Пивофест 2016

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
@Sungerot Bob ќе идаш бе на Аца да ојме вечер?
 

Shakti

The blue-lidded daughter of Sunset
Член од
6 ноември 2012
Мислења
918
Поени од реакции
3.372
Сите што сте на Пивофест, a не ви се слуша турбофолк, вечерва слободно одете во Take 5 (рок) или Аurа (reggae, jungle, DnB). Just sayin' :cool:
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.817
Во 20 минути 3 тепачки на Лукасот. Тоа е таа публика. Појдов за да испочитувам блиску другари и заглавив со набљудување. Веќе одамна имам развиено омраза кон ваквиот вид на масивни манифестации, кои форсираат деканција, ретардулак и ред други негативни моменти.
 

Nino Manchester

Oŋce α RED, αlwαys α RED
Член од
4 јуни 2009
Мислења
14.530
Поени од реакции
17.887
Во 20 минути 3 тепачки на Лукасот. Тоа е таа публика. Појдов за да испочитувам блиску другари и заглавив со набљудување. Веќе одамна имам развиено омраза кон ваквиот вид на масивни манифестации, кои форсираат деканција, ретардулак и ред други негативни моменти.
Пошто нели на друг вид на музика нема вакви дешавки:bravobe::bravobe: и сите се културни, па ко поминуваш сами ти се тргаат и ако сакаш и црвен тепих ќе ти постелат.Абе на толку народ просто невозможно е сите да бидат нормални.Затоа ко што викаш ако не ти се иде не вакви манифестации не иди, али немој да генерализираш. Ете мене Аца ми е еден од помилените пејачи али не бев ради што знам дека е гунгула.Фино лепо на концерт плати си карта и чао.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.817
Пошто нели на друг вид на музика нема вакви дешавки:bravobe::bravobe: и сите се културни, па ко поминуваш сами ти се тргаат и ако сакаш и црвен тепих ќе ти постелат.Абе на толку народ просто невозможно е сите да бидат нормални.Затоа ко што викаш ако не ти се иде не вакви манифестации не иди, али немој да генерализираш. Ете мене Аца ми е еден од помилените пејачи али не бев ради што знам дека е гунгула.Фино лепо на концерт плати си карта и чао.
Епа сум се воздржал од генерализирања, ама после вчера си земам за право да генерализирам. Никој не вели да бидат сите нормални, ама 3 тепачки во 20 минути ито до мене? Претпоставувам дека ако имало до мене 3 тепачки, севкупно можи имало и 30, баш ќе го прашам татко ми за статистикава. И не е финтата концерт неконцерт. На Пивофест свиреле и Хладно Пиво и Електрични оргазам, ама таму публиката кур ја болело дали некој се турнал, дали некој со машкоста ќе проба да ебе нешто додека се затуркува и цурите му аплаудираат. Некои работи си водат кон декаденција па колку сакале ние истите ги негираме или си замеруваме што учествуваме во нив.
Ова е од тоа што сум видел лично јас, што сигурно ако фатиме и ако изгугламе ќе најдеме случаи на метал свирки кои завршувале со колежи.
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Каде беа тепачките точно? Ете јас не ги видов... и да ги видев, ништо страшно. На крај краева не е ни Лукас крив, ни организацијата, ниту пак тоа „каков“ народ оди на вакви дешавки.
Јас вчера видов нешто друго... видов околу 50-60.000 народ што се забавува и што барем на момент заборавил во која вукојебина живее, се напил по едно пиво (добро по 10-20 хахаха), лапнал скариче, се забавувал со блиските и слично...

Ете и кај нас во друштво едно женско сакаше шериф да изиграва и за малку ќе направеше белја пошто .... замисли... некој од страна цело време се гледал во неа ;) али сепак ја смиривме работата. Значи, сепак е до луѓето (персонално и лично), а не до тоа каква е публиката и слично...
многу деца има, ќе испијат некое пиво и мислат градот го ослободиле, али океј, разбирливо. па тоа го прават и имало или немало концерти/пивофести и остало
и не е до публиката, ете јас одам и на лукас, на казалиште, парни валјак... публиката е публика, луѓето си идат да се забавуваат без разлика кој е на бина.

Организацијата да ја пофалам, едина замерка ми е што паркирав кај стадионот и морав пешадија до центар ама јеби га... луѓе од цела мкд па ете и гужви колку сакаш.
Инаку, луѓе за паркинг задолжени, полиција еден куп... ниту на кола нешто му фалеше, ниту пак некој што правеше проблеми беше оставен да дивее.
Видов многу развеселен народ и тоа е за пофалба.

Следно што очекувам од пивофест е да одат на малку повисоко ниво и да излезат од овие балкански граници, па да не се сведува сè на цеца, лукас, брена, рада... и слично. Во секој случај позитивни импресии од моја страна.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Аман од предрасудите од типот дека луѓето што слушаат турбофолк се дивљаци, сељаци или незнам ти што таму!:sick:

Што се однесува до фестивалов/настанов............., предобар настан, добра организација, добра сцена и осветлување. Вчера беше одлична програмата. Рада направи добра атмосфера, ги размрда сите:)
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.080
Поени од реакции
21.968
Аман од предрасудите од типот дека луѓето што слушаат турбофолк се дивљаци, сељаци или незнам ти што таму!:sick:

Што се однесува до фестивалов/настанов............., предобар настан, добра организација, добра сцена и осветлување. Вчера беше одлична програмата. Рада направи добра атмосфера, ги размрда сите:)
Така е се сложувам и ја со тебе . Што мисли дали треба следната година да го донесат Бреговиќ и Оркестар за свадбе и сахране или Емир Кустурица и Но Смокинг Оркестра ?
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.808
Поени од реакции
4.280
Организацијата да ја пофалам,
Да те прашам околу организацијава шо ја пофали и ти и тој погоре , кај се мочавте за пиво фестов ? Незнам колку си запознат за предходни години тој проблем го немаше. Во сред центар на прилеп 2 тони мочки има нема кај да поминиш, плива цел град во мочки! РЕЗИЛ!

Околу музиката вкус е во прашање немам ништо против ама искрено толку батал народ на едно место тешко да се најди! Не зборувам конкретно за тебе , не зборувам конкретно за оваа година,зборувам за еден голем дел 70% од тие шо се таму излегуваат буквално од пиво фест на пиво фест или 2 пати годишно. Излегува пија 2 пива и бега се околу него! се преобразува во ДИВЈАК! Се му смета , едноставно излегува со цел да се ИСТЕПА СО НЕКОЈ!
 

AL.

Член од
22 јануари 2009
Мислења
12.610
Поени од реакции
5.016
Пивофест е еден од најтапа настани во Македонија. Веќе 2-3 години престанав да одам а пред тоа одев на 1 ден онака. Гужви,сељачишта,хаос,валкано итн ...
 
Член од
29 ноември 2014
Мислења
985
Поени од реакции
3.899
Најсељачко нешто со пиво кога прскаа. Многу сељачишта имаше вчера...
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.817
Не знам јас шо се навредувате одма и си земате се при срце. Не знам дали на оваа тема или на другана за Цеца и Аца пишав, дека не се сите слушачи на турбо нискоинтелектуални битија. Но сакале или не, генералната слика е таа што е. Како фудбалски тим во кој се наоѓаат ок поединци, но генерално од страна гледано нештото изгледа тиња на ниво на тим.

Си земам за право да пишувам во таа насока оти секоја година ако не друго барем поминувам пред бината (иако најчесто седам во паркот скроз настрана со другарчињата) али баш на вакви изведувачи се дешаваат најголемите срањенца од таков тип. Особено би ги потенцирал Босанците кои ги има во огромна бројка на вакви изведувачи и истите некако зрачат со потребата да покажуваат малограѓанска доминација. И на крај јесте да можиме да го сведиме нештото на поединечно однесување, но поединечно по поединечно ја дава генералната слика. Јас пишав дека џабе анализирав вчера какви се испади имаше кога непобитен факт е дека таму имаше и доста весел и среќен народ, колку год мене музиката и таквиов вид уметност ми е тиња (ова валјда во другата тема го пишав).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom