Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
9 октомври 2015
Мислења
378
Поени од реакции
464
Po vasite iskustva poveke se zavlekuva rabotata preku ambasada taka ili..? Vo Bitola imam zakazano davanje dokumenti i mi kazaa deka vednas ke bide intervjuto, preku roditel sum. A kolku otprilika se ceka za brojceto? Zar iako go pomineme intervjuto pak moze da najdat zamerki?
Jas preku konzulat cekav poke od godina da mi stigni brojceto.Februar 2014 na intervju,maj 2015 go zedov.[DOUBLEPOST=1471797047][/DOUBLEPOST]
Дали некој знае, откако би излегол указот.....дали е ограничено со време до кога смее да се подигне ? Или може да се одолговлекува пример 2-3 години . Прашувам зошто ќе почнам апликација за Нов Зеланд, големи се шансите да заминам пред да излезе укозат, а не би ми се исплатило веднаш да се враќам.... Ако знае некој нека пише.
Немa рoк зa тoa, ти си држaвјaнин и кoгa ке ти зaтребa си вaдиш држaвјaнствo истo кaкo и вo РМ.А мoжиш и преку aмбaсaдa или кoнзулaт вo нoв зелaнд дa си гo извaдиш.Мoжи сo aдресaтa ке имaш прoблем дa јa пријaвиш!?
 
Последно уредено:
Член од
12 мај 2016
Мислења
13
Поени од реакции
11
Дали некој знае, откако би излегол указот.....дали е ограничено со време до кога смее да се подигне ? Или може да се одолговлекува пример 2-3 години . Прашувам зошто ќе почнам апликација за Нов Зеланд, големи се шансите да заминам пред да излезе укозат, а не би ми се исплатило веднаш да се враќам.... Ако знае некој нека пише.
Мислам дека не е ограничено, затоа што има на некои им излегол указ а не знаат дознават после 1 2 године или па знаат дека добиле државјанство ама нејкат да го земат се откажале нејкев да бидев Бугари или има некои професије како судија не смее да има друго државјанство и ако го земе ја губи работата...
 
C

CrazyCounter

Гостин
Дали некој знае, откако би излегол указот.....дали е ограничено со време до кога смее да се подигне ? Или може да се одолговлекува пример 2-3 години . Прашувам зошто ќе почнам апликација за Нов Зеланд, големи се шансите да заминам пред да излезе укозат, а не би ми се исплатило веднаш да се враќам.... Ако знае некој нека пише.
nee ograniceno , so sreka neka ti e :)
 
Член од
22 јуни 2016
Мислења
17
Поени од реакции
30
Приватни информации споделувај преку приватни пораки.

Значи како дополнителен документ достави потврда од БККС, и сега чекаш позитивен одговор. Ок. И какви се шансите?
NA 16 AVGUST DOBIV POZITIVEN ODGOVOR OD SOVETOT I SEGA CEKAM UKAZ OD ZAMENIK PRETSEDATELOT!!!PRED OKOLU EDEN MESEC EDEN CLEN NA FORUMOT,MISLAM BESE GORAN SLAVKOVSKI,ZAMOLI AKO NEKOJ POMINE SO BKKS DA PISE,EVE VO INTERES NA KOREKTNITE LUGJE,NE SUM JAS SAMO STO POMINAL SO POTVRDA IMA I DRUGI LUGJE STO POMINALE I SO PO TVRDI I SO BRACEDI,VUJKOVCI ITN STO SE SPASILE I STO NE IM BILA PREKINATA PREPISKATA!!!!!!!!!!!
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
@asterix77 @Pepibe ај да не се караме :)
јас немам проблем со никого тој прв почна тој се вмеша во туг разговор...[DOUBLEPOST=1471827145][/DOUBLEPOST]
pred malku pisav so mladenov na facebook i go prasav za prekratenite. mi rece deka tie sto imaat podneseno potvrda od bkks a se prekrateni gi vrakjale od 1 vi avgust vo procedura,a tie sto se kako mene bez potvrda od kaj nego a se prekrateni tie trebalo da pocekaat do 1 vi septemvri da se reselo za niv. ako nekoj nesto znae neka pise.
па ова и јас го пишувам цело време,или незнам да објаснам или е нешто друго....ТОЧНОЕ
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
@OHRIDSTRUGA odgovorot ti e povtorno diplomatski.Deneska slucajno naletav na eden prijatel so potvda brojce okolu 6000+ bil prekraten.Izgleda samo ti i tvoite 7 prijateli ste so potvrda pominati samo.Kako Snezana i 7 dzudzinja.Nemas ocigledno odgovori na prasanjata sto i kako i zosto.I zosto mesto javno da pises sto znaes ti ostavas tel.broevi kako avtogrami da deles.I uste ednska CAPS LOCK gasi go.
 
Член од
23 јануари 2015
Мислења
114
Поени од реакции
143
pred malku pisav so mladenov na facebook i go prasav za prekratenite. mi rece deka tie sto imaat podneseno potvrda od bkks a se prekrateni gi vrakjale od 1 vi avgust vo procedura,a tie sto se kako mene bez potvrda od kaj nego a se prekrateni tie trebalo da pocekaat do 1 vi septemvri da se reselo za niv. ako nekoj nesto znae neka pise.
Знам дека со овој одговор ќе разочарам многумина, ама подобро реалноста да се каже. Од Струмица сум, немам ништо против Младенов - ама не е во ред да дава такви информации. Можеби најмногу се залага од сите, ама човекот си има пред се лични амбиции и афинитети (профит). Прекратена преписка не ја враќаат во редовна ни со потпис од Господ (малце глуп израз) ама така ќе доловите. Го минав тој пат, знам. Поздрав
 
Член од
21 октомври 2015
Мислења
399
Поени од реакции
364
ај малку надвор од темава додека да се потпишат указите.Ме интересира како е за возење кола на бугарски таблици кога ќе имам бугарски пасош?Прават ли проблеми во оваа наша вукојебина ако возам кола на бугарски табли?Како гласи точно законот во моментов?
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
227
Поени од реакции
135
ај малку надвор од темава додека да се потпишат указите.Ме интересира како е за возење кола на бугарски таблици кога ќе имам бугарски пасош?Прават ли проблеми во оваа наша вукојебина ако возам кола на бугарски табли?Како гласи точно законот во моментов?
Pa pred skoro imase ideja i da gi zaplenuvale kolite so bugarski tablici
 
Член од
21 октомври 2015
Мислења
399
Поени од реакции
364
Pa pred skoro imase ideja i da gi zaplenuvale kolite so bugarski tablici
pa na odmor nekoj stranec ako dojde vo makedonija ce mu ja zaplenele kolata e taka se razviva turizam.Ama ne e taka me interesira zakonkot kako e znam deka nikoj nema pravo da zaplenuva kako e zakonot za toa ako znae nekoj?
 
Член од
14 април 2015
Мислења
110
Поени од реакции
67
pa na odmor nekoj stranec ako dojde vo makedonija ce mu ja zaplenele kolata e taka se razviva turizam.Ama ne e taka me interesira zakonkot kako e znam deka nikoj nema pravo da zaplenuva kako e zakonot za toa ako znae nekoj?
Treba bugarska licna karta ili pasos, za vozacka moze i makedonska i zelen karton sekako, i pozelno e da ima vlez izlez vo makedonija na sekoj 6 meseci oti ako ima akciska moze da ti pravat problemi, inache toa so zaplenuvanjeto na site im gi vratija vozilata licata tuzija si zemaa obestetuvanje i sekako vozilata nazad
 
Член од
18 декември 2014
Мислења
106
Поени од реакции
16
Работе ли воопшто ДАБЧ во Август? На тел никој не се јавува
 
Член од
28 ноември 2012
Мислења
91
Поени од реакции
46
Кога беше на интервју?
Се јавив 7 Декември 2015 а на интервју бев 17 Декември 2015,со сите документи од татко со Бугарски пасош,удостоверение,лична карта,возачка...и еве денес звонам во Амбасадата пак ме мотаат на крај на Септември да сум се јавел за бројчето..АКо има некој како мене нека пише ако е со истиот проблем..
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom