Зошто повеќе луѓе стануваат атеисти?

S

SpaceTraveler

Гостин
Секако: и тешките затвореници за себе мислат дека се млади невести.
@SpaceTraveler ,

дај помогни и‘ на нововратената со саодветен одговор. Ќе можеш?...
Немој да ја навредуваш. Од кај го изгуби христијанството, па и машкоста ја губиш. Оди си мизеријо од животот на Слободните луге. Затвореник на својата суета... не им одмагај на луѓето ако не можеш да им помогнеш. Биди Христијанин, не анти-христ! :)
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Немој да ја навредуваш.
Не празнослови без везе, а за секој случај, еве го прашањето.

Цитирам:

„...Ајде @@MIKI1 изрази желба да ми одговориш на прашањето зошто Бог не го убил Луцифер или зошто одма не му суделе туку се се префрли на човештвото?????
...„.

Имаш тема за контенплација.
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Немој да ја навредуваш. Од кај го изгуби христијанството, па и машкоста ја губиш. Оди си мизеријо од животот на Слободните луге. Затвореник на својата суета... не им одмагај на луѓето ако не можеш да им помогнеш. Биди Христијанин, не анти-христ! :)
Во ред е, не се нервирај....нема соодветен одговор и толку...готово со тоа прашање.
Многу чудни работи има за читање, некои луѓе велат дека Луцифер е нашиот пријател уствари а Бог е тој што не мачел.
Незнам дали МИКИ ја прочитал книгата " исповед на паднатиот ангел"?
 
S

SpaceTraveler

Гостин
Не празнослови без везе, а за секој случај, еве го прашањето.

Цитирам:

„...Ајде @@MIKI1 изрази желба да ми одговориш на прашањето зошто Бог не го убил Луцифер или зошто одма не му суделе туку се се префрли на човештвото?????
...„.

Имаш тема за контенплација.
Затоа што Луцифер си нема врска со никакви паднати ангели, оди читајте за Луцифер. Кој е и што е... ама се е џабе. Вие ја создадовте приказната за Луцифер, како ќе верувате во нешто што е спротивно на тоа. Ве ослепило светлото кое што го носи, не можеш да го поднесеш. Се криеш зад ѕидови од камења и дрвени икони само за да си ја спасиш бедата твоја на твојот сиромашен мизерен дух. Немаш појма од ништо! Си се зацепил во една секта и твоите гледишта се ограничени таму. Како може волку ограничен сноб да зборува со мене или било кој друг на форумот што се осмелил да прочита многу повеќе од црковно календарче?[DOUBLEPOST=1466870724][/DOUBLEPOST]
Во ред е, не се нервирај....нема соодветен одговор и толку...готово со тоа прашање.
Многу чудни работи има за читање, некои луѓе велат дека Луцифер е нашиот пријател уствари а Бог е тој што не мачел.
Незнам дали МИКИ ја прочитал книгата " исповед на паднатиот ангел"?
Не се нервирам јас, мене ми е задоволство да застанам против анти-христијанин кој се деклинира за Христијанин. Мене ми е задоволство да им бодам очи на лицимерните! :)
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Како може волку ограничен сноб да зборува со мене или било кој друг на форумот што се осмелил да прочита многу повеќе од црковно календарче
@katinakatalina ,

дали ова е одговорот на твоето прашање?[DOUBLEPOST=1466873659][/DOUBLEPOST]
Затоа што Луцифер си нема врска со никакви паднати ангели, оди читајте за Луцифер. Кој е и што е... ама се е џабе.
Не е џабе; еве, ти самиот за себе сведочиш и потврдуваш кон кој лик си се приклонил. Разубавувањето на „ликот и делото„ од таткото на лагата, нема да го претвори во извор на вистината.[DOUBLEPOST=1466873731][/DOUBLEPOST]
Незнам дали МИКИ ја прочитал книгата " исповед на паднатиот ангел"?
Не, не сум ја прочитал. Ти, веројатно ја имаш па дај во 2-3 реченици, опиши ни нам неуките, за шо се работе.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Твоето непознавање на мојата вера станува индиска (читај: бесконечна) серија.
Само го нагласувам тоа што е очигледно. Дали истото имало или немало врска со твојата вера, ни најмалку не ме интересира.
Дојден е уште пред 7-8000г. години (доцниш...), а во тој Свет живееш само ти и твоите фантазери, топтан.

Затоа и не можеш да ми одговориш ништо конкретно за начинот на кој јас го живеам новиот еон па не ти преостанува ништо друго, освен бесконечно на преповторуваш дека јас живеам според новиот еон, оти така пишувало во документите од ООН, односно во Уставот.
Не, пред 7-8000 години сеуште за жена беше фантастика да биде на исто рамниште со маж, сеуште религијата беше нераздвоива од државата, сеуште робството беше реалност, сеуште слободата на јавно изразување беше пуста желба, сеуште се убиваа луѓе поради хомосексуалност или "погрешно верување", сеуште знаењето и образованието беше привилегија на малкумина......[DOUBLEPOST=1466874265][/DOUBLEPOST]
Језива ми е и самата помисла дека ќе одам негде каде има само темнина и празнина..повеќе ми се допага помислата дека има друг живот после смртта.
Ти си самот живот, смртта е само транзиција во која егото ја менува својата идентификација со дотогашните искуства.

One does not become enlightened by imagining figures of light, but by making the darkness conscious.
C.G. Jung
 
Последно уредено:

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Последно уредено:
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
@katinakatalina ,

дали ова е одговорот на твоето прашање?[DOUBLEPOST=1466873659][/DOUBLEPOST]

Не е џабе; еве, ти самиот за себе сведочиш и потврдуваш кон кој лик си се приклонил. Разубавувањето на „ликот и делото„ од таткото на лагата, нема да го претвори во извор на вистината.[DOUBLEPOST=1466873731][/DOUBLEPOST]

Не, не сум ја прочитал. Ти, веројатно ја имаш па дај во 2-3 реченици, опиши ни нам неуките, за шо се работе.
Нема потреба да се правиш со сила мутав...знаеш кое е прашањето а дали истото има место за контемплација или нема, веќе не ми е битно...изгубив воља да дознам:(
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Нема потреба да се правиш со сила мутав...знаеш кое е прашањето а дали истото има место за контемплација или нема, веќе не ми е битно...изгубив воља да дознам:(
@SpaceTraveler ,

не ти чини одговорот...
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Безбожна книга бе Мики, го учи народо да не остава пари по цркви и манастири, !!
Во ред, сега „знаеме„ на што НЕ учи.

Сега, прејди на нешто покорисно од простата негација па кажи ни што треба ДА прави народот.

Се надевам дека не мислиш на „народот„ исто како Г*ујо.[DOUBLEPOST=1466875558][/DOUBLEPOST]
што ми го спомнуваш стално спејс травел???
Типо‘ се испофали дека те вратил на „правиот пат„: ја‘ му верувам на „жими мајка„ па затоа те насочувам на ликот од кој треба да бараш одговор на своите прашања.[DOUBLEPOST=1466875691][/DOUBLEPOST]
Само го нагласувам тоа што е очигледно.
И ја‘ истото ти го велам, со тоа што фантазијата нема своја основа во реалноста (исто како и лагата) и си останува невидлива.
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Во ред, сега „знаеме„ на што НЕ учи.

Сега, прејди на нешто покорисно од простата негација па кажи ни што треба ДА прави народот.

Се надевам дека не мислиш на „народот„ исто како Г*ујо.[DOUBLEPOST=1466875558][/DOUBLEPOST]

Типо‘ се испофали дека те вратил на „правиот пат„: ја‘ му верувам на „жими мајка„ па затоа те насочувам на ликот од кој треба да бараш одговор на своите прашања.
Ахааааа, па кажи ти дека си се ујдусал со него..а јас па упорна уште:tapp:
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Не, пред 7-8000 години сеуште за жена беше фантастика да биде на исто рамниште со маж, сеуште религијата беше нераздвоива од државата, сеуште робството беше реалност, сеуште слободата на јавно изразување беше пуста желба, сеуште се убиваа луѓе поради хомосексуалност или "погрешно верување", сеуште знаењето и образованието беше привилегија на малкумина......[DOUBLEPOST=1466874265][/DOUBLEPOST]
Ти си самот живот, смртта е само транзиција во која егото ја менува својата идентификација со дотогашните искуства.
Хммм, да бе, како не ми текна!

Денес, во времето на владеењето од „човековите права„. жената може:
- да биде маж,
- да не раѓа,
- да нејќе да стапи во благословен брак,
- да има партнерка,
- да биде озаконета ороспија,
- да биде слободна во сексуалноста,
- да биде „бизнисменка„,
- да биде хард-кор ѕвезда,
- да носи „кусо„,
- да биде причина за соблазна,
- да биде „естрадна уметничка„,
- да работи двојно,
- да глуми истерување кариера,
- ....

Ц,ц,ц...како не ми текна до сега...[DOUBLEPOST=1466876097][/DOUBLEPOST]
Ахааааа, па кажи ти дека си се ујдусал со него..а јас па упорна уште:tapp:
Не ми ја префрлај вината мене: типот се пофали дека е твојот заштитник, нему обрати му се.
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Хммм, да бе, како не ми текна!

Денес, во времето на владеењето од „човековите права„. жената може:
- да биде маж,
- да не раѓа,
- да нејќе да стапи во благословен брак,
- да има партнерка,
- да биде озаконета ороспија,
- да биде слободна во сексуалноста,
- да биде „бизнисменка„,
- да биде хард-кор ѕвезда,
- да носи „кусо„,
- да биде причина за соблазна,
- да биде „естрадна уметничка„,
- да работи двојно,
- да глуми истерување кариера,
- ....

Ц,ц,ц...како не ми текна до сега...[DOUBLEPOST=1466876097][/DOUBLEPOST]

Не ми ја префрлај вината мене: типот се пофали дека е твојот заштитник, нему обрати му се.
:pos::pos::pos:барем те бива да ме насмееш кога незнаеш да дадеш одговор:pos::pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom