Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
6 април 2014
Мислења
5.058
Поени од реакции
6.392
После една година за прв пат ми се оклучи перката на на опел корса бидејќи помина 90 работни степени на моторот ама по навика го изгасив моторот и после дадов контакт и перката повторно почна да врти и после 1-2 мин се изгаси? Ме занима дали е пододбро да работи моторот или да биде изгаснат и дали ќе има некаков проблем што го изгасив моторот и после дадов контакт да работи само перката ?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.215
Поени од реакции
15.268
Ako e kratko isklučuvanjeto ok,no ne e poželno na prezagrean motor da se gasi odma. Pumpata ne vrti togaš.

No skoro site odma gi gasat motorite koga ke zastanat
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
После една година за прв пат ми се оклучи перката на на опел корса бидејќи помина 90 работни степени на моторот ама по навика го изгасив моторот и после дадов контакт и перката повторно почна да врти и после 1-2 мин се изгаси? Ме занима дали е пододбро да работи моторот или да биде изгаснат и дали ќе има некаков проблем што го изгасив моторот и после дадов контакт да работи само перката ?
Ako od posle davas kontakt na nezapalena kola postoi sansa akumulatorot da ti se potrosi.Ne e nisto strasno ako temperaturata pominala 90°,da ne odi preku 100° samo.Diesel li e kolata?
 
Член од
6 април 2014
Мислења
5.058
Поени од реакции
6.392
Ako od posle davas kontakt na nezapalena kola postoi sansa akumulatorot da ti se potrosi.Ne e nisto strasno ako temperaturata pominala 90°,da ne odi preku 100° samo.Diesel li e kolata?
disel opel corsa 2002 god 85 rabotna temperatura nad 90 se oklucuva perka a pregi strelkata ja bese pominala epten malce 90 i poraboti minuta dve pred da se izgasi.
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
disel opel corsa 2002 god 85 rabotna temperatura nad 90 se oklucuva perka a pregi strelkata ja bese pominala epten malce 90 i poraboti minuta dve pred da se izgasi.
Normalno e toa za dizeli, i kaj mene perkata si uklucuva, ke poraboti 1-2 i ja siminja temperaturata, po izvesno vreme pak se uklucuva.Tie ventilatori, perki gi izmislil nekoj bas za taa rabota.Proveri antifriz,i samo gas.
 
?

..........

Гостин
Renault Scenic 1.9DCI што мислите, искуство некој со овие возила?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.215
Поени од реакции
15.268
Renault Scenic 1.9DCI што мислите, искуство некој со овие возила?
Мој другар купи ваков Сеник ама бензинец(е сега зависи кое годиште) и нема никакви проблеми, освен со нежната електрика. На два пати колата не му палеше, од кои вториот пат беше во Ксамил!!!! дента после врнењето на дожд. Првиот пат беше кога ја земавме колата од Прилеп, газдата ја перел и влегла вода во електриката.

Можам да ти пренесам пишано искуство од Меган,обичен 1.9 дци, тестиран од хрватски аутоклуб на времето(многу памптам вакви работи, но заборавам тековни:tapp:). Во хард тестот на 100 000 км се покажа за најмалку расиплива кола до тој момент. Единствено му страдаше синхрониот на 5-тата брзина(му се препишуваше на еден од тестерите поради грубиот начин на шалтање) и прегорена една сијалица од едниот фар.

За споредба, ГоЉфот 5 да не објаснувам што доживеа-убедливо најкарлива кола на сите времиња до тој момент
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.753
Поени од реакции
8.252
На два пати колата не му палеше, од кои вториот пат беше во Ксамил!!!! дента после врнењето на дожд.
Баш ми е интересно како се снашол у таа џунгла. :eek:
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.215
Поени од реакции
15.268
Се слушавме постојано, ја изгоре сметката за телефон, а проблемот се реши со дигање на хаубата и насочување на колата према сонцето. Но проблем беше што таа ден требаше да тргнува назад.

Среќа за неколку саати све се исуши и моторот запали
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.606
Поени од реакции
2.117
Искуства со Kia Sephia, втора генерација, 2000 година? Има 140 000 км поминато и вака на око делува сочувано и добро одржувано. Мотор 1.5 литри наводно од Мазда лиценца.

Како се деловите на Киа за постарите модели во МК? Лесно се најдуваат, евтино, скапо?

Колава ми делува добро за цената и не сум оптеретен со тоа “Ауто мора бити из Њемачке“ меѓутоа добро би ми дошло некое мислење за овој модел.
 
Последно уредено:

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.753
Поени од реакции
8.252
Искуства со Kia Sephia, втора генерација, 2000 година? Има 140 000 км поминато и вака на око делува сочувано и добро одржувано. Мотор 1.5 литри наводно од Мазда лиценца.

Како се деловите на Киа за постарите модели во МК? Лесно се најдуваат, евтино, скапо?

Колава ми делува добро за цената и не сум оптеретен со тоа “Ауто мора бити из Њемачке“ меѓутоа добро би ми дошло некое мислење за овој модел.
16 години стар кореец? Не се работи за стереотипи, ама корејците од таа година не се баш многу прочуени по квалитетот. Па и Мазда лиценца од времето кога беше во сопственост на Форд :eek:
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.215
Поени од реакции
15.268
dali e bezbedno sega letovo da se voze so zimski gumi
Не, пошто силиконот што го има во смесата е понестабилен на високи температури и гумите брзо се трошат. Плус патот на кочење е поголем за околу 50% во однос на летните
 

Kajgana Shop

На врв Bottom