Кинеските моторчиња

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
кактус сине, едно прашање до тебе =)
стаив карбонски џианели на матрикс, добив дооооста повеќе на убрзање, ама крајната иста ми остана. дали ако му ставам нешто каишче малоси ќе добие бар нешто, или бар
кактус напиша:
...но прави дупка...у старт и мегу убрзање но тоа се решава..со други ствари...
таа дупка ја иам и јас, па како да се пополни? пре сум за убрзање, него за крајна, пошто и онака неможам којзнае колку да му извадам =) 65 е доволно со оглед на моторчето.
се надевам ме укапира што прашувам :pos:
 
Член од
20 ноември 2005
Мислења
614
Поени од реакции
64
кактус сине, едно прашање до тебе =)
стаив карбонски џианели на матрикс, добив дооооста повеќе на убрзање, ама крајната иста ми остана. дали ако му ставам нешто каишче малоси ќе добие бар нешто, или бар
таа дупка ја иам и јас, па како да се пополни? пре сум за убрзање, него за крајна, пошто и онака неможам којзнае колку да му извадам =) 65 е доволно со оглед на моторчето.
се надевам ме укапира што прашувам :pos:
Кенгур сине...:) кога ке тргнеш нешто што е Stock може нешто да се добие нешто да се изгуби...еве ви пак пример...дека секој ауспух на секоја машина различно реагира....знаев дека на Generic.. i keeway не се добива на крајна само со ауспух..


Конкретно таа дупката сто ја имаш и мегубрзање се решава најдобро со најефтина фаријанта Malossi Multivar 2000 ...со бел целнтрален федер на ламела.....ако сакаш од 0 да џапа...да нема нема каснење од место ..уште федери потврди на ламела...и тоа е тоа...мада...не препорачувам тврди федери на ламела...без потребно..."горење" на машината


За каишот не е само еден малосси и тој милион врсти на каиши има малосси ...обично се малце пошироки од стандардните...со што се крева повисоко.....и на тој начин се добива нешто на брзина....
Али во твојов случај нема да добиеш не ставај...за друг тип на пренос е тоа...

Ако смените каиш било да е стандарден или некој рацинг..скутерот...ви се понаша чурно ....ко да има изгубено перформанси....му треба 150 20 km да си "легне"


хехехе и јас сум пре за убрзање...јас ја спуштив крајната брзина за 15 тина....за да добијам на мноооу појако убрзање :)
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
Malossi Multivar 2000, a?!?!?! дај упрости ми, не сум до толку навлезен у машинерииве =))
кажи ми колку кошта тука кај нас тоа нешто? =) и, значи тоа го ставам и неам дупка измеѓу? еве, без потврди федери би го стаил. sweet...:drk:

едит- А-ХА! еве го немонтиран



и ваљда, вака изгледа монтиран


едит2- а и тоа каишчето да се смени, а? =)
 
Член од
20 ноември 2005
Мислења
614
Поени од реакции
64
75 евра...има пософистицирани канали ...по кој лизгаат ролните поголеми ролни...и ке иде....исто...знаци повлекува...и нема јако...па успорава ...па пак јако..
значи исто темпо цело време
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
75 евра...има пософистицирани канали ...по кој лизгаат ролните поголеми ролни...и ке иде....исто...знаци повлекува...и нема јако...па успорава ...па пак јако..
значи исто темпо цело време
данкишен, пролет коа ќе дое ваљда ќе го средиме тоа. пошто кај и да е, го носам и гаража.
а за каишче што викаш? плус тоа, добро ќе е?
 
Член од
20 ноември 2005
Мислења
614
Поени од реакции
64
каиш кога ке се дотрае...смени не мењај сега ...одприлика на 8000
btw..дотраен каиш ја намалува крајната брзина...
 
Член од
6 август 2007
Мислења
387
Поени од реакции
3
Ne vikam deka ne e ova to4no tuku samo da nadopolnam...
Vo praksa...na motor so vozdusno ladenje nikoj ne vika neka go zagrean e...bidejki nema mera4 za temperaturata inaku ne deka na vodeno ne zagreva ili vozdusno...site zagrevaat.Probaj i na vodeno motor skroz laden i koga ke zavrtis nekoe krug4e da se zagree malce vodata i ke ja vidis razlikata.Inaku jas site motori sho sum gi imal bile so vozdusno ladenje i nikogas ne mi se slu4ilo da pregree...moze da zagree i da namali na performansi a da pregree pa da go 4ekam da izladi ne mi se slu4ilo.Inaku ako e motorot za trkanje toes za podobri performansi se stava vozdusno ne znam bas to4no oti ama taka mi kaza mene eden 4ovek makedonec shto raboti vo fabrikata Yamaha vo japonija.On go pravese eden Aerox do maksimalni performansi
Зависи за која намена е моторот и кај се вози бе брат, пример земај ти мачи го моторот со водено ладенје на угорници ваму таму, со 5кмч, нема проток на воздух и неможе да се лади ладњакот како шо треба и нормално ке загрева повеке, додека воздушното, си лади константо со обртаите на радилица, затоа и се користи воздушно за стант скутери, КАПИРАШ? А ако го возиш скутерот, фучиш 30, 40, +++, нормално дека водено ке биде подобро! Али затоа Априлија Леонардо и некои други скутери имаат водено, плус Електричен ротор со вентилатор, исто како кај автомобилите!

Blazzer, Piaggio машините имаат 7КС @ 8500rpm на радилица водено ладените а воздушно ладените имаат 5,1КС @ 7000rpm. И немој сеа со лагите дека твојот дио имал 11КС кога тоа е невозможно, па стандарт РС50 има 8КС а со 6 брзински мењач е. Инаку за ламбичките, една ламбичка кошта околу 700 денари за априлиите. После еве ти шо ги лажеш тука за моториве што си ги имал. Си ги имал сите тие мотори освен Кимкото а за тие диото и џогот незнам дали 2 имаше оти само со едно те гледав и после тоа Џилерава ја зема. А за аероксот што го кажуваш го знам и сам и тоа којзнае од кој причини му стави горан воздушно а не дека од јапонија него така му кажале и ако беше толку подобро немаше сите R мотори да имаат водено ладење и немаше во MotoGP и Superbike..... да ставаат водено ладење за да имаат полоши перформанси. Се знае кога има водено ладење мапината може да се врти повеќе оти водата многу подобро ја однесува топлината и може подобро да се контролира оптималната температура на машината преку термостат, а со тоа и да се извлече максимумот од неа
П.С. Во случај да водиш инат прати ми порака на ПП да ти ја даам сликата за коњските сили односно дијаграмот кај што им е мерено тоа(мислам дека го има пред 2 страни ама не се гледа убаво)
Можно е да има толку коња, јас имав џог, коа го купив идеше 90 -95кмч, проверено со кола! А и беше екстра силно! Додека сеа има 50цц кит од Малоси со некој над 15кс!

мојата априлиа ареа51 модел 2004 та стандаррд е 2.5 киловата идеше 86. 87 ....би рекол се е до преносот .....искористеност на снага
Па нормално!!! конечно паметно и исправно мислење, ако сакате вие имајте 300коња, стај ја во прва, нормално колата повеке од 100нема да оди, така и со скутерот, ако нема преносот искористеност на снагата, ке џабе, ке има сила ке влече, ама до ама макс брзина ке си биде одредена со преносот!

Се гледа дека кај нас има ’експерти’ за се

Како може бре со 2.5 kw И со 5 kw да оди исто?!

Вие стварно сте генијалци
Добро бе чоек! Тогаш како кинез со 125цц и 8-9коња, оди исто како и пиаџо машина со 4-5кс? Стаи му ти на твојот скутер машина 250цц и 30коња нека се, со истите обртаи, на истиот пренос, ако макс брзина била 70, сеа ке биде 85-90макс! А смени пренос па ке праиме муабет!


кенгур..има една гилера во скопје Gilerra DD модел стандард е 9 коња ...50 кубика...
нека не те чуди запремнината со коњажата

кај мене е 70cc 16 коња

најаката верзија на 70cc e Malossi BIG BORE 26hp
Кактус, дај линк од таа Џилера баш ме занимат! :)

Ау да извини. ти си тој ’експертот’ што ги прави моторите од пиаџо гупацијата и им објасна таму кој е идеалниот каиш па идеалната тежина на ролната па тоа со запчаниците а сигурно и за издувот и кажа.
Извини не те препознав дека си тој ’експертот’
Па ги убеди дека наместо да ја зголемуваат силата на моторот од 2.5 на 5kw само да ја сменат ролната кој чини 300 денари и оп исти перформанси

мило ми е што имаме ’експерт’ па ни дава совети
Преслушај се дечко што зборуваш, те молам, не трескај зелени:kesa:, убао си кажа човекот!:smir:
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Значи опомена за последен пат... Достате со муабети од типот моето оди 70, а твоето 68. Кој каков експерт е не сме тука ние да му судиме. Ако сакаш послушај го неговиот совет, ако не немораш, твој избор. Темава е наменета за размена на совети, за оние што имаат кинески веспи. Секој понатамошен пост со безвезна содржина ке биде бришен без образложение.
 
Член од
20 ноември 2005
Мислења
614
Поени од реакции
64
Eve ti wikipedia со вика за тој модел на гилера
Gilera made a daring release in 1998-1999 with the Gilera Runner 'DD' otherwise known as the DarkDream. These Runners were all SP versions and featured a Dell'Orto 17,5 mm carburetor which was limited but easy to undo and were fabric fitted with a 50 cc Fast Cylinder. This resulted in a large popularity for this version which still keeps on. The DarkDream is well known for its speed and durability. The cylinder itself is made in the factory where the Gilera Runner is made.

Многу редок модел у ск има само една али не е несо нај нај стање

http://en.wikipedia.org/wiki/Gilera_Runner
 
Член од
7 јули 2008
Мислења
131
Поени од реакции
4
Е сега на матриксот ке му монтирам мењач од ауди рс 4 и ке оди 320 пошо до преносто е и така да максимално ке ги искористи нековите 3.5 кс
 
С

Спенсер

Гостин
Е сега на матриксот ке му монтирам мењач од ауди рс 4 и ке оди 320 пошо до преносто е и така да максимално ке ги искористи нековите 3.5 кс
:pos2::pos2::pos2::pos2: абе будалааа!!!!!!!:pos2::pos2: иако има врска тоа со преносот,многу!!!!! абе ај договорете се кајганџии шо имате веспи да се стајте,да видиме кој има најјака веспа!!!
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Е сега на матриксот ке му монтирам мењач од ауди рс 4 и ке оди 320 пошо до преносто е и така да максимално ке ги искористи нековите 3.5 кс
Еве ти само една споредба со преносот... ИМТ 539 (трактор) и Даеву тико имаат ист мотор, околу 800 кубици. И ајде кажи дали тракторот оди колку тико максимална? Или тикото може да повлече тежина колку трактор....
 

Esobar

Македонија над СЕ !
Член од
12 февруари 2008
Мислења
4.895
Поени од реакции
453
:pos2::pos2::pos2::pos2: абе будалааа!!!!!!!:pos2::pos2: иако има врска тоа со преносот,многу!!!!! абе ај договорете се кајганџии шо имате веспи да се стајте,да видиме кој има најјака веспа!!!
на кактус мислам е најака вепса од форумов
а кактус?:pipi:
 
S

StormRage

Гостин
ја иам.... чајна чудо најмногу го имам 75 од 80 графирано.... лонгија :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom