Љубовни проблеми? Потребен ти е совет? Обрати се тука!

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.233
1. Како да постапи човек кога гледа дека партнерот аднува френдови на фејсбук, кои очигледно се геј. Уште повеќе, ако дел од нив не ги познава...

Тоа е исто како јас коа аднувам девојки на фејсбук дека сакам да ги дупам. Сите. Глупост.
 
O

Out Boy

Гостин
1. Избриши фејсбукот. Шо кур ќе ви е тоа бе луѓе? Избришете го и глаата мирна. Виртуелен флерт секогаш имало и ќе има. Би требало да го знаеш тоа. Безопасно е, доколку партнерот и неговите френдови од фејсбук, се оддалечени со километри.
Никогаш нема да дознаеш. А и поарно.

Не, на фејсбук и двајцата имаме еден куп роднини, дел од нив и во странство. Тоа не е проблем. Проблемот е аднувањето на геј дечки кои не ги знае или френдување со дечки со кои имал нешто (ја ете, немам ни еден геј френд кај мене). Да не сум љубоморен? И бај д веј, тешко ми е вака, сакам, ама заради еден куп вакви ситници, не можам да стекнам доволна доверба...

Ако не дознаам, тогаш ништо од “бизнисот“... :toe: Поарно да знам и да се обидам да го сменам тоа, отколку да незнам и да се измачувам. А знам и како да дознаам :wink:

1.нешто се крие...сака да флертува или нешто друго...а можеби и ништо да не сака,ти треба да откриеш и да спречиш(ако можеш).
Ако решил да те вара...ништо не можеш.
2.компицирана работа.
можеби така му е поубаво.
можеби секогаш мижи...
ако сега почнал да затвара очи,сигурно мисли на нешто.
1. Хаха, како бе ништо не можам? Можам, и тоа како...

2. Може така му е убаво, ама ја не сакам да се осеќам како парче месо со помош на кое некој ќе свршува, додека возбудата доаѓа од некаков си филм и фантазии. Ја сум тука, а ако некој не може, ондак, идемо даље...

Тоа е исто како јас коа аднувам девојки на фејсбук дека сакам да ги дупам. Сите. Глупост.
Па ја и не реков сите... За резервен план ти треба само еден/една...
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
Мх... значи така било тоа... Делиш постела и се друго, а една обична алатка за социјално дружење треба да содава паралелни светови... Значи, будали се еден куп мои пријатели и пријателки кои имаат пасворди од ФБ на партнерот, и обратно...

Педерска работа...

А одговорот на второто пашање, искрено, ме исплаши.
:se_ molamСамо да не треба да облекувам фустани :pos:
(Молам и за други одговори, за да знам повеќе мислења за ова. Фала)
Будали се. Постои еден дел во врската кој се вика Приватност. Не треба и не е добро за врската кога партнерите се премногу навлезени во туѓата приватност. Да, врската подразбира делење се, но не и пасворд на фб, e-mail, читање пораки на мобилен. Ако има афера или сака да има, ќе го направи тоа без разлика на твоето изигравање детектив. Мене на пример само би ме изнервирало тоа, и да не сум сакала да направам нешто, гледајќи дека партнерот нема доверба во мене (што значи и врската е разнишана) би го направила од чист инает :)
Ако додал други на фб не значи дека сака да има нешто со нив или дека флертува. А и да флертува, не мора да значи дека сака да прави нешто во живо. Пушти малце срце, имај доверба :smir:
 
O

Out Boy

Гостин
Будали се. Постои еден дел во врската кој се вика Приватност. Не треба и не е добро за врската кога партнерите се премногу навлезени во туѓата приватност. Да, врската подразбира делење се, но не и пасворд на фб, e-mail, читање пораки на мобилен. Ако има афера или сака да има, ќе го направи тоа без разлика на твоето изигравање детектив. Мене на пример само би ме изнервирало тоа, и да не сум сакала да направам нешто, гледајќи дека партнерот нема доверба во мене (што значи и врската е разнишана) би го направила од чист инает :)
Ако додал други на фб не значи дека сака да има нешто со нив или дека флертува. А и да флертува, не мора да значи дека сака да прави нешто во живо. Пушти малце срце, имај доверба :smir:
Туѓа приватност во врска? Ова не го разбирам, мајке ми... Да делиш се, да се оддадеш и предадеш целосно на партнерот, а од друга страна да криеш нешто што може да го полуди партнерот...???

Зарем треба да крие партнерот нешто од мене ако НЕМА ШТО ДА КРИЕ???

Довербата се гради. Нели?

А од инает и вреќа сол се јаде. Ама не е добро по здравјето...
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
Туѓа приватност во врска? Ова не го разбирам, мајке ми... Да делиш се, да се оддадеш и предадеш целосно на партнерот, а од друга страна да криеш нешто што може да го полуди партнерот...???

Зарем треба да крие партнерот нешто од мене ако НЕМА ШТО ДА КРИЕ???

Довербата се гради. Нели?

А од инает и вреќа сол се јаде. Ама не е добро по здравјето...
Приватен простор. Heard of it? Не може партнерот да е насекаде. Нешто се чува за себе. Давањето на пасворд за мене е како да го пушташ партнерот да ти влезе во вц додека... па, кога не треба да влезе, ете ;) Ако му веруваш ќе ти биде јасно дека нема што да крие. Ако го проверуваш нему ќе му биде јасно дека не му веруваш. As simple as that :smir: Не може да градиш доверба сомневајќи се во него цело време.
 
Член од
28 јули 2009
Мислења
11
Поени од реакции
2
brate moras da odlucis sstoo sakas i so kogo sakas da bides, vece ednata si ja povredil, moras da odlucis i toa brzo....
 
Член од
16 јуни 2009
Мислења
91
Поени од реакции
62
Dobro utro lugje.
jas dojdov vo edna cudna situacija i neznam sto da pravam... pa mi treba malce help.
vaka sea pred okolu 1ipol mesec se zapoznav so edno devojce no togas bev vo vrska i samo se druzevme... i sea pred edna nedela sedime zaedno ja ona i jas i vikam ako saka da se faneme i ona rece ke razmisli i taka si sedevme i posle eden saat mi vika toa ti e dobra idea no mi treba malku vreme ne sum podgotvena sega.. i sega pred nekoj den ja prasav pa i taa mi vika ne te sakam samo kako drugar.. i sea sho da praam?? lugje pomagajte oti jas ja sakam nogu a znam deka i ona me saka samo. so da napravam.... ve molam dajte mi brzo odgovor oti ke se pobrkam :D:D:D
 

Mrs. Vedder

red cloud at sundown
Член од
12 февруари 2009
Мислења
984
Поени од реакции
66
Dobro utro lugje.
jas dojdov vo edna cudna situacija i neznam sto da pravam... pa mi treba malce help.
vaka sea pred okolu 1ipol mesec se zapoznav so edno devojce no togas bev vo vrska i samo se druzevme... i sea pred edna nedela sedime zaedno ja ona i jas i vikam ako saka da se faneme i ona rece ke razmisli i taka si sedevme i posle eden saat mi vika toa ti e dobra idea no mi treba malku vreme ne sum podgotvena sega.. i sega pred nekoj den ja prasav pa i taa mi vika ne te sakam samo kako drugar.. i sea sho da praam?? lugje pomagajte oti jas ja sakam nogu a znam deka i ona me saka samo. so da napravam.... ve molam dajte mi brzo odgovor oti ke se pobrkam :D:D:D
Ја прашуваш дали сака да биде со тебе и она ти вика "Добра идеа":pos2::pos2:
Ок, сори, ама посилно беше од мене...

Ко прво, незнам дали си расчистил со претходната врска, плус ти додека си бил во врска, како што напиша, вашето се базирало на обично дружење без никакво додворување и флертување и ти за една недела оп! ја прашуваш дали сака нешто повеќе...
Од нејзина страна нормално е да ти каже дека треба да помине време(ај тоа "Добра ти е идеата" ке го прескокнам:pos2:).
Е сеа, за тоа што се случило пред некој ден ако ти значи и ти се допаѓа девојчето повеќе од нормалата потруди се околу неа, и дај и до знаење за твоите чувства а не за ден два: Сакаш ја и ти ово оно?
Ја незнам ти како си очекувал и "Да" да ти каже...
 
Член од
15 јуни 2009
Мислења
86
Поени од реакции
8
1. Како да постапи човек кога гледа дека партнерот аднува френдови на фејсбук, кои очигледно се геј. Уште повеќе, ако дел од нив не ги познава...

2. Дали додека му давате орал на партнерот, а тој е со затворени очи, наместо да ве гледа, има шанси тој да мисли на други (работи), т.е. да свршува на филмови во главата, наместо од возбудата што е со вас и на тој начин го задоволувате...???

Фала...
1. moze da nema nisto od toa dodavanje na novi lica na fb, no moze i da se krie nesto. posebno ako ne ti obrnuva nikakvo vnimanie. togas e problemot.
2. a za zatvoranje oci - nema vrska, mene mi e uste poubavo koga toa go pravam so zatvoreni oci, se prepustam na cuvstvata i na dopirite koi togas se uste pojaki.

Imam prijatelka koja e vo vrska veke dve god. vo pocetokot bese zatreskana vo decko i , no vo posledno vreme se gleda deka se odalecija malku eden od drug. vo megju vreme ona zapozna decko na skupe so koj stalno komuniciraat ( mislam deka i se vljubila vo nego , ali ne priznava) i se imaat videno edno dva pati. noviot prijatel e poseriozen i taa misli deka toj e vistinskiot izbor za vrska koja ke e poozbilna.
Sepak mislam deka seuste e zaljubena vo decko i so koj e seuste vo vrska . Mislam deka e vo vistinska zbrka i i treba mala pomos. Pisete :tapp:
 

la-loca

Immortal...
Член од
24 јули 2009
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.252
Dobro utro lugje.
jas dojdov vo edna cudna situacija i neznam sto da pravam... pa mi treba malce help.
vaka sea pred okolu 1ipol mesec se zapoznav so edno devojce no togas bev vo vrska i samo se druzevme... i sea pred edna nedela sedime zaedno ja ona i jas i vikam ako saka da se faneme i ona rece ke razmisli i taka si sedevme i posle eden saat mi vika toa ti e dobra idea no mi treba malku vreme ne sum podgotvena sega.. i sega pred nekoj den ja prasav pa i taa mi vika ne te sakam samo kako drugar.. i sea sho da praam?? lugje pomagajte oti jas ja sakam nogu a znam deka i ona me saka samo. so da napravam.... ve molam dajte mi brzo odgovor oti ke se pobrkam :D:D:D
дали можеби не е спремна да го расипе другарството???
или па и е срам... а шо викаш дека знаеш оти те сака не верувам пошто ако те сакала одма ќе прифатела а не да размислам не сум подготвена сакам да бидеме само другари..да не не и се свиѓаш???
ај да не те разочарувам мислам дека прво треба да и покажеш дека си расчистил со претходната врска и дека си спремен да бидеш со неа и да ја сакаш. а да ја направиш ти малку љубоморна неа оти ако и значиш неш мн лесно ќе ја направиш љубоморна.
или па кога она ќе ти рече да бидете другари ти речи и ја не можам со тебе да бидам другар нема да биде тоа искрено пријателство оти ја чувствувам за тебе неш повеќе од тоа... и така:toe:
 

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.552
Поени од реакции
1.606
Dobro utro lugje.
jas dojdov vo edna cudna situacija i neznam sto da pravam... pa mi treba malce help.
vaka sea pred okolu 1ipol mesec se zapoznav so edno devojce no togas bev vo vrska i samo se druzevme... i sea pred edna nedela sedime zaedno ja ona i jas i vikam ako saka da se faneme i ona rece ke razmisli i taka si sedevme i posle eden saat mi vika toa ti e dobra idea no mi treba malku vreme ne sum podgotvena sega.. i sega pred nekoj den ja prasav pa i taa mi vika ne te sakam samo kako drugar.. i sea sho da praam?? lugje pomagajte oti jas ja sakam nogu a znam deka i ona me saka samo. so da napravam.... ve molam dajte mi brzo odgovor oti ke se pobrkam :D:D:D
Колку одиш со девојка ти? И дали сè уште? Ако не, нема никаков проблем - викни ја другарка ти на кафе и да излезете и во диско и... знаеш понатаму :smir:

Но ако да - мислам дека девојка ти сепак има право да знае. Таа е со тебе, а другаркава не е. Таа ти посветила време и енергија повеќе отколку другите, зашто била поблиска (т.е. интимна) со тебе. Таа километража што ја имаш со неа, колку и да е мала, е поголема од оваа што ја имаш со другарката. Не можеш туку така да ја откачиш, зашто си се залетал по нешто друго.
Значи, посвети и` време на девојка ти. Види како стоиш со неа и дали ти е попријатно со неа или со другарката. Ако со девојката ти е попријатно, поради која и да е причина, треба да останеш со неа. Ако со другарка ти ти е попријатно, прво кажи и` на девојка ти, зашто заслужува да знае. И прифати ја нејзината реакција, каква и да е.

Со среќа. :helou:

Imam prijatelka koja e vo vrska veke dve god. vo pocetokot bese zatreskana vo decko i , no vo posledno vreme se gleda deka se odalecija malku eden od drug. vo megju vreme ona zapozna decko na skupe so koj stalno komuniciraat ( mislam deka i se vljubila vo nego , ali ne priznava) i se imaat videno edno dva pati. noviot prijatel e poseriozen i taa misli deka toj e vistinskiot izbor za vrska koja ke e poozbilna.
Sepak mislam deka seuste e zaljubena vo decko i so koj e seuste vo vrska . Mislam deka e vo vistinska zbrka i i treba mala pomos. Pisete :tapp:
Аналогно на претходното :smir:
 
Член од
10 септември 2009
Мислења
142
Поени од реакции
14
Значи луѓе имам еден проооблем.... како да заборавите некој шо не треба да го сакате... што нема шанси никад да бидете заедно... како...:tapp:
 
Член од
14 ноември 2008
Мислења
3.418
Поени од реакции
856
Значи луѓе имам еден проооблем.... како да заборавите некој шо не треба да го сакате... што нема шанси никад да бидете заедно... како...:tapp:
хм , како ... можи решението е досадно и сите го имат или ти го имат кажано али стварно : времето лечи све. Е сеа во прашање е колку време ќе ти треба. Кај некој треба појќе кај некој помалце. А исто така битно ти е како ќе го исполниш то времето дур да го заборајш. Најубо ти е постојано да бидиш со другар(к)ите, колку шо можи појќе излегвања, и да го сведиш времето на седење дома сама на минимум. И уше една работа, предмети од него и места кај шо си била со него препорачливо е да ги одбегнуваш.
Воглавном, то е то шо имам да кажам, се надевам ќе поможи.

Good luck :smir:
 
Член од
10 септември 2009
Мислења
142
Поени од реакции
14
Дај боже да си у право... дека време лечи се... али ептен е тешко... и нз како памет не ми иде... биваше до толку да има глупи луѓе ко мене... ич не се сфаќам... он ме вреѓа... јас го сакам... ме понижува... уше поише јас... што и да напраи никако не можам да ги заборавам добрите моменти што сме ги имале...а никој не ме повредил и понижил како него... свашта претрпев и никако мозок не ми иде... али ајде да се надеваме дека времето ќе излечи се и фала мн за советот :smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom