Хонда - генерална дискусија

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
За сите модели на брендот Хонда.

Веќе втора година возам Хонда за прв пат во животот, купена со многу скептичност, како што генерално гледав на автомобилите на Хонда. Не можам да кажам дека не сум ги слушал сите пофалби за Хонда и каква репутација ужива, едноставно не познавав луѓе кои се доволно стручни за да можат да ми ја одржуваат, од аспект на сервис.

Сега засега, имам многу позитивни импресии од моето возило. Се работи за моделот CR-V со дизел мотор од 2.2 м3 и погон на сите четири тркала. Единствен downside ми е тоа што деловите се потешки за наоѓање, како и сервис кој знае како со овој модел, а не сакам да го носам во сервисот на Макпетрол затоа што се неверојатно скапи и процедурално комплицирани.

Многу сум заинтересиран за некој понов модел на Хонда кој ќе ја има функционалноста и изгледот како на мојот модел, затоа што е со теренски предиспозиции. Сегашните и понови модели се претворени во „подигнати автомобили“, а тоа не треба да претставува CR-V.

Како вие гледате на Хонда?

Јавете се и вие Хондаши. Има ли членови на Кајгана кои се членови и на Honda Club Macedonia?
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
За сите модели на брендот Хонда.

Веќе втора година возам Хонда за прв пат во животот, купена со многу скептичност, како што генерално гледав на автомобилите на Хонда. Не можам да кажам дека не сум ги слушал сите пофалби за Хонда и каква репутација ужива, едноставно не познавав луѓе кои се доволно стручни за да можат да ми ја одржуваат, од аспект на сервис.

Сега засега, имам многу позитивни импресии од моето возило. Се работи за моделот CR-V со дизел мотор од 2.2 м3 и погон на сите четири тркала. Единствен downside ми е тоа што деловите се потешки за наоѓање, како и сервис кој знае како со овој модел, а не сакам да го носам во сервисот на Макпетрол затоа што се неверојатно скапи и процедурално комплицирани.

Многу сум заинтересиран за некој понов модел на Хонда кој ќе ја има функционалноста и изгледот како на мојот модел, затоа што е со теренски предиспозиции. Сегашните и понови модели се претворени во „подигнати автомобили“, а тоа не треба да претставува CR-V.

Како вие гледате на Хонда?

Јавете се и вие Хондаши. Има ли членови на Кајгана кои се членови и на Honda Club Macedonia?
Хонда како Хонда..Тој дизел мотор не е нивен,мислам дека соработуваат со Француските компании,Рено,Пежо..Хонда само бензин,V-TEC со две брегасти..Мене посебно ми се свиѓа Хонда Акорд,лимузината..
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.860
Поени од реакции
1.680
За сите модели на брендот Хонда.

Веќе втора година возам Хонда за прв пат во животот, купена со многу скептичност, како што генерално гледав на автомобилите на Хонда. Не можам да кажам дека не сум ги слушал сите пофалби за Хонда и каква репутација ужива, едноставно не познавав луѓе кои се доволно стручни за да можат да ми ја одржуваат, од аспект на сервис.

Сега засега, имам многу позитивни импресии од моето возило. Се работи за моделот CR-V со дизел мотор од 2.2 м3 и погон на сите четири тркала. Единствен downside ми е тоа што деловите се потешки за наоѓање, како и сервис кој знае како со овој модел, а не сакам да го носам во сервисот на Макпетрол затоа што се неверојатно скапи и процедурално комплицирани.

Многу сум заинтересиран за некој понов модел на Хонда кој ќе ја има функционалноста и изгледот како на мојот модел, затоа што е со теренски предиспозиции. Сегашните и понови модели се претворени во „подигнати автомобили“, а тоа не треба да претставува CR-V.

Како вие гледате на Хонда?

Јавете се и вие Хондаши. Има ли членови на Кајгана кои се членови и на Honda Club Macedonia?
Ништо не си згрешил со Хондата ,ама и во догледно време немат да најдиш доволно стручњаци за Хонда или Субару во Македонија.
Јас планирам да купам теренско возило и засега се двоумам дали да е Субару-форестер кои се најквалитетни ама каросериски не ми се WOW,Хонда CR-V или Волво XC60.[DOUBLEPOST=1475687659][/DOUBLEPOST]
Хонда како Хонда..Тој дизел мотор не е нивен,мислам дека соработуваат со Француските компании,Рено,Пежо..Хонда само бензин,V-TEC со две брегасти..Мене посебно ми се свиѓа Хонда Акорд,лимузината..
Дизел моторот им е од Хонда Акорд.
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Ништо не си згрешил со Хондата ,ама и во догледно време немат да најдиш доволно стручњаци за Хонда или Субару во Македонија.
Јас планирам да купам теренско возило и засега се двоумам дали да е Субару-форестер кои се најквалитетни ама каросериски не ми се WOW,Хонда CR-V или Волво XC60.[DOUBLEPOST=1475687659][/DOUBLEPOST]

Дизел моторот им е од Хонда Акорд.
А на Хонда Акорд од кај им е?
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.860
Поени од реакции
1.680
А на Хонда Акорд од кај им е?
Oд Хонда.[DOUBLEPOST=1475688808][/DOUBLEPOST]
А на Хонда Акорд од кај им е?
The third generation CR-V is powered by the latest version of Honda's standard K-series 2.4 L inline-four engine, similar variants of which can also be found in the current-generation Honda Accord and Honda Element. In North American markets, this engine's power is rated at 166 hp (124 kW) at 5,800 rpm and 161 lb·ft (218 N·m) at 4,200 rpm.[7] A 2.2 L i-CTDI diesel engine is offered in the European and Asian markets. The European market CR-V offers a new R20A 2.0 L petrol engine, based on the Honda R-series i-VTEC SOHC engine found in the Honda Civic, as opposed to the previous CR-V offering the K20A.
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.515
Поени од реакции
34.572
Ништо не си згрешил со Хондата ,ама и во догледно време немат да најдиш доволно стручњаци за Хонда или Субару во Македонија.
Јас планирам да купам теренско возило и засега се двоумам дали да е Субару-форестер кои се најквалитетни ама каросериски не ми се WOW,Хонда CR-V или Волво XC60.[DOUBLEPOST=1475687659][/DOUBLEPOST]

Дизел моторот им е од Хонда Акорд.
Митсубиши земи си за теренец, тие што ги познавам се задоволни од Outlander i Pajero, а додуша и лансерот им е добар.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Момци, разбирам дека правите компарации меѓу моделите, ама за Хонда збориме овде и се околу нив :)

Јас планирам да купам теренско возило и засега се двоумам дали да е Субару-форестер кои се најквалитетни ама каросериски не ми се WOW,Хонда CR-V или Волво XC60.
Зависи која генерација на CR-V. Првата и втората генерација (која ја имам јас), некако ми се нај "expendable", каков што треба да биде еден теренец. Третата и актуелнава генерација ми се не баш „теренци“, туку повеќе крос-овери или „урбан теренец“ збор тежок оксиморон. :)

Јас како „дизелаш“ уште од првата кола, сум многу задоволен од звукот и перформансите на моторот што го има Хондата. Знам дека ми се жалеле од тие мотори со 1.7 кубици, ама само пофалби за 2.2. Не знам како им се докажани новите 1.6 (пошто гледам дека веќе им се стандардни), па ако има некој искуство, нека сподели со нас.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.515
Поени од реакции
34.572
Тешко е да се одлучам...ги гледав и Seat Ateca ама...
За сеатот не знам, а за Mitsubishi и Honda CR-V имам само пофални зборови слушано, додуша нови ги имаат купено и сите се не постари од 10години, но сепак...
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
1.099
Поени од реакции
1.078
Кој апсурд...купувате коли за на мајстор да ги носите или за да ги возите. Што сака нека биде, ако ти прави мерак вози и уживај. Лек за се има.
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Кој апсурд...купувате коли за на мајстор да ги носите или за да ги возите. Што сака нека биде, ако ти прави мерак вози и уживај. Лек за се има.
Gresis. Kola se kupuva spored potreba,i spored dzebot,jas imam pari Mercedes od 2012 godina da kupam,ama posle?Servis ulje,filtri,prednica?Toa koshta, a i nemam potreba od Mercedes, so momentalnata finansiska sostojba.Koga se kupuva kola se gledaat site parametri,registracija,servisi itn. Da ne se pozajmuvas posle za delovi.
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
1.099
Поени од реакции
1.078
Gresis. Kola se kupuva spored potreba,i spored dzebot,jas imam pari Mercedes od 2012 godina da kupam,ama posle?Servis ulje,filtri,prednica?Toa koshta, a i nemam potreba od Mercedes, so momentalnata finansiska sostojba.Koga se kupuva kola se gledaat site parametri,registracija,servisi itn. Da ne se pozajmuvas posle za delovi.
Ако регистрација и сервис ти е некоја ставка во буџетот, тогаш реално и не ти треба кола.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.295
Поени од реакции
5.855
Топ бренд (y) малку повеке се фокусирани на дизајнот одколку на комфорот и практичноста ама генерално се ОК.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Топ бренд (y) малку повеке се фокусирани на дизајнот одколку на комфорот и практичноста ама генерално се ОК.
Уште не можам да одредам на што точно се фокусирани. Новите модели на Сивик, Акорд, дури и ХРВ се многу добри на изглед, ама комфор, просторност итн, не знам баш. ЦРВ им е според мене утнат дизајнот. на задната клупа просторот е далеку помал во споредба со претходните верзии, искористливоста на багажникот исто.

Знае некој каде освен во Макпетрол да се најдат ОЕМ делови?

И ајде не се срамете, стајте слика од вашата Хонда :)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Татко ми има Honda Accord 2.0 од 2009 или 2008 кој година е точно не знам, за овој модел се работи, само црна. Се чувствувам посебно гордо зошто јас го натерав да ја земе а се мислеше меѓу таа и Опел Инсигниа и сега секое влагање во кола ми вика господ здравје да ти даде :D . Се гледа дека колава е направена за да ја јуриш, не да здивува над 4500 обртаи :icon_lol: Ја возам и јас мада поретко зошто Голфот за низ градов ми е полесен, не мислам да не ископале кратер пред мене сабајлето од нигде никаде и се ми се допаѓа само што прегледноста позади е поограничена ама затоа и имаш сензори, логично, не е правена за балканско мачење. Комфорот позади и напред е десетка, зошто гледам го дискутиравте погоре ама изгледа варира од модел до модел. Слики подоцна :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom