Љубовни проблеми? Потребен ти е совет? Обрати се тука!

Член од
5 февруари 2010
Мислења
290
Поени од реакции
58
имам проблем што оди вака некако "девојке су мени драге волим их али ипак знај, сналазим се тешко сњима један сусрет и ту је крај"
Во однос на твојот проблем јас колку што сфатив имаш проблем со контактот и пристапот меѓу тебе и девојчињата. Штом важи за сите девојчиња значи проблемот се крие во тебе, поточно во твојата личност. Но тоа не те прави ништо поразличен од другите луѓе. Едноставно знаеш како велат од Убавината на твоите мисли, зависи и твојата среќа. Ако ти самиот во себе немаш доволно доверба ( поточно самодоверба ) тогаш постојано ќе наидуваш на неуспеси не само во областа на љубовта, туку и во другите области од животот. Незнам со кој и колку си разговарал за проблемот што го имаш, незнам ни колку си свесен ти самиот за тоа, но кога веќе бараш помош на мене ми останува да ти го кажам моето мислење бидејќи не си прв таков случај со кој се среќавам. Најдобро ќе ти биде да седнеш и размислиш каде и во што се крие твојот проблем и самиот да се потрудиш и да дадеш се од себе за да го промениш во тебе она кое те оддалечува од девојчињата. Пред се да си ја зголемиш самодовербата и да имаш поширок поглед кон светот, животот и љубовта. Бидејќи ништо од овие три работи не е само да си фатиш девојка... доколку веќе ти само тоа го сакаш, тогаш има други начини и принципи по кои би можел да ја освоиш, но во тој случај станува збор за пролазна врска.

P.S. И замисли си дури откако го оставив коментарот забележав дека си 28 години. :uvo::icon_eek: Мислам дека би требало да имаш доволно искуство до сега за да сфатиш како да ти тргне со девојките.
 
Член од
21 март 2010
Мислења
14
Поени од реакции
0
види сега broken male....каква и да е работата, јас ќе ти кажам едно, реши се да идеш и да праиш муабет со нејзините и да си кажеш јасно и гласно дека не мислиш да мрднеш од неа...пред да го направиш тоа, размисли си убаво и сталожено дали си сигурен дека таа е таа, ако одлучиш дека е така, ондак кажи и на девојчето и убеди ја да им каже на старите дека ќе дојдеш за да направите муабет....значи убеди ја, или работи на случајот да ја убедиш...не иди по нејзин памет, пошто она се плаши и ќе сака да се криете ако евентуално продолжувате понатака...заеби тие работи...боље да си кажеш дека ја сакаш јавно и дека нема шанси да се откажеш од неа , па за понатака здравје....што сака нека биде...и ако она се уплаши и реши да остане со своите а овие не одобрат да бидете заедно после муабетот, барем ќе си знаеш дека си искочил чист бе, дека не си отстапил...знам дека е нејзина фамилија и не траба да се мешаш, ама мора да се бориш, пошто ќе ти ја земат....полека , полека ќе ја оладат, а и вие ќе се оладите меѓусебе полека ако земете да идете тајно и да се прпате дали утре стариот ќе ја дознае и такви глупости....иди таму, па ако и она е спремна на све и ако е сигурна дека ти си тој, па преку кур, зимај ја дома и бегајте од таму...со тек на време старите ќе си легнат на брашното и ќе бараат да им се смирите....размисли си убаво таму , види си како ти стојат работите и кога ќе одлучиш-одлучи...немој да идеш по нејзин памет само слушај ме...знам дека ти е жал за неа и дека ти е страв да не ја бркаат од дома, да не се раскара со нејзините ради тебе и такви работи али немој да паѓаш на тоа , зашто ако идеш по нејзин памет и ќутиш, ќе ја изгубиш кад тад брат верувај ми....сте се криеле што сте се криеле ама ве дознале сега готово...мора да дејствуваш и мора да ја натераш да праите муабет за тоа, без разлика колку она нејќе да збори( а нејќе да збори зашто е исплашена, засрамена, и зашто не очекувала дека стариот ќе изреагира така...ипак и е фамилија).....
се разбира ова важи ако е навистина таква работата и ако е тоа причината...
размисли за ова што ти пишав па види си

Fala za sovetive lele denov znaci po los neznam...mene ne mi e jasno kako se otakzuva lesno znam deka e devojce deka e pod pritisok deka nemoze da izbuvne kako mene jas masko sum. Ama se se sveduva na toa deka nejzinite se resneni da ne razdelat.Jas sum spremen da odam da zboram so nejzinite uste so nea da zboram a za oladuvanje da znam ako ne se dejstvuva ovie 2 nedeli posle toa se ke bide gabe .Malce po malce ke mu solat pamet i taka.... Neznam roditelive samo ne sum mozebi nekoj bogatas so x-6 da ja vozam ama ne sum ni pa da ja ostavam peski da ide... i na kraj taa ima 19 godini vo 21 vek nejznite i se mesaat.
 
Член од
8 август 2007
Мислења
1.541
Поени од реакции
48
Tatko i fakticki mu se zakanil ili jas ili deteto taka rekol...Ama inderktno i jas neznam zosto tatko i taka rekol samo i kazal na majka i deka e za nejzino dobro.... Taa pak se plasi da zbori direktno so nego na temava toa pa mene me nervira i stvarno neznam sto da recam. Rabotava e epten taze moze da ostavam deneska taka da pomine.... Ne baram od nea da se kontra so tatko i samo sakam da znam zosto??? 19 godini ima devojkata.


Privrzana e povece kon tatkoto fakticki kako negovo galenice e. Ke razgovaram so nea za toa samo taa mnogu nekako strav ima ne saka da zbori so nego na temava pa i toj ne i zbori preku majka mu iznaborel se toa pogore. U p.m kakvo samo opstestvo imame. Znam se devojce deka e porazlicno od masko ama jas ne sum ni nekoj degen pa da ja rasipam nesto ili na fakultet podole od 9-ka nema,koga ima za ucenje jas ne sakam da se gledam so nea samo za da bide spremna za kolukviumi stvarno neznam sto e rabotava. I mnogu mi e krivo deka tvrdi deka me saka i se toa a vaka ispaga zaradi tatko i.
Проблемот е што таткото не дозволува девојчето воопшто да има дечко или тебе лично не те сака?

Ако е првото, тогаш девојчето треба сериозно да си размисли, дали вечно планира да ги слуша родителите. Ќе дојде време кога ќе посакува да го врати времето, а нема да може. Треба да и' кажеш НА ВРЕМЕ да им се спротивстави, не само заради тебе, најмногу заради самата себе.

Ако е второто, тогаш е друг проблем. Мислам, те знае таткото од некаде тебе или? И како тоа да бира меѓу него и тебе? Тоа е тотално незрело од негова страна (под претпоставка дека он тебе не те знае и нема причина да не те сака!). Прашај ја дали можда нејзините слушнале нешто лошо за тебе и што е тоа.

И она ми е чудна, како така лесно се откажала од тебе. А може и од страв да не им приговара, а понатака којзнае дали ќе издржи...
 
S

StereoLove

Гостин
Moжеби е стварно до родителот.Знам многу случки кои родителите играле главна улога девојчето да раскине со своето момче.
Мислам дека на една тема зборував за таа ама ке ја кажам пак.
Девојчето 20 години си фака дечко од добра фамилија но на нејзината мајка не и се баш допага нејзиниот избор.И и понудиле,ако го оставиш ке добиеш се што сакаш а ако не го оставиш ке останеш дома затворена.Немала избор и морала да раскине со нејзиниот дечко.Но подоцна се покајала:toe:

Секако ова не е сличен случај но кажувам пример дека некогаш и родителите знаат да претерат и да се мешат во врската на своите деца.

BrokenMale мој совет е да седнеш и да разговараш со нејзе во четири очи и да се обидеш да дознаеш кој е навистина проблемот.
Не е можно туку така таа лесно да се откажи.И обиди се да разговараш со нејзините родители и да докажеш дека имаш чесни намери кон неа.
Не сакам да ти го спомнам ова но ако таа се загледала во друг а татко и е само изговор како да те откачи?
Се е можно.:toe:

Треба да и' кажеш НА ВРЕМЕ да им се спротивстави, не само заради тебе, најмногу заради самата себе.
И она ми е чудна, како така лесно се откажала од тебе. А може и од страв да не им приговара, а понатака којзнае дали ќе издржи...
Понекогаш на родителите е тешко да се спротистави иако е полнолетна и може да прави што сака.Се зависи од тоа колку се строги нејзините родители посебно татко и.
 
M

marsovka

Гостин
Tatko i fakticki mu se zakanil ili jas ili deteto taka rekol...Ama inderktno i jas neznam zosto tatko i taka rekol samo i kazal na majka i deka e za nejzino dobro.... Taa pak se plasi da zbori direktno so nego na temava toa pa mene me nervira i stvarno neznam sto da recam. Rabotava e epten taze moze da ostavam deneska taka da pomine.... Ne baram od nea da se kontra so tatko i samo sakam da znam zosto??? 19 godini ima devojkata.


Privrzana e povece kon tatkoto fakticki kako negovo galenice e. Ke razgovaram so nea za toa samo taa mnogu nekako strav ima ne saka da zbori so nego na temava pa i toj ne i zbori preku majka mu iznaborel se toa pogore. U p.m kakvo samo opstestvo imame. Znam se devojce deka e porazlicno od masko ama jas ne sum ni nekoj degen pa da ja rasipam nesto ili na fakultet podole od 9-ka nema,koga ima za ucenje jas ne sakam da se gledam so nea samo za da bide spremna za kolukviumi stvarno neznam sto e rabotava. I mnogu mi e krivo deka tvrdi deka me saka i se toa a vaka ispaga zaradi tatko i.
Извини вака што те потпрашувам ама ти и она што сте по националност ?
Второ економски двајцата како стоите ?Мислам дали двајцата сте од фамилии кои се сиромашни, богати средна класа ?
 
Д

ДаркхарТ

Гостин
Се зависи од нејзиниот карактер!
Зошто мене не ми забраниле моите нешто? -Затоа што секогаш кога нешто сакам им се спротивставувам колку и да не им се допаѓа. Мораат да се навикнат и да живеат со тоа. Нека им се закани дека ќе избега од дома уште пред да ја избркаат па да видиш како ќе им се извинат.
Уште кога кажа дека е галениче јасно ми стана. Ако нешто навистина сакаш, ќе се бориш за да остане твое. На крај краева 19 години има типката. Да не мислат со стројници да ја мажат?
Господи свашта!
:pop:
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.813
Neznam roditelive samo ne sum mozebi nekoj bogatas so x-6 da ja vozam ama ne sum ni pa da ja ostavam peski da ide... i na kraj taa ima 19 godini vo 21 vek nejznite i se mesaat.
Братче еми ај да ти помогнеме....

Вака сеа мој предлог,како прво за да дознаеш дали она те сака или не (по кратка постапка)...ќе го увидиш според следново:

1.Дали на facebook уште пишува љубовни статуси со твоето име(ако изгледа смешно ама има многу јака суштина)??....оти сигурно татко и нема да ја контролира шо и пишува на профил!

2.Дали ти пишува пораки на моб....пред спиење,во неочекуван момент или сл.???

3.Дали нејзините другари другарки,знаат дека уште те сака???

*1Ова е битно за да дознаеш колку и значиш пред другите!
*2Ова исто е многу битно за да знаеш дали и колку времето го троши на тебе!
*3Верувај дека другарите и другарките се тие што први дознаваат дали е изладена работата или не!


Е сега,во случај да и забранува татко и...веруј ми дека стварно чаре нема(пошто имам другарки што си имаат патено од такви татковци)...и затоа само ќе чекаш време да помине за да се помири со фактот дека и после се ќерка му си е заљубена во истиот човек!:smir:

п.с И не прифаќај изговор од нејзина страна да прекинете да се гледате(оти ако сакате можете и у дискотека да се гледате,така да нема изговор)!!!
 

Вилинско коњче

It is my party :))
Член од
31 декември 2009
Мислења
550
Поени од реакции
62
Втора шанса

Кога имав 22 години се фатив со асистент од мојот факултет (тој имаше тогаш 35-неженет) ... врската траеше 3 месеци (летен распуст) ... тој предложи да не кажуваме на никој (само на најблиските) ... не траеше долго ... му раскинав ... неможев да се кријам и да лажам ... секој пат кога ќе бевме излезени немав можност да го гушнам (бакнам) ... потоа се срамев од тоа што ке кажат другите за нас (дури и моите пријателки) ... јас бев студентка со висок просек ... нескав да помислат другите дека така сум го заслужила просекот ниту да кружат афери за нас – едноставно притискот за мене беше преголем!

Во меѓувреме останавме добри познаници – ретко сме во контакт, но кога треба си помагаме!

Сега имам 30 години и после подолго наше негледање – случајно се сретнавме во град пред 1 месец – и кај мене старите чуства се вратија – чуства на опиеност, страст и нежност во исто време – тој е сеуште неженет (никогаш не бил) а јас немам момче!

Оттогаш континуирано се среќаваме во град – па дури и седиме заедно – но цело време ќутиме – тој ќе зборува со сите само не и со мене, а јас кога зборам со него се збунувам, мислам дека чуствува дека го пијам со очите, дека знае дека можеби сакам нешто повеќе со него - целата треперам на помислата на него и едвај чекам да дојде викенд да го видам ...

Работите се сега понакви ... јас сум зрела личност ... вработена, сопствен стан и возило, со свое место во општеството, не зависам од никого и нема пред кого да ги оправдувам моите љубовни одлуки!

Но сепак, не сум нападна девојка и сега од нигде-никаде, секое излегување да му се тутнувам на сепаре и да дремам до него – но доколку не сум во поблизок контакт со него – се плашам дека залудно ќе го посакувам а тој нема ни да знае (подобро можеби и да знае)!

И најчудно од се – член сум на Кајгана, делам совети на другарки и непознати – доволно сум зрела и искусна да разбирам (прочитам меѓу редови) некои работи – да заведам маж и да флертувам – но тоа со него не го можам – едноставно се топам пред него ... кога завршува вечерта – посакувам да траеше уште малку подолго (абе симптоми на заљубеност)

Луѓе, ве молам помагајте – дајте разумен совет – бидејќи јас го немам!!!

Попатно, наскоро му е роденден – мислев да го изненадам (тоа сигурно ќе значи дека имам чуства кон него) со подарок убави бонбони или честитка (нешто како по пошта – не лично)! Што мислите за тоа?
 
Член од
21 март 2010
Мислења
14
Поени од реакции
0
Извини вака што те потпрашувам ама ти и она што сте по националност ?
Второ економски двајцата како стоите ?Мислам дали двајцата сте од фамилии кои се сиромашни, богати средна класа ?
Sredna klasa sme dvajcata makedonci,neznam sto da recam ozbilno, mi se javuva mi tvrdi deka me saka iako jas go odbivam toj fakt. Sega demek od moeto semejstvo nekoj ne im so dopagal na tatko i i majka i i moralo da sme prikinele. Nemozam da se pomiram so faktot moite barem tatko mi i majka mi se prva klasa luge jas na niv celiot. I zarem taka tatko i da pravi... Ona zbori so majka i ama gabe cel pritisok e na nea od kaj nejzinite.Tie pa zastanle pod eeden uslov deka nemoze so mene i kraj. A ni jas ni taa ne go sakme ovaa. Nikogas ne veruvav deka ke prekineme zaradi toa,majka i i rekla deka ako bide so mene ke stradala i se toa...Me nervira sto ne ni me znaat od kaj nea kakov sum i kako so odnesuvam so nea ne ni mi davaat sansa. Eh be makedonska rabota
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Batali kjorava rabota. There are plenty of fish in the sea!
Ili natrudi ja hahaha!
Ozbilno.

Sto godinki ste be, aman, tato i mama da vi branat?
 
Член од
21 март 2010
Мислења
14
Поени од реакции
0
Batali kjorava rabota. There are plenty of fish in the sea!
Ili natrudi ja hahaha!
Ozbilno.

Sto godinki ste be, aman, tato i mama da vi branat?
Bog da cuva i da brani e cela rabota... Ne sme ni pred brak dvajcata imame po 19 godini i vaka da se slucuva:tapp: Neznam ozbilno moite koga doznaa ostanaa zdrveni...
Za toa za fish in the sea ima ama sakam cist da izlezam od cela vrska da znam zosto ednostavno koga ke ja vidam po ulica da ne mi bide krivo i da dobijam sansa toa e . Tuuu bee se kladam deka od cela tema so probelemi ovoj e natezok.
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Кога имав 22 години се фатив со асистент од мојот факултет (тој имаше тогаш 35-неженет) ... врската траеше 3 месеци (летен распуст) ... тој предложи да не кажуваме на никој (само на најблиските) ... не траеше долго ... му раскинав ... неможев да се кријам и да лажам ... секој пат кога ќе бевме излезени немав можност да го гушнам (бакнам) ... потоа се срамев од тоа што ке кажат другите за нас (дури и моите пријателки) ... јас бев студенткасо висок просек ... нескав да помислат другите дека така сум го заслужила просекот ниту да кружат афери за нас – едноставно притискот за мене беше преголем!

Во меѓувреме останавме добри познаници – ретко сме во контакт, но кога треба си помагаме!

Сега имам 30 години и после подолго наше негледање – случајно се сретнавме во град пред 1 месец – и кај мене старите чуства се вратија – чуства на опиеност, страст и нежност во исто време – тој е сеуште неженет (никогаш не бил) а јас немам момче!

Оттогаш континуирано се среќаваме во град – па дури и седиме заедно – но цело време ќутиме – тој ќе зборува со сите само не и со мене, а јас кога зборам со него се збунувам, мислам дека чуствува дека го пијам со очите, дека знае дека можеби сакам нешто повеќе со него - целата треперам на помислата на него и едвај чекам да дојде викенд да го видам ...

Работите се сега понакви ... јас сум зрела личност ... вработена, сопствен стан и возило, со свое место во општеството, не зависам од никого и нема пред кого да ги оправдувам моите љубовни одлуки!

Но сепак, не сум нападна девојка и сега од нигде-никаде, секое излегување да му се тутнувам на сепаре и да дремам до него – но доколку не сум во поблизок контакт со него – се плашам дека залудно ќе го посакувам а тој нема ни да знае (подобро можеби и да знае)!

И најчудно од се – член сум на Кајгана, делам совети на другарки и непознати – доволно сум зрела и искусна да разбирам (прочитам меѓу редови) некои работи – да заведам маж и да флертувам – но тоа со него не го можам – едноставно се топам пред него ... кога завршува вечерта – посакувам да траеше уште малку подолго (абе симптоми на заљубеност)

Луѓе, ве молам помагајте – дајте разумен совет – бидејќи јас го немам!!!

Попатно, наскоро му е роденден – мислев да го изненадам (тоа сигурно ќе значи дека имам чуства кон него) со подарок убави бонбони или честитка (нешто како по пошта – не лично)! Што мислите за тоа?
Ja со 30 години не би прашувала за љубовен совет на форум, туку би му кажала директно на ДОТИЧНИОТ колку сака нека е срамежлив.И нема да му се натурам на сепаре па да бидам напор и да ми рече ОДЈЕБИ, туку ќе го поканам сами да излеземе и ќе го распрашам шо и како мисли за нас.А ако не мисли ништо, едноставно би се повлекла бидејќи со сила убаина не бива.:toe:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Bog da cuva i da brani e cela rabota... Ne sme ni pred brak dvajcata imame po 19 godini i vaka da se slucuva:tapp: Neznam ozbilno moite koga doznaa ostanaa zdrveni...
Za toa za fish in the sea ima ama sakam cist da izlezam od cela vrska da znam zosto ednostavno koga ke ja vidam po ulica da ne mi bide krivo i da dobijam sansa toa e . Tuuu bee se kladam deka od cela tema so probelemi ovoj e natezok.

Не ми е јасно, плачеш на форум за имаш 19 години.
Или она?? На 19 години татко и да и кажува со кого ќе биде или не?

Освен ако не си џаначаана клета, или криминалец, лопов, некој ќелеш! Е за такви и јас би рекол јок!

Ама, велиш не си! Е па, не ми е јасно, чудно дури, таткото така да се поставува на возрасен, полнолетен, човек.

Нешто е труло во државата Данска велеше Шекспир, ама нешто смрди и ја неа во двор.

Оди бе, направи муабет, со неа, со татко и, нека каже што кур го мачи и која му е јебена мака со тебе. Барем полесно ќе ти биде после.


Нејсе, за 30-годишната, на форум ли совет?
Оди, убо ти рече МаЌедончено од 85-та, напрај му маабет, кажи му дека ти се сака, ако тој нејќе, хомислав е у душа, а тебе полесно понатаму, да не се мачиш.

Алоо, прајте ли бе вие луѓе муабет или интернетот ви стана единствена вистина??
 
Член од
22 ноември 2009
Мислења
644
Поени од реакции
156
Пробај со машки, можеби ќе ти тргне, а во меѓувреме поднаучи малце Македонски.
Абе шизик од кога треба стиховиве на песниве да бидат преведени на македонски??? Ти можеби си ги преработуваш сите песни на македонски па после си ги пушташ по дома ама кај другите не функционира тоа така...
А ти, проба со машки и ти тргна??? Извини ама сега за сега ќе си се задржам на женскиот дел од популацијата...
 
Член од
21 март 2010
Мислења
14
Поени од реакции
0
Не ми е јасно, плачеш на форум за имаш 19 години.
Или она?? На 19 години татко и да и кажува со кого ќе биде или не?

Освен ако не си џаначаана клета, или криминалец, лопов, некој ќелеш! Е за такви и јас би рекол јок!

Ама, велиш не си! Е па, не ми е јасно, чудно дури, таткото така да се поставува на возрасен, полнолетен, човек.

Нешто е труло во државата Данска велеше Шекспир, ама нешто смрди и ја неа во двор.

Оди бе, направи муабет, со неа, со татко и, нека каже што кур го мачи и која му е јебена мака со тебе. Барем полесно ќе ти биде после.
Pravime muabet be:D ali pak ne biva rabotata...Nekoj od moeto semejstvo nesto go bielo cel glas niz grad... Nejzinite nekoj gi nagovoril za toa im rekol ne bila familjata na mesto i taka i sega zaradi toa nema da bideme zaedno:(
Za toa nema resenie osven da zboram jas so tatko i ili nekoj od moite najbliski.... I da se saka znaci zabraneto ke stane kaj i da... Luge so stereotipi:/
 

Kajgana Shop

На врв Bottom