Каква кола имате/сакате?

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.308
Поени од реакции
7.298
Овој на сликата го може се' тоа (веројатно и нешто повеќе), но како се вози на асфалт?
Како што реков за off road ова е најбоље, за асфалт се разбира дека не може да замени автомобил.
Кајенот е доста способен оф роуд. Има диференцијали што се блокираат, има подесив клиренс кој во највисоката положба е повисок од Г класата, може да совлада големи напречни и бочни косини, да форсира 55 цм длабока вода (ако добро памтам)... .
И со порше кајен ќе идеш низ кал и дожд, прашина, 55 цм длабока вода, ќе го кршиш подвозјето, ќе ја гребеш бојата од камењата кои прскаат наоколу и така уредно со "мишелинките"

сочно ќе го декорираш тапацирот на кајенот и ќе го трансформираш во кочина за навек.
(y)
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Ако сакаш, можеш - тоа е поентата. Кој всушност и вози оф роуд освен оние на она релито на Заев, а тука веќе станува збор за модифицирани возила... Преку многу лоши, раскопани, патишта сум поминал со обични Рено 9, Лада ама не Нива туку Рива, со Пасат ТДИ од 96та...

Џип се вози оти сакаш, и нема ништо лошо во тоа, па макар го возел само по скопските улици. Бдв, дури ни на оние со Лада Нива во 90% верувам не им е навистина потребен теренец.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.308
Поени од реакции
7.298
Ако сакаш, можеш - тоа е поентата. Кој всушност и вози оф роуд освен оние на она релито на Заев, а тука веќе станува збор за модифицирани возила... Преку многу лоши, раскопани, патишта сум поминал со обични Рено 9, Лада ама не Нива туку Рива, со Пасат ТДИ од 96та...

Џип се вози оти сакаш, и нема ништо лошо во тоа, па макар го возел само по скопските улици. Бдв, дури ни на оние со Лада Нива во 90% верувам не им е навистина потребен теренец.
Епа тоа е корсовер SUV за по скопксите улици, ама тоа ти е кога маркетингот си го прави своето. Ниеден од тие "џипови" го може ова.
 
Член од
8 февруари 2007
Мислења
2.931
Поени од реакции
249
Искрено ова е огромен предизвик за мене и покрај тоа што неретко возам оф роуд. Не би сакал да пробам со волку скапа кола али кога би имал лада нива при раце би пробал и те како


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
8 септември 2011
Мислења
3.668
Поени од реакции
2.619


Сакам едно хачироку, а мислам дека со солидна плата, малце штедење и мало кредитче може човек да си го дозволи. Реално ова е еден од ретките спортски автомобили кој ценовно е достапен и за „средната класа“, заедно со Маздата MX5.
Не си озбилен нели :icon_lol: колку шо знам цената на Тојота ГТ 86 беше околу 30 илјади евра, малце повеќе од солидна плата ќе ти треба :D
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Не си озбилен нели :icon_lol: колку шо знам цената на Тојота ГТ 86 беше околу 30 илјади евра, малце повеќе од солидна плата ќе ти треба :D

Оти бе, со плата од 1000 евра не е толку тешко да се заштеди :)
33.000 евра кошта поточно, скапа е за обична кола, но за спортски автомобил е најефтино што може да се најде, Ауди ТТ е следно најефтино, кошта над 35000.

Штета што ГТ86 е ретка кола во Македонија, не можеш да ја купиш половна.
 
Член од
8 септември 2011
Мислења
3.668
Поени од реакции
2.619
Оти бе, со плата од 1000 евра не е толку тешко да се заштеди :)
33.000 евра кошта поточно, скапа е за обична кола, но за спортски автомобил е најефтино што може да се најде, Ауди ТТ е следно најефтино, кошта над 35000.

Штета што ГТ86 е ретка кола во Македонија, не можеш да ја купиш половна.
Океј е се ова шо го кажуваш, ама 1000 евра и Македонија некако не ми одат заедно.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Затоа 90% од желбите за тоа каква кола сакаме на темава се фантазија а не реални можности. :(
 
K

kicodarker

Гостин
Типичен Мaкедoнски кoмплекс се желбите. Вистинa имa љубители нa брoјнa ергелa пoд хaубaтa нo сaмите желби "имaм фиќo a сaкaм ферaри/мaсерaти/бентли" јa укaжувaaт искoмплексирaнoстa нa истите. Вo реaлниoт живoт нaдвoр oд фoрумoт виделе ферaри или мaсерсти еднaш нa пoминувaње oд гaстербaјтер из швицaрскa рентaнo или пaк вo филмoвите кaкo глaвент aдут нa фрaерoт oд глaвнa улoгa.
Никoј спoред пoтребите не нaведувa кaквa сaкa/му требa кaрaвaн мoнoвoлумен спoртски хеџбек кoј пoдoцнa ќе иде нa плин oти трoши мнoгу,екoнoмичнa..
Купувa SUV гo викa Jeep a мaркaтa е Hyundai или Kia Sorento,гo вoзи сaмo нa aсфaлт. Купувa хеџбек сo две врaти oти изгледa спoрЦки a е фaмилијaрен чoвек сo 3 децa и нoнстoп јa претoвaрувa кoлaтa и имa недoстстoк нa прoстoр,aмa кaрaвaн е зa тскси нели.
Купувa Ауди oти е клaсa a дoтурa мaслo oд Мaкпетрoл или нaливнo и мoли бoгa дa не излезе некoј сервис oти бoли глaвa oд ценaтa. Сoнувa дa вoзи ферaри a никoгaш не седнaл реaлнo вo ферaри ниту пaк имa пaтиштa кaј штo живее дa јa вoзи нити пaри дa дoтурa бензин. Тaкa бирa Мaкедoнчетo и купувa нaместo прaктичнo и спoред пoтребите туку чaлaмџиски и спoред критериумите нa филмoвите. Истo е и сo куќите,грaди 3 спрaтa куќa,цел живoт гo пoминувa вo две сoби и куќaтa стoи сo циглa oти немa пaри дa тури фaсaдa и дa ги уреди другите спрaтoви.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.970
Поени од реакции
35.616
Го сакам новиот Мерцедес GLC coupe шо е дизајниран од Славче Танески. :drk: Потсеќа на X6 , само шо за две класи повеќе елегантен. Ваков тип на коли одсекојпат ми биле некако антипатични , али ова некако ми стои баш кул. Плус масовна кола ми асоцира на поголема безбедност , можда грешам незнам.

Околу 50тина илјади евра е , така да за сега е само сон.

мерцедес.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom