Најекономично греење (затоплување)

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Јас лани ова време купив whirlpool spiw 412l и се зафркнав. Беше на брзање, морав да одберам и одбрав шкарт клима која ја платив 34к плус монтажа. Грее климата ама не е тоа тоа. Сега сум во голема дилема, сакам да купувам уште две клими за дневна за во потопли денови кога не е мн минус, дневната е околу 35м2, и уште една за во детската на малиот, таа е околу 15 м2. И во двете соби има пвц дограма, детската соба е на југ, а дневната на север. Нема надворешна излолација на ѕидовите.
Се размислувам за Daikin за во дневната, не знам зошто но ми се чини дека со неа нема да се заебам како со Вирлпулот...
А за во детската со оглед на квадратурата мислам дека било која би бркала работа (молам да ме поправи некој ако грешам).
Ги замолувам сите добронамерни да ме посоветуваат, бидејќи буџетот ми е навистина ограничен мах 35к + 22-23к.
Гледам доста караници тука... не сакам да сум насреде сето тоа, просто барам совет...
Фала однапред.
Za tie pari vaka:
Lomo12 LCLH so greaci do -20 za 31k vo dnevnata (momentalno go nema na lager no ke stigne), a Lomo12 ECO za 20k vo detskata sigurno ke ti zavrsi rabota za taa ic ne razmisljaj zimaj dur ja ima.
Ke se nadopolnam posto ne go primetiv momentot za vo potopli denovi deka treba da se gree....togas zemi edno LomoECO stavi go vo detskata ako gree dobro zemi si uste edno i toa e toa.
 
Последно уредено:

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
@zzoranpetrovic
Te prasav ednas zosto Carierot koj e vo tesna sorabotka so Toshiba sto bi rekle ista firma za Americki pazar koristi Gree Landa kompresor twin stage ako ne se dobri Gree kako nekoja kineska marka. Eve ti go servisnoto uste ednas.
https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://s7d2.scene7.com/is/content/Watscocom/Gemaire/article_1426278594879_en_datasheet.pdf?fmt=pdf&ved=0ahUKEwi0lfLS5qTPAhWCOxQKHahCBXEQFggfMAM&usg=AFQjCNFSXOcBrKxw-JTMiRGm6yS_24HyvQ
Ili sega ne e biten kompresorot bitna e elektronikata
 
Член од
28 јули 2016
Мислења
107
Поени од реакции
56
Sto ke mu se greaci do - 20 koga nema sansi da mu gi zatopli tie 30 kvadrati na - 20.
Sega ke izlezes so specifikacii i ke tvrdis deka moze, i ako slucajno si vo pravo togas navistina dzabe zborime za site ostanati brendovi.
A kako sto bara prijatelot da ja gree prostorijata samo do 0C togas sigurno ke si pomine so nesto mnogu poevtino i dokazano[DOUBLEPOST=1474666995][/DOUBLEPOST]Hahhaha eve go drugarot na Strelco, go vikna napomos[DOUBLEPOST=1474667231][/DOUBLEPOST]http://amc.com.mk/ShopDetal.aspx?ArticleID=47163&i=34&l=MK&q=&SupplierArticleID=TC51H3-18410B&Action=

Najdete i maana za greenje 30m2 do 0C
 
Последно уредено:
Член од
28 јули 2016
Мислења
107
Поени од реакции
56
Nadvoresna E2 (nema ER)
SNB140FRUMT - Kompresor Made in Thailand nije Madein China GMCC za 1000eu ;)
A bas me interesira sto ako bese made in China??
Za Mitsubishi zborime taka, ne za Gree?[DOUBLEPOST=1474668365][/DOUBLEPOST]Posle dolgo vreme se pojavi i @Dr Zmigo na temava.
Te citav, dobar si, zosto te nema?[DOUBLEPOST=1474668674][/DOUBLEPOST]Najverojatno te imaat blokirano, kao so e blokiran i @achtung
 
Последно уредено:
Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
Eve vi go sminkerov ZPetrovic so kupil 2 klimi i dvete so twin-rotary...ima i Mitsu FH35VE u spalna, nie ni za u dnevna nemoze da go skrpime ne pa DDV da ripneme.
Kako toa Elektronikata za nego NE bila presudna koga gi kupuval negovite tuku za CUDO samo kompresor i kilaza,
Ako sam dobro razumeo -- pa ovo sto je napisano za Fujitsu LT je sve potpuno tacno.
Model LT je odlicna klima i to je spoljasnja jedinica koja se koristi i za multi sistem 18 BTU a ima tezinu od 40 kg i dvostruko rotacioni kompresor.Kada se to upakuje u klimu 12 BTU to je dobro.To su sve napravili Japanci .To je Japanska tehnologija i njihova elektronika ali i sa dobrom cenom.Model Fujitsu LT ima visoku cenu.
A kod Kineza postoje razlicite kopije i kombinacije.Pogledaj ovde imas Gree Cozy12 BTU i Lomo 18 BTU a isti kompresor


http://www.btmalta.com/user_files/39/parameterstemplate-for-lomo-9k12k18k-economical.pdf
http://www.greeonline.com/upload/products/cosy/cosy-downloads/Cozy GWH09-12k Dreds Technical Specifications.pdf

Neki model Hansol isti kompresor kao model Cozy

http://www.greeonline.com/upload/products/hansol/hansol-downloads/Hansol GWH09 12k Dreds Technical Specifications.pdf

To je velika razlika -- Fujitsu u Norveskoj i Fujitsu u Makedoniji je isti -- napisao sam , samo se razlikuju u nacinu hladjenja kompresora i sitnim detaljima,,,[DOUBLEPOST=1474669102][/DOUBLEPOST]
Koji je to model klime( LCLH ) i za koje trziste ? Sta se prodaje u Makedoniji i ko garantuje ?
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
A bas me interesira sto ako bese made in China??
Za Mitsubishi zborime taka, ne za Gree?
Mitsubishi (ako zborime za Electric) pravi svoi kompresori (SIAM compressor industry) i nestava GMCC kolku sto mi e poznato.
A Gree-Hansol so twin prvo ne kosta 1000evra, kostase 700eu za twin Sanyo verzijata, sea vo novata verzija e pojacan so twin + 2stage kompresor kako vo U-CRown, Landa doduse, ama takov 2-stage i GMCC pravi, verovatno za poskapite modeli na Toshiba i Fujitsu :)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
28 јули 2016
Мислења
107
Поени од реакции
56
I sto sakase sega da kazes so ova.... Go razbra nekoj?
Se obiduvas da gi izramnis gree so Toshiba i Mitsubishi.
A covekot nesto drugo te prasa
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
@zzoranpetrovic
Tebe ne zanima Gree kad imas jeftin Fujitsu kuci, zato i nisi istrazivao njihove modele i lutas po Australiskim i americkim sajtovima, a sve marke prave drugacije verzije za te zemlje primera ima mnogo,...trazi Lomo LCLH koji se prodaje u Evropu, zovu ga Luxury u Polskoj :)
Argoklima Italija isto ima taj model
Model nosi oznaku panela to je ono sto buni....a panela ima mnogo za jednu seriju primer 5, ali ja spoljasna jedna za Lomo LCLH, jedna za ECO i Regular.
Hrvati prodaju Regular i Eco model, nemaju LCLH
LCLH je GWH12QC- i ima grejace na tacni, regular nema
itd itd....slozeno i dugacko, al zato postoji ProductCod za svaku spoljasnu i unutarnju, samo taj broj identificira model
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
3 октомври 2014
Мислења
29
Поени од реакции
15
Значи за Даикин никој ништо не може да каже? Баш бев најзагреан за во дневна да земам таков...
 
Член од
28 јули 2016
Мислења
107
Поени од реакции
56
Ne be @Strelec ne e taka. Forumov posle videnoto pred nekoj den koi reklami idat i sto se forsira gubi smisla. Ocigledno tebe ti sluzi dobro da prodavas klimi preku chat i mozebi na uste eden dvajca. I da mudruvas sto e dobro a sto loso. Neka si pisuvaat lugjeto po firmite i da si baraat informacii od tamu podobro nego ova nabeduvanje preku forumov. Bar tamu sekoja firma otvoreno si go forsira svojot brend :) ;)
[DOUBLEPOST=1474670004][/DOUBLEPOST]Da se potsetime posto ke si legnuvam[DOUBLEPOST=1474670268][/DOUBLEPOST]
Zasto se trgaat nekoi komentari kade sto se kritikuva gree?? ne mi e jasen forumov
[DOUBLEPOST=1474670331][/DOUBLEPOST]
Па од грее рекламите а посебно од грее лобито на пола од тука им се згади темава и ти најде за сходно да кажеш дека кариер претерале? Очигледно и прозирно е!
[DOUBLEPOST=1474670439][/DOUBLEPOST]
Значи за Даикин никој ништо не може да каже? Баш бев најзагреан за во дневна да земам таков...
Ne se otkazuvaj bratu
 
Последно уредено:
Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
@zzoranpetrovic
Tebe ne zanima Gree kad imas jeftin Fujitsu kuci, zato i nisi istrazivao njihove modele i lutas po Australiskim i americkim sajtovima, a sve marke prave drugacije verzije za te zemlje primera ima mnogo,...trazi Lomo LCLH koji se prodaje u Evropu, zovu ga Luxury u Polskoj :)
Argoklima Italija isto ima taj model
Model nosi oznaku panela to je ono sto buni....a panela ima mnogo za jednu seriju primer 5, ali ja spoljasna jedna za Lomo LCLH, jedna za ECO i Regular.
Hrvati prodaju Regular i Eco model, nemaju LCLH
LCLH je GWH12QC- i ima grejace na tacni, regular nema
itd itd....slozeno i dugacko, al zato postoji ProductCod za svaku spoljasnu i unutarnju, samo taj broj identificira model
Meni to nije jasno.Recimo Toshiba ima isti kompresor u modelu klime koji se prodaje u Norveskoj , Finskoj , Srbiji , Makedoniji ........i u Australiji kod Toshibe je isti kompresor za taj model.Naravno da Toshiba ima i sertifikat za taj model.Tako je kod Japanskih proizvodjaca.
Kod Gree postoje hiljadu varijante za jedan isti model klime i to bez sertifikata.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom