Тодор Александров

Boogie

no pain no game
Член од
4 декември 2005
Мислења
985
Поени од реакции
544
Се заинтересирав за униформата на Александров и по малку гуглање најдов интересни работи :)




Во тоа време а и ден денешен не е ништо чудно офицери,војници да бидат разменувани поради обука и припрема - на првата слика Александров во Бугарска униформа но на другата слика Васил Левски со српска униформа. По се изгледа колку што Александров е Бугарин толку и Левски е Србин ако одиме по таа логика. Но тоа не е се, најдов информации за јапонски офицери кои биле на обука во Америка пред втората светска војна а подоцна истите војувале против Американците - а за нас најпознато вакво искуство е со македонски офицери кои служеле во хрватската или па југословенската војска па денес се обликувани македонски офицери а да не спомнувам што целата косовска војска има офицерски чинови во хрватската војска.
Така да по мое скромно мислење овој момент воопшто не држи вода!


Sent from my iPad using Tapatalk -SKIN ART Macedonia
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Да не го постирам целото тука и да зафаќа огромно место, најдов страна која пишува за Тодор Александров, кој бил што бил и каков бил. Има и доста добри слики со солидна резолуција. Незнам колку се веродостојни информациите на сајтот. КЛИК

Неколку работи што ми фатија око:

За време на Првата Светска Војна, Тодор Александров е еден од најголемите организатори на Македонската дивизија во бугарската армија

Hе е познатo во Македонската историја, а е забранета во Бугарската историја:

'' Бугарскиот цар го дава своето ветување на Македонските револуционери за време на 1 Cветска Bојна, A TOA E да прогласи автономна Македонија, која под покровителство на големите сили би се обединила со Bардарскиот и Eгејскиот дел. ''



Во 1918 година, Тодор Александров ќе ја обнови Македонската револуционерна организација, кога сите сметаа дека Македонското прашање е погребано. Тодор Александров се појавува на хоризонтот и со игла започна да копа извор, нагласувајќи дека македонското прашање не е бугарско, туку македонско државно прашање.

Особено овој дел ме заинтригира многу!

На 1 август 1924 година Александров изјавил дека „ не потпишал никаков манифест и дека објавениот манифест е мистификација на егзалтирани комунисти“.

Марија Коева, ќерка на Тодор Александров, тврди:


“ Навистина, мојот татко се откажа од потписот на Мајскиот манифест, бидејќи не сакаше ВМРО да се болшевизира и да биде партија, туку да си остане татковинска патриотска организација се додека Македонија не стане држава “.

Содржината на Мајскиот манифест, навистина, е составена токму по налог на Тодор Александров, меѓутоа, објавениот Мајски манифест не е соодветен со оригиналот, што е причина Тодор Александров да се откаже од потписот. При објавувањето на Мајскиот манифест се присутни нечесни игри, кои се уште не се обработени во нашата историја

Една многу интересна работа која не е позната многу во Македонската историја, а е забранета во Бугарската историја, имено по неколку годишното исчекување на Тодор Александров да Бугарскиот цар го исполни своето ветување кое го дава на Македонските револуционери за време на 1 светска војна и да прогласи автономна Македонија која под покровителство на големите сили, кoja би се обединила со Bардарскиот и Eгејскиот дел.

Тодор Александров го праќа последниот ултиматум до владатa и Бугарскиот цар за негово делување и исполнување на договорот.

Царот и Премиерот Бугарски во паника го признаваат Македонското малцинство од страв на делување на Тодор Александров.

Александров ги подигнал на оружје сите Македонски комити кои биле распоредени во Македонија ( Вардарска, Егејска и Пиринска ) – во еден натпис во весникот Илинден оваа општа мобилизација се опишува како второто Илинденско востание но било и повеке од тоа.

Александров вооружал и ставил на готовс 150 000 Македонски комити низ цела Македонија кои биле спремни на повикот „ Слобода или Смрт “ да го дадат својот живот за Војводата Александров. Четите требале да се соберат на едно место за да тргнат на конечна битка за Македонија.

За четири дена го завземал Ќустендил, ги разоружал Бугарските полицајци и војска и ја осигурал границата на месноста Мал Завој кој гледал на Крива Паланка, Ќустендил го држел под власт цели 24 дена за кое време планирал напад и влез во Вардарска Македонија чекајки над 100 000 Македонски комити од цела Македонија.

Првите 35 000 комити ги распоредил околу градовите Паланка, Кратово и Куманово и се спремил за вооружена пресметка со Српската војска, 5 000 Македонски комити оставил во Ќустендил а другите 12 000 од 17 000 кои го заземале Ќустендил ги повел во битка, но на излез од Ќустендил кај селото Ѓуешево, Бугарската војска координирана со Српската, која чекала од другата страна на границата, го сопрела на преговори.

Тодор Александров е единствен човек - МАКЕДОНЕЦ кој кренал рака и воено ја нападнал Бугарската царштина, го окупирал градот Ќустендил и го известил тогашниот министер за одбрана со писмо кое гласи од прилика вака:

Вие, вашата влада и вашиот цар ветивте
дека по Букурешт ќе се заложите за
неправедното распарчување на
Македонија, ветивте дека ќе направите се
што е во вашата моќ Македонија да биде
Обединета и Независна држава. Вашето
ветување и вашите лаги денес завршуваат,
Македонските комити и ВМРО јасно увидоа
дека се излажани и кренаа глас против
вашата окупаторска политика, Ќустендил ќе
биде под наша воена управа се до
остварување на нашата цел.


Поради ова писмо владата на тогашниот Бугарски премиер паѓа а Александров добива документ со јасни заложби за Македонски училишта, Македонски свештеници во Пиринско и започнување на нов договор со Грците и Србите за Македонско обединување и независност.

Тодор Александров чекајки ги 100 000 комити од Егејска и Вардарска Македонија увидел дека е надброен и се сложил на преговори. Бугарската војска го оставила да се повлече од Ќустендил и да ги разоружа Македонските комити со цел да се почнат преговори за Автономна Обединета Македонија.

 

Boogie

no pain no game
Член од
4 декември 2005
Мислења
985
Поени од реакции
544
На ова уште да се додаде дека неколку недели по настанот е убиен!


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
progresivecot Stamboliski potpisuva nishkiot dogovor so sribte kade se obvrzuva deka kje ja unisti VMRO, posle nekolku dena Aleksandrov na celo na VMRO go ubjvaat 'progresivniot' Stamboliski radi toj potpis,a Gjorce Petrov kako MVR vo vladata mudro molci na seto ova?
 
Член од
11 март 2015
Мислења
1.117
Поени од реакции
982
Она што мене како македонец патриот најмногу ме боли во врска со Александров, е неговиот однос спедма Сандански.

Прво тој решава да го исклучи Сандански со изговор дека тој е виновен за убиствата на Сарафов и Гарванов...(што е и реално). Но тоа се најголемите бугарофили во историјата на ВМРО и кога конечно се елиминирани Александров го исклучува Јане и ја преполовува Серската група...
Второ, колку и да е вистина или не, изјавата "Кој ќе каже дека не сум македонец ке му го исечам јазикот, кој ќе каже дека не сум бугарин ќе му ја исечам главата".
Трето, самиот изјавува дека националната револуција не ја исклучува социјалната, а сега бараме изговор за мајскиот манифест, демек несакал да се комунизира движењето (иако тоа е најреалната шанса на Македонија за независност во етничките граници).
Четврто тој е менторот и човекот кој го пробива Ванчо Михајлов.
 

Boogie

no pain no game
Член од
4 декември 2005
Мислења
985
Поени од реакции
544
Исклучувањето на Сандански од организацијата е навистина болен момент но од денешен аспект колку може да се разбере овој до крај неразјаснет факт сепак е политичка одлука која Александров ја спровел и нема бегање од истото.Знаеме убиствата на Сарафов и Гарванов што придонеле и какво братоубиство настанало помеѓу двете струи - но пак ке повторам тоа е чиста политика, нема македонски или немакедонски фактор во сето тоа - баш од денешна гледна точка би заклучил дека братоубиствата се типичен македонски фолклор, навика која и ден денес ја гледаме во македонската политика, секогаш разединети до крај, до коска спремни да се обрачунаме сами меѓу себе само зборот на едниот или другиот да биде последен.

За изјавата која толку многу се користи од бугарите и бугарофилите за Александров и македонец(бугарин) ке напишам само дека мене ми личи на пропаганда,извадено од контекст или па наметната изјава - работа која бугарите перфектно ја работат последниве 100 год се со една цел, да докажат дека Македонците се бугари од јасна причина што ако се отцепи македонската нација од бугарската самата бугарска нација останува на "турко-монголскиот происход" и бугарите се окупатори на територијата каде живеат исто како што денес се и турците окупатори на територијата каде што живеат, не спомнувам писмо,јазик и др :)
Само да додадам истиот тој Александров ја промовира картата на обединета Македонија како една држава со една парола МАКЕДОНИЈА НА МАКЕДОНЦИТЕ

За социјалниот момент на ВМРО и се околу организацијата знаеме и доста е јасно дека во самата организација Македонците ја промовирале и користеле истата идеја како темел на политичко делување - со гордост можам да кажам и дека Македонците се први на балканот кои се залагале за демократско социјалистичко уредување - држава во вид на република а не кнежевство или кралство но да се спореди социјалистичка идеја со комунизам или па да се приближи ВМРО кон коминтерна во било кој стил тоа е лудост затоа и самиот се повлекол од таа авантура - коминтерната е тежок комунизам со диктат од русија, ја мислам баш лик како Александров не би дозволил диктат од никој,па тој ржел на бугарскиот крал со цела сила,организирал атентат на истиот а се шетал по улиците на софија без ич мува да го лази :)

А за Михајлов грешката која ја направил го чинела ништо помалку туку сопствениот живот - мислам дека му станало и на него јасно кој е и што е Михајлов но веке било доцна - сепак јас Михајлов и Александров не би ги ставал во ист кош највеке поради една причина но не единствена - животот и делото на александров и михајлов кажуваат колку всушност се тие се различни, во какви вредности верувале и за што го дале својот живот.


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Член од
11 март 2015
Мислења
1.117
Поени од реакции
982
Исклучувањето на Сандански од организацијата е навистина болен момент но од денешен аспект колку може да се разбере овој до крај неразјаснет факт сепак е политичка одлука која Александров ја спровел и нема бегање од истото.Знаеме убиствата на Сарафов и Гарванов што придонеле и какво братоубиство настанало помеѓу двете струи - но пак ке повторам тоа е чиста политика, нема македонски или немакедонски фактор во сето тоа - баш од денешна гледна точка би заклучил дека братоубиствата се типичен македонски фолклор, навика која и ден денес ја гледаме во македонската политика, секогаш разединети до крај, до коска спремни да се обрачунаме сами меѓу себе само зборот на едниот или другиот да биде последен.

За изјавата која толку многу се користи од бугарите и бугарофилите за Александров и македонец(бугарин) ке напишам само дека мене ми личи на пропаганда,извадено од контекст или па наметната изјава - работа која бугарите перфектно ја работат последниве 100 год се со една цел, да докажат дека Македонците се бугари од јасна причина што ако се отцепи македонската нација од бугарската самата бугарска нација останува на "турко-монголскиот происход" и бугарите се окупатори на територијата каде живеат исто како што денес се и турците окупатори на територијата каде што живеат, не спомнувам писмо,јазик и др :)
Само да додадам истиот тој Александров ја промовира картата на обединета Македонија како една држава со една парола МАКЕДОНИЈА НА МАКЕДОНЦИТЕ


За социјалниот момент на ВМРО и се околу организацијата знаеме и доста е јасно дека во самата организација Македонците ја промовирале и користеле истата идеја како темел на политичко делување - со гордост можам да кажам и дека Македонците се први на балканот кои се залагале за демократско социјалистичко уредување - држава во вид на република а не кнежевство или кралство но да се спореди социјалистичка идеја со комунизам или па да се приближи ВМРО кон коминтерна во било кој стил тоа е лудост затоа и самиот се повлекол од таа авантура - коминтерната е тежок комунизам со диктат од русија, ја мислам баш лик како Александров не би дозволил диктат од никој,па тој ржел на бугарскиот крал со цела сила,организирал атентат на истиот а се шетал по улиците на софија без ич мува да го лази :)

А за Михајлов грешката која ја направил го чинела ништо помалку туку сопствениот живот - мислам дека му станало и на него јасно кој е и што е Михајлов но веке било доцна - сепак јас Михајлов и Александров не би ги ставал во ист кош највеке поради една причина но не единствена - животот и делото на александров и михајлов кажуваат колку всушност се тие се различни, во какви вредности верувале и за што го дале својот живот.


Sent from my iPad using Tapatalk
Сепак и да е така како што викаш ти, значи дека Александров не почитувал туѓо мислење...Убиствата на Сарафов и Гарванов се доста пред братоубиствата ако добро се сеќавам така да не би ги споил на тој начин како што викаш ти.

Во врска со изјавата, јасно е како бугарите пробуваат да не убедат во некои свои теории кои мене не би ми текнале ни во најдобриот сон. И тоа е јасно...Но што правиме доколку таа изјава е вистинита...Зошто не измислиле таква изјава за Делчев, за Влахов или за Сандански?

И тука не би се сложил...Иако голем дел од учесниците во организацијата биле дел од бугарската војска, па дури и од бугарски политички партии, сепак само Александров добива директни команди од бугарскиот генерал Фичев за регрутирање на македонско население, кое нема да влезе официјално во бугарската војска, но сепак ќе војува за интересите на Бугарија.
Исто така кога ја реобновува ВМРО тој ниту свикал конгрес, ниту се консултирал со некого па си поставил свои луѓе на сите позиции за да има апсолутна моќ во организацијата...и не бил така социјален тип нели?


Всушност Александров ги отстранува најголемите пречки за Михајлов во организацијата...толку слепо му верува што уште кога Михајлов му станал секретар, бил под целосно негово влијание...Сепак тоа е фатална грешка која целосно ја уништува организацијата и наместо да се соедини, Александров како шеф директно придонесува за распадот...

И својот потпис од манифестот го повлекол само заради негодувањата од владата на Цанков, на кој му сметало само една точка...Одвојување на независноста на Македонија од зависноста од Бугарија.
 

Boogie

no pain no game
Член од
4 декември 2005
Мислења
985
Поени од реакции
544
Сепак и да е така како што викаш ти, значи дека Александров не почитувал туѓо мислење...Убиствата на Сарафов и Гарванов се доста пред братоубиствата ако добро се сеќавам така да не би ги споил на тој начин како што викаш ти.

Во врска со изјавата, јасно е како бугарите пробуваат да не убедат во некои свои теории кои мене не би ми текнале ни во најдобриот сон. И тоа е јасно...Но што правиме доколку таа изјава е вистинита...Зошто не измислиле таква изјава за Делчев, за Влахов или за Сандански?

И тука не би се сложил...Иако голем дел од учесниците во организацијата биле дел од бугарската војска, па дури и од бугарски политички партии, сепак само Александров добива директни команди од бугарскиот генерал Фичев за регрутирање на македонско население, кое нема да влезе официјално во бугарската војска, но сепак ќе војува за интересите на Бугарија.
Исто така кога ја реобновува ВМРО тој ниту свикал конгрес, ниту се консултирал со некого па си поставил свои луѓе на сите позиции за да има апсолутна моќ во организацијата...и не бил така социјален тип нели?


Всушност Александров ги отстранува најголемите пречки за Михајлов во организацијата...толку слепо му верува што уште кога Михајлов му станал секретар, бил под целосно негово влијание...Сепак тоа е фатална грешка која целосно ја уништува организацијата и наместо да се соедини, Александров како шеф директно придонесува за распадот...

И својот потпис од манифестот го повлекол само заради негодувањата од владата на Цанков, на кој му сметало само една точка...Одвојување на независноста на Македонија од зависноста од Бугарија.

Ок ја многу се слагам со тебе но некои работи неможам едноставно да ги разберам зошто нашите историчари не ги појаснат - зошто не е достапно до јавноста како било и што било,официјален став а не вака ко јас и ти рекла казала.

Едно нешто за братоубиствата во ВМРО сум читал многу и сега според повеке од 50% историчари Македонски Александров бил во право и се бранел - како всушност се започнало - По идеја На Александров,Протогеров и Чаулев на 20 декември 1919 решаваат да ја обноват МРО под име ВМРО - Одринско го отфрлаат бидејки таму се создала некаква друга организација - без да свикаат конгрес на МРО изберени се за членови на ЦК на ВМРО а ги поставуваат за задграничен комитет Бождаров,Томалевски и Прличев - целата нетрпеливост почнува тука по мое мислење - убиствата почнуваат од некаде Фебруари 1921 год. не верувам дека за братоубиствата имало големо значење убиството на Сарафов и Гарванов од страна на Тодор Паница!
- Не ми доаѓа ни на крај на ум да го споредам Сандански со Александров или обратно но Сандански за мене е премногу дипломат и политичар а помалку војник.

Само еден цитат од весник за Александров:
Какви се плановите на тој човек, кој само со еден гест може да ја крене Македонија на нозе? Каде се наога Тој? Поставете ги прашањата на кого сакате, никој неможе да Ви одговори. Белградската влада нуди огромна сума пари на оној што Ќе го донесе жив или мртов Тодор Александров, а тој независно од големите опасности го продолжува своето дело како АПОСТОЛ. Денес тој е највлијателниот меу сите Македонци кои се стремат кон независност на Македонија. Неговиот живот е легендарен, тој носи иста униформа како и неговите комити, живее ист живот со комитите, се движи пеш како и другите, спие на земја, честопати се храни само со леб, носи пушка со 250 патрони, бомби, двоглед и раница во којашто е сместена архивата. Тој е војник и дипломат истовремено, тој е шеф на партизанските одреди. На прашањето: дали не се плаши, Тој ни одговори: Ни најмалку. Јас знам ни рече Тој се што се случува на 20 километри од околу нас. Македонија сака независност со главен град Солун. Македонците денес бараат независност во границите на Македонија пред 1912 год., тоа е нашето барање пред Европа. За Србите,Грците и Бугарите има само два начина за да ни одговорат: или дефинитивно да не уништат, или да ја признаат нашата независност

Весник Журнал, септември 1923 год.

Во врска со изјавите околу Бугари Македонци јас сум лично 100% сигурен дека тоа е масло на Бугарската пропаганда - па прашај било кој Бугарин ке ти кажат дека било кој револуционер на овој или оној начин изјавил,запишал,објавил или констатирал дека не е Македонец туку Бугарин - тоа истото се однесува и на Александров!

Што се однесува до војската не заборавај дека они сите се дел од Бугарската војска на еден или друг начин во даден период - го спомна Сандански кој исто има чин во Бугарската војска нели.
Тоа за мене не е никаков показател за ништо ти кажав примери,има по тоа прашање многу примери а ланец на команда бил ист за сите кога носеле Бугарска униформа,секој што бил у војска знае што е ланец на команда!

Сакам да се навратам кон Братоубиствата и како го нарече несоцијален тип - не треба да се обвинува според мене Александров за тоа што го наследил - он по наредба на Матов станува благајник по смртта на Сарафов,тука и кариерата почнува да му оди нагоре но претходно он не е виновен што организацијата имала такви несогласувања - впрочем он бил само дел од комитски чети или во некој период војвода ништо повеке.

За манифестот незнам што да ти пишам веке ја потполно различно гледам од тебе во врска со тоа прашање - Македонците во тој бериод немале некоја интелегенција која имала зацртана идеологија,па све биле учители кои завршиле 8 или 10 год школа, што знаеле они за боржуаски револуции,Карл Маркс и Фридрих Енгелс - коминтерна и ВМРО не доаѓа у обзир,во неколку наврати имам читано за Советските контакти со ВМРО и просто ми е до смеење кога читам бидејки комунистите сакале да лапнат готова организација под своја управа за да шират братство единство а ВМРО водела национална борба за слобода,дури покасно доаѓаат идеи за балкански федерации,републики и др.
Пример ти е 1945 год кога Македонците не сакале да идат на Сремски фронт туку сакале Солун да си го ослободат - збориме за членови на КПМ кои несакале да гинат за Војводина туку си сакале национално обединување во рамките на географските граници![DOUBLEPOST=1470678448][/DOUBLEPOST]
Сепак и да е така како што викаш ти, значи дека Александров не почитувал туѓо мислење...Убиствата на Сарафов и Гарванов се доста пред братоубиствата ако добро се сеќавам така да не би ги споил на тој начин како што викаш ти.

Во врска со изјавата, јасно е како бугарите пробуваат да не убедат во некои свои теории кои мене не би ми текнале ни во најдобриот сон. И тоа е јасно...Но што правиме доколку таа изјава е вистинита...Зошто не измислиле таква изјава за Делчев, за Влахов или за Сандански?

И тука не би се сложил...Иако голем дел од учесниците во организацијата биле дел од бугарската војска, па дури и од бугарски политички партии, сепак само Александров добива директни команди од бугарскиот генерал Фичев за регрутирање на македонско население, кое нема да влезе официјално во бугарската војска, но сепак ќе војува за интересите на Бугарија.
Исто така кога ја реобновува ВМРО тој ниту свикал конгрес, ниту се консултирал со некого па си поставил свои луѓе на сите позиции за да има апсолутна моќ во организацијата...и не бил така социјален тип нели?

Всушност Александров ги отстранува најголемите пречки за Михајлов во организацијата...толку слепо му верува што уште кога Михајлов му станал секретар, бил под целосно негово влијание...Сепак тоа е фатална грешка која целосно ја уништува организацијата и наместо да се соедини, Александров како шеф директно придонесува за распадот...

И својот потпис од манифестот го повлекол само заради негодувањата од владата на Цанков, на кој му сметало само една точка...Одвојување на независноста на Македонија од зависноста од Бугарија.

Ок ја многу се слагам со тебе но некои работи неможам едноставно да ги разберам зошто нашите историчари не ги појаснат - зошто не е достапно до јавноста како било и што било,официјален став а не вака ко јас и ти рекла казала.

Едно нешто за братоубиствата во ВМРО сум читал многу и сега според повеке од 50% историчари Македонски Александров бил во право и се бранел - како всушност се започнало - По идеја На Александров,Протогеров и Чаулев на 20 декември 1919 решаваат да ја обноват МРО под име ВМРО - Одринско го отфрлаат бидејки таму се создала некаква друга организација - без да свикаат конгрес на МРО изберени се за членови на ЦК на ВМРО а ги поставуваат за задграничен комитет Бождаров,Томалевски и Прличев - целата нетрпеливост почнува тука по мое мислење - убиствата почнуваат од некаде Фебруари 1921 год. не верувам дека за братоубиствата имало големо значење убиството на Сарафов и Гарванов од страна на Тодор Паница!
- Не ми доаѓа ни на крај на ум да го споредам Сандански со Александров или обратно но Сандански за мене е премногу дипломат и политичар а помалку војник.

Само еден цитат од весник за Александров:
Какви се плановите на тој човек, кој само со еден гест може да ја крене Македонија на нозе? Каде се наога Тој? Поставете ги прашањата на кого сакате, никој неможе да Ви одговори. Белградската влада нуди огромна сума пари на оној што Ќе го донесе жив или мртов Тодор Александров, а тој независно од големите опасности го продолжува своето дело како АПОСТОЛ. Денес тој е највлијателниот меу сите Македонци кои се стремат кон независност на Македонија. Неговиот живот е легендарен, тој носи иста униформа како и неговите комити, живее ист живот со комитите, се движи пеш како и другите, спие на земја, честопати се храни само со леб, носи пушка со 250 патрони, бомби, двоглед и раница во којашто е сместена архивата. Тој е војник и дипломат истовремено, тој е шеф на партизанските одреди. На прашањето: дали не се плаши, Тој ни одговори: Ни најмалку. Јас знам ни рече Тој се што се случува на 20 километри од околу нас. Македонија сака независност со главен град Солун. Македонците денес бараат независност во границите на Македонија пред 1912 год., тоа е нашето барање пред Европа. За Србите,Грците и Бугарите има само два начина за да ни одговорат: или дефинитивно да не уништат, или да ја признаат нашата независност

—Весник Журнал, септември 1923 год.

Во врска со изјавите околу Бугари Македонци јас сум лично 100% сигурен дека тоа е масло на Бугарската пропаганда - па прашај било кој Бугарин ке ти кажат дека било кој револуционер на овој или оној начин изјавил,запишал,објавил или констатирал дека не е Македонец туку Бугарин - тоа истото се однесува и на Александров!

Што се однесува до војската не заборавај дека они сите се дел од Бугарската војска на еден или друг начин во даден период - го спомна Сандански кој исто има чин во Бугарската војска нели.
Тоа за мене не е никаков показател за ништо ти кажав примери,има по тоа прашање многу примери а ланец на команда бил ист за сите кога носеле Бугарска униформа,секој што бил у војска знае што е ланец на команда!

Сакам да се навратам кон Братоубиствата и како го нарече несоцијален тип - не треба да се обвинува според мене Александров за тоа што го наследил - он по наредба на Матов станува благајник по смртта на Сарафов,тука и кариерата почнува да му оди нагоре но претходно он не е виновен што организацијата имала такви несогласувања - впрочем он бил само дел од комитски чети или во некој период војвода ништо повеке.

За манифестот незнам што да ти пишам веке ја потполно различно гледам од тебе во врска со тоа прашање - Македонците во тој бериод немале некоја интелегенција која имала зацртана идеологија,па све биле учители кои завршиле 8 или 10 год школа, што знаеле они за боржуаски револуции,Карл Маркс и Фридрих Енгелс - коминтерна и ВМРО не доаѓа у обзир,во неколку наврати имам читано за Советските контакти со ВМРО и просто ми е до смеење кога читам бидејки комунистите сакале да лапнат готова организација под своја управа за да шират братство единство а ВМРО водела национална борба за слобода,дури покасно доаѓаат идеи за балкански федерации,републики и др.
Пример ти е 1945 год кога Македонците не сакале да идат на Сремски фронт туку сакале Солун да си го ослободат - збориме за членови на КПМ кои несакале да гинат за Војводина туку си сакале национално обединување во рамките на географските граници!
 
Последно уредено:

RomanistaRIM

ASR1927
Член од
6 октомври 2014
Мислења
1.381
Поени од реакции
1.776
Сепак и да е така како што викаш ти, значи дека Александров не почитувал туѓо мислење...Убиствата на Сарафов и Гарванов се доста пред братоубиствата ако добро се сеќавам така да не би ги споил на тој начин како што викаш ти.

Во врска со изјавата, јасно е како бугарите пробуваат да не убедат во некои свои теории кои мене не би ми текнале ни во најдобриот сон. И тоа е јасно...Но што правиме доколку таа изјава е вистинита...Зошто не измислиле таква изјава за Делчев, за Влахов или за Сандански?

И тука не би се сложил...Иако голем дел од учесниците во организацијата биле дел од бугарската војска, па дури и од бугарски политички партии, сепак само Александров добива директни команди од бугарскиот генерал Фичев за регрутирање на македонско население, кое нема да влезе официјално во бугарската војска, но сепак ќе војува за интересите на Бугарија.
Исто така кога ја реобновува ВМРО тој ниту свикал конгрес, ниту се консултирал со некого па си поставил свои луѓе на сите позиции за да има апсолутна моќ во организацијата...и не бил така социјален тип нели?


Всушност Александров ги отстранува најголемите пречки за Михајлов во организацијата...толку слепо му верува што уште кога Михајлов му станал секретар, бил под целосно негово влијание...Сепак тоа е фатална грешка која целосно ја уништува организацијата и наместо да се соедини, Александров како шеф директно придонесува за распадот...

И својот потпис од манифестот го повлекол само заради негодувањата од владата на Цанков, на кој му сметало само една точка...Одвојување на независноста на Македонија од зависноста од Бугарија.
 

Boogie

no pain no game
Член од
4 декември 2005
Мислења
985
Поени од реакции
544
Ете само колку да потврдат бугарчињава се јавија - и се е ОК тоа е дел пд нивната пропаганда - е сега пак против Александров па неможат да кажат ништо - им го убива Премиерот, организира атентат на царот бугарски у Софија, крева востание у Бугарија против царот и бугарштината и на крај паролата со мапата на македонска независна држава е негова творба а паролата гласи ни пет ни шест туку МАКЕДОНИЈА НА МАКЕДОНЦИТЕ.
Тоа е тоа!

Затоа се повеке и повеке го ценам Александров - го дал животот за Македонија и оставил богато наследство за нас Македонците, наследство кое недвосмислено е Македонско.


SKIN ART Macedonia - sending from iPhone using Tapatalk!
 
Последно уредено:

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
Роден сум во Република Македонија и немам никакви врски со Југославија, уште помалку со Србија.
Ајде да зборуваме за факти.
Факт е дека Тодор Александров и целата негова чета носеле бугарска униформа и се бореле како членови на бугарската армија. Мислиш дека тоа било присилно или така сакале? Јас мислам дека биле доброволци.
Факт е дека во текот на балканските војни, Тодор Александров му пишал писмо на бугарскиот цар во кое барал целата територија на етничка Македонија да и припадне на Бугарија. Нели тоа се поклопува со желбите, заложбите и политиките на Бугарија?

За повеќето е крвник и негативец, има такви кои го сметаат и за јунак, но факт е дека во најмала рака, Тодор Александров е контроверзна историска фигура и никако не може да се стави во ист кош со дејците од илинденскиот период.
Во ред,поштувам тоа што си роден во Македонија.
Друго ми беше муабетот,тоа што Александров е демонизиран во минатото највеќе се должи на комунистичката политика на Југославија,а претходно и на српската историја означувајќи го Александров како бугарин и како бугарски шпион.
Тоа е една од многуте приказни,па со Мајскиот манифест пробуваат да го купат,т.е да си легне на брашното за да биде побрзо ликвидиран.
Не заборавај дека во тоа време Александров бил баран дури од три држави,се нуделе пари за неговата глава.
Тодор Александров носел бугарска униформа,не го спорам тоа,но ако гледаме од тој аспект и Сандански и Ѓорче имаат чинови во бугарската влада и војска.
Единствената битка која Тодор ја водел условно кажано за Бугарија е одбраната на Кукуш,родниот град на Делчев за кој лично се заземал со својата чета.
Тодор му има пишано писмо на бугарскиот цар,и тоа не го спорам,но во тоа писмо тој бара ослободување на Македонија.Од кога бугарскиот цар не исполнува ниту еден услов,му праќа после тоа уште две заканувачки писма во кои вели дека ќе преземе конкретни акции,дека со организацијата не може и не смее да си игра никој.

Тоа ти што погоре ми го пишуваш најчесто може да се најде во книгите со српска нарачана историја од која сме учеле и јас и ти,но за разлика од тебе јас сум ги прочитал и новите отворени документи од македонските историчари во кои полека се одмотува клопчето околу тоа кој всушност бил Тодор Александров и за што тој се борел.

Редно е веќе еднаш да си ја научиме сопствената историја,доста од страна не делат со лажни истории.Бугарите половина историја и половина народна музика ни ја земаа баш поради тие нарачани документи и лажни текстови.

и уште нешто,Александров прв пат со својата револуционерна дејност започнува во Кочанскиот револуционерен одред каде со неговата чета неколку пати го обезбедуваат Гоце Делчев кој поминувал оттаму.
После тоа,во Март е фатен од турците и осуден на пет години.Лежи во скопскиот Куршумли ан каде што заболува од туберкулоза за во 1904 година по Илинденското востание е пуштен со амнестија.


Друго што некој ретко од нас да го знае,тој е првиот кој го намирисува вистинскиот план на младотурците.Знаел дека тие не можат да и дадат слобода на Македонија,барал од младотурците писмен договор дека ќе дадат автономија на Македонија,за потоа да се разоружаат четите и да се легализираат.Младотурската револуција завршува неуспешно за време на која четите на Јане Сандански се симнале од планините и се бореле кога султанот се решил да си ја поврати власта.


Друго брат,Старио со свој канал учествува во снабдувањето со експлозив за солунските атентатори или Самоотпишаните.
Кога Гоце Делчев бил убиен,наредил неговите посмртни останки да бидат погребани во некоја црква се додека Македонија не добие автономија,а за неговото семејство ќе следува месечен надоместок бидејќи од пензијата на таткото на Гоце не можеле да имаат пристоен живот.


Големи работи сторил Александров,во неговот време ВМРО била страв и трепет за бугарите,грците и србите и наоѓале разни начини да го најдат и да го ликвидираат Старио.
Кога конечно бил убиен,србите славеле,а бугарите се воделе по теркот “мртов,но употреблив“.

Како што реков,клопчето се одмотува и полека ќе се чистиме од српската нарачана историја која долго време не труеше.
 
Член од
18 февруари 2012
Мислења
1.273
Поени од реакции
930
Ете само колку да потврдат бугарчињава се јавија - и се е ОК тоа е дел пд нивната пропаганда - е сега пак против Александров па неможат да кажат ништо - им го убива Премиерот, организира атентат на царот бугарски у Софија, крева востание у Бугарија против царот и бугарштината и на крај паролата со мапата на македонска независна држава е негова творба а паролата гласи ни пет ни шест туку МАКЕДОНИЈА НА МАКЕДОНЦИТЕ.
Тоа е тоа!

Затоа се повеке и повеке го ценам Александров - го дал животот за Македонија и оставил богато наследство за нас Македонците, наследство кое недвосмислено е Македонско.


SKIN ART Macedonia - sending from iPhone using Tapatalk!
Некој убаво те налажал! Еве ги отговорите на повекето прашаниа от по горе!
 

Boogie

no pain no game
Член од
4 декември 2005
Мислења
985
Поени од реакции
544
Некој убаво те налажал! Еве ги отговорите на повекето прашаниа от по горе!

За вас Бугарите ми е јасно - вие и споменик на Александров у Ќустендил му имате изградено ама и сами незнаете зошто - Александров у Ќустендил со една мала група луѓе кренал востание за 4 неполни часа заземал и касарни и полициски станици - убиените Бугари ги закачил на бандери да висат а заробените ги пуштил по гаки да си одат за Софија и писмо на царот да му однесат со порака - МАКЕДОНИЈА НА МАКЕДОНЦИТЕ како што е договорено ;)


SKIN ART Macedonia - sending from iPhone using Tapatalk!
 
Член од
18 февруари 2012
Мислења
1.273
Поени од реакции
930
За вас Бугарите ми е јасно - вие и споменик на Александров у Ќустендил му имате изградено ама и сами незнаете зошто - Александров у Ќустендил со една мала група луѓе кренал востание за 4 неполни часа заземал и касарни и полициски станици - убиените Бугари ги закачил на бандери да висат а заробените ги пуштил по гаки да си одат за Софија и писмо на царот да му однесат со порака - МАКЕДОНИЈА НА МАКЕДОНЦИТЕ како што е договорено ;)


SKIN ART Macedonia - sending from iPhone using Tapatalk!
:pos: еве што пишело во писмото
 

Boogie

no pain no game
Член од
4 декември 2005
Мислења
985
Поени од реакции
544
Не бе не препишувани и допишувани па подметнувани писма - имам и ја такви многу - дај вакво нешто оригинално - читај како ги беселе и тепале бугарските војници и полицајци - е тоа е држава во држава а вие попрво споменик ке му направите и ваш ке го признаете отколку да се помирите со судбина дека една мала македонска група правела што сака и како сака :)



Sent from my iPad using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom