Аliexpress (официјална тема)

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.094
Поени од реакции
9.016
Пиши му на продавачот дека си ја добил и сакаш да ја платиш. Ако немаш пејпал нека неправи само празна нарачка која нема да ти ја прати инаку како мислиш да ја платиш кај нас во пошта?
Мислев да ја вратам назад т.е. да не го земам пакетот па по автоматизам да го вратат на испраќачот. Ако тоа уопште функционира?

Ситнурија е од 3-4 евра е, не ми е ни веќе потребен пошто си купив локално дека каснеше 80+ дена а таму има клаузула дека враќаат цела сум ако не стигне за 50. Така да не мислам да се замарам со PayPal сетирања.
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.724
Поени од реакции
1.482
Мислев да ја вратам назад т.е. да не го земам пакетот па по автоматизам да го вратат на испраќачот. Ако тоа уопште функционира?

Ситнурија е од 3-4 евра е, не ми е ни веќе потребен пошто си купив локално дека каснеше 80+ дена а таму има клаузула дека враќаат цела сум ако не стигне за 50. Така да не мислам да се замарам со PayPal сетирања.
Епа ако сакаш веќе да го платиш плати го , а за враќање треба да платиш ти поштарина за назад убаво си стои во условите на али.
 
Член од
11 февруари 2009
Мислења
1.072
Поени од реакции
1.144
Морам да ја пофалам брзината на Hong Post Air Mail, пратката што ја нарачав преку оваа пошта ми стигна за вкупно 14 дена на домашна адреса, ќе беше и побрзо ако на продавницата не и требаа 3-4 дена да ја испрати.



Топла препорака за користење на услугите на Hong Post Air Mail.
 

cYb3rc0re

~ место за реклама
Член од
3 мај 2005
Мислења
914
Поени од реакции
170
Што да правам со пратка од Алиекспрес, стигната во МК на 7ми, донесена Битола на 9ти и поштарот ми ја "врачил" (ми покажаа документ дека сум ја подигнал дома, а потписот не е мој). Шефот рече ќе испитал што е работата со поштарот, ама си мислам дека има 2 варијанти:
1. Поштарот си ја зеде пратката
2. Ја оставил пред врата (се има случено, звони и ја остава пред врата, наместо да почека да излезам или дали има некој дома), па некој комшија ја присвоил.

Во секој случај, тој е тој што фалсификувал мој потпис дека ја примам.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
Koлку би ме драпнале за царина ако телефонот кошта 100 евра?
18% ДДВ (на основица од 100 евра + транспортни т-ци, ако ги имаш).
На ова ќе имаш и трошоци од господата шпедитери со цел да ти го олеснат џе... доставувањето, пошто мораш да доаѓаш у Скопје на царински терминал на аеродром (ги укинаа локалните такви царински испостави во сите поголеми пошти), едно 2 бона минимум.Ако сакаш нормално, можно е и сам да си ги завршиш тие формалности, не е толку далеку за тебе :) .
 
Член од
19 април 2013
Мислења
2.004
Поени од реакции
2.100
18% ДДВ (на основица од 100 евра + транспортни т-ци, ако ги имаш).
На ова ќе имаш и трошоци од господата шпедитери со цел да ти го олеснат џе... доставувањето, пошто мораш да доаѓаш у Скопје на царински терминал на аеродром (ги укинаа локалните такви царински испостави во сите поголеми пошти), едно 2 бона минимум.Ако сакаш нормално, можно е и сам да си ги завршиш тие формалности, не е толку далеку за тебе :) .
каква шпедиција, какво идење скопје. во царинска испостава на македонска пошта (спроти железница) се завршува царинењето со некои ситни давачни 150-300ден.
кога ќе ти стигне известување, им праќаш извештај од банка за трансакцијата по емаил и чекаш. Некогаш ќе треба и 2-3 пати да пратиш, од што се многу ефикасни.
Ако си од ск одиш до царинска испостава на МП.
 
H

HoT IcE

Гостин
Еј враќаат пари на картица ако откажеш нарачка од Аливо?
 

Leo Bonnie

Кад се врате скитнице
Член од
20 декември 2008
Мислења
4.445
Поени од реакции
5.444
Порачката ми стигна но додека патуваше ја затворија продавницата од каде што ја купив. Сега ако отворам диспјут ќе ми ги вратат парите?
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.019
Порачката ми стигна но додека патуваше ја затворија продавницата од каде што ја купив. Сега ако отворам диспјут ќе ми ги вратат парите?
По логика , парите се кај алиекспрес додека не го потврдиш добивањето на пратката . Ако тоа си го сторил мислам дека они уште извесно време не му ја исплаќаат сумата , така да ако не си задоволен имаш време.
 
Член од
5 август 2016
Мислења
312
Поени од реакции
221
Абе да прашам на Али Експрес, прекѕ пеј пал може ли да се плаќа?
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.680
Поени од реакции
1.019
Го разбира ли ова некој околу плаќањето и дали би имало некаков проблем од 2017 година ?
Untitled2112.png
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
1.096
Поени од реакции
509
Го разбира ли ова некој околу плаќањето и дали би имало некаков проблем од 2017 година ?
Прегледај го приврзокот 157666
Не сум користел Alipay али напишаново е сосем убаво објаснето. Повеќе нема да можеш да ставаш пари на твојот профил, односно Alipay понатаму ќе служи само како еден вид заштита на твоите информации, парите при плаќање ќе ги зима директно од твојата сметка и ќе ги спроведува до продавачот. Ако не се лажам и Пејпал вака работи веќе подолг период.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom