Најекономично греење (затоплување)

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Cenite se isti nekolku meseci ne e nisto novo ne se ni namaleni ni zgolemeni. Prvata e prosecna sto bi rekle nisto posebno slaba 12 ka , a vtorata e po mene mnogu solidna masina so mnogu dobar kompresor Hitachi 14cm3 imav pisano za ovaa Chico gi pravi e sega kakvi se vo kvalitet neznam.[DOUBLEPOST=1470498150][/DOUBLEPOST]@Lithium002 Vaka Sega aj kazi nesto konkretno me interesira od brend markite 9 ka, 12 ka 18 ka, 24 ka koi bi bile dobri masini za parite po tebe I zosto po tebe nekoj model e podobar od drug. Kako na primer od 12 kite Fujitsu12 LL, Toshiba mirai Avant , micubisito SF, Hitachi WPB (wpa), Daikin FTXB C, MTH, carrier ( ima modeli sto gi pravi Midea za niv) pa lugeto da odberat nesto za parite, od 35-50 karti se ovie modeli toa me interesira a ne samo kritiki odma cim se spomnuva Gree, mene me interesira konkretno kazi nekoj model pa da diskutirame.
Ako general elektrik go rebrendiraat Gree nema somnevanje za kvalitetot na Gree
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
@Lithium002
Pa pre NEO so Mitsubishi kompresor nego nekoja Midea ;)
Isto kako zena so jaki siski i zena bez siski....i dvete imaat siski ama ne se isti neli....moram vaka opisno da opisam koga poramni sve sto e kompresor. Ednorotoren u nekoe NEO on/off so twin inverter sporeduvas aloooo.....uste li mislite deka ebete na slepo nepismeni i ti i toj do tebe inzenjerot ?
Ke mora drug list da svrtime kako proliv ste dosadni.
Za tie poskapite pisi nekoja tehnikalija da vidime zasto se tolku skapi, prijatelot so sto go ubedi Toshiba da zeme a ne primer Altherma Daikin ? Taa 16ka na prijatelot ako e istava na skroutz kosta od minimalno 7745evra vo grcija pa sve do 9000....ako imas poeftina cena za kaj nas so zadovolstvo ke ja slusneme :)
moze sme glupi ama sakame da ni se pokaze sto ima vo tie sto nema vo ovie....ako mozes da dokazes poveli ;)
U tema za ekonomicno greenje koga se zalagas za nesto ili duplo ili priblizno duplo poskapo imaj muda pa objasni zasto treba da se zeme poskapoto....so stosovi i humor nema da ti se pojavat u dukjan utre da ti ja kupat poskapata ;)
 
Последно уредено:
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Vo specifikaciite na porenomiranite kompanii (topl. pumpa) moze da se vidi pri koja nadvoresna tempreatura moze da se zagree vodata (na koja temperatura) koja cirkulira niz samite radijatori.

Ako nekoj moze da ja najde ovaa karakteristika kaj Gree neka spodeli tuka, bidejki ovoj parametar e mnogu biten za onie koi koristat radijatori

Kolku sto mozev da zabelezam LWT=45C, pri T=7C, sto go pravi samiot sistem nedovolen za koristenje na radijatori
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Gree mak,dali Amber inverter r32 ima eurovent?
Koja e cenata na 12 i 18?

Sent from my Redmi Note 2
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Obicna klima 5ka od pred 10 tina godini

Sent from my Redmi Note 2
 
Член од
28 јули 2016
Мислења
107
Поени од реакции
56
So 1650gr R22 freon najverojatno. Ne e toa malku neobicno?
I kolku sto jas znam 7 godini ne e izgasnata, postavena e vo edna institucija, nadvoresniot del ne se slusa, prede kako mace
 
Член од
22 јануари 2008
Мислења
102
Поени од реакции
110
@Lithium002
Pa pre NEO so Mitsubishi kompresor nego nekoja Midea ;)
Isto kako zena so jaki siski i zena bez siski....i dvete imaat siski ama ne se isti neli....moram vaka opisno da opisam koga poramni sve sto e kompresor. Ednorotoren u nekoe NEO on/off so twin inverter sporeduvas aloooo.....uste li mislite deka ebete na slepo nepismeni i ti i toj do tebe inzenjerot ?
Ke mora drug list da svrtime kako proliv ste dosadni.
Za tie poskapite pisi nekoja tehnikalija da vidime zasto se tolku skapi, prijatelot so sto go ubedi Toshiba da zeme a ne primer Altherma Daikin ? Taa 16ka na prijatelot ako e istava na skroutz kosta od minimalno 7745evra vo grcija pa sve do 9000....ako imas poeftina cena za kaj nas so zadovolstvo ke ja slusneme :)
moze sme glupi ama sakame da ni se pokaze sto ima vo tie sto nema vo ovie....ako mozes da dokazes poveli ;)
U tema za ekonomicno greenje koga se zalagas za nesto ili duplo ili priblizno duplo poskapo imaj muda pa objasni zasto treba da se zeme poskapoto....so stosovi i humor nema da ti se pojavat u dukjan utre da ti ja kupat poskapata ;)
За цена од 4600 дефинитивно вреди да се размисли и е најверојатно една од најефтините.

И јас на почеток бев запален по Алтерма ама нема финансиска оправданост. За колку години ќе ја исплатам, 30? Нема да трае толку.

А цената на Тошиба споредено со Грее е скоро 1800 евра и тоа Тошибата не е декларирана како 16ка. За таа разлика ги купувам фенкојлерите и кусур ќе ми остане...

Мене само ме чуди, како може волку скапи производи (сите марки)да имаат толку мала гаранција, рокне ли компресорот за 4 години отидоа у вода 5 илјадарки... Да има некоја што дава барем 10год. полесно би се одлучил да купам ваков систем.
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Mnogu malku se tie topl. pumpi koi "brkaat" rabota za radijatorsko greenje.

Poveketo se dimenzionirani za podno greenje ili fenkojleri kade se bara poniska temp na vodata, ili se so dodatni grejaci koi se vklucuvaat na poniski temp., a togas potrosuvackata na struja e pogolema
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
@Sass mislam deka toa so radijatorite e tocno samo dokolku se saka starite postoecki radijatori predvideni za temperaturen rezim na vlez/izlez na vodata 90/70C da se iskoristat za rezim 45/40 bez da se investira vo novi radijatori.
Za nova gradba itekako e ostvarlivo da se gree na 45/40 so radijatori...ke dadam primer so celicni panelni radijtori, nebitno sto se ovie turskive, i drugite imaat svoii podatoci za HeatOutput.
Primer ovie se izrabotuvaat vo 4 razlicni debelini Type 11,21,22,33. Kaj nas mislam najcesto se koristat so visina od 600mm Tip21 ili 22.
Pek1.jpg
Posirokite sodrzat i povekje voda pri ista visina i 1m dolzina.
water2.jpg water1.jpg
Podatoci za Heat Outputot na 90/70 davaat skoro site proizvoditeli, no nedavaat za bilo koja temperatura na vlez/izlez na vodata. Bidejki 45 e 1/2 ili 50% od 90 za temperaturen rezim 45/40 gi citame vrednostite za HeatOutput dadeni za 90/70 no smaleni za 50%.
Primer za nekoj prostor ako ni treba 1,5KW toplina pri rezim 90/70 moze da se izbere ili Type21 600x900 ili mnogu pokratok 600x500 od posirokite Type33 koj ja dava istata toplina.
Pek2.jpg Pek3.jpg
Za rezim 45/40 treba da se izbere Type33 so dimenzija 600x1100 (eventualno 600x1000) so toplinski autput 3159W pri 90/70 pa analogno 50% od 3159 za rezim 45/40 pak ke gi dade potrebnite 1,5Kw toplina sto gi bara prostorot.
Pekkraj.jpg
Od 900mm dolzina(Tip21) sme zgolemile dolzina samo za 10/20cm sto mislam ne e mnogu pa zaradi sirinata i zgolemenata kolicina na voda vo Tip33, toj radijator ke ja dade istatata potrebna toplina i pri rezim 45/40. ZA nekoja spalna mislam deka ne e problem dolzina od 1m za radijator....za dnevna bi trebalo da se ili povekje na broj ili podolgi....no tamu sekako ke se koristi i fenkojer radi ladenjeto pa brojot na radijatori bi bil i pomal. Sekako tie sto prodavaat radijatori ili fenkojleri treba tocno da vi presmetaat kolku i kakvi po snaga radijatori ili fenkojleri vi se potrebni za prostorot.
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Najsiroko rasprostraneti panelni radijatori sto se koristat kaj nas se tip 22, kakvi sto imam i jas doma koi se prikluceni na el. kotle.

Vo zima (koga se greev na el. kotle) temperaturata na vodata bese razlicna vo zavisnost od nadvoresnata temp.

Za da mi zatopli doma so edna pristojna izolacija temp. an vodata bese vo rang od 45 do 55C (na mnogu niski nadv. temp. (-10 - -15C))

Prasanjeto e koja topl. pumpa moze da gi zadovoli ovie parametri. Zatoa velam deka malku se na pazarot vakvi topl. pumpi koi mozat da dadat topl. kapacitet na niski nadv. temperaturi bez upotreba na el. grejaci

Zatoa i pobarav nekakov tabelaren prikaz ili grafik kade e prikazana zavisnosta na temp. na vodata od nadv. temperatura an vozduhot
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.544
A be moongoses ako 3,5Ki so 2Kw na -15 moze da great 50m2 i na -10 i -15 togas voopsto i da ne gi proizveduvaat 5,5kive so 4Kw na -15, im zatvori ti cela proizvodna linija ti na klimagiive po fabrikite...3,5ka i sve je moguce :)
Konkretno za Hitachito ima 2 modela/verzii PPA i PPB koi se ista cena kaj nas....pokraj tezinite i kolicinata freon bitna razlikata e vo kompresorite pa pred da odberete PPA ili PPB procitajte ja temata kaj bugarive i simnete si gi servisnite. 5,5kata 50WPB spored oznakata 5RSxxxx po se izgleda ima Panasonic kompresor, 50WPA ima JU serija Hitachi twin kompresor.....3,5WPA e so ASD102SF a 35WPB so pomal kompresor ASD084SF.
Spored Eurovent 5,5kata 50WPA dava 800W povekje toplina od 50WPB na -15 na smetka na pomal COP od WPB odnosno klimava e podesena pred sea da gree dobro a ne da brka COP pa koj mu treba toplina WPA, na koj mu e do pojak COP WPB. Slicna e situacijata i so 35PPA vs 35PPB na -15, tuka 1Kw e razlikata vo korist na PPA.
Прегледај го приврзокот 153702 Прегледај го приврзокот 153705
Не разбрав што сакаше да кажеш со постот.

Kако и да е, еве што вели еуровент:

Мицубиши: Pdesign: 3,6, на -10 3,6, на -15 3,2, цена цца. 62000
Даикин: Pdesign: 4,6, на -7 4,07,на -15 3,24, цена цца 60000
Хитачи: Pdesign: 4,7, на -7 4,20 на -15 3,80, цена цца 55000

@Sass
Мицубишито е: MUZ-FH35VE/MSZ-FH35VE
Даикинот е RX50GV / FTX50GV
Хитачито е RAC-50WPA / RAK-50PPA
Ако не ве мрзи до Грција да прошетате:
Фуџитсу ASYG18LFC: Pdesign: 5,9, на -7 5,22, на -15 4,81, цена цца 58000
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Ja te razbiram sto prasuvas i neznam dali ima takvi podatoci....imase nesto podatok vo toj testot sto go postirav tuka od ovde mi e izvaden...mene mi e isto biten podatok i na kolkav protok na voda e napraven testot i za 16kata e 2,3m3/hna 45C sto e dosta golem protok. Po specifikacii sto imam gledano za fenkojleri kaj niv kapacitetot e vrzan so protokot na voda i baraat mnogu golem protok na voda (znaci i posilna pumpa) zosto brzo ja ladat vodata so duvanjeto sto pretpostavuvam za podno ili radijatori nema potreba od tolku golem protok vo sistem so primer 100~150L voda. Fenkojlerot na 2 ili 3 nacina ja regulira mokjnosta t.e T na izduv(elektronikata i regulacijata ja bira kupuvacot i mislam ne e vklucena vo cenata) ...eden od nacinite e so avtomatski ventil koj go namaluva protokot pri postignata vnatresna T. Ova e za obicnite fenkojleri, sea ima so DC ventilatori pa namaluvaat obrtai na ventilatorot samo se mnogu poskapi.
Muabetot mi e deka vo nekoi kompbinacii (najcesto vo gradba) poeftina varijanta e da se ide na pojaki radijatori a poslaba pumpa po kapacitet.
[DOUBLEPOST=1470655174][/DOUBLEPOST]
Не разбрав што сакаше да кажеш со постот, нејсe. Како и да е, еве што вели еуровент:

Мицубишито: Pdesign:3,6, на -10 3,6, на -15 3,2, цена цца. 62000
Даикин:Pdesign:4,6, на -7 4,07,на -15 3,24, цена цца 60000
Хитачи:Pdesign:4,35, на -7 3,85 на -15 3,08, цена цца 55000

@Sass
Мицубишито е:

MUZ-FH35VE/MSZ-FH35VE
Даикинот е
RX RX50GV / FTX50GV
Хитачито е
RAC-35WPB / RAK-35RPB

Ако не ве мрзи до Грција да прошетате:
Фуџитсу ASYG18LFC: Pdesign: 5,9, на -7 5,22, на -15 4,81, цена цца 58000
I sto pokaza sea sto ne go znaeme ?
Gi sporedi Mitsu FH35 (3,5ka) so dve 5,5ki i iskoci podobro od 5,5kite..
Daikinot ima Tbiv -7 a kaj FH e -10....na -10 i Daikinot ke dade kolku FH t.e 3,6. Samo proveri kolku visok izduv ima toj Daikin....ne bi ti go preporacal vo 30m2 za pogolem prostor e ....maksimalen imase 900 a minimalen mislam 600 no nesum siguren, samo znam deka bese dosta visok minimumot izduv pa vo 30m3 ima usi da iskine.
Hitachito e pak tuka a napisav deka WPA barem za mene e podobrata varijanta zaradi kompresorot, WPA ima 3,8 na -15 (ako pak ne e nekoja greska so EV podatocive....,08 i ,80 :) )
Inace site 3 se odlicni masini zasto i Daikinot i Hitachito se so twin kompresori
Edit: 612m3/h e najmaliot izduv vo SilentMod a 690m3 minimalniot izduv na FTXGV
http://www.manualslib.com/manual/1113330/Daikin-Ftx50gv.html?page=5#manual
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
3 август 2016
Мислења
1
Поени од реакции
1
Почитувани форумџии,
подолго време го следам овој форум и ве молам за ваше мислење/искуство со постпродажната подршка на нашите увозници/дистрибутери на клима уреди.
Тука мислам пред се на гарантниот рок, професионалност на сервисот, достапност на резервни делови. Ова го пишувам бидејќи имам лошо искуство со клима уред Панасоник 12,000 БТУ купен лани од Техномаркет.
Имам намера да купам уште еден клима уред 18,000 БТУ и не ми е сеедно да дадам 1000 и кусур евра, а потоа да се расправам при првиот проблем.
Јапонските брендови воглавно даваат три години гаранција (Toshiba, Daikin), од скоро и Mitsubishi Electric (претходно беше две години).
Хидросет има своја политика и за Fujitsu даваат три години за компресор, а една за електрониката (зошто, не ми е јасно кога фабричката гаранција е три години комплет).
Ретко кој од нив дава можност со доплата да се продолжи гаранцијата до 7 години (Aircon за Toshiba).
Поефтините брендови пак даваат 5-10 години гаранција ама само на компресорот.
Во секој случај клима уред се купува исклучиво од продавница за климатизација.
Големите трговци (Техномаркет, Нептун, АМЦ, СЕТЕК, ....) даваат гаранција ама монтажата и сервисот во гарантен рок ја вршат контрактори кои денес ги има, утре не се јавуваат на телефон.
Благодарам за секоја сугестија и мислење, бидејќи освен техничките каратеристики и прифатливата цена, многу важен фактор при избор на клима уред е и постпродажната подршка.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Не разбрав што сакаше да кажеш со постот, нејсe. Како и да е, еве што вели еуровент:

Мицубишито: Pdesign:3,6, на -10 3,6, на -15 3,2, цена цца. 62000
Даикин: Pdesign:4,6, на -7 4,07,на -15 3,24, цена цца 60000
Хитачи: Pdesign:4,35, на -7 3,85 на -15 3,08, цена цца 55000

@Sass
Мицубишито е:

MUZ-FH35VE/MSZ-FH35VE
Даикинот е
RX RX50GV / FTX50GV
Хитачито е
RAC-35WPB / RAK-35RPB

Ако не ве мрзи до Грција да прошетате:
Фуџитсу ASYG18LFC: Pdesign: 5,9, на -7 5,22, на -15 4,81, цена цца 58000
Kaj hitachito treba namesto 35 da stoi 50 ako mislese na istoto
 

Kajgana Shop

На врв Bottom