Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
5 септември 2009
Мислења
3.528
Поени од реакции
619
Toa se POLOVNI delovi,ne bidi nepismen,odi prasaj stabilizator Lemforder za Passat 2005 godina 2.0 TDI kolku pari e, jas ke ti kazam, 30 evra e, imas dva, odma kreva na 60 evra,a raminjata, zglobovite,manzetnite,toa da ne ni pocinjam da pisuvam ceni
Прво Алфа со Пасат да споредуваш не можеш, друго како споредуваш Алфа со пасат, демек Пасатот е боље од Алфа? во што во одржување? Јас имам 156ка и на такси се вози немам никаков проблем околу неа прво а друго, еве другар има три пасата на такси он лично иде повеќе на сервис за различни ствари отколку ја што сум ја однел.

Друга ствар еве сега на едниот изгледа меначот е отиден и тоа има 540,000 некаде сакаш да кажеш демек Алфите се срање.

Не си возел Алфа а ниту пак си имал за да кажеш демек се срање и сл. Земи Алфа ќе праиме моабет. Друг пат не ги споредувај и не кажувај демек Пасатот е во ниво погоре што врска нема ама ај...
Сум возел Алфа 147 и поголема тиња неам видено у живот
Toa se POLOVNI delovi,ne bidi nepismen,odi prasaj stabilizator Lemforder za Passat 2005 godina 2.0 TDI kolku pari e, jas ke ti kazam, 30 evra e, imas dva, odma kreva na 60 evra,a raminjata, zglobovite,manzetnite,toa da ne ni pocinjam da pisuvam ceni
Не е половна нова предница за пасат јас си ја зедов за 12 000 со се монтажа и ене 3 години ме тера така да значи има и јас си имам б5 што не е 2005та него постара е и си има друг тио на мотор и поевтино каде каде одржавање ;)
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Сум возел Алфа 147 и поголема тиња неам видено у живот
Океј друже во однос на што тие тиња? колку време ја возеше? баш ме занима во што е проблемот што викаш дека е тиња пошто и ја можам да кажам пасатот е шупачки автомобил но мора да се каже зошто. Но реално да кажам пасат вооптшо не е лошо ауто, но мене лично не ми се допаѓа неговата вожња, мене лично многу ми има лоша вожња, на дупки бубрег ќе си оставиш надворешно океј, стандард изглед има. Но дека секако ќе поминеш 500,000 км тоа не може да се оспори ниту пак дека има лош мотор , туку моторот 1.9 тди е извореден мотор. Значи некогаш кога ќе се каже лошо нешто за автомобил треба да се образложи зошто...
 
Член од
5 септември 2009
Мислења
3.528
Поени од реакции
619
Океј друже во однос на што тие тиња? колку време ја возеше? баш ме занима во што е проблемот што викаш дека е тиња пошто и ја можам да кажам пасатот е шупачки автомобил но мора да се каже зошто. Но реално да кажам пасат вооптшо не е лошо ауто, но мене лично не ми се допаѓа неговата вожња, мене лично многу ми има лоша вожња, на дупки бубрег ќе си оставиш надворешно океј, стандард изглед има. Но дека секако ќе поминеш 500,000 км тоа не може да се оспори ниту пак дека има лош мотор , туку моторот 1.9 тди е извореден мотор. Значи некогаш кога ќе се каже лошо нешто за автомобил треба да се образложи зошто...
Еј јас си зборам за сопствено искуство не за општо, јас ја возев пола година и не ми се погоди и затоа си кажувам не чини почна да лока уље и разно разни сензори да се расипуваат а тогаш немаше ко сета отпади за алфи и се беше изгор, додека за гермаско возило од пиле млеко имаш у тетово
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Еј јас си зборам за сопствено искуство не за општо, јас ја возев пола година и не ми се погоди и затоа си кажувам не чини почна да лока уље и разно разни сензори да се расипуваат а тогаш немаше ко сета отпади за алфи и се беше изгор, додека за гермаско возило од пиле млеко имаш у тетово
Е тоа е моабетот што го викаат за деловите и дека алфите биле скапи за одржување, јас тоа секој пат го трубам другар пошто сега имаш алфи, алфи со камиони да ги носиш, делови еден куп имаш за алфи поточно за од 156ката навака што се вклучувајќи ги и 166ките.

Значи реално го кажувам погодени модели се од Алфи се следниве:

156ка (проблем е само предницата но со домаќинско возење нема галје тера по 3-4 години.)
147ца (мана мала е задниот трап но не е чест проблем)

159ката ( мана голема нема бар ја ко што разрабрав од повеќе искуства)

166ката само обичната, редизајнот и баш не е погоден... ( проблем е со задните чаури и друг проблем е компресорот за клима, треба во зимно време да се пушта пошто знае да зариба)

и то, делови се има најчесто јас купувам од Кисела Вода - LPR се вика фирмата имаат све и свашта за Алфи - и онака за Италијански аута.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.666
Поени од реакции
8.124
ваше мислење за француски коли
се интересирам за Citroen C4 1.6HDI 2006 година 90кс
какви се по квалитет, издржливост и трошок за одржавање.
За одржување малиот француз не е скап, али тој мотор 1.6HDI 2006 година 90кс (поготово од таа година) е со фабричкаа маана и е познат како јадач на турбини.
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
За одржување малиот француз не е скап, али тој мотор 1.6HDI 2006 година 90кс (поготово од таа година) е со фабричкаа маана и е познат како јадач на турбини.
Јас го гледав во поновиве коли што се од половни коли што се продаваат на пежо страницата скоро повеќето беа со такви мотори а и цините некако послаби се... а ете што било проблемот... :D
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.666
Поени од реакции
8.124
Јас го гледав во поновиве коли што се од половни коли што се продаваат на пежо страницата скоро повеќето беа со такви мотори а и цините некако послаби се... а ете што било проблемот... :D
Тој мотор го има во пежо, цитроен, мазда и форд. Ама меѓу 2004 - 2006 година моторот е утка.
 
Член од
5 август 2016
Мислења
465
Поени од реакции
296
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.123
Поени од реакции
15.068
Член од
6 април 2014
Мислења
5.010
Поени од реакции
6.332
sabajle koga trgnav na rabota posle 5 min voznja 2 pati mi se pojavi signalot za nespustena rucna,proveriv rucnata bese spustena.posle minuta dve strelkata na obrtaite i strelkata na kolku vozis se spustija na nula i mestoto kaj sto pokazuva kilometrazata na kolata se izgasi na sekunda dve i toa se povtori dva pati vo rok na edna minuta(se dodeka se slucuvase ovaa kolata si rabotese normalno vo voznja).sto moze da e problemot se raboti za corsa 2002 god.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.123
Поени од реакции
15.068
како што разбрав, можно е да е краток спој во шалт таблата и тогаш губи напојување
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
Е тоа е моабетот што го викаат за деловите и дека алфите биле скапи за одржување, јас тоа секој пат го трубам другар пошто сега имаш алфи, алфи со камиони да ги носиш, делови еден куп имаш за алфи поточно за од 156ката навака што се вклучувајќи ги и 166ките.

Значи реално го кажувам погодени модели се од Алфи се следниве:

156ка (проблем е само предницата но со домаќинско возење нема галје тера по 3-4 години.)
147ца (мана мала е задниот трап но не е чест проблем)

159ката ( мана голема нема бар ја ко што разрабрав од повеќе искуства)

166ката само обичната, редизајнот и баш не е погоден... ( проблем е со задните чаури и друг проблем е компресорот за клима, треба во зимно време да се пушта пошто знае да зариба)

и то, делови се има најчесто јас купувам од Кисела Вода - LPR се вика фирмата имаат све и свашта за Алфи - и онака за Италијански аута.
Доста трескаш глупости како може мала мана да е заден трап на 147 ца? Си читал на нет нешто и одма стручњак за коли стана а до пред некој месец те учеа тука како да бираш кола. Купи алфа во првата недела десет дефекти имаше и само прашуваше по темеви. И Lpr има само кочници а увезуваат и lucas каиши и затегачи и ETS делови за подвозје. И за сите возила се не се за италијански и немаат све и сфашта.
 
Член од
13 февруари 2014
Мислења
233
Поени од реакции
110
Јас имам 147ца и едини проблем со задниот трап е ако стиснам нагло кочница мислам дека дури се дига назад од земја :)
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.666
Поени од реакции
8.124
Доста трескаш глупости како може мала мана да е заден трап на 147 ца? Си читал на нет нешто и одма стручњак за коли стана а до пред некој месец те учеа тука како да бираш кола. Купи алфа во првата недела десет дефекти имаше и само прашуваше по темеви. И Lpr има само кочници а увезуваат и lucas каиши и затегачи и ETS делови за подвозје. И за сите возила се не се за италијански и немаат све и сфашта.
Абе не му крши филм на детето не глеаш уште е у еуфорија. Ќе му помине кај и да е за некој месец и ќе дае оглас на реклама5 или пазар3.

Се продава автомобил поради "итно заминување у странство".
 
Член од
5 септември 2009
Мислења
3.528
Поени од реакции
619
И пасатот му имал ТВРДА амортизација а Алфата имала помека :O
 

Kajgana Shop

На врв Bottom