Љубовни проблеми? Потребен ти е совет? Обрати се тука!

H

HITCH

Гостин
Значи вака...Имам едно проблемче па сакам совас да го споделам....е вака....некое девојче шо ми се свиѓа ..мислам дека е недостапно за мене..и секогаш си викам..ај дај боже да ја фатам па ќе се сменам ова она..ќе почнам да ја врзувам и таман ќе ја фатам нема недела две.. си пишувам со друга... таа немие интересна веќе. во тие години сум шо да праам али и сам се осеќам дека претерувам..аха и друга работа..кога и да излезам со некое девојче..неможам да направам салам муабет..тама во глава не ми иде а коа ке почнам да зборувам и зборувам за роднини од 3 то колено..(така е зборот) значи безвезе..имам некоја трема иако сум со доволно искуство незнам што е :toe:
Немаш ниту 16 години, нели?! Ова е нормално! Освен делот со роднините :pos: Не знам што ти е проблем, тоа што си расеан? Или незаинтересираноста? Ама и за двете се` ќе си дојде на свое место, само треба време да помине :smir:
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.890
Поени од реакции
906
значи не зборувам за роднини...така само наведов...сакав да кажам..бош муабет!
 
Член од
12 февруари 2009
Мислења
9
Поени од реакции
1
Веќе подолго време се дружам со една другарка. Заедно искачаме, нон-стоп сме заедно, не можеме еден без друг. Сите што не гледаат мислат дека сме во врска, но не сме, помеѓу нас постои само едно огромно другарство. Јас со тек на време се вљубив во нејзе, и сакам помеѓу нас да има нешто повеќе, но не знам како да и пристапам. Страв ми е доколку таа не сака, да не ја расипам одличната другарска љубов која ја имаме, и да ја изгубам најдобрата другарка што сум ја имал некогаш. Некој совети ве молам ?
 
Член од
27 август 2010
Мислења
105
Поени од реакции
5
Веќе подолго време се дружам со една другарка. Заедно искачаме, нон-стоп сме заедно, не можеме еден без друг. Сите што не гледаат мислат дека сме во врска, но не сме, помеѓу нас постои само едно огромно другарство. Јас со тек на време се вљубив во нејзе, и сакам помеѓу нас да има нешто повеќе, но не знам како да и пристапам. Страв ми е доколку таа не сака, да не ја расипам одличната другарска љубов која ја имаме, и да ја изгубам најдобрата другарка што сум ја имал некогаш. Некој совети ве молам ?
Офтопик, уште еден пример дека другарство меѓу машко и женско НЕ постои. Порано или подоцна ќе се јават подлабоки чувства барем кај едната страна (мислам на огромно другарство, ко во случајов).

А за тебе Цаци совет, немој да избрзуваш, прво биди сигурен дека навистина си заљубен (да не е некое моментално чувство на збунетост), потоа со тек на време почни со некои постапки, зборови да и даваш до знаење дека не ја гледаш повеќе како другарка.. Немој да избрзуваш да не ја исплашиш со твоето признание, па да и дојде ко шок и да реагира со "Иди у пи*ку матер кретен еден ! Те сметав за другар". Значи што и да се одлучиш да направиш, направи го полека, припремија на некој начин за тоа што имаш да и го кажеш.. Чим се дружите подолго време сигурно сте отворени еден кон друг, и мислам дека нема да ти биде тешко низ разговор да и дадеш до знаење дека ти значи. Може и таа го чувствува истото, останува на тебе да собереш храброст и да си го усмерите другарството во друга насока :) Поздрав и со среќа :smir:
 
Член од
28 февруари 2007
Мислења
65
Поени од реакции
11
situacijata ti e losa ali imas nekolku izbori... DA OSTAVIS SE ZAD SEBE TOA STO SI POMINAL I DA PRODOLZIS TUKA NORMALNO CUVAJKI GI SPOMENITE KAKO SPOMENI ILI... BRAT FAKJAJ AVION ! :))
ej sakam da mi kazete nesho prv pat sum mnogu ozbilen na forumof!!!! neznam kolku sho znaaat bef u luiziana i pominaf super 3 nedeli so edna devojka( ne e vazno koja) arno ama netrebashe se zaljubif mnogu!!! nie u skopje se muvavme dugachko vreme ona znaeshe deka imam devojka i se ama mnoguy me sakashe i sea trkaloto mi se svrte i me udri po nos !!! mnogu se zaljubif ama ja sum od nea 4 saaata so avion se slushame na tel sekoj den ama dzabe ne e toa toa ajde kazete sho da pravam mnogu sum skrshen!!!!!!!!!!!

abe nekoj da mi pomogne ozbilnen sum ...
 

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.552
Поени од реакции
1.606
Веќе подолго време се дружам со една другарка. Заедно искачаме, нон-стоп сме заедно, не можеме еден без друг. Сите што не гледаат мислат дека сме во врска, но не сме, помеѓу нас постои само едно огромно другарство. Јас со тек на време се вљубив во нејзе, и сакам помеѓу нас да има нешто повеќе, но не знам како да и пристапам. Страв ми е доколку таа не сака, да не ја расипам одличната другарска љубов која ја имаме, и да ја изгубам најдобрата другарка што сум ја имал некогаш. Некој совети ве молам ?
Другарство, врска, љубов (но за последното треба да дознаеш дали е навистина така и од другата страна)

Ако сте навистина одлични другари, би требало да можете да дискутирате по овие теми, отворено и без страв. Не би требало да се срамиш пред неа да ги искажуваш своите мисли и ставови (сигурен сум дека сте дискутирале за сè и сешто, и ви оди муабетот). Исто така, не би требало да ја изгубиш како другарка, ако ти сакаш да имаш нешто повеќе со неа, а таа не - под услов, повторно, да сте одлични другари.

Исто така, не постои другарска љубов - постои другарство, и постои љубов. Нормално е другарството меѓу машко и женско да прерасне во љубов (не би било нормално инаку) и, кога тоа ќе се случи, нормално е да се реагира на тоа. Тоа кај тебе се случило и треба да реагираш, во случајов, да ѝм кажеш на другарка ти како се чувствуваш.

Верувај, од лично искуство ти велам, многу е полошо ако, поради страв да не расипеш нешто, ништо не сториш, и некој друг во меѓувреме ти ја ќари девојката и таа се вљуби во тој друг. Си развил чувства кон неа и веќе нема враќање, т.е. работите не можат да бидат какви што биле порано - и не треба да бидат. На тебе е дали ќе бидат многу подобри или многу полоши.

Значи, кажи ѝ како се чувствуваш, или, уште подобро, бакни ја во уста, онака, незадолжително. Да знае што ти чувствуваш за неа (тоа е подобро од милион зборови).



Со среќа. :helou:
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Веќе подолго време се дружам со една другарка. Заедно искачаме, нон-стоп сме заедно, не можеме еден без друг. Сите што не гледаат мислат дека сме во врска, но не сме, помеѓу нас постои само едно огромно другарство. Јас со тек на време се вљубив во нејзе, и сакам помеѓу нас да има нешто повеќе, но не знам како да и пристапам. Страв ми е доколку таа не сака, да не ја расипам одличната другарска љубов која ја имаме, и да ја изгубам најдобрата другарка што сум ја имал некогаш. Некој совети ве молам ?
За разлика од Бонита ја ќе ти кажам нешто мааалку поинакво. Не ти треба женска другарка, шо ќе ти е? Имаш машки другари, со нив можеш се што можеш со неа. Обиди се без срам и без потреба да мислиш што ако ја изгубам. Секоја комуникација со девојка ти е потенцијален секс, секое преправање дека ти е другарка, те оддалечува од сексот. Не се двоуми, обиди се, ако те одбие, ќе бидеш на чисто и ќе го посветиш времето на други девојки, вака... само ќе бидеш заглавен со своите мачни мисли.

Офтопик, уште еден пример дека другарство меѓу машко и женско НЕ постои. Порано или подоцна ќе се јават подлабоки чувства барем кај едната страна (мислам на огромно другарство, ко во случајов).
Damn straight right!!! :)
 

MihaeLa5

Психопат
Член од
14 февруари 2010
Мислења
26
Поени од реакции
1
Епа 5 месеци одам со едно машко,не е од мојот град.Во прво време се гледавме почесто а после почна да иди на две недели еднаш и последниов месец само еднаш се видовме.Скоро секој ден на камера се гледаме контектираме по фб,мсн ,телефон....Мен еми сметаше сето тоа и му реков дека не е во ред таква врска да не се гледаме а имаме и на фб објавено дека сме во врска.Почна да се поправа.Тоа му го реков пред две недели,кога дојде после еден месец.Сега три викенди со ред иди,но има еден проблем :S Нема автомобил и тоа е најголема кочница во цела врска.Дури и финансиски мислам дека не е како што треба.Се ужаснуваммммммммммммммммммм од таквииииииииии.Дури научив каков е поминаа 5 месеци.Дојде со другар му и девојката од другар му со колата од другар му :(.Цела вечер ја поминавме со нив.И вечерва дојде со друг другар и со девојката од другар му и со колата од другар му :( .Навистина задоволна сум што се труди,ама не сакам така повејќе.Незнам како да му кажам дека не ми се бендисува цела врска.Постојано ми вели дека ме сака и гледам дека го докажува тоа.А јас,не сакам бре таков дечко...и претходната вцрска ја раскинав заради тоа.Незнам како се заслепувам кога влетувам во врска.Сум немала многу врски,ама тие што ми се ми се грди.Пример грдо се чувствувам да ме носи другар му дома плус и девојката од другар му в кола.Се нервирам.Не ми е по кеф,цело расположение ми го снемува.Незнам како да му кажам дека не сакам да иди повеќе со другари.Само ми ги влечка,а и не ми е пријатно од нив,незнам зошто ама одвратно се чувствувам.Ми се плачи од самата помисла на се.Им дава пари нив за идењето,плаќа кога седнуваме некаде...а три пати со ред истата облека ја носеше.:( Вечерва се чувствувам ужасно.Грозноо. :S :S :S Незнам како да постапам.Би било се во ред кога би имал со што да дојди.А вака,незнам како да му речам....не ми е ни пријатно да му речам:( незнам дали го сакам ....
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.299
Поени од реакции
15.535
Веќе подолго време се дружам со една другарка. Заедно искачаме, нон-стоп сме заедно, не можеме еден без друг. Сите што не гледаат мислат дека сме во врска, но не сме, помеѓу нас постои само едно огромно другарство. Јас со тек на време се вљубив во нејзе, и сакам помеѓу нас да има нешто повеќе, но не знам како да и пристапам. Страв ми е доколку таа не сака, да не ја расипам одличната другарска љубов која ја имаме, и да ја изгубам најдобрата другарка што сум ја имал некогаш. Некој совети ве молам ?
Послушај го Крусер, тоа е тоа, ќе ти биде криво ако некој друг и биде дечко а ти не си се обидел ништо, другарството ќе ви биде растурено ако и признаеш али полоша е помислата кога ќе си фати дечко: Што ако и кажев дека ми се допаѓа?


Офтопик, уште еден пример дека другарство меѓу машко и женско НЕ постои. Порано или подоцна ќе се јават подлабоки чувства барем кај едната страна (мислам на огромно другарство, ко во случајов).
Не знам што подразбираш под огромно, но јас имам одлично другарство со едно девојче, не се гледаме секој ден(поради тоа што живееме малку подалеку еден од друг, во ист град да се разбереме, и различни друштва), али ипак сме одлични другари без тајни меѓу нас и секогаш со отворени муабети. И не ми се свиѓа девојчето :)
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Епа 5 месеци одам со едно машко,не е од мојот град.Во прво време се гледавме почесто а после почна да иди на две недели еднаш и последниов месец само еднаш се видовме.Скоро секој ден на камера се гледаме контектираме по фб,мсн ,телефон....Мен еми сметаше сето тоа и му реков дека не е во ред таква врска да не се гледаме а имаме и на фб објавено дека сме во врска.Почна да се поправа.Тоа му го реков пред две недели,кога дојде после еден месец.Сега три викенди со ред иди,но има еден проблем :S Нема автомобил и тоа е најголема кочница во цела врска.Дури и финансиски мислам дека не е како што треба.Се ужаснуваммммммммммммммммммм од таквииииииииии.Дури научив каков е поминаа 5 месеци.Дојде со другар му и девојката од другар му со колата од другар му :(.Цела вечер ја поминавме со нив.И вечерва дојде со друг другар и со девојката од другар му и со колата од другар му :( .Навистина задоволна сум што се труди,ама не сакам така повејќе.Незнам како да му кажам дека не ми се бендисува цела врска.Постојано ми вели дека ме сака и гледам дека го докажува тоа.А јас,не сакам бре таков дечко...и претходната вцрска ја раскинав заради тоа.Незнам како се заслепувам кога влетувам во врска.Сум немала многу врски,ама тие што ми се ми се грди.Пример грдо се чувствувам да ме носи другар му дома плус и девојката од другар му в кола.Се нервирам.Не ми е по кеф,цело расположение ми го снемува.Незнам како да му кажам дека не сакам да иди повеќе со другари.Само ми ги влечка,а и не ми е пријатно од нив,незнам зошто ама одвратно се чувствувам.Ми се плачи од самата помисла на се.Им дава пари нив за идењето,плаќа кога седнуваме некаде...а три пати со ред истата облека ја носеше.:( Вечерва се чувствувам ужасно.Грозноо. :S :S :S Незнам како да постапам.Би било се во ред кога би имал со што да дојди.А вака,незнам како да му речам....не ми е ни пријатно да му речам:( незнам дали го сакам ....
Немањето кола и носењето иста облека во три (не во еден,ниту пак во два!!!) наврати се смртни гревови и не за џабе се опишани од Данте во Пеколот.
Раскини му за негово добро и следниот пат не се залетувај по секакви ѓубриња шо ти кажуваат дека те сакаат па уште и ти докажуваат на дело.Да се биде сакан остава тешки трауми на душата што не се лечат така лесно.Треба време,многу вода да истече низ реката и некој тип со кола и кеш.
Repent & sin no more.
 
Р

~~РубинРед~~

Гостин
Епа 5 месеци одам со едно машко,не е од мојот град.Во прво време се гледавме почесто а после почна да иди на две недели еднаш и последниов месец само еднаш се видовме.Скоро секој ден на камера се гледаме контектираме по фб,мсн ,телефон....Мен еми сметаше сето тоа и му реков дека не е во ред таква врска да не се гледаме а имаме и на фб објавено дека сме во врска.Почна да се поправа.Тоа му го реков пред две недели,кога дојде после еден месец.Сега три викенди со ред иди,но има еден проблем :S Нема автомобил и тоа е најголема кочница во цела врска.Дури и финансиски мислам дека не е како што треба.Се ужаснуваммммммммммммммммммм од таквииииииииии.Дури научив каков е поминаа 5 месеци.Дојде со другар му и девојката од другар му со колата од другар му :(.Цела вечер ја поминавме со нив.И вечерва дојде со друг другар и со девојката од другар му и со колата од другар му :( .Навистина задоволна сум што се труди,ама не сакам така повејќе.Незнам како да му кажам дека не ми се бендисува цела врска.Постојано ми вели дека ме сака и гледам дека го докажува тоа.А јас,не сакам бре таков дечко...и претходната вцрска ја раскинав заради тоа.Незнам како се заслепувам кога влетувам во врска.Сум немала многу врски,ама тие што ми се ми се грди.Пример грдо се чувствувам да ме носи другар му дома плус и девојката од другар му в кола.Се нервирам.Не ми е по кеф,цело расположение ми го снемува.Незнам како да му кажам дека не сакам да иди повеќе со другари.Само ми ги влечка,а и не ми е пријатно од нив,незнам зошто ама одвратно се чувствувам.Ми се плачи од самата помисла на се.Им дава пари нив за идењето,плаќа кога седнуваме некаде...а три пати со ред истата облека ја носеше.:( Вечерва се чувствувам ужасно.Грозноо. :S :S :S Незнам како да постапам.Би било се во ред кога би имал со што да дојди.А вака,незнам како да му речам....не ми е ни пријатно да му речам:( незнам дали го сакам ....

A што ти е тебе толку битно дали има пари и кола?
Го сакаш или не?
Ако не,што бараш со него или само да не си сама.
Што се битни материјалните работи?
Дал имал автомобил и длабок џеб?
Па можеби во моментов не е во состојба да си го дозволи тоа.
Автомобилите не чинат ко едно пакетче орбит.
И велиш дека дошол заедно со другар му.
Па бар се обидел да дојде.И тоа е нешто нели.
Ако не ти е по кејф остави го и бркај друг со полн џеб,можеби тогаш ке си срекна ако не сега.
 
T

Tetro

Гостин
контектираме по фб,мсн ,телефон....
проблем бр. 1: Најголем проблем.

имаме и на фб објавено дека сме во врска.
лошо, бааѓи лошо


Нема автомобил и тоа е најголема кочница во цела врска.Дури и финансиски мислам дека не е како што треба.
не пробавте со кредити?


ба.Се ужаснуваммммммммммммммммммм од таквииииииииии.
има институции


Дури научив каков е поминаа 5 месеци.
научи? да ти веруваме?


Дојде со другар му и девојката од другар му со колата од другар му .Цела вечер ја поминавме со нив.И вечерва дојде со друг другар и со девојката од другар му и со колата од другар му
Spanish inquisition?

Навистина задоволна сум што се труди,ама не сакам така повејќе
реши се веќе еднаш


А јас,не сакам бре таков дечко
твое право


грдо се чувствувам да ме носи другар му дома плус и девојката од другар му в кола.
дома кај него, или дома кај тебе?

Им дава пари нив за идењето,плаќа кога седнуваме некаде...а три пати со ред истата облека ја носеше.
Е за ова нема простување.

Би било се во ред кога би имал со што да дојди.
За кој ден тука збориш? Вторникот?

незнам дали го сакам ....
Најди некој кој знае, а во меѓувреме пиши ми пп.
 

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.932
Поени од реакции
3.386
Епа 5 месеци одам со едно машко,не е од мојот град.Во прво време се гледавме почесто а после почна да иди на две недели еднаш и последниов месец само еднаш се видовме.Скоро секој ден на камера се гледаме контектираме по фб,мсн ,телефон....Мен еми сметаше сето тоа и му реков дека не е во ред таква врска да не се гледаме а имаме и на фб објавено дека сме во врска.Почна да се поправа.Тоа му го реков пред две недели,кога дојде после еден месец.Сега три викенди со ред иди,но има еден проблем :S Нема автомобил и тоа е најголема кочница во цела врска.Дури и финансиски мислам дека не е како што треба.Се ужаснуваммммммммммммммммммм од таквииииииииии.Дури научив каков е поминаа 5 месеци.Дојде со другар му и девојката од другар му со колата од другар му :(.Цела вечер ја поминавме со нив.И вечерва дојде со друг другар и со девојката од другар му и со колата од другар му :( .Навистина задоволна сум што се труди,ама не сакам така повејќе.Незнам како да му кажам дека не ми се бендисува цела врска.Постојано ми вели дека ме сака и гледам дека го докажува тоа.А јас,не сакам бре таков дечко...и претходната вцрска ја раскинав заради тоа.Незнам како се заслепувам кога влетувам во врска.Сум немала многу врски,ама тие што ми се ми се грди.Пример грдо се чувствувам да ме носи другар му дома плус и девојката од другар му в кола.Се нервирам.Не ми е по кеф,цело расположение ми го снемува.Незнам како да му кажам дека не сакам да иди повеќе со другари.Само ми ги влечка,а и не ми е пријатно од нив,незнам зошто ама одвратно се чувствувам.Ми се плачи од самата помисла на се.Им дава пари нив за идењето,плаќа кога седнуваме некаде...а три пати со ред истата облека ја носеше.:( Вечерва се чувствувам ужасно.Грозноо. :S :S :S Незнам како да постапам.Би било се во ред кога би имал со што да дојди.А вака,незнам како да му речам....не ми е ни пријатно да му речам:( незнам дали го сакам ....
Епа не де ја знам дали го сакаш :)
Земи и раскини му, или кажи ми негов мсн, еве ја ке ти направам услуга и ке му го пастирам овој твој текст тамо :) И ти ке кажеш само “Упс!“ и ке го нема повеќе клошарот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom