ;)
ASM serijata e Single Rotary Inverter kompresor na R410, so kubikaza (Displacement) od 9.8cc3 ili negde 1000btu=2.9KW na ladenje.
ASMGMCC.jpg ASMGMCC2.jpg

.logicno mi e da mislam deka ova mnogu poslabo kompresorce so 2,9KW i toj podatok SEER e na ladenje izmereno nema takva (rezervna) mokj za da go cuva kapacitetot i da go upotrebi na poniski T.
Konkretno, povodot da gi analiziram podatocite na EVent za LLCC mi se pojavi od ovoj post objaven avgust 2015ta na srpskiot elitemadzone forumot so podatoci mnogu porazlicni od onie sto denes moze da se najdat vo servisnovo. Za istoto se zaprasal i nekoj Twins87...pa se zaprasav i jas ;)
Znaci OVA
EliteFuji1.jpg
E promeneto vo ova
EliteFuji2.jpg
Vtorovo go ima vo ova servisno...no mene me interesira sto e so prvive podatoci:cautious:
odnosno dali klimava e skroz smeneta za 1godina ili pak ovaa vtorava e za tamu nekoj Nordiski pazar dodeka ovaa prvata so 1,72Kw na -15C e onaa za nas Balkanci ;)[DOUBLEPOST=1481059452][/DOUBLEPOST]
@Strelec ova drugarceto sto barase twin-rotary kompresor vo klimata ja ima kupeno ama go nema da kazi sto e kako e
http://forum.kajgana.com/threads/Најекономично-греење-затоплување.39011/page-708#post-7882307
Ke dojdeme i do toj moment ;)
 
Последно уредено:
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
утрово првпат инвертерот престана да ми дува, испаднав надовр пушев цигара кога гледам и од компресорот пареа излегува, отидов да видам не беше нишо запалено туку кондензирање беше и водена пареа. исклучив се и си дојдов на работа. е сега, дали е ова нормално бидејки до сега може и се случувало ама никогаш не сум забележал. исто така инвертеров не го гасам никогаш ама буквално никогаш навечер само кога спијам или кога сум на работа ја намалувам темп. и вентилаторите ама гасење никогаш.
 
Член од
5 јануари 2010
Мислења
195
Поени од реакции
154
Drugari imam golema dilema sto klima da zemam pa bi ve prasal za mislenje, da gream okolu 35 kvadrati bez spalna i kupatilo so ne bas jaka izolacija ovaa godina se nadevam narednata so 10 stiropor. Se mislam i za varijanta lomo3,5 35000den. Vivax aeri 3,5 30000 den. Ili ako ne zadovoluvaat ovie vivax aeri 5,5 43000denari ovaa nekako mi izlevuva od ramkite na budzetot. Mislam deka podobro 3,5 vo dnevna i ponataka uste edna pomala vo spalna i zavrsena rabota.
 
Член од
17 ноември 2012
Мислења
4.548
Поени од реакции
5.305
Здраво, имам клима-инвертер 2.5 Беко.
Кога почна зимава два три пати ја пуштав и се добро си работеше, после некое време не ја користев, па сега кога залади пак, проблемот е што сега воопшто не дува топло.

Ладно си дува се нормално, ама топло не. Ја оставав по 20-30 минути да видам дали ќе се оправи, ама ништо...Само од време на време ке испушти воздух еднократно и толку е.

Исто така, кога работи нормално се нормално си светат степените и мод-от горе на климата, а сега кога не работи, степени трепкаат постојано...

Дали имал некој нешто слично со иста/слична клима? Што може да е?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.541
Поени од реакции
7.297
Здраво, имам клима-инвертер 2.5 Беко.
Кога почна зимава два три пати ја пуштав и се добро си работеше, после некое време не ја користев, па сега кога залади пак, проблемот е што сега воопшто не дува топло.

Ладно си дува се нормално, ама топло не. Ја оставав по 20-30 минути да видам дали ќе се оправи, ама ништо...Само од време на време ке испушти воздух еднократно и толку е.

Исто така, кога работи нормално се нормално си светат степените и мод-от горе на климата, а сега кога не работи, степени трепкаат постојано...

Дали имал некој нешто слично со иста/слична клима? Што може да е?
Probaj da ja iskljucis od napon, utikacot od struja izvadi go, pocekaj 5min i pak vkluci ja i vidi dali ke ima promena. I zasto ne se javis kaj pretstavnikot na Beko ili tamu kaj sto si ja kupil klimata, potocno kaj onie sto ti ja izdale garancijata?[DOUBLEPOST=1481149075][/DOUBLEPOST]
Drugari imam golema dilema sto klima da zemam pa bi ve prasal za mislenje, da gream okolu 35 kvadrati bez spalna i kupatilo so ne bas jaka izolacija ovaa godina se nadevam narednata so 10 stiropor. Se mislam i za varijanta lomo3,5 35000den. Vivax aeri 3,5 30000 den. Ili ako ne zadovoluvaat ovie vivax aeri 5,5 43000denari ovaa nekako mi izlevuva od ramkite na budzetot. Mislam deka podobro 3,5 vo dnevna i ponataka uste edna pomala vo spalna i zavrsena rabota.
Toa sto si go videl e krajot na Defrost ciklusot i e najnormalna pojava vo zima pri greenje....se otopuva mrazot na isparuvacot na nadvoresnata edinica i koga ke se istopi celoto se vklucuva ventilatorot za da go isusi izmenuvacot....koga se vklucuva ventilatorot izduvava kako magla ili cad no toa e samo parea, nisto strasno iako strasno mozebi ti izgledalo kako za prvpat...ke se naviknes normalna pojava e, sto poretko gi gledas toa podobro.
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
10 август 2016
Мислења
6
Поени од реакции
0
Имам две клими една 10 години стара Panasonic cs-e 12 ckp малезиска скапо платена и нова VIVAX ACP-12CH35AERI. Грејам со двете клими две простории една со панасоник 30 квадрати, другата со вивакс 20 квадрати. Виваксот оваа време работи цело време и грее одлично претопла е просторијата но Панасоник цело време прекинува со греење мислам оди во дефрост и на минус и на плус температура и таа просторија е доста поладна. Во што може да е проблемот скапа клима а неможе да постигне.
 

faraon

БОГ
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.434
Поени од реакции
22.044
Мака мачам со климата Тесла.Ја зедов пред месец дена 25 илјади,и кога беше овој ладниот период во еден ден за неполни 5 часа ми направи 7 пати дефрост.После тоа наредните денови воопшто не грееше, пуштена е на 31 степен наместо да грее она ладно дува,дојдоа мајстори го смениа надворешниот дел и пак исто,додека да почне да грее и требат 3-5 часа работа..Е сега се миалам да ја сменам марката односно да земам нова да си доплатам уште 10-15 илјади барем да знам оти ке ме грее..Препорака за добра клима ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom