Љубовни проблеми? Потребен ти е совет? Обрати се тука!

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
се гледам со едно девојче скоро 2 месеци но ми е премногу затворено кога сме заедно сме супер се убаво си поминуваме,не се гледаме често,но кога не сме заедно понекогаш ми недостига сакам да и се јавам ама никогаш не крева кога и вртам, се или после некој саат она се јави и секогаш има изговор...не се слушаме често ама комуникацијата кога не сме заедно некако ни е тапа,не ме нервира што не се јавува ако сака ке се јави ама ме оладува само поише,а сакам да комуницирам не секој ден ама тогаш кога ке и се јавам бар да крене а не после некој саат се губи тоа..дали нејќе да се зближува толку штознам...јас не ја напињам не ни се лутам онака си се смеам цело време,знам еднаш како и спомнав зашто така она вика нема проблем ќе се слушаме почесто ама пак истото,некогаш ме буни....убаво ми е со неа ама понекогаш сакам и кога не сме заедно пак да имаме некаков контакт,а ако па продолжам да и се јавувам или пак да и зборам што не се јавува да не ме сфати погрешно да мисли уште дека е рано...несакам цело време да се слушаме ама бар онолку колку да не биде само за договарање за да се видиме:toe:
А кога сте заедно, разговарате за овој проблем или не?Ако не разговарате, следниот пат кога ќе се видете отвори ги картите прашај ја зошто се однесува така и развијте подобра комуникација.
 

ZoraNaSlobodata

Чоечко суштество
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.736
Поени од реакции
111
Па вака сеа: Го сакам девојчето, а како што гледам ја сака и мој другар. Тој постојано и се приближува, а таа го одбива. А кога јас ќе ја гледам во очи, истото тоа го прави и таа. Па мислам дека чуствува нешто за мене. Како да ја привлечам, како да ја освојам на некој начин што се вели. Ве молам помогнете ми. Многу го сакам девојчето. А несакам другар ми да ме превари. :(
Goo for it, или ќе се пцуеш цел живот, од искуство ти кажвам.
 

edy

Член од
17 јуни 2008
Мислења
16
Поени од реакции
0
А кога сте заедно, разговарате за овој проблем или не?Ако не разговарате, следниот пат кога ќе се видете отвори ги картите прашај ја зошто се однесува така и развијте подобра комуникација.
па разговараме,вика знае дека не превзема некоја иницијатива,не и смета што и дзвонам јас а за тоа што не се јавува секогаш изговор,спие телефонот не е во неа :)и дека тоа што не превзема некоја иницијатива незначи дека не е заинтересирана :) од тоа што праев муабет тоа можев да го извлечам
 

MileJebo

Complete
Член од
7 декември 2008
Мислења
231
Поени од реакции
41
Па вака сеа: Го сакам девојчето, а како што гледам ја сака и мој другар. Тој постојано и се приближува, а таа го одбива. А кога јас ќе ја гледам во очи, истото тоа го прави и таа. Па мислам дека чуствува нешто за мене. Како да ја привлечам, како да ја освојам на некој начин што се вели. Ве молам помогнете ми. Многу го сакам девојчето. А несакам другар ми да ме превари. :(
Никогаш не вреди другари да се тепаат за жена, никогаш. Ебаго кај замина вистинското другарство, ебаго. Дур си го мерите вие двајца друг ќе ви ја изебе на крај, секогаш е така.
Али ако е јако пиче а очигледно е јако чим се тепате за неа, ништо на светот не е слатко дур не се шмукне дотичната, причинско (мора да ја ебам)-последичната(ме боли кур за другарот) врска е оправдана.

Очигледно е дека пичето веќе се чуствува посебно(special), (дека не е само вагина за ебење, со оглед дека се тепате по неа) затоа варијантата на make me feel special отпаѓа. За да ќариш такво пиче треба спротивна стратегија т.е. мора малце да и ги скратиш крилцата односно да ја нарушиш нејзината (sexy bitch) самодовербана најјјј јебозовна сум, али до одреден степен (ВНИМАВАЈ! до одреден степен, инаку mission fail) т.е. нејзината магија не пали кај тебе односно преправај се дека не пали и не се натпреварувај со другарти кој прв до неa, најбедно е другари да се тепаат за жена, таче десанката, redtube and best wishes не ви бегаат (ќе ве смета за лигуши). :icon_lol: :icon_lol: :icon_lol:

се гледам со едно девојче скоро 2 месеци но ми е премногу затворено кога сме заедно сме супер се убаво си поминуваме,не се гледаме често,но кога не сме заедно понекогаш ми недостига сакам да и се јавам ама никогаш не крева кога и вртам, се или после некој саат она се јави и секогаш има изговор...не се слушаме често ама комуникацијата кога не сме заедно некако ни е тапа,не ме нервира што не се јавува ако сака ке се јави ама ме оладува само поише,а сакам да комуницирам не секој ден ама тогаш кога ке и се јавам бар да крене а не после некој саат се губи тоа..дали нејќе да се зближува толку штознам...јас не ја напињам не ни се лутам онака си се смеам цело време,знам еднаш како и спомнав зашто така она вика нема проблем ќе се слушаме почесто ама пак истото,некогаш ме буни....убаво ми е со неа ама понекогаш сакам и кога не сме заедно пак да имаме некаков контакт,а ако па продолжам да и се јавувам или пак да и зборам што не се јавува да не ме сфати погрешно да мисли уште дека е рано...несакам цело време да се слушаме ама бар онолку колку да не биде само за договарање за да се видиме:toe:
Ако е помлада од 20години = barbarian father e.t.c to much protective daddy.

Ако е постара од 20 години = мажена е. :icon_lol: :icon_lol:
 

edy

Член од
17 јуни 2008
Мислења
16
Поени од реакции
0
Ако е помлада од 20години = barbarian father e.t.c to much protective daddy.

Ако е постара од 20 години = мажена е. :icon_lol: :icon_lol:
19 има хммм никогаш на тоа немаше да помислам :)...ја се си мислам нешто ме мота :toe: дали од лоши искуства што иам па паметот така ми лета хаха
 
Член од
23 август 2009
Мислења
7
Поени од реакции
0
STO DA PRAVAM???

Lujge ve molam za sovet.Odam so eden 3god a imam 16 toj ima 21god.Imam mnogu problemi so nego.Mozebi ke recete deka sum mala za vrski no vejke tri godini odam i ne mozam pa i ne sakam da stavam kraj.Rabotata e vo toa sto jas ne mu veruvam ni malku,porano toj ne mi veruvase sega se se smeni,obratno,jas ne mu veruvam nemu,postojano placam i nisto drugo.Kolku sto znam me nema iznevereno.t.s.nemam nisto slusnato.no vo dusava nesto me maci deka toj ima druga,deka zbori na tel.so druga,premnogu go kontroliram,toj samo mi vika deka ne bilo toa tocno i deka zaludno sum se macela so gluposti.Koga e taka,zosto custvava mi vikaat poinaku,sekoj negov poteg i pogled mi e mnogu nejasen,sumliv,deneska se karavme za negoviot broj,nesto iscezna kreditot nabrzina,toj vika deka ke mi izvade smetka so broevi za da se uveram deka nikade nema vrteno,no jas pak ne sum mirna,custvuvam nemir,bes,bolka,taga,gnev,ljubomora,nedoverba,ne se custvuvam prijatno,postojano vo solzi i toa ne obicni,lipajne,nervirajne,karajne so nego od ovaa nedoverba,ne znam sto mi e,nemam ni malku samodoverba vo sebe,priznavam kako da ne znam da se cenam samata sebesi,da napomenam toj mi e prv,pominavme niz mnogu problemi i prepreki,se sakavme,se sakame,barem taka mislam,nonstop na tel,nikogas ne se odvojuvame,mnogu sme povrzani i preokupirani eden so drug.Zosto srcevo me boli vaka?Zosto ne mozam da mu veruvam a nemam dokaz deka laze ili deka izneveruva,jas ednostavno propajgam.Se zapostaviv,po celi denovi samo placam vo krevet,osameno se custvuvam,i koga ke mu kazam sto mi e,ponekogas ke mi kaze so ubavo deka gresam,deka mi e veren,no ako istata rabota ja povtoram povejke pati pocnuva da mi vika bidejki sum mu dosaduvala nonstop so toa,mozebi ke mi recete da se skaram so nego,no veruvajte nemam sili,koga i da posakam se plasam da ne go izgubam zasekogas,se plasam od neverstvo posle tolku raboti pominati zaeno,ednostavno nemam hrabrost da resam situacija,ne znam sto mi se slucuva,ova ne se slucuva samo ednas,ova e sekojdnevno,go gledam se odnesuva nekako ladno,nezainteresirano za mene,veli deka me saka mnogu i deka se odnesuva taka bidejki mu e zdosadeno od nedoverbi i karanici,deka ako prodolzam vaka samo ke go izgubam,no nesto e posilno od mene,custvava se mnogu posilni,kako da mi kazuvaat deka me laze,ili pak i tie me lazat,sto da pravam,veruvajte jas tonam,ke vi bidam blagodarna od srce ako mi pomognete spored vasi mislejna,mi trebate i ve molam za soveti vasi,odnapred blagodaram.
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Lujge ve molam za sovet.Odam so eden 3god a imam 16 toj ima 21god.Imam mnogu problemi so nego
Девојче....16 години имаш!!! Што не ти е јасно понатаму? Не е природно 16 со 21 да си одговараат. Нервозна си, го сакаш, му веруваш, па не му веруваш...па такви ти се годините, нека не те чуди. :wink:
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Lujge ve molam za sovet.Odam so eden 3god a imam 16 toj ima 21god.Imam mnogu problemi so nego.Mozebi ke recete deka sum mala za vrski no vejke tri godini odam i ne mozam pa i ne sakam da stavam kraj.Rabotata e vo toa sto jas ne mu veruvam ni malku,porano toj ne mi veruvase sega se se smeni,obratno,jas ne mu veruvam nemu,postojano placam i nisto drugo.Kolku sto znam me nema iznevereno.t.s.nemam nisto slusnato.no vo dusava nesto me maci deka toj ima druga,deka zbori na tel.so druga,premnogu go kontroliram,toj samo mi vika deka ne bilo toa tocno i deka zaludno sum se macela so gluposti.Koga e taka,zosto custvava mi vikaat poinaku,sekoj negov poteg i pogled mi e mnogu nejasen,sumliv,deneska se karavme za negoviot broj,nesto iscezna kreditot nabrzina,toj vika deka ke mi izvade smetka so broevi za da se uveram deka nikade nema vrteno,no jas pak ne sum mirna,custvuvam nemir,bes,bolka,taga,gnev,ljubomora,nedoverba,ne se custvuvam prijatno,postojano vo solzi i toa ne obicni,lipajne,nervirajne,karajne so nego od ovaa nedoverba,ne znam sto mi e,nemam ni malku samodoverba vo sebe,priznavam kako da ne znam da se cenam samata sebesi,da napomenam toj mi e prv,pominavme niz mnogu problemi i prepreki,se sakavme,se sakame,barem taka mislam,nonstop na tel,nikogas ne se odvojuvame,mnogu sme povrzani i preokupirani eden so drug.Zosto srcevo me boli vaka?Zosto ne mozam da mu veruvam a nemam dokaz deka laze ili deka izneveruva,jas ednostavno propajgam.Se zapostaviv,po celi denovi samo placam vo krevet,osameno se custvuvam,i koga ke mu kazam sto mi e,ponekogas ke mi kaze so ubavo deka gresam,deka mi e veren,no ako istata rabota ja povtoram povejke pati pocnuva da mi vika bidejki sum mu dosaduvala nonstop so toa,mozebi ke mi recete da se skaram so nego,no veruvajte nemam sili,koga i da posakam se plasam da ne go izgubam zasekogas,se plasam od neverstvo posle tolku raboti pominati zaeno,ednostavno nemam hrabrost da resam situacija,ne znam sto mi se slucuva,ova ne se slucuva samo ednas,ova e sekojdnevno,go gledam se odnesuva nekako ladno,nezainteresirano za mene,veli deka me saka mnogu i deka se odnesuva taka bidejki mu e zdosadeno od nedoverbi i karanici,deka ako prodolzam vaka samo ke go izgubam,no nesto e posilno od mene,custvava se mnogu posilni,kako da mi kazuvaat deka me laze,ili pak i tie me lazat,sto da pravam,veruvajte jas tonam,ke vi bidam blagodarna od srce ako mi pomognete spored vasi mislejna,mi trebate i ve molam za soveti vasi,odnapred blagodaram.
Ако сакаш да го изгубиш, продолжи да се однесуваш вака.Како што кажа-го сакаш, зошто да не му веруваш?Не си ја мачи главата, затоа што ако сака тој да направи нешто и со ланец да го врзеш ќе те изневери.Немаш потреба да му досаѓаш и да го напнуваш со таков пубертетски муабет, кога три години сте заедно.Нели секоја врска се гради со доверба, разбирање, искреност?Зошто ТИ ова не го применуваш?Едноставно уживај во врската, престани да го прашуваш дали те изневерил, намали го контролирањето, престани да му вршиш тортура и разбери дека со солзи и лигавење ништо нема да добиеш, затоа што со ваков однос само ќе го изгубиш.:затебероза:
 
Член од
13 август 2008
Мислења
1.145
Поени од реакции
893
Lujge ve molam za sovet.Odam so eden 3god a imam 16 toj ima 21god.Imam mnogu problemi so nego.Mozebi ke recete deka sum mala za vrski no vejke tri godini odam i ne mozam pa i ne sakam da stavam kraj.Rabotata e vo toa sto jas ne mu veruvam ni malku,porano toj ne mi veruvase sega se se smeni,obratno,jas ne mu veruvam nemu,postojano placam i nisto drugo.Kolku sto znam me nema iznevereno.t.s.nemam nisto slusnato.no vo dusava nesto me maci deka toj ima druga,deka zbori na tel.so druga,premnogu go kontroliram,toj samo mi vika deka ne bilo toa tocno i deka zaludno sum se macela so gluposti.Koga e taka,zosto custvava mi vikaat poinaku,sekoj negov poteg i pogled mi e mnogu nejasen,sumliv,deneska se karavme za negoviot broj,nesto iscezna kreditot nabrzina,toj vika deka ke mi izvade smetka so broevi za da se uveram deka nikade nema vrteno,no jas pak ne sum mirna,custvuvam nemir,bes,bolka,taga,gnev,ljubomora,nedoverba,ne se custvuvam prijatno,postojano vo solzi i toa ne obicni,lipajne,nervirajne,karajne so nego od ovaa nedoverba,ne znam sto mi e,nemam ni malku samodoverba vo sebe,priznavam kako da ne znam da se cenam samata sebesi,da napomenam toj mi e prv,pominavme niz mnogu problemi i prepreki,se sakavme,se sakame,barem taka mislam,nonstop na tel,nikogas ne se odvojuvame,mnogu sme povrzani i preokupirani eden so drug.Zosto srcevo me boli vaka?Zosto ne mozam da mu veruvam a nemam dokaz deka laze ili deka izneveruva,jas ednostavno propajgam.Se zapostaviv,po celi denovi samo placam vo krevet,osameno se custvuvam,i koga ke mu kazam sto mi e,ponekogas ke mi kaze so ubavo deka gresam,deka mi e veren,no ako istata rabota ja povtoram povejke pati pocnuva da mi vika bidejki sum mu dosaduvala nonstop so toa,mozebi ke mi recete da se skaram so nego,no veruvajte nemam sili,koga i da posakam se plasam da ne go izgubam zasekogas,se plasam od neverstvo posle tolku raboti pominati zaeno,ednostavno nemam hrabrost da resam situacija,ne znam sto mi se slucuva,ova ne se slucuva samo ednas,ova e sekojdnevno,go gledam se odnesuva nekako ladno,nezainteresirano za mene,veli deka me saka mnogu i deka se odnesuva taka bidejki mu e zdosadeno od nedoverbi i karanici,deka ako prodolzam vaka samo ke go izgubam,no nesto e posilno od mene,custvava se mnogu posilni,kako da mi kazuvaat deka me laze,ili pak i tie me lazat,sto da pravam,veruvajte jas tonam,ke vi bidam blagodarna od srce ako mi pomognete spored vasi mislejna,mi trebate i ve molam za soveti vasi,odnapred blagodaram.

Епа од тоа постојано висење на телефони, ограничување на една личност доаѓа до презаситување од неа и крајниот производ се вакви чувства и ваква ситуација. Реално да имаш обврски и занимација и да се дружиш и излегуваш со други луѓе, вакви мисли никогаш нема да дојдат и да те залегнат во кревет без причина. Сфаќам јас долга врска ова она, љубов ама девојко на 16 години да се затвориш и да создаваш работи во глава кои не постојат, па покасно да се каеш мислам...:uvo: Земи олади малце, излези со другарки, фати книга, гледај такви мисли да тргнеш, зашто не само што тебе ќе те уништат и ќе го одалечат типот од тебе, туку и врската за која збориш дека ти е битна ќе пропадне....
 

Heartbreaker

The Real ROCKNROLLA
Член од
6 декември 2009
Мислења
276
Поени од реакции
28
Lujge ve molam za sovet.Odam so eden 3god a imam 16 toj ima 21god.Imam mnogu problemi so nego.Mozebi ke recete deka sum mala za vrski no vejke tri godini odam i ne mozam pa i ne sakam da stavam kraj.Rabotata e vo toa sto jas ne mu veruvam ni malku,porano toj ne mi veruvase sega se se smeni,obratno,jas ne mu veruvam nemu,postojano placam i nisto drugo.Kolku sto znam me nema iznevereno.t.s.nemam nisto slusnato.no vo dusava nesto me maci deka toj ima druga,deka zbori na tel.so druga,premnogu go kontroliram,toj samo mi vika deka ne bilo toa tocno i deka zaludno sum se macela so gluposti.Koga e taka,zosto custvava mi vikaat poinaku,sekoj negov poteg i pogled mi e mnogu nejasen,sumliv,deneska se karavme za negoviot broj,nesto iscezna kreditot nabrzina,toj vika deka ke mi izvade smetka so broevi za da se uveram deka nikade nema vrteno,no jas pak ne sum mirna,custvuvam nemir,bes,bolka,taga,gnev,ljubomora,nedoverba,ne se custvuvam prijatno,postojano vo solzi i toa ne obicni,lipajne,nervirajne,karajne so nego od ovaa nedoverba,ne znam sto mi e,nemam ni malku samodoverba vo sebe,priznavam kako da ne znam da se cenam samata sebesi,da napomenam toj mi e prv,pominavme niz mnogu problemi i prepreki,se sakavme,se sakame,barem taka mislam,nonstop na tel,nikogas ne se odvojuvame,mnogu sme povrzani i preokupirani eden so drug.Zosto srcevo me boli vaka?Zosto ne mozam da mu veruvam a nemam dokaz deka laze ili deka izneveruva,jas ednostavno propajgam.Se zapostaviv,po celi denovi samo placam vo krevet,osameno se custvuvam,i koga ke mu kazam sto mi e,ponekogas ke mi kaze so ubavo deka gresam,deka mi e veren,no ako istata rabota ja povtoram povejke pati pocnuva da mi vika bidejki sum mu dosaduvala nonstop so toa,mozebi ke mi recete da se skaram so nego,no veruvajte nemam sili,koga i da posakam se plasam da ne go izgubam zasekogas,se plasam od neverstvo posle tolku raboti pominati zaeno,ednostavno nemam hrabrost da resam situacija,ne znam sto mi se slucuva,ova ne se slucuva samo ednas,ova e sekojdnevno,go gledam se odnesuva nekako ladno,nezainteresirano za mene,veli deka me saka mnogu i deka se odnesuva taka bidejki mu e zdosadeno od nedoverbi i karanici,deka ako prodolzam vaka samo ke go izgubam,no nesto e posilno od mene,custvava se mnogu posilni,kako da mi kazuvaat deka me laze,ili pak i tie me lazat,sto da pravam,veruvajte jas tonam,ke vi bidam blagodarna od srce ako mi pomognete spored vasi mislejna,mi trebate i ve molam za soveti vasi,odnapred blagodaram.
Типичен синдром на самопотценување. Мој совет ти е да се тргнеш од пред мониторот на твојот компјутер, да се погледнеш во огледало и малку да размислиш за тоа што гледаш во неговиот одблесок. Верувам дека одговорот на сите твои проблеми набрзо ќе ти текне.
Како и да е, твојот проблем лежи во двете клучни работи што и самата си ги кажа:немање храброст и самодоверба. Искрено, со ваков став, не одиш никаде, ниту пак имаш можност за некаков напредок во твојот живот. Тоа што плачеш и што паѓаш во депресии и при најмал проблем е типичен пример за девојче кое е психолошки несигурно. Искрено, во мојот досегашен 25 годишен живот сум видел многу вакви примери, па ќе ти кажам дека имаш две можни варијанти за да излезеш од оваа ситуација во која се наоѓаш сега:
1. Да продолжиш да се однесуваш како размазено девојче и да плачеш за се и сешто, притоа внесувајќи негативна енергија кај сите околу тебе кои те сакаат;
2. Да преземеш одговорност и контрола над ситуацијата во која се наоѓаш, да почнеш да се однесуваш далеку поинтелигентно и позрело, и да гледаш да си ги заштитиш своите интереси. Па, на крајот на краиштата доколку сметаш дека дечко ти негативно влијае на тебе, слободно откачи го.
Јас моето си го кажав. Сега на тебе е редот:)
 

Stre3T Danc@

The definition of #BFABB
Член од
10 април 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
146
Lujge ve molam za sovet.Odam so eden 3god a imam 16 toj ima 21god.Imam mnogu problemi so nego.Mozebi ke recete deka sum mala za vrski no vejke tri godini odam i ne mozam pa i ne sakam da stavam kraj.Rabotata e vo toa sto jas ne mu veruvam ni malku,porano toj ne mi veruvase sega se se smeni,obratno,jas ne mu veruvam nemu,postojano placam i nisto drugo.Kolku sto znam me nema iznevereno.t.s.nemam nisto slusnato.no vo dusava nesto me maci deka toj ima druga,deka zbori na tel.so druga,premnogu go kontroliram,toj samo mi vika deka ne bilo toa tocno i deka zaludno sum se macela so gluposti.Koga e taka,zosto custvava mi vikaat poinaku,sekoj negov poteg i pogled mi e mnogu nejasen,sumliv,deneska se karavme za negoviot broj,nesto iscezna kreditot nabrzina,toj vika deka ke mi izvade smetka so broevi za da se uveram deka nikade nema vrteno,no jas pak ne sum mirna,custvuvam nemir,bes,bolka,taga,gnev,ljubomora,nedoverba,ne se custvuvam prijatno,postojano vo solzi i toa ne obicni,lipajne,nervirajne,karajne so nego od ovaa nedoverba,ne znam sto mi e,nemam ni malku samodoverba vo sebe,priznavam kako da ne znam da se cenam samata sebesi,da napomenam toj mi e prv,pominavme niz mnogu problemi i prepreki,se sakavme,se sakame,barem taka mislam,nonstop na tel,nikogas ne se odvojuvame,mnogu sme povrzani i preokupirani eden so drug.Zosto srcevo me boli vaka?Zosto ne mozam da mu veruvam a nemam dokaz deka laze ili deka izneveruva,jas ednostavno propajgam.Se zapostaviv,po celi denovi samo placam vo krevet,osameno se custvuvam,i koga ke mu kazam sto mi e,ponekogas ke mi kaze so ubavo deka gresam,deka mi e veren,no ako istata rabota ja povtoram povejke pati pocnuva da mi vika bidejki sum mu dosaduvala nonstop so toa,mozebi ke mi recete da se skaram so nego,no veruvajte nemam sili,koga i da posakam se plasam da ne go izgubam zasekogas,se plasam od neverstvo posle tolku raboti pominati zaeno,ednostavno nemam hrabrost da resam situacija,ne znam sto mi se slucuva,ova ne se slucuva samo ednas,ova e sekojdnevno,go gledam se odnesuva nekako ladno,nezainteresirano za mene,veli deka me saka mnogu i deka se odnesuva taka bidejki mu e zdosadeno od nedoverbi i karanici,deka ako prodolzam vaka samo ke go izgubam,no nesto e posilno od mene,custvava se mnogu posilni,kako da mi kazuvaat deka me laze,ili pak i tie me lazat,sto da pravam,veruvajte jas tonam,ke vi bidam blagodarna od srce ako mi pomognete spored vasi mislejna,mi trebate i ve molam za soveti vasi,odnapred blagodaram.
Сепак долго време сте заедно, но изгледа премногу сте ја исфорсирале врската. А и разликата во години е можна причина за вашето заемно однесување.
Пробај да паузирате некое време, да испиташ дали ќе го покаже лицемерието за кое се сомневаш. Знам дека нема да биде лесно, ама некако ќе издржиш. Излегувај повеќе со друштво (не запоставувај ги ниту другаРИТЕ), но без него.
Ако веќе врската те измачува психички, би требало чесно да и ставиш крај пред тој да те повреди. Сепак ти знаеш најдобро каква ти е ситуацијата за да пресудиш што е добро за тебе. Не е фер да издржуваш се сама, а тој да те убедува дека се е во ред, а зад грб да ти прави свашта.
Башка многу си ја газиш самодовербата.
Треба да знаеш дека во никого не можеш да имаш целосна слепа доверба. Остави малку резерва.
Сеуште си млада за да издржуваш таков напор :wink:
 

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.552
Поени од реакции
1.606
Lujge ve molam za sovet.Odam so eden 3god a imam 16 toj ima 21god.Imam mnogu problemi so nego.Mozebi ke recete deka sum mala za vrski no vejke tri godini odam i ne mozam pa i ne sakam da stavam kraj.Rabotata e vo toa sto jas ne mu veruvam ni malku,porano toj ne mi veruvase sega se se smeni,obratno,jas ne mu veruvam nemu,postojano placam i nisto drugo.Kolku sto znam me nema iznevereno.t.s.nemam nisto slusnato.no vo dusava nesto me maci deka toj ima druga,deka zbori na tel.so druga,premnogu go kontroliram,toj samo mi vika deka ne bilo toa tocno i deka zaludno sum se macela so gluposti.Koga e taka,zosto custvava mi vikaat poinaku,sekoj negov poteg i pogled mi e mnogu nejasen,sumliv,deneska se karavme za negoviot broj,nesto iscezna kreditot nabrzina,toj vika deka ke mi izvade smetka so broevi za da se uveram deka nikade nema vrteno,no jas pak ne sum mirna,custvuvam nemir,bes,bolka,taga,gnev,ljubomora,nedoverba,ne se custvuvam prijatno,postojano vo solzi i toa ne obicni,lipajne,nervirajne,karajne so nego od ovaa nedoverba,ne znam sto mi e,nemam ni malku samodoverba vo sebe,priznavam kako da ne znam da se cenam samata sebesi,da napomenam toj mi e prv,pominavme niz mnogu problemi i prepreki,se sakavme,se sakame,barem taka mislam,nonstop na tel,nikogas ne se odvojuvame,mnogu sme povrzani i preokupirani eden so drug.Zosto srcevo me boli vaka?Zosto ne mozam da mu veruvam a nemam dokaz deka laze ili deka izneveruva,jas ednostavno propajgam.Se zapostaviv,po celi denovi samo placam vo krevet,osameno se custvuvam,i koga ke mu kazam sto mi e,ponekogas ke mi kaze so ubavo deka gresam,deka mi e veren,no ako istata rabota ja povtoram povejke pati pocnuva da mi vika bidejki sum mu dosaduvala nonstop so toa,mozebi ke mi recete da se skaram so nego,no veruvajte nemam sili,koga i da posakam se plasam da ne go izgubam zasekogas,se plasam od neverstvo posle tolku raboti pominati zaeno,ednostavno nemam hrabrost da resam situacija,ne znam sto mi se slucuva,ova ne se slucuva samo ednas,ova e sekojdnevno,go gledam se odnesuva nekako ladno,nezainteresirano za mene,veli deka me saka mnogu i deka se odnesuva taka bidejki mu e zdosadeno od nedoverbi i karanici,deka ako prodolzam vaka samo ke go izgubam,no nesto e posilno od mene,custvava se mnogu posilni,kako da mi kazuvaat deka me laze,ili pak i tie me lazat,sto da pravam,veruvajte jas tonam,ke vi bidam blagodarna od srce ako mi pomognete spored vasi mislejna,mi trebate i ve molam za soveti vasi,odnapred blagodaram.
Со другарки, по можност и со другари: :cug: :3: :pos:

Со дечко ти: :helou: :sekss: :salut:

Значи, примени го машкиот принцип: со него имај секс, со други излегувај и смеј се.

Две работи многу брзо ќе се покажат:
1. после неколку пати правење вака, *тој* тебе ќе почне да те прашува каде си била, со кого си била, т.е. ќе трча по тебе (наместо ти по него) - но само под услов навистина да те сака. Со други зборови, ќе знаеш на што си.
2. ќе стекнеш поширок круг на пријатели и повеќе избор на луѓе со кои убаво ќе си поминуваш и автоматски ќе ти се пополни времето со веселост.


Со среќа. :helou:
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
credos напиша:
Можеби како постар и не ми е токму тука местото, но би сакал и некое туѓо мислење за она што ми се случува. Во брак сум 25 години, со две возрасни деца, сопруга која беше као под моја класа, но ја сакав и се оженив со неа. Како добро ситуиран отсекогаш мечтаев да имам сопруга достојна до мене, па затоа не жалев никогаш да дадам се од себе за мојата навостина голема љубов. Инаку таа отсекогаш е многу голем инат, и тоа ми претставуваше голема пречка за да и ги искажам моите бескрајни љубовни чувстава, а уште помаку да и признам дека никогаш не сум ја изневерил. А излегував, за инат, само колку да бидам као во некој типичен фалбаџиски машки прост свет. Секогаш кога ке ме нападнеше за некое излегување јас и кажував дека нема ништо, дека Господ ми е сведок и никој друг не ми треба, но таа тоа никогаш не го сфати. Во една прилика дури и признав дека не сум имал дрига, дека таа е единствената моја љубов, но таа и тоа не го сфати сериозно. Моја единствена желба или мерак беше да имам комуникација и ништо друго. Сега сме малку далеку од дома, јас сум како во некој затворен свет, така да користам интернет за да се движам во некој свет. Така и стапив во интернет контакт со многу жени од различни страни на светов. Токму тоа беше разлог да со мојата сопруга дојдеме повторно во расправија поради навистина банални причини, и да не комуницираме со денови. Конечно решив да проговорам и на нејзе и признав се, колнејќи се во нашите деца, и се истурив од плачење. Се исповедав пред време но не пред Бога, туку на мојата жена. Таа беше шокирана, и задоволна,..... но за кратко. Затоа што побарав да ми каже дали некогаш ме изневерила. За жал одговорот беше ДА. Ни помалку , ни повеќе , на 40 годишна возраст со две деца, израснати, таа ме изневерила со помлад од нејзе цели 17 години. СО ДЕТЕ. Оправдување, не сум и посветил доволно внимание, и за прв пат после мене почуствувала нешто за друго машко. Ми побара да и простам,....... И ПРОСТИВ, од Бога е. Но како да живеам со тоа. Кога сум веќе празен, кога мојата единствена надеж во мојот живот ме срамни со земја. Верувам дека ќе имам убави совети тука, од вистински и добронамерни луѓе. Ќ е завршам со нешто што го кажувам често последниве денови...ТЕШКО МЕНЕ
Се надевам на авторот на текстот нема да му пречи во оваа тема да добие совети.
Останатите може да покажете зошто кајгана е најдобар форум со најдобри членови.
 

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.552
Поени од реакции
1.606
Напишано од credos
Можеби како постар и не ми е токму тука местото, но би сакал и некое туѓо мислење за она што ми се случува. Во брак сум 25 години, со две возрасни деца, 1.сопруга која беше као под моја класа, но ја сакав и се оженив со неа. 2.Како добро ситуиран отсекогаш мечтаев да имам сопруга достојна до мене, па затоа не жалев никогаш да дадам се од себе за 3.мојата навостина голема љубов. Инаку таа отсекогаш е многу голем инат, и тоа ми претставуваше голема пречка за да и ги 4.искажам моите бескрајни љубовни чувстава, а уште помаку да и признам дека никогаш не сум ја изневерил. 5.А излегував, за инат, само колку да бидам као во некој типичен фалбаџиски машки прост свет. Секогаш кога ке ме нападнеше за некое излегување јас и кажував дека нема ништо, дека 6.Господ ми е сведок и никој друг не ми треба, но таа тоа никогаш не го сфати. Во една прилика дури и признав дека не сум имал дрига, дека таа е единствената моја љубов, но таа и тоа не го сфати сериозно. 7.Моја единствена желба или мерак беше да имам комуникација и ништо друго. Сега сме малку далеку од дома, јас сум како во некој затворен свет, така да користам интернет за да се движам во некој свет. Така и стапив во интернет контакт со многу жени од различни страни на светов. Токму тоа беше разлог да со мојата сопруга дојдеме повторно во расправија поради навистина банални причини, и да не комуницираме со денови. Конечно решив да проговорам и на нејзе и признав се, колнејќи се во нашите деца, и се истурив од плачење. Се исповедав пред време но не пред Бога, туку на мојата жена. Таа беше шокирана, и задоволна,..... но за кратко. Затоа што побарав да ми каже дали некогаш ме изневерила. За жал одговорот беше ДА. Ни помалку , ни повеќе , на 40 годишна возраст со две деца, израснати, таа ме изневерила со помлад од нејзе цели 17 години. СО ДЕТЕ. 8.Оправдување, не сум и посветил доволно внимание, и за прв пат после мене почуствувала нешто за друго машко. Ми побара да и простам,....... И ПРОСТИВ, 9.од Бога е. Но како да живеам со тоа. Кога сум веќе празен, кога мојата единствена надеж во мојот живот ме срамни со земја. Верувам дека ќе имам убави совети тука, од вистински и добронамерни луѓе. Ќ е завршам со нешто што го кажувам често последниве денови...10.ТЕШКО МЕНЕ
1. Од старт не била достојна за тебе, т.е. како таква си ја гледал.

2. Всушност, си мечтаел да ја *направиш* сопругата достојна за тебе... Си видел некоја „недоволно развиена“ сопруга, па си мислел дека „ќе ја изведеш на прав пат“

3. Тоа си (бил) ти самиот - со самото тоа што си давал пари за сопругата, т.е. си ја „издигнувал“ неа, си се издигнувал и самиот во своите очи и пред очите на друштвото или не знам кој

4. Писмо? Честитка? Цвеќе? Зборувањето е преценето овие денови...

5. Класика - „жената има да седи дома, бидејќи е од подолна класа од мене и јас ќе си правам што си сакам и таа не смее да ми писне!“ И не писнала - гласно. Туку во себе. Со друг.

6. Точно - ти треба само Господ. Ни жена ти не ти треба како жена, туку како средство за искажување на својата доминација.

7. Тогаш, зошто си излегувал за инат?

8. Веројатно не е одговорот дека вниманието не било доволно, туку дека било од тип кој нејзе не ѝ одговарал. Веројатно требало да разговарате за тоа какво внимание таа бара.

9. Не - од тебе е.

10. Зошто тешко? Така си живеел со години, а и таа. Не сте комуницирале, ти си излегувал сам, за инат, си сурфал по Интернет, а таа имала слобода да излегува исто така и да спие со други мажи.

Е сега, разликата е што *ти* знаеш за тоа што таа може да го направи. Способна е да најде друг маж за себе, ако ти не си доволно добар за неа. Не ја контролираш. Не си подобар од неа. *Не е под твоја класа* (види 1.)

Според мое видување, тоа што таа спиела со друг не било зашто престанала тебе да те сака или да те почитува, туку зашто чувствувала дека ја гледаш одгоре, со потценување. Со самото тоа што си „мечтаел“ да имаш сопруга достојна за себе и што „си давал сè од себе“ таа да „стане достојна за тебе“, ти неа си ја сметал за недостојна за себе и само си го потхранувал своето его, со тоа што си правел „сè за неа“. Ти, всушност, си правел сè за себе. Не е ни чудо што не те сфаќала сериозно.

Па, си вели, кога овој се гледа само себеси, и јас ќе се гледам само себеси и ќе си најдам некој само за себе. Кога не можам да направам тој мене да ме цени вистински, ќе си најдам некој што ќе ме цени вистински во кревет и ќе го цени времето поминато со мене. Бидејќи ти неа си ја сметал за секојдневие, нашла некој што ја сметал за реткост и голема вредност, бидејќи се среќавале во тајност и кратко.

Значи, тоа што си ѝ простил не е доволно. Треба да си простиш и себеси, зашто голем дел од ова што се случило е твоја вина и резултат на твојата арогантност. Си направил грешка која траела и кулминирала со тоа што се случило.

Што понатаму? Сериозно да разговарате и да се преиспитате. Ти ќе мора да го смениш своето однесување кон неа, бидејќи не може веќе таа да се прилагодува кон тебе - ќе мора сега и ти кон неа. Ќе мора да ја сметаш за рамна на тебе, ама сериозно рамна на тебе.

И, ако добро разбирам, во неа не бил друг маж - во неа бил оној што таа сакала ти да бидеш. Тоа е нејзиното доживување на другиот маж, па почни да учиш што таа сака од тебе.



Поздрав и со среќа. Ќе биде тешко и ќе имате уште многу жртви, ама ако навистина се работи за голема љубов, ќе успеете.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom