Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
17 ноември 2013
Мислења
70
Поени од реакции
94
Dali moze so vremesnka ,bugarska licna karta da se raboti vo evropa???
Ne. Ako e l.k. za privremen prestoj, ne mozesh da rabotish ni vo Bugarija, a ako e za postojan prestoj mozesh da rabotish samo vo bugarija no NE i vo evropa.

Privremen prestoj do 1na godina, a postojan prestoj do 5 godini ili do vaznosta na pasoshot.

Sent from my Lenovo S850 using Tapatalk
 
Член од
22 јуни 2016
Мислења
17
Поени од реакции
30
@OHRIDSTRUGA odgovorot ti e povtorno diplomatski.Deneska slucajno naletav na eden prijatel so potvda brojce okolu 6000+ bil prekraten.Izgleda samo ti i tvoite 7 prijateli ste so potvrda pominati samo.Kako Snezana i 7 dzudzinja.Nemas ocigledno odgovori na prasanjata sto i kako i zosto.I zosto mesto javno da pises sto znaes ti ostavas tel.broevi kako avtogrami da deles.I uste ednska CAPS LOCK gasi go.
NAMESTO DA CESTITAS TI ME GRDIS,NO AKO NA NIKOJ NE MU MISLAM LOSO PA NITU TEBE,GOSPOD E GOLEM NA SITE STO GO POMINUVAAT OVOJ PAT IM POSAKUVAM DA STIGNAT DO CELTA!!!!VRATI NAZAD NEKOLKU STRANI IMAM SE OBJASNATO!!!!!
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
NAMESTO DA CESTITAS TI ME GRDIS,NO AKO NA NIKOJ NE MU MISLAM LOSO PA NITU TEBE,GOSPOD E GOLEM NA SITE STO GO POMINUVAAT OVOJ PAT IM POSAKUVAM DA STIGNAT DO CELTA!!!!VRATI NAZAD NEKOLKU STRANI IMAM SE OBJASNATO!!!!!
Ne rekov deka mislis nekomu loso tuku deka ednostavno sum somnitelna vo pogled na potvrdite toa sto barav da objasnes ne bese nameneto za toa deka ti si zel tuku da obrazlozes i objasnes se za niv.A tebe te napadnav strikno za CAPS LOCK bidejki stvarno ide na nervi.Inaku i jas sum zainteresirana za taa potvrda pa ako i taa fale vo na sestra mi dosieto pokraj trite ostanati dokumenti da si poteram rabota.
 
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
Ne rekov deka mislis nekomu loso tuku deka ednostavno sum somnitelna vo pogled na potvrdite toa sto barav da objasnes ne bese nameneto za toa deka ti si zel tuku da obrazlozes i objasnes se za niv.A tebe te napadnav strikno za CAPS LOCK bidejki stvarno ide na nervi.Inaku i jas sum zainteresirana za taa potvrda pa ako i taa fale vo na sestra mi dosieto pokraj trite ostanati dokumenti da si poteram rabota.
мој совет е да си извадиш. Дали вреди или не никој од нас не знае, ама бар да не ти биде криво за 30 евра и да се прашуваш после, ако случајно ја одбијат, дали ќе беше поинаку ако ја доставевте и таа. На сите дадени пари, 30 евра помалку или повеќе не прават разлика.
 
Член од
21 октомври 2015
Мислења
399
Поени од реакции
364
мој совет е да си извадиш. Дали вреди или не никој од нас не знае, ама бар да не ти биде криво за 30 евра и да се прашуваш после, ако случајно ја одбијат, дали ќе беше поинаку ако ја доставевте и таа. На сите дадени пари, 30 евра помалку или повеќе не прават разлика.
За оние што немаат никаков документ за потекло уште се мислат да однесат потврда???па на убавите очи чекате државјанство да ви дадат?ајде ипаметете се малку.Нормално дека и те како ви треба таа потврда и бидете благодарни за таква можност
 

macedon89

Провокатор по вокација
Член од
22 јули 2008
Мислења
783
Поени од реакции
582
Се јавив 7 Декември 2015 а на интервју бев 17 Декември 2015,со сите документи од татко со Бугарски пасош,удостоверение,лична карта,возачка...и еве денес звонам во Амбасадата пак ме мотаат на крај на Септември да сум се јавел за бројчето..АКо има некој како мене нека пише ако е со истиот проблем..
Пиши емаил во министерство за правда. Дури ја терав процедурата секогаш ми враќаја за ден два. Единствено позитивно од амбасадата е шо ми се јавија дека ми стасал указот да сум одел да сум го подигнел. Иначе за бројче и јас се јавував ме мафтаја другиот месец ова она и им пишав емаил во министерството и бројчето да ти било излезено пред 5 месеци.
 
Член од
21 октомври 2015
Мислења
399
Поени од реакции
364
Пиши емаил во министерство за правда. Дури ја терав процедурата секогаш ми враќаја за ден два. Единствено позитивно од амбасадата е шо ми се јавија дека ми стасал указот да сум одел да сум го подигнел. Иначе за бројче и јас се јавував ме мафтаја другиот месец ова она и им пишав емаил во министерството и бројчето да ти било излезено пред 5 месеци.
Какво бројче бре матни едни!Одиш во министерство за закажување интервју и ти даваат картонче со број и датум кига да одиш на интервју.Кога ќе дојдеш до интервју на остото картонче после обавенито интервју ти пишуват друго бројче и си чекаш и следиш на интернет.Што матите сега што не е јасно???$&@&$!?Удав жив сте бре сите
 
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
Какво бројче бре матни едни!Одиш во министерство за закажување интервју и ти даваат картонче со број и датум кига да одиш на интервју.Кога ќе дојдеш до интервју на остото картонче после обавенито интервју ти пишуват друго бројче и си чекаш и следиш на интернет.Што матите сега што не е јасно???$&@&$!?Удав жив сте бре сите
тие што се преку амбасада одат на интервју во амбасада и после им стига бројче во амбасада и од таму им го даваат. И ако си нервозен не ти се криви луѓето што бараат помош и инфо
 

macedon89

Провокатор по вокација
Член од
22 јули 2008
Мислења
783
Поени од реакции
582
Какво бројче бре матни едни!Одиш во министерство за закажување интервју и ти даваат картонче со број и датум кига да одиш на интервју.Кога ќе дојдеш до интервју на остото картонче после обавенито интервју ти пишуват друго бројче и си чекаш и следиш на интернет.Што матите сега што не е јасно???$&@&$!?Удав жив сте бре сите
Убо не влегвев на темава од ко завршив работа, ама ај си реков да видам шо се дешават дан му требит на некој помош. Арно ама темава се накотила со дебили.
Како прво одговоров не беше кон тебе наменет, а како второ преку амбасада е друга процедура. Тук шо ќе се објасвам со лица со коефициент на интелигенција помал од мајмун. Оди:drk:.
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
За оние што немаат никаков документ за потекло уште се мислат да однесат потврда???па на убавите очи чекате државјанство да ви дадат?ајде ипаметете се малку.Нормално дека и те како ви треба таа потврда и бидете благодарни за таква можност
мој совет е да си извадиш. Дали вреди или не никој од нас не знае, ама бар да не ти биде криво за 30 евра и да се прашуваш после, ако случајно ја одбијат, дали ќе беше поинаку ако ја доставевте и таа. На сите дадени пари, 30 евра помалку или повеќе не прават разлика.
Dokument od prv bratuced, dokument od sestra,star bugarski dokument od pra-pra dedo zar ima potreba od drugo nesto.Predadeni po toj redosled.I na site trckarenja i vadenje dokumenti godina i 8 meseci na dopolnitelna i predhodno godina i 4 meseci na zadolzitelna e sto e dosta dosta e.[DOUBLEPOST=1471902102][/DOUBLEPOST]Zatoa sum golem skeptik i veke na nikogo ne veruvam.
 
Член од
22 август 2016
Мислења
21
Поени од реакции
22
Dokument od prv bratuced, dokument od sestra,star bugarski dokument od pra-pra dedo zar ima potreba od drugo nesto.Predadeni po toj redosled.I na site trckarenja i vadenje dokumenti godina i 8 meseci na dopolnitelna i predhodno godina i 4 meseci na zadolzitelna e sto e dosta dosta e.[DOUBLEPOST=1471902102][/DOUBLEPOST]Zatoa sum golem skeptik i veke na nikogo ne veruvam.
Od prilika koj broj si?
 
Член од
31 мај 2012
Мислења
41
Поени од реакции
6
Zdravo, sakam da prasam nesto eden clen bese objavil deka klubot vo strumica e zatvoren pa dali ima informacija nekoj, dali e samo premesten ili zatvoren sakam da izvadam potvrda
 
Член од
6 ноември 2008
Мислења
62
Поени од реакции
94
Dechki znae nekoj odprilika kolku brojchinja ima za 2015 vkupno i do kaj se stignati so proverka ?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom