Љубовни проблеми? Потребен ти е совет? Обрати се тука!

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
HeLoO !!! Ве молам за хелп..во врска сум 1 година,се е супер и ОК среќни сме и двајцата...тој е секогаш тука за мене,ме сака и почитува искрено,но има еден проблем( можеби е малку глупаво) но тој воопшто не сака да зборува на тема факултет и се што е поврзано за него...1 година сме двајцата но во различни факултети...тој оди колку за да оди а не да учи,скоро ништо нема положено и воопшто не сака да ме ислуша кога ќе му кажувам за мене.што се случва на факс,што имам за полагање,како професорите и ред др работи поврзани за факултетот...постојано се потскаруваме за тоа...јас искрено го сакам и му кажувам да учи барем да ја има дипломата...бидејќи сакам тој што е со мене да ме разбира како ми е ( бидејќи студирам во др град,за 1 час стигнувам од факс до дома) и да биде интелектуалец но ништо...исто така е и мн љубоморен кога се работи за моите колеги со кои се дружам...не сака да контактирам со нив бидејќи можеби ќе сум го оставела заради нив....
1.Дечкото додека сам не сфати дали му треба факултет или не, ти и неговата фамилија џабе ќе везете.Така да ако сакаш интелектуалц за дечко, барај си друг или па прифати го сегашниот дечко таков каков што е - БЕЗ ИНТЕРЕС ЗА ФАКУЛТЕТОТ. btw од кога факултетот ја прави врската прекрасна?:uvo:
2.За болдот, седни и кажи му на дечко ти дека тоа што имаш колеги до факс или пријатели, не треба да го плаши него дека ќе го оставиш исто како што и ти не би се плашела дека ќе те остави за неговите колешки/другарки.
Објасни му што чувствуваш кон него и наместо да му трубиш за факултет, покажи му љубов. Ако продолжи да те напнува да не контактираш со колегите, пријателите и неговата љубомора стане се поголема тогаш кажи му пријатно на таквиот дечко. :wink:
3.Сигурна си дека тој со факултетска диплома ќе те сака повеќе отколку оној без диплома?:raz:
 
S

StormRage

Гостин
И морам овде... народе давајте помош некако се ми се мота низ глава... бев со една другарка (значи и школска) ама ептен онака ми се свиѓа... и и го реков баш вака то и добив некако чуден одговор... Ми рече и ти ми се свиѓаш ама не можам некако да те гледам како нешто поќе од добар другар и не сакам да се скараме... а шо да прам и сам не знам веќе...
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
958
Поени од реакции
727
Значи, знае дека ти се допаѓа. Тоа и не е така лош почеток. Иако си добил заебан одговор, ситуацијата можеш да ја свртиш во своја корист. Продолжи од таму кај што си застанал. Не зборувај веќе со неа на тема колку таа ти се допѓа, почни да ДЕЛУВАШ.
Еве еден предлог или покушај да ја примениш следната стратегија: биди внимателен кон неа-на пример, брани ги нејзините ставови вo друштво, дури и ако се малце " глупави", едноставно онака НЕНАМЕТЛИВО, биди при рака. Испрати ја дома, дури и ако не ти е уз пат, обиди се да слушаш (знам дека ова е тежок дел, али покушај), ако ти оди добро математика, прашај ја за помош околу некоја задача (со други зборови, барај помош само за работи за кој знаеш дека си подобар од неа)...
Прави го ова екстремно ненаметливо, да види дека си внимателен по природа. Биди мудар, не покажувај дека си загреан дури и ако во себе "гориш". Покажи мааала заинтересираност, само онолку, за да ја натераш да се запраша што да мисли (односно, да се запраша дали она ти се допаѓа или не, бидејќи, нели, ништо не е сигурно-вчера ти се сфиѓала, денес можеби, утре кој знае...). Тука веќе на сцена ја имаш женската суета т.е девојка едноставно не може да сфати дека на некого можда не му се допаѓа. Можеш да се обидеш и со срамежливо покажување на дел од телото-на час по физичко "случајно" нека те види со подигната блуза, а тебе као ти е непријатно што те видела...Сфаќаш што сакам да кажам...
У меѓувреме, додека ја тинтраш, онака фрлај погледи кон други девојчиња (божем не знаеш дека те приметила дека шмекнуваш друга, знаеш на што мислам). Биди внимателен и со некои други девојчиња од класот, кои што не ти се допаѓаат, па скоро исто толку внимателен, како што си со неа. Натерај ја да осети потреба самата да се издвои од групата "другарки"...Многу важно е НИКАКО да не коментираш изглед на друга девојка пред неа, остави ја да го види тоа "во твоите oчи"...Потруди се да дознае дека си излегол со друштво и дека си фрлил око на друга девојка (која може и да не постои). Едноставно мора да си направиш филмче. Покажи и дека можеш без неа т.е дека Е САМО ЕДНА ОД МНОГУТЕ ШТО МОЖЕШ ДА ГИ ИМАШ. Немој да покажуваш страв, трема, немој да се правиш сезнајко и случајно да прекинеш некоја нејзина "мисла". Според мене, дозволено е да покажеш мала несигурност, колку да и го поттикнеш заштитничкиот инстинкт. И запамти, све се прави со мерка. И со трпение. Никаде не брзаш, имаш време колку сакаш. Претерување може да те кошта мнооогу т.е да добиеш ЗЛАТНА МАЛИНА :)
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.304
Поени од реакции
15.538
Или во сосема друга крајност од постот на Лејди Q можеби ти го кажала тоа за да не те повреди, и тоа е обично вадење на сите девојчиња/машки кога не свиѓаат некој... но сепак послушај ја Лејди Q многу добар пост :)
 
S

StormRage

Гостин
Или во сосема друга крајност од постот на Лејди Q можеби ти го кажала тоа за да не те повреди, и тоа е обично вадење на сите девојчиња/машки кога не свиѓаат некој... но сепак послушај ја Лејди Q многу добар пост :)
и твојава варијанта дека е обично вадење веќе ја чув... но Lady Q ќе ја послушам... јбг Џа или Бу :) Фала мноооооогу
 

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.552
Поени од реакции
1.606
HeLoO !!! Ве молам за хелп..во врска сум 1 година,се е супер и ОК среќни сме и двајцата...тој е секогаш тука за мене,ме сака и почитува искрено,но има еден проблем( можеби е малку глупаво) но тој воопшто не сака да зборува на тема факултет и се што е поврзано за него...1 година сме двајцата но во различни факултети...тој оди колку за да оди а не да учи,скоро ништо нема положено и воопшто не сака да ме ислуша кога ќе му кажувам за мене.што се случва на факс,што имам за полагање,како професорите и ред др работи поврзани за факултетот...постојано се потскаруваме за тоа...јас искрено го сакам и му кажувам да учи барем да ја има дипломата...бидејќи сакам тој што е со мене да ме разбира како ми е ( бидејќи студирам во др град,за 1 час стигнувам од факс до дома) и да биде интелектуалец но ништо...исто така е и мн љубоморен кога се работи за моите колеги со кои се дружам...не сака да контактирам со нив бидејќи можеби ќе сум го оставела заради нив....
Двата болда еден со друг не мора да се поврзани. Т.е. не мора човек да биде интелектуалец, за да те разбира како ти е.

Е сега, очигледно тој има некои бубачки во врска со факултетот. Тоа не значи само по себе дека не е интелектуалец, туку само дека можеби има некакви проблеми со системот на учење или што знам што. Значи, ако сакаш да разговараш со него на таа тема, пристапи му со следниве зборови (или варијација на истите): „Слушај, немаш ништо положено и тоа е факт, па ти лути се колку сакаш. Ме интересира зошто не учиш и зошто сè што е поврзано со факултетот те лути, вклучувајќи го и тоа што излегувам со колегите.“

Ако почне да се лути, веднаш пресечи го: „Во ред, вознемирен си. Ќе збориме друг пат“; значи, не дозволувај да се развие кавга - едноставно тргни се од таков разговор. И остави некое време да помине (ден-два) и пак истата тема постави му ја.



На овој начин, тој ќе види дека ти не се откажуваш од намерата да дознаеш како му е и отворено да разговарате за тоа и, ако е паметен, ќе ти се отвори, или, ако е смотан, ќе се тргне од тебе уште повеќе, при што ти ќе имаш отворени раце да излегуваш уште повеќе со други (која е поентата да имаш дечко, кој не сака да е со тебе и физички и умствено?)



Со среќа. :helou:
 
Член од
10 мај 2010
Мислења
2.727
Поени од реакции
1.970
HeLoO !!! Ве молам за хелп..во врска сум 1 година,се е супер и ОК среќни сме и двајцата...тој е секогаш тука за мене,ме сака и почитува искрено,но има еден проблем( можеби е малку глупаво) но тој воопшто не сака да зборува на тема факултет и се што е поврзано за него...1 година сме двајцата но во различни факултети...тој оди колку за да оди а не да учи,скоро ништо нема положено и воопшто не сака да ме ислуша кога ќе му кажувам за мене.што се случва на факс,што имам за полагање,како професорите и ред др работи поврзани за факултетот...постојано се потскаруваме за тоа...јас искрено го сакам и му кажувам да учи барем да ја има дипломата...бидејќи сакам тој што е со мене да ме разбира како ми е ( бидејќи студирам во др град,за 1 час стигнувам од факс до дома) и да биде интелектуалец но ништо...исто така е и мн љубоморен кога се работи за моите колеги со кои се дружам...не сака да контактирам со нив бидејќи можеби ќе сум го оставела заради нив....
sorry so kasnam baba ja udari infarkt pocna germanski da mi zboruva nisto ne mozese da ja razberam
tvojot decko cim ne misle da uce nema potreba da ode za dzabe,malku e cudno so se lute koga ce mu spomnis fakultet iako znae deka mu mislis dobro mozebi ima nekoja druga namera ama cim se sakate nema potreba da ne mu veruvas
 

Heartbreaker

The Real ROCKNROLLA
Член од
6 декември 2009
Мислења
276
Поени од реакции
28
HeLoO !!! Ве молам за хелп..во врска сум 1 година,се е супер и ОК среќни сме и двајцата...тој е секогаш тука за мене,ме сака и почитува искрено,но има еден проблем( можеби е малку глупаво) но тој воопшто не сака да зборува на тема факултет и се што е поврзано за него...1 година сме двајцата но во различни факултети...тој оди колку за да оди а не да учи,скоро ништо нема положено и воопшто не сака да ме ислуша кога ќе му кажувам за мене.што се случва на факс,што имам за полагање,како професорите и ред др работи поврзани за факултетот...постојано се потскаруваме за тоа...јас искрено го сакам и му кажувам да учи барем да ја има дипломата...бидејќи сакам тој што е со мене да ме разбира како ми е ( бидејќи студирам во др град,за 1 час стигнувам од факс до дома) и да биде интелектуалец но ништо...исто така е и мн љубоморен кога се работи за моите колеги со кои се дружам...не сака да контактирам со нив бидејќи можеби ќе сум го оставела заради нив....
Мој совет ти е да не се грижиш многу, многу. Факт е дека некои луѓе во одреден дел од својот живот го баталуваат факултетот, ама подоцна добиваат академска инспирација и го завршуваат во најбрзо време. Тоа што е битно е дека типот навистина те сака, а чист доказ за тоа е големата љубомора што ја покажува. Така да, уживај. Се ќе си дојде на свое место.
 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
617
Поени од реакции
63
Двата болда еден со друг не мора да се поврзани. Т.е. не мора човек да биде интелектуалец, за да те разбира како ти е.

Е сега, очигледно тој има некои бубачки во врска со факултетот. Тоа не значи само по себе дека не е интелектуалец, туку само дека можеби има некакви проблеми со системот на учење или што знам што. Значи, ако сакаш да разговараш со него на таа тема, пристапи му со следниве зборови (или варијација на истите): „Слушај, немаш ништо положено и тоа е факт, па ти лути се колку сакаш. Ме интересира зошто не учиш и зошто сè што е поврзано со факултетот те лути, вклучувајќи го и тоа што излегувам со колегите.“

Ако почне да се лути, веднаш пресечи го: „Во ред, вознемирен си. Ќе збориме друг пат“; значи, не дозволувај да се развие кавга - едноставно тргни се од таков разговор. И остави некое време да помине (ден-два) и пак истата тема постави му ја.



На овој начин, тој ќе види дека ти не се откажуваш од намерата да дознаеш како му е и отворено да разговарате за тоа и, ако е паметен, ќе ти се отвори, или, ако е смотан, ќе се тргне од тебе уште повеќе, при што ти ќе имаш отворени раце да излегуваш уште повеќе со други (која е поентата да имаш дечко, кој не сака да е со тебе и физички и умствено?)



Со среќа. :helou:
Како може вака да му кажеш на некој што к*р го боли за факс, (како мене) едноставно не му се прави муабет на таа тема глупаво му е што нема положено испити и сл. и што има да го напиња да дознае како му е на факс :?
Од моја страна вака да ме прашува би ја отерал у пм и би и рекол дур не си ги очистиш ТИ малку мислите за тоа како мене ми е на факс не ни доагај. Па колку и да ја сакам колку и да е убава да напиња нон стоп, на секој би му пукнал филм.
 
Р

~~РубинРед~~

Гостин
До некаде се согласувам со Игор,не треба да го напина толку за факсот доколку не го интересира,но да не се интересира како таа поминала на испитите,да не ја слуша за нејзе мислам малку е глупо од негова страна:toe:
 
Член од
3 јуни 2010
Мислења
1
Поени од реакции
0
vaka imam 13 godini i sakam da znam koja e razlikata pomegu "lapenjeto" ona kruzno lapanje i lapanjeto napred nazad :D
 

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.552
Поени од реакции
1.606
Како може вака да му кажеш на некој што к*р го боли за факс, (како мене) едноставно не му се прави муабет на таа тема глупаво му е што нема положено испити и сл. и што има да го напиња да дознае како му е на факс :?
Од моја страна вака да ме прашува би ја отерал у пм и би и рекол дур не си ги очистиш ТИ малку мислите за тоа како мене ми е на факс не ни доагај. Па колку и да ја сакам колку и да е убава да напиња нон стоп, на секој би му пукнал филм.
Сепак, да не заборавиме: тој ѝ љубомори нејзе која таа излегува со колегите. Со други зборови, *тој* ѝ прави *нејзе* проблеми во врска со факултетот (излегувањето со колеги од факултет е најнормална работа). Затоа би требало и тој неа малку да ја олабави или барем да се објасни зошто е таков.

Се согласувам дека можеби факултетот не го интересира типот, но ако е така, тој не ни треба да оди на факултет. Поарно да не оди и да се оддаде на работа или не знам што. Во тој случај ќе биде позафатен и нема да има многу време да ѝ љубомори на девојката.

--- надополнето ---

vaka imam 13 godini i sakam da znam koja e razlikata pomegu "lapenjeto" ona kruzno lapanje i lapanjeto napred nazad :D
:icon_ques :icon_ques :icon_ques :icon_ques :icon_ques

Што подразбираш под „кружно лапање“, а што под „напред-назад лапање“? Прв пат ги сретнувам овие термини. Те молам објасни. :smir:
 
T

Tetro

Гостин
vaka imam 13 godini i sakam da znam koja e razlikata pomegu "lapenjeto" ona kruzno lapanje i lapanjeto napred nazad :D
"Лапањето" е разменување на влажни бакнежи. Ништо повеќе, само добра стимулација за секс. :toe:

Што подразбираш под „кружно лапање“, а што под „напред-назад лапање“? Прв пат ги сретнувам овие термини. Те молам објасни. :smir:
:toe::jaj:
 
Член од
6 октомври 2009
Мислења
49
Поени од реакции
6
Зошто оди на факс?па за да троши парите на родителите нормално и само да тепа време...Ти треба да седнеш со типот и да разговарате озбилно а не да се однесува ко да е некој 15 годишен тип.Ако продолжи така да се однесува Turn off женска...батали го...мене некој така да не ме слуша како зборувам ке помислам дека воопшто не е заинтересиран дали имам успеено или не.
Разговор само и ништо друго.
А зошто мора да навлегуваш во нечија приватност. Негова работа дали оди на факултет или не. Можеби му се може, па си троши пари. Него грл ин лов, ако сакаш да си интелектуалец немора да значи дека тоа ќе бидеш ако имаш факултет. Џабе ти е ако си простак у душа шо незнае два реда муабет да сврзе. И ако го сакаш дечко ти ќе го сакаш за него лично, а не за факултетот.
 
Р

~~РубинРед~~

Гостин
А зошто мора да навлегуваш во нечија приватност. Негова работа дали оди на факултет или не. Можеби му се може, па си троши пари. Него грл ин лов, ако сакаш да си интелектуалец немора да значи дека тоа ќе бидеш ако имаш факултет. Џабе ти е ако си простак у душа шо незнае два реда муабет да сврзе. И ако го сакаш дечко ти ќе го сакаш за него лично, а не за факултетот.
Девојчето тоа го посочи како еден од проблемите а ако не прочита во еден од моите претходни коментари тоа беше само солена шега=)и не, не се мешам во неговиот приватен живот ни го знам ни го познавам...
Поздрав...
А ти грл ин лов пробај да разговараш со него.И ко што кажа типот што го цитирав џабе тиу е факс ако си простак во душа и нема врска ако нема факултет.

Со срека:smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom