Излегување од плакарот и реакција од родители - ЛГБТ

Член од
22 јули 2011
Мислења
56
Поени од реакции
42
Има одлуки за кои ни самиот не знам што да одлучам. Уште потешко, одлука за твоето дете. Каде ќе оди на училиште, во која средина ќе расти, дали да оди во градинка, дали да го форсираш за фудбалер/математичар/музичар, дали да го форсираш воопшто...итн. Тие одлуки ме научиле дека сите ние сме неперфектни суштества кои не го гледаат светот црно-бел. Камоли да одлучам за туѓ човечки живот или однесување. Пред се бе луѓе, од каде таа потреба?
 
Член од
19 јуни 2015
Мислења
414
Поени од реакции
623
Има одлуки за кои ни самиот не знам што да одлучам. Уште потешко, одлука за твоето дете. Каде ќе оди на училиште, во која средина ќе расти, дали да оди во градинка, дали да го форсираш за фудбалер/математичар/музичар, дали да го форсираш воопшто...итн. Тие одлуки ме научиле дека сите ние сме неперфектни суштества кои не го гледаат светот црно-бел. Камоли да одлучам за туѓ човечки живот или однесување. Пред се бе луѓе, од каде таа потреба?
Потреба - од страв другите што ќе кажат.

Еден цел систем од вредности граден илјадници години довело до ова дереџе.

Има решение,денеска сме во технолошки бум и животот е скрос сменет па самото тоа во иднина ќе донесе 100% толерантно општество, со сигурност. Ќе изумре старата багра хејтери, се‘ ќе стане нормално прифатливо зашто луѓето ќе сфатат дека целиот дотогашен систем од програми е само еден бесмислен обид да преживее едно општество,кое во денешни услови со оваа технологија не е на тоа ниво и може да ги ужива сите благодети на животот без да се плаши дека утре можеби нешто лошо ќе му се деси.

Видете каде постои најголема толеранција - во најсовршените системи каде што народот буквално ужива - северноевропските земји. Така да немаат потреба да се бават со сексуалноста на другите и воопшто не ги интересира дали си геј или не си.

Во системи во кој народот се‘ уште функционира попримитивно нормално дека ќе има хејтање (иако верувајте ни самите не сакаат такви црнила да си носат во душата). Проста човечка психологија - колку повеќе еден човек е незадоволен од животот, се труди сите да ги отруе во своите црнила и да ги внесе во неговото заробеништво.

Со оглед на тоа во какво дереџе денеска е Македонија, јасно ми е како размислува грото :)

Но младиве генерации се претежно многу поосвестени од постарите.
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
Иам другарка од Шведска, женета и НАЈНОРМАЛНО ПРИФАТЕНА ОД ЦЕЛА ФАМИЛИЈА.

Им се дивам на интелигенцијата со која располагаат.
Снаата е во најнормални односи со свекрвата и свекорот.
Таквиот брак таму е нормален, пошто и нема причина да биде ненормален.

Мислам дека постојат само ненормални луѓе што не можат да сфатат дека некои луѓе не се со „стандардна“ секс ориентација.

Македонскиот мозок на просечниот граѓанин е далеку од тој напредок на Шведска.

Најнормално, ќе очекувам КОМЕНТАРИ ОД ХЕЈТЕРИ.

Ама ќе ви речам едно нешто: вие што хејтате и не прифаќате, во вас е отровот. Тоа што го носите тоа и го покажувате, немате друго што да покажете.

Отворено ги поддржувам сите ЛГБТ лица зашто почитувам слободен избор со кој не е засегнат и загрозен животот на никого!

А македонските (просечни) семејства имаат уште многу дури да еволуираат до задоволителното ниво
Vo ova sranje vreme kade zapadot propagira nekoj moral i demokratija, nenormalnite raboti stanuvaat normalni, a normalnite stanuvaat nenormalni.. na pr u denesno vreme ako ne konzumiras droga si nenormalen, ako mislis deka abortusot e ubistvo te pravat nenormalen, da siluvas maloletnici e sosema normalna rabota, ili da imas pederi koi posvoile dete e normalna rabota.. pu jaz'k ako toa e zivotot u denesno vreme kade nemoralot, bludnosta i siluvanjeto i incestot i brak megju gejovi e normalna rabota...
 
Член од
19 јуни 2015
Мислења
414
Поени од реакции
623
Vo ova sranje vreme kade zapadot propagira nekoj moral i demokratija, nenormalnite raboti stanuvaat normalni, a normalnite stanuvaat nenormalni.. na pr u denesno vreme ako ne konzumiras droga si nenormalen, ako mislis deka abortusot e ubistvo te pravat nenormalen, da siluvas maloletnici e sosema normalna rabota, ili da imas pederi koi posvoile dete e normalna rabota.. pu jaz'k ako toa e zivotot u denesno vreme kade nemoralot, bludnosta i siluvanjeto i incestot i brak megju gejovi e normalna rabota...
Што не е во ред ако двајца мажи или две жени се сакаат и сакаат да си живеат слободно без да се кријат?

Не е во ред ако некој возрасен присили дете на секс. Значи тоа е присила и не е нормално.

Не знам кој ве излажал да мешате хомосексуалност со педофилија - немаат допирни точки, освен во вашите мозоци. Каква врска има силувањето со хомосексуалноста? Дали хомосексуални родители ќе влијаат на детето да и тоа биде геј?

Па сите хомосексуалци што ги познаваме израснале во стрејт средина со еден машки и еден женски родител.

Како коментирате без да разобличите едноставно прости очигледни факти? Како да хомосексуалноста е заразна? Хахаха ви се чудам на паметот...

Секоја врска во која двете страни се согласни и уживаат во тоа што го прават без да прават материјална штета на другите е оправдана.

Сите други твои хејтерски ставови се само одраз на менталот кој ти бил затруен/искривен/испран/програмиран со религиски/социопатолошки концепти и програми.

Ги побив со еден обичен пост сите заблудени мисли на недоволно едуцирани луѓе и религиозни фанатици кои не го користат сопствениот мозок да донесат заклучоци, но на готово прифаќаат веќе даден концепт кој нема врска со реалноста.

ХОМОСЕКСУАЛЦИТЕ САМО САКААТ ДА БИДАТ ПРИФАТЕНИ И ДА БИДАТ ОСТАВЕНИ НА РААТ, ЖИВЕЕЈЌИ КАКО И СИТЕ ДРУГИ ГРАЃАНИ НА ОВА НАШЕ (НЕ)РАМНОПРАВНО ОПШТЕСТВО. Тие никому немаат желба да наштетат, да повредат и да искористат. Напротив, и самите знаете најголем дел од нив се токму оние кои му даваат на светот нови идеи.

Сите други понатамошни образложенија против ова, не држат вода, не се оправдани и со косат со основното човеково право на слобода.
 
Последно уредено:
Член од
22 јули 2011
Мислења
56
Поени од реакции
42
Ајде војводо, пополека.

u denesno vreme ako ne konzumiras droga si nenormalen
За волја на вистината, ако мислиш дека конзумирањето дрога те прави ненормален, си ненормален. Ако мислеше на марихуана - не е дрога.

ako mislis deka abortusot e ubistvo te pravat nenormalen
Мастурбираш?

da siluvas maloletnici e sosema normalna rabota
Пак, ако мислиш дека западот пропагира силување малолетници како нормална работа, тоа те прави ненормален.

ili da imas pederi koi posvoile dete e normalna rabota
Од каде дошло детето? Хетеросексуален брак, а?

.. pu jaz'k ako toa e zivotot u denesno vreme kade nemoralot, bludnosta i siluvanjeto i incestot i brak megju gejovi e normalna rabota...
Неморалот? Хм...нешто ми вели не е многу морално да мразиш различни од тебе
Блудноста? Си имал секс пред брак?
Силувањето е казниво со закон. И неморално.
Инцестот исто како и силувањето + гратис многу поголем ризик за вродени болести, дури и смрт
За брак меѓу геј лица може да разговараме откако ќе ја разбереш геј популацијата. Дотогаш исклучи сител и пробај се на википедија
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
Ајде војводо, пополека.


За волја на вистината, ако мислиш дека конзумирањето дрога те прави ненормален, си ненормален. Ако мислеше на марихуана - не е дрога.


Мастурбираш?


Пак, ако мислиш дека западот пропагира силување малолетници како нормална работа, тоа те прави ненормален.


Од каде дошло детето? Хетеросексуален брак, а?


Неморалот? Хм...нешто ми вели не е многу морално да мразиш различни од тебе
Блудноста? Си имал секс пред брак?
Силувањето е казниво со закон. И неморално.
Инцестот исто како и силувањето + гратис многу поголем ризик за вродени болести, дури и смрт
За брак меѓу геј лица може да разговараме откако ќе ја разбереш геј популацијата. Дотогаш исклучи сител и пробај се на википедија
Vo krivicen zakon marihuana stoi kako droga i e kaznivo delo ako prodavas nudis itn.. a inace da, nenormalno i nemoralno e konzumiranje na psihotropni supstanci i prekursori..[DOUBLEPOST=1479402818][/DOUBLEPOST]I da, masturbiranjeto ne e abortus.. abortus e koga ziv organizam go otstranuvas od teloto.. drkanjeto isto e da go sporedis so menzisot kaj zenite.. taka da isfrlanje na jajce kletka ili sperma ne znaci abortus..
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
56
Поени од реакции
42
Vo krivicen zakon marihuana stoi kako droga i e kaznivo delo ako prodavas nudis itn.. a inace da, nenormalno i nemoralno e konzumiranje na psihotropni supstanci i prekursori..
Потенцирај дека се работи за законот на Р.М.
Дали е ненормално или неморално не ме интересира. Доволно е што се познавати штетните влијанија. Да се прашувам јас, би ги легализирал сите можни, па повели, конзумирај.
 
Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
667
Што не е во ред ако двајца мажи или две жени се сакаат и сакаат да си живеат слободно без да се кријат?

Не е во ред ако некој возрасен присили дете на секс. Значи тоа е присила и не е нормално.

Не знам кој ве излажал да мешате хомосексуалност со педофилија - немаат допирни точки, освен во вашите мозоци. Каква врска има силувањето со хомосексуалноста? Дали хомосексуални родители ќе влијаат на детето да и тоа биде геј?

Па сите хомосексуалци што ги познаваме израснале во стрејт средина со еден машки и еден женски родител.

Како коментирате без да разобличите едноставно прости очигледни факти? Како да хомосексуалноста е заразна? Хахаха ви се чудам на паметот...

Секоја врска во која двете страни се согласни и уживаат во тоа што го прават без да прават материјална штета на другите е оправдана.

Сите други твои хејтерски ставови се само одраз на менталот кој ти бил затруен/искривен/испран/програмиран со религиски/социопатолошки концепти и програми.

Ги побив со еден обичен пост сите заблудени мисли на недоволно едуцирани луѓе и религиозни фанатици кои не го користат сопствениот мозок да донесат заклучоци, но на готово прифаќаат веќе даден концепт кој нема врска со реалноста.

ХОМОСЕКСУАЛЦИТЕ САМО САКААТ ДА БИДАТ ПРИФАТЕНИ И ДА БИДАТ ОСТАВЕНИ НА РААТ, ЖИВЕЕЈЌИ КАКО И СИТЕ ДРУГИ ГРАЃАНИ НА ОВА НАШЕ (НЕ)РАМНОПРАВНО ОПШТЕСТВО. Тие никому немаат желба да наштетат, да повредат и да искористат. Напротив, и самите знаете најголем дел од нив се токму оние кои му даваат на светот нови идеи.

Сите други понатамошни образложенија против ова, не држат вода, не се оправдани и со косат со основното човеково право на слобода.
Во принцип не навлегувам во вакви дискусии но ме интересираат неколку работи:

Првиот болд - зошто еден хомосексуален пар би посакал да има деца кога не сака самиот да ги створи, а знаеме дека од хомосексуален брак не можат да произлезат деца? И ќе те молам тука поштедиме од сурогат мајки и слични глупости. Јас лично не ја разбирам таквата потреба. Биди си геј, не ме засега, но немој да одгледуваш дете во таква средина. Зошто таа не е природна и нормална.

Вториот болд- дали врска помеѓу мајка и син- над 18 год, на пример, каде двајцата доброволно стапуваат во сексуални односи е оправдана според тебе? Таа не те засега ниту тебе ниту мене, ниту ни наштетува на било каков начин, но да е нормална и оправада?

Некаде поназад прочитав роден во женски пол а се осеќал како машко ама уште не бил сигурен дали сака да го промени полот? Зошто побогу некој не би сакал да го промени полот и да биде она што навистина се чувствува ако тоа е навистина така како што го кажува? Лицемерно е да се идентификува како маж а да има пи*ка и да сака истата да ја задржи. Зошто ако според негово мислење природно не би требала да биде таму?

Не знам, не напаѓам никого, кој со кого сака нека си го дели креветот, но нека не се обидува таквото негово однесување да го претстави како нормално, зошто едноставно не е.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.087
Поени од реакции
19.972
Инцестот исто како и силувањето + гратис многу поголем ризик за вродени болести, дури и смрт
Инцест парови може да имаат сексуален однос чисто од ЗАДОВОЛСТВО, без намера за правење и раѓање деца. Ако ти решиш да го ебеш дедо ти, а дедо ти се согласи, тогаш што има тука штетно!?

Не знам зошто си таква фашизоидно-затуцана, но возрасни луѓе треба да имаат апсолутно право на сексуална експресија и остварување на своите сексуални интереси, без разлика колку настрано и одвратно изгледа тоа во очите на конзервативните луѓе како тебе.
 
Член од
21 септември 2016
Мислења
831
Поени од реакции
1.135
Многу ме иритира кога некој е толку субјективен и нема способност да сочувствува, јас сум стрејт но ги разбирам лгбт ликовите, се обидувам да се ставам на нивно место како мене би ми било, од малку пообјективна точка гледам на тоа. Дури понекогаш лично за мене кажувам дека сум бисекс. иако не сум, него чисто како поддршка.
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
56
Поени од реакции
42
Инцест парови може да имаат сексуален однос чисто од ЗАДОВОЛСТВО, без намера за правење и раѓање деца. Ако ти решиш да го ебеш дедо ти, а дедо ти се согласи, тогаш што има тука штетно!?

Не знам зошто си таква фашизоидно-затуцана, но возрасни луѓе треба да имаат апсолутно право на сексуална експресија и остварување на своите сексуални интереси, без разлика колку настрано и одвратно изгледа тоа во очите на конзервативните луѓе како тебе.
За делот кај возрасните луѓе што треба да имаат секакво право на сексуален избор, си тотално во право. Поентата што сакав да ја прикажам е зошто инцестоидните парови од хетеро однос не би требало да имаат деца, сепак нивен избор, само ја пренесувам статистиката. Не ги зедов во предвид останатите видови на односи, фала за исправката. А ако велиш дека сум фашизоидно-затуцана фаца/конзервативец, или имаш проблем со предрасудите или имаш пенисче. Ако е второто, мораш да компензираш, те разбирам.
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.655
Поени од реакции
4.142
- Според библијата во стариот завет господ Бог ги создал првите луѓе на земјата, тоа се Адам ( Земја или човек ) и Ева ( живот ) . Господ го направил Адам од прашината на земјата и му дал живот, а Ева ја создал од неговото ребро. Исто така господ им дал неколку услови еден од тие услови е да не пробуваат од овошјето . Но и двајцата каснале од забранетото овошје , така што веднаш забележале дека се голи двајцата и одма започнал да владее срамот помеѓу нив, па така Бог дознал дека Адам и Ева пробале од забранетото овошје . Тогаш, Господ Бог им рекол: „ Плодете се и множете се и наполнете ја земјата, и потчинете ја! Владејте над рибите во морето и над птиците во воздухот и над сите живи суштества пто лазат по земјата По оваа непослушност на Адам и Ева, Бог ги протерал од Рајот. Така започнало создавањето на човечката цивилизација. Според ова може да заклучиме дека и религијата не учи дека машкото и женското сушстество се створени еден за друг.

- Исто така и во природата мажјакот и женката се створени еден за друг . Во природата постојат и чести борби помеѓу мажјаците , и посилниот кој што ќе победи кје ја оплоди женката и ќе остави потомство. Исто така сите организми и суштества се разможуваат со цел да остават потомство , а со оставање потомство го осигуруваат постоењето на нивниот род. Можеме да увидиме дека нормално е односи помеѓу МАШКО и ЖЕНСКО , додека се друго како што е машко со машко или женско со женско е спротивно од нормалното и слободно би кажал дека на некој начин тоа е БОЛЕСТ.

- Ти со твојата постапка многу си ги повредил и навредил твоите родители . Дваесет и две години те чувале се грижеле за тебе , се труделе да те изведат на прав пат. Вложувале во тебе, сакале да изградиш ти своја иднина за еден ден да можеш да станеш татко и да формираш своја ФАМИЛИЈА . Секој родител чека од своите синови/ќерки свадба а подоцна и внуци. Но ти со тоа што си им кажал дека си ГЕЈ си им ги уништил сите сонови за да дочекаат твоја свадба и внуци од тебе. Премногу си ги повредил, и очигледно е дека нивната болка е преголема . Цел живот се грижеле за своето чедо и на крај да слушнат од него дека е геј ....

И сега за крај . Ти бидејќи нема да можеш да имаш деца со твојот партнер, ќе мора да посвоиш дете ( но се надевам дека е забрането LGBT припадници да посвојуваат деца ) Ако ти со твојот партнер посвоиш некое дете ( пр. машко дете ) , и тоа дете живее во заедница со двајца татковци , тоа за него ќе биде нешто најнормално и самото дете ќе сфати дека така е правилно и во иднина истото и ќе го стори....
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
56
Поени од реакции
42
@LostParadise
Ако библијата ти е релевантен факт на извор на податоци, ние сме сите инцестоидни, не? Еден од најинтересните делови ми е првата страница, создавањето на светот. Сативата ваљда била подобра тие времиња.
Друго, дали си чул за хомосексуалност кај животните? Ако не, изволте
тоа дете живее во заедница со двајца татковци , тоа за него ќе биде нешто најнормално и самото дете ќе сфати дека така е правилно и во иднина истото и ќе го стори....
Па не е океј веќе да почни тој циклус на сфаќање нормално на истополови родители? Нема да биди подобро за некои си 10-20 години? (лупам бројка)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
@LostParadise
Ако библијата ти е релевантен факт на извор на податоци, ние сме сите инцестоидни, не? Еден од најинтересните делови ми е првата страница, создавањето на светот. Сативата ваљда била подобра тие времиња.
Друго, дали си чул за хомосексуалност кај животните? Ако не, изволте

Па не е океј веќе да почни тој циклус на сфаќање нормално на истополови родители? Нема да биди подобро за некои си 10-20 години? (лупам бројка)
Има ли кај животните педофилија, силувања, инцест, полигамии... или само хомосексуалност?
Можат ли и некои други сексуално настрани групи да се повикуваат на животните или само педерите го имаат тоа право?
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
56
Поени од реакции
42
Има ли кај животните педофилија, силувања, инцест, полигамии... или само хомосексуалност?
Можат ли и некои други сексуално настрани групи да се повикуваат на животните или само педерите го имаат тоа право?
Има. И не споредувај силување/педофилија и хомосексуалност, знаеш зошто.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Има. И не споредувај силување/педофилија и хомосексуалност, знаеш зошто.
за кај животните зборувам. Дали силувањето и педофилија е исто природна појава како и педерлукот пошто е застапено во животинскиот свет?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom