Љубовни проблеми? Потребен ти е совет? Обрати се тука!

Вилинско коњче

It is my party :))
Член од
31 декември 2009
Мислења
550
Поени од реакции
62
љубовта победува

Што понатаму?
Сериозно да разговарате и да се преиспитате.
Ти ќе мора да го смениш своето однесување кон неа, бидејќи не може веќе таа да се прилагодува кон тебе - ќе мора сега и ти кон неа. Ќе мора да ја сметаш за рамна на тебе, ама сериозно рамна на тебе.
И, ако добро разбирам, во неа не бил друг маж - во неа бил оној што таа сакала ти да бидеш.
Тоа е нејзиното доживување на другиот маж, па почни да учиш што таа сака од тебе.
Ќе биде тешко и ќе имате уште многу жртви, ама ако навистина се работи за голема љубов, ќе успеете.

Поздрав и од мене...јас навистина верувам дека доколку љубовта е доволно силна, односно доколку постои желба и разбирање да се извлече љубовта која во првиот момент ве поврзала..полека но сигурно ќе ги пребродите тешкотиите...

И верувај...никој не е совршен...другите парови ги мачат други проблеми..и се така до крај...но најбитно е...САКАШ ЛИ ДА БИДЕТЕ ЗАЕДНО? КОЛКУ СИ СПРЕМЕН ДА СЕ БОРИШ ЗА СЕБЕ И ЗА СВОЈАТА СОПРУГА-СВОЕТО СЕМЕЈСТВО, ИДНИНА, ЉУБОВ, ЖИВОТ?

Јас не се борев доволно, јас се плашев да се борам и затоа сега сум сума .... ниту една амбиција, диплома и звање не ми помага...навечер кога ќе легнам во кревет..сум сама и без љубов..па сега ти процени

Позз:smir:

Odam so eden 3 god a imam 16 toj ima 21god...

Се согласувам со останатите..има толку мажи на светов, а ти си толку млада..твоето време допрва доаѓа...
Позз:smir:
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
како да го вратам бившиот?
Неколку варијанти:

*Ако е слободен, јави му се да искочите онака, другарски.
*Ако си била ти крива за раскинувањето ќе му се јавиш
*Ако бил бивш, значи треба да расчистиш
*Ако бил тој крив за раскинувањето, пак ти ќе му се јавиш
 
Член од
29 јануари 2010
Мислења
21
Поени од реакции
1
STO DA PRAVAM???
Lujge ve molam za sovet.Odam so eden 3god a imam 16 toj ima 21god.Imam mnogu problemi so nego.Mozebi ke recete deka sum mala za vrski no vejke tri godini odam i ne mozam pa i ne sakam da stavam kraj.Rabotata e vo toa sto jas ne mu veruvam ni malku,porano toj ne mi veruvase sega se se smeni,obratno,jas ne mu veruvam nemu,postojano placam i nisto drugo.Kolku sto znam me nema iznevereno.t.s.nemam nisto slusnato.no vo dusava nesto me maci deka toj ima druga,deka zbori na tel.so druga,premnogu go kontroliram,toj samo mi vika deka ne bilo toa tocno i deka zaludno sum se macela so gluposti.Koga e taka,zosto custvava mi vikaat poinaku,sekoj negov poteg i pogled mi e mnogu nejasen,sumliv,deneska se karavme za negoviot broj,nesto iscezna kreditot nabrzina,toj vika deka ke mi izvade smetka so broevi za da se uveram deka nikade nema vrteno,no jas pak ne sum mirna,custvuvam nemir,bes,bolka,taga,gnev,ljubomora,nedoverba,ne se custvuvam prijatno,postojano vo solzi i toa ne obicni,lipajne,nervirajne,karajne so nego od ovaa nedoverba,ne znam sto mi e,nemam ni malku samodoverba vo sebe,priznavam kako da ne znam da se cenam samata sebesi,da napomenam toj mi e prv,pominavme niz mnogu problemi i prepreki,se sakavme,se sakame,barem taka mislam,nonstop na tel,nikogas ne se odvojuvame,mnogu sme povrzani i preokupirani eden so drug.Zosto srcevo me boli vaka?Zosto ne mozam da mu veruvam a nemam dokaz deka laze ili deka izneveruva,jas ednostavno propajgam.Se zapostaviv,po celi denovi samo placam vo krevet,osameno se custvuvam,i koga ke mu kazam sto mi e,ponekogas ke mi kaze so ubavo deka gresam,deka mi e veren,no ako istata rabota ja povtoram povejke pati pocnuva da mi vika bidejki sum mu dosaduvala nonstop so toa,mozebi ke mi recete da se skaram so nego,no veruvajte nemam sili,koga i da posakam se plasam da ne go izgubam zasekogas,se plasam od neverstvo posle tolku raboti pominati zaeno,ednostavno nemam hrabrost da resam situacija,ne znam sto mi se slucuva,ova ne se slucuva samo ednas,ova e sekojdnevno,go gledam se odnesuva nekako ladno,nezainteresirano za mene,veli deka me saka mnogu i deka se odnesuva taka bidejki mu e zdosadeno od nedoverbi i karanici,deka ako prodolzam vaka samo ke go izgubam,no nesto e posilno od mene,custvava se mnogu posilni,kako da mi kazuvaat deka me laze,ili pak i tie me lazat,sto da pravam,veruvajte jas tonam,ke vi bidam blagodarna od srce ako mi pomognete spored vasi mislejna,mi trebate i ve molam za soveti vasi,odnapred blagodaram.

НА него му е доста од тебе и сака нов предизвик ,арно ама неможе да ти каже па така се однесува... Штом има 21 година сигурно има запознаено некоја на негова возраст (поверојатно ако иде на факултет ) .Најдобро е да го откачиш и да најдеш некој на твоја возраст кој ќе има разбирање за тебе.
 
Член од
5 април 2009
Мислења
874
Поени од реакции
75
Интересна тема...Браво...My PROBLEM...Има еден дечко....ми се допаѓа...е сега проблемот е што мојата таканаречена другарка постојано му се мува..Ќе ми кажеш ова,она???Постојано измислува изговори да разговара со него...И понекогаш зборува глопости само за да го сврти вниманието кон себе?Ја познавам некаде 8 години и никогаш таква не била..Искрено се однесува како глупача.Мене мн ми се допаѓа дечкото...онака има супер карактер...ама не знам што да правам.Не ми пречи што таа раговара со неготуку што постојано измислува некои глупости.?И што еднаш ми излажа за да го добие неговиот број??:toe:
 

Annabel

Неутрална*
Член од
18 декември 2008
Мислења
1.298
Поени од реакции
183
Интересна тема...Браво...My PROBLEM...Има еден дечко....ми се допаѓа...е сега проблемот е што мојата таканаречена другарка постојано му се мува..Ќе ми кажеш ова,она???Постојано измислува изговори да разговара со него...И понекогаш зборува глопости само за да го сврти вниманието кон себе?Ја познавам некаде 8 години и никогаш таква не била..Искрено се однесува како глупача.Мене мн ми се допаѓа дечкото...онака има супер карактер...ама не знам што да правам.Не ми пречи што таа раговара со неготуку што постојано измислува некои глупости.?И што еднаш ми излажа за да го добие неговиот број??:toe:
А таканаречената другарка знае дека тебе ти се свиѓа дечкото?
 
Член од
5 април 2009
Мислења
874
Поени од реакции
75
Па...од мене не е слушнала.ама еднаш ми спомена нешто во таа смисла-Тој да не ти се допаѓа и јас негирав.:toe:
 

Annabel

Неутрална*
Член од
18 декември 2008
Мислења
1.298
Поени од реакции
183
Па...од мене не е слушнала.ама еднаш ми спомена нешто во таа смисла-Тој да не ти се допаѓа и јас негирав.:toe:
Зашто не си и ја кажала вистината?
Она те прашала за да си се осигура себеси пошто гарант и се свиѓа и на неа,а со тоа што ти си негирала само си и го ослободила патот и типката почнала да му се пушта.
Прво ќе му кажеш на девојчето дека ти се свиѓа типот одамна само ти било незгодно да признаеш и она ако ти е барем некаква другарка би требало да престане со тоа што го прави(освен ако не се зацапала и она у него е тогаш потешко ќе биде за што во случајов си ти крива затоа што навреме не си ја кажала вистината).Ако престане тогаш почни ти биди поблиска со него и едно битно прашање:дали дечкото покажува некако дека е заинтересиран за другарка ти или е индиферентен према неа?
 
Член од
5 април 2009
Мислења
874
Поени од реакции
75
Зашто не си и ја кажала вистината?
Она те прашала за да си се осигура себеси пошто гарант и се свиѓа и на неа,а со тоа што ти си негирала само си и го ослободила патот и типката почнала да му се пушта.
Прво ќе му кажеш на девојчето дека ти се свиѓа типот одамна само ти било незгодно да признаеш и она ако ти е барем некаква другарка би требало да престане со тоа што го прави(освен ако не се зацапала и она у него е тогаш потешко ќе биде за што во случајов си ти крива затоа што навреме не си ја кажала вистината).Ако престане тогаш почни ти биди поблиска со него и едно битно прашање:дали дечкото покажува некако дека е заинтересиран за другарка ти или е индиферентен према неа?
Се обидувам и јас тоа да го дознаам..ама он некако е многу дистанциран..и не само од неа,од голем број на ученици во класот..Дури и се зачудив кога еднаш ми се доближи да ме праша нешто.Таа му зборува или пак некој др...тој само ќе кимне со главата и толку.Има навистина чудно однесување..:jaj:Затоа не саакам да ми се доближам....сметам дека ќе излезам најповредена од сето тоа..а дека сум крива што не и кажав дека ми се допаѓа крива сум-сепак тешко ми е да признаам што чувстувам,Инаку можеби е за смешки али една од поважните причини што не ми се доближувам е што сум мн.горда(а истото го забележувам и кај него)...и се чекам на останатите:pos2::pos2:Тој мисли дека е најдобар и со останатите се однесува како да се безначајни..и тоа ми пречи кај него...ама пак ми се допаѓа(доста комплицирана е приказнава):tapp:
 

Annabel

Неутрална*
Член од
18 декември 2008
Мислења
1.298
Поени од реакции
183
Се обидувам и јас тоа да го дознаам..ама он некако е многу дистанциран..и не само од неа,од голем број на ученици во класот..Дури и се зачудив кога еднаш ми се доближи да ме праша нешто.Таа му зборува или пак некој др...тој само ќе кимне со главата и толку.Има навистина чудно однесување..:jaj:Затоа не саакам да ми се доближам....сметам дека ќе излезам најповредена од сето тоа..а дека сум крива што не и кажав дека ми се допаѓа крива сум-сепак тешко ми е да признаам што чувстувам,Инаку можеби е за смешки али една од поважните причини што не ми се доближувам е што сум мн.горда(а истото го забележувам и кај него)...и се чекам на останатите:pos2::pos2:Тој мисли дека е најдобар и со останатите се однесува како да се безначајни..и тоа ми пречи кај него...ама пак ми се допаѓа(доста комплицирана е приказнава):tapp:
Ако е таков самобендисан боље остај го.Тешко е дека сте од ист клас и постојано се гледате инаку одма би ти се допаднал некој друг а знам...и самото тоа што е таков далечен уште повеќе те привлекува-што е многу нормално.
А се дружите надвор од училишните клупи? (леле реченицава :) ) Излегувате барем на исти места? Друга е атмосферата надвор и во школо,сигурно е поопуштен и така повеќе ќе можеш да му се доближиш,само треба да одлучиш дали навистина го сакаш тоа пошто сега за сега си неодлучна.
И нема гордост! Мораш некако да му дадеш до знаење дека ти се допаѓа.Никој не е видовит и на секого му треба малку “подгревање“.
Пушти му водичка па види како ќе се однесува после тоа :wink:.
 
Член од
5 април 2009
Мислења
874
Поени од реакции
75
Ако е таков самобендисан боље остај го.Тешко е дека сте од ист клас и постојано се гледате инаку одма би ти се допаднал некој друг а знам...и самото тоа што е таков далечен уште повеќе те привлекува-што е многу нормално.
А се дружите надвор од училишните клупи? (леле реченицава :) ) Излегувате барем на исти места? Друга е атмосферата надвор и во школо,сигурно е поопуштен и така повеќе ќе можеш да му се доближиш,само треба да одлучиш дали навистина го сакаш тоа пошто сега за сега си неодлучна.
И нема гордост! Мораш некако да му дадеш до знаење дека ти се допаѓа.Никој не е видовит и на секого му треба малку “подгревање“.
Пушти му водичка па види како ќе се однесува после тоа :wink:.
Да.се дружиме и надвор од границите на училиште...кога ќе се сетам еднаш се деси да жмиеме и двајцата пред еден кафич...и да ги чекаме другите.Ај,ќе пробам да пуштам водичка:vozbud::pipi:...Инаку,Фала за советот..
 

delfybuba

Schatje
Член од
22 октомври 2008
Мислења
1.212
Поени од реакции
93
Напишано од credos
Можеби како постар и не ми е токму тука местото, но би сакал и некое туѓо мислење за она што ми се случува. Во брак сум 25 години, со две возрасни деца, сопруга која беше као под моја класа, но ја сакав и се оженив со неа. Како добро ситуиран отсекогаш мечтаев да имам сопруга достојна до мене, па затоа не жалев никогаш да дадам се од себе за мојата навостина голема љубов. Инаку таа отсекогаш е многу голем инат, и тоа ми претставуваше голема пречка за да и ги искажам моите бескрајни љубовни чувстава, а уште помаку да и признам дека никогаш не сум ја изневерил. А излегував, за инат, само колку да бидам као во некој типичен фалбаџиски машки прост свет. Секогаш кога ке ме нападнеше за некое излегување јас и кажував дека нема ништо, дека Господ ми е сведок и никој друг не ми треба, но таа тоа никогаш не го сфати. Во една прилика дури и признав дека не сум имал дрига, дека таа е единствената моја љубов, но таа и тоа не го сфати сериозно. Моја единствена желба или мерак беше да имам комуникација и ништо друго. Сега сме малку далеку од дома, јас сум како во некој затворен свет, така да користам интернет за да се движам во некој свет. Така и стапив во интернет контакт со многу жени од различни страни на светов. Токму тоа беше разлог да со мојата сопруга дојдеме повторно во расправија поради навистина банални причини, и да не комуницираме со денови. Конечно решив да проговорам и на нејзе и признав се, колнејќи се во нашите деца, и се истурив од плачење. Се исповедав пред време но не пред Бога, туку на мојата жена. Таа беше шокирана, и задоволна,..... но за кратко. Затоа што побарав да ми каже дали некогаш ме изневерила. За жал одговорот беше ДА. Ни помалку , ни повеќе , на 40 годишна возраст со две деца, израснати, таа ме изневерила со помлад од нејзе цели 17 години. СО ДЕТЕ. Оправдување, не сум и посветил доволно внимание, и за прв пат после мене почуствувала нешто за друго машко. Ми побара да и простам,....... И ПРОСТИВ, од Бога е. Но како да живеам со тоа. Кога сум веќе празен, кога мојата единствена надеж во мојот живот ме срамни со земја. Верувам дека ќе имам убави совети тука, од вистински и добронамерни луѓе. Ќ е завршам со нешто што го кажувам често последниве денови...ТЕШКО МЕНЕ




И јас би го кажала истото-тешко тебе.
Не е лесно да се прости неверство,да,но во овој случај и самиот си признаваш дека токму ти си причината за неверството.
Си имал мислење за неа-не е достојна за мене-
тоа сигурно и самата таа го има забележано,плус и твоето однесување-кој сум јас,ке правам шо сакам,ти не можеш да ми кажеш-...ете го твојот проблем.
Знам,машките никогаш не се отвараат и не кажуваат до крај,дека нема потреба,ама не е така,со жената треба да се разговара и се да се знае,како и што се случува.
Таа немала доверба во тебе,па затоа и те изневерила,зошто тој да ме понижува а јас него не???
Твоја е грешката,ако можеш да простиш...останува на тебе.
 
Д

ДаркхарТ

Гостин
Интересна тема...Браво...My PROBLEM...Има еден дечко....ми се допаѓа...е сега проблемот е што мојата таканаречена другарка постојано му се мува..Ќе ми кажеш ова,она???Постојано измислува изговори да разговара со него...И понекогаш зборува глопости само за да го сврти вниманието кон себе?Ја познавам некаде 8 години и никогаш таква не била..Искрено се однесува како глупача.Мене мн ми се допаѓа дечкото...онака има супер карактер...ама не знам што да правам.Не ми пречи што таа раговара со неготуку што постојано измислува некои глупости.?И што еднаш ми излажа за да го добие неговиот број??:toe:
Повеќе од очигледно е дека на другарка ти и се допаѓа дечкото.
Ти велиш дека никогаш така не се однесувала.Можеби сега само си бараш изговори и самата помисла што ви се допаѓа исто момче те тера да мислиш такви работи.
 
Член од
7 јуни 2009
Мислења
72
Поени од реакции
1
здраво имам еден проблем, при петинг со женската дојде до некој контакт на половите органи и се појави малце крв, ептен беше површински што незнам не сум сигурен 100% ама мислам дека не е скината. вика дека ја боли малце и како да ја пецка од време на време дали е можно да е скината? ај ако може некој поискусен да ми одговори. фала поздрав
п.с. можеби проблемов не е за тука ама незнаев каде да го поставам прашањето сепак итно ми беше. фала

Wman напиша:
здраво имам еден проблем, при петинг со женската дојде до некој контакт на половите органи и се појави малце крв, ептен беше површински што незнам не сум сигурен 100% ама мислам дека не е скината. вика дека ја боли малце и како да ја пецка од време на време дали е можно да е скината? ај ако може некој поискусен да ми одговори. фала поздрав
п.с. можеби проблемов не е за тука ама незнаев каде да го поставам прашањето сепак итно ми беше. фала
сеуште никој неможе да ми одговори? :S
 

Kajgana Shop

На врв Bottom