Најекономично греење и ладење

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
A be @gigovit stvarno ne se prai muabet so tebe, macno e da ti se replicira postojano za isti raboti, baska GT1 ti objasni, pojse razbira od tebe sto od vcera e na temava :)
Razlikuvas ti klima za ladenje od klima so LCLH za greenje praena ?
Ne razlikuvas, za tebe e dobra bukvalno sekoja klima sto ima eurovent i posebno ako e Toshiba grupacijata ko da imas udel u biznisot ;)
Change e 20000, Ok e za do -7 -10, nema zimski paket, ne e LCLH, posoci druga klima za 20000 da ja sporedime.
Lomo LCLH e klima za greenje napravena, nemoze da ja stavas u isti kosh so Tundra ama ti si tvrdoglav sve e isto toa za tebe.
Ti i Hansol ke go ubutas u kombinacija so Tundra i Mirai.....so da ti praam, ednostavno nerazbiras ili narocno gi pravis glupi site drugi...ti ko da uzivas da se raspravas ama nisto tehnicko nema u toite izlaganja....samo Eurovent Eurovent Eurovent....dosaden si.
Dosadni sme dvajcata so ovie prepirki...daj datasheet za Tundra i Mirai pa da praime muabet.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Mislam deka ne ti se obrativ tebe, a toa sto mi objasnuvas mene objasni mu go na strelco.
Vo sto e problemot i ti mene mi si se obrakal a jas tebe ne sum te naglasil.
Ako micubisito HJ e do -10 bi trebalo ako ne se isklucva da raboti i ponisko koga mojata on-off klima rabotese na -20 na vedro na jug namestena pred 4-5 God I duvase toplo. A masinite e edna od najdobrite vivaksi ( pred 8 God kupena) po monterite galanc kompresor koj ke zaceka vakva na staro ic da ne mu se duma
DSC_0160.JPG
I jas ne mozam da mu objasnuvam na Strelec toj e postrucen I poupaten vo ovaa problematika eden od najdobrite na forumot :zver: e toj na forumot Kako i Hansolot[DOUBLEPOST=1465066547][/DOUBLEPOST]
Mislam deka ne ti se obrativ tebe, a toa sto mi objasnuvas mene objasni mu go na strelco.
Vo sto e problemot i ti mene mi si se obrakal a jas tebe ne sum te naglasil.
Ako micubisito HJ e do -10 bi trebalo ako ne se isklucva da raboti i ponisko koga mojata on-off klima rabotese na -20 na vedro na jug namestena pred 4-5 God I duvase toplo. A masinite e edna od najdobrite vivaksi ( pred 8 God kupena) po monterite galanc kompresor koj ke zaceka vakva na staro ic da ne mu se duma
DSC_0160.JPG
I jas ne mozam da mu objasnuvam na Strelec toj e postrucen I poupaten vo ovaa problematika eden od najdobrite na forumot :zver: e toj na forumot Kako i Hansolot[DOUBLEPOST=1465068137][/DOUBLEPOST]
Mislam deka ne ti se obrativ tebe, a toa sto mi objasnuvas mene objasni mu go na strelco.
Ova e moeto mislenje za lomoto I Hansolot: dobivas nekoj polu Nordic paket po pristapni ceni za nasi priliki odlicen vo odnos na drugite kinezi, a vo odnos na brend markite dobivas podobro spremen model za greenje vo odnos na nivnite standardni modeli. Kako na prime micubisito fh35vez mislam taa oznaka bese ili fucicu LT koi se izgor skapi, barem GREE ima iskustvo so vakvi modeli kako sto vidovme na finskite testovi deka odlicno great,ne mi treba eurovent za toa imam eurovent za mojata lg d12ak-s12ak I znam kako gree I kako raboti nisto posebno.
Pozdrav
 
Последно уредено:
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Член од
13 август 2013
Мислења
1.039
Поени од реакции
2.041
Vo sto e problemot i ti mene mi si se obrakal a jas tebe ne sum te naglasil.
Ako micubisito HJ e do -10 bi trebalo ako ne se isklucva da raboti i ponisko koga mojata on-off klima rabotese na -20 na vedro na jug namestena pred 4-5 God I duvase toplo. A masinite e edna od najdobrite vivaksi ( pred 8 God kupena) po monterite galanc kompresor koj ke zaceka vakva na staro ic da ne mu se duma
Прегледај го приврзокот 149088
I jas ne mozam da mu objasnuvam na Strelec toj e postrucen I poupaten vo ovaa problematika eden od najdobrite na forumot :zver: e toj na forumot Kako i Hansolot[DOUBLEPOST=1465066547][/DOUBLEPOST]
Vo sto e problemot i ti mene mi si se obrakal a jas tebe ne sum te naglasil.
Ako micubisito HJ e do -10 bi trebalo ako ne se isklucva da raboti i ponisko koga mojata on-off klima rabotese na -20 na vedro na jug namestena pred 4-5 God I duvase toplo. A masinite e edna od najdobrite vivaksi ( pred 8 God kupena) po monterite galanc kompresor koj ke zaceka vakva na staro ic da ne mu se duma
Прегледај го приврзокот 149088
I jas ne mozam da mu objasnuvam na Strelec toj e postrucen I poupaten vo ovaa problematika eden od najdobrite na forumot :zver: e toj na forumot Kako i Hansolot[DOUBLEPOST=1465068137][/DOUBLEPOST]
Ova e moeto mislenje za lomoto I Hansolot: dobivas nekoj polu Nordic paket po pristapni ceni za nasi priliki odlicen vo odnos na drugite kinezi, a vo odnos na brend markite dobivas podobro spremen model za greenje vo odnos na nivnite standardni modeli. Kako na prime micubisito fh35vez mislam taa oznaka bese ili fucicu LT koi se izgor skapi, barem GREE ima iskustvo so vakvi modeli kako sto vidovme na finskite testovi deka odlicno great,ne mi treba eurovent za toa imam eurovent za mojata lg d12ak-s12ak I znam kako gree I kako raboti nisto posebno.
Pozdrav
Ne mi izgledas bas so site, postiras sliki od 2 razlicni vivaksi, te change si montiral, te hansol edno vreme si montiral, te ova sver te ona sver, te strelco e sver, malku mi izgledas disocijativno za da te tretiram kako vreden za konverzacija, izvini ama ne sum psihijatar.[DOUBLEPOST=1465070171][/DOUBLEPOST]
A be @gigovit stvarno ne se prai muabet so tebe, macno e da ti se replicira postojano za isti raboti, baska GT1 ti objasni, pojse razbira od tebe sto od vcera e na temava :)
Razlikuvas ti klima za ladenje od klima so LCLH za greenje praena ?
Ne razlikuvas, za tebe e dobra bukvalno sekoja klima sto ima eurovent i posebno ako e Toshiba grupacijata ko da imas udel u biznisot ;)
Change e 20000, Ok e za do -7 -10, nema zimski paket, ne e LCLH, posoci druga klima za 20000 da ja sporedime.
Lomo LCLH e klima za greenje napravena, nemoze da ja stavas u isti kosh so Tundra ama ti si tvrdoglav sve e isto toa za tebe.
Ti i Hansol ke go ubutas u kombinacija so Tundra i Mirai.....so da ti praam, ednostavno nerazbiras ili narocno gi pravis glupi site drugi...ti ko da uzivas da se raspravas ama nisto tehnicko nema u toite izlaganja....samo Eurovent Eurovent Eurovent....dosaden si.
Dosadni sme dvajcata so ovie prepirki...daj datasheet za Tundra i Mirai pa da praime muabet.
Izvini tek sega gledam so si pisal. Pocna duri da se povikuvas osven na finski, norveski, grenlandski i na GT1 postovi vo koi covekot mnogu ubavo objasnuva i epten gi kopca rabotite, ostanuva uste na sitel i na kurir da se povikas i da ja kompletiras paletata na izvori koi se neli najprovereni i najrelevantni :zver:
 
Последно уредено:

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Ne mi izgledas bas so site, postiras sliki od 2 razlicni vivaksi, te change si montiral, te hansol edno vreme si montiral, te ova sver te ona sver, te strelco e sver, malku mi izgledas disocijativno za da te tretiram kako vreden za konverzacija, izvini ama ne sum psihijatar.[DOUBLEPOST=1465070171][/DOUBLEPOST]
Izvini tek sega gledam so si pisal. Pocna duri da se povikuvas osven na finski, norveski, grenlandski i na GT1 postovi vo koi covekot mnogu ubavo objasnuva i epten gi kopca rabotite, ostanuva uste na sitel i na kurir da se povikas i da ja kompletiras paletata na izvori koi se neli najprovereni i najrelevantni :zver:
Ovaj vivaks GAC( on-off) model (posledno sto go postirav) e mnogu dobar toa sakav da go kazam Dobro gree( i na -20) 8 God se raboti nema greska a toj drugiot model e isto vivaks( on-off) toj go Prodavam eve da ti kazam( toj e odmontiran) . I drug pat nemoj da vregas zosto jas tebe ne te navrediv,!!!!!!! ne se spustam na toa nivo da vregam nekoj zosto sekoj si ima pravo na svoe mislenje.
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Lugje, kolku godini imate?
јас 40 и имам 8-9 стегнато денеска, не се расправајте со мене вечерва :D
@gigovit моето НЕО има Toshiba компресор, може по твое подобро е од инвертерот Change што го земав ?
 
Член од
28 мај 2006
Мислења
80
Поени од реакции
6
Барам конкретен совет. Во потрага сум по клима првенствено за ладење на просторија од ~30м2.
Можеби ќе се користи и за догревање во некои преодни месеци, но можеби и не. Корисник сум на парно од БЕГ.

Услов е климата да биде инвертер бидејќи мислам дека во 2016 година е несфатливо некој да купи он-офф уред.
Буџетот е до кај 500еур. и според тоа ги разгледав опциите кои се нудат и расчитав по интернет за оваа тема.

Откако пројдов преку Beko, Vivax, LG, Samsung, сега сум на мисла помеѓу Gree, Haier и со пробивање на буџет со Mitsubishi.

Од Gree на почеток го рагледував Cozy моделот, но општото мислење е дека подобро е за малку повеќе повеќе да се земе Lomo.
Проблемот е дека во моментов од тоа нема ништо на лагер. Ќе има најрано за еден месец. Нема Eurovent сертификат.

Од Енергија ми понудија AUX и Haier. Влегуваат во буџетот, а монтерите од таму што пред некој ден на работа ни монтираа Toshiba имаа пофални зборови и за едните и за другите. Посебно за AUX бидејќи нема ниту една поплака. Затоа сум заинтересиран за Tundra AS12TA2HRA / 1U12BE8ERA (A++/A енергетска класа) , а можеби и за AUX ASW-H12R4 / NRR1DI-EU (cena 27900ден.. А+/А, нема Eurovent).

Од денешните постови, во предвид ја зедов и MSZ-HJ35VA од Mitsubishi (А/B енергетска класа) која според карактеристиките повеќе одговара на потребите за греење, но сепак е high level бренд за кој вреди за се доплати нешто ситно. Знае некој колку наплаќаат Енергосистем за монтажа?

Што би одбрале вие и зошто?
 
Член од
9 февруари 2013
Мислења
42
Поени од реакции
18
јас 40 и имам 8-9 стегнато денеска, не се расправајте со мене вечерва :D
@gigovit моето НЕО има Toshiba компресор, може по твое подобро е од инвертерот Change што го земав ?
Ti brat i bez tie 8-9 ne znaes kaj teras..
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.039
Поени од реакции
2.041
Eve po preporaka od strelco deka treba so datasheet :zver: da se diskutira na forumov, malku se potrudiv posto bev sloboden nesto vecerva pa da prikacam nekoj shitove neli.
Na engleski se, pa koj moze da procita neka procita, koj ne mu e jasno nesto neka prasa
g1.png
U kratki crti, od Gree im rekle deka klimata raboti na -18c poradi sto lugeto resile da ja kupat, ali posle izleglo deka raboti samo do -5. Pobarale da im vratat parite, ovie odbile so obrazlozenie deka ima 5 god. garancija, na kraj se soglasile da im ja zamenat pod uslov da gi platat trosocite za nova instalacija
g2.png
g3.png
g4.png
Na ovoj zalniov go otkacile so obrazlozenie deka negovata Gree ne e original, a duri i bukvite mu bile original kako originalot, cudo nevideno, kaj nas barem se e original.....ili ne e.... ejjj kineska kopija na kinez da ti imalo
g5.png
g6.png
g7.png
g8.png
g9.png g10.png
g11.png \
Na ovoj sverot mu rabotel samo 4 meseca, ne mozel ni da iskoristi garancija bidejki distributerot propadnal poradi mnogu defekti :pos:
g13.png
g14.png
Ova e dobro, posle dve nedeli vika ladnoto go nema, samo ventilator se oseka da duva :чда:
g15.png
Sto drugo da se kaze :zver::dudlac:
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
@gigovit само НЕО му е мајката, уште ако ја начекаш со тошиба компресор на коњ си. Вчера измерив на мојата 6с. на издув, задај и ти на твојата оригинал тошиба 16с. и мери и го издувот да видиме дали ќе ти даде 6 или ќе биде повеќе од 10с. :P
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
17 март 2015
Мислења
203
Поени од реакции
324
citam i se cudam na forumov,rekla kazala dojde rabotava.prvo edna golema blagodarnost do site clenovi koi lani mi pomognaa vo izborot na klima, a posebno do strelec(koj navodno raboti za gree)so nego najvise komunicirav duri razgovaravme i po tel.sakam da pisam za edna slucka so gree kade sto pomogna i strelec za da go napravam izborot.gledav,prasuvav i se odluciv da kupam hansol,odam vo gree prasuvam za klimata mi davaat servisno mi objasnuvaat itn,kontaktirav so strelec rece tie se oznakite za dobriot hansol,zimaj go,odam jas drugiot den mi pravat faktura duri i so popust od 50000 na 45000,jas radosen odam nakaj banka da platam ama koga da proveram drugi oznaki na fak,se slusam so strelec i mi vika ce si baras da ti gi pisat oznakite od ser na fak,ili nisto ne ja zimaj,vo salon mi vikaat tie klimi so tie oznaki se na carina ce gi ima po edna nedela,ok vikam ce se javam posto sakam klimata da bide so tie oznaki,se javuvam posle edna ned stignale,ama mi vikaat sega taa cena ne vazi ima nova.ok jas si vikam ovie si igraat,si dodadov uste 10000 den i si kupiv mit fh35ve.sakam da kazam deka strelec nema vrska pa ni nekakov car od gree,samo saka da kaze deka za tie pari klimite se dobri,jas neznam kako gree ni tosiba,ni fuji,ni hansol itn,mozam da kazam za fh35 ve deka e super klima gree odlicno,moze hansolot e podobar pa si vikam trebase hansol da zemam,se zaebav ali sto e toa e.kolega moj po preporaka na zoki monterot zema dve lomo za vo ducan lani,ne sum videl kako rabotat ama covekot e zadovolen.i za kraj sekoj si znae sto saka da gree kolku kvadrati,stan,kuca i sekako so kolku pari raspolaga ,neka si kupi klima kakva so saka.
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.697
Поени од реакции
288
@matej2007 Паметно си направил, така треба.

Кога сите ќе сфатат дека cash is the king и дека додека кај нив се парите они бираат на кого (нема) да му ги дадат тогаш и продавачите нема да си играат играчки со нас, купците.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
Of lele zemjo otvori se moram da odgovoram na gornovo....so clenot @matej2007 posle stotina razmeneti poraki i site tie klimi sto gi izvrte sto da zeme, fala bogu sto na krajot zema FH35VE. Ova e moe mislenje....Matej e eden retko videni Skeptici za greenje so klima sto gi imam sretnato. Istoto i majstor Zoki koj mu ja namontira mitasata (bidejki energosistem ne montiraat) den denes ko ke me vidi me prasuva dali seuste mi se javuva, posto takov sllucaj na neverni toma do sega ni on nema sretnato :)
I fala bogu sto nakrajot se resi za Mitsubishi (iako mislam deka i vo nea se somneva)...sto li ke pisuvase tuka da zemese Hansol ili Vivax sto mu bese prvicniot izbor :)
Taka da druze Matej, nema nisto od tojot navoden ZAEB so Hansolot, zaebot sme ti a i jas sto se oprcivme po 15~20000 povekje.
Pocetokot na diskusijata :)
blabla1.jpg
A greskata so Hansolot iskoci zaradi 2-ta modela na Hansol sto togas gi imase na lager vo momentot vo koj go pravevme muabetot, odnosno imase S3DNA1B (postarata i poeftina) i S2DNA1D ponovata...od negovata skepsa da ne go zafrknat togas i jas nebev siguren sto e razlikata megju 2te bidejki 1D bese nov moment i nemav dovolno podatoci za nea (nakrajot ne sum ni dolzen da gi znam site podatoci).
Sega koga znaeme site sto e razlikata megju 1B i 1D(kako 4KW) ke go svatite muabetot zasto 1D bila poskapa, i zasto bozem go zafrknale gnot Matej so nekoja druga "nepoznata" oznaka na Hansolot na negovata faktura. Fakticki ke ja zemese podobrenata i pojaka verzija istata sto ja otvoirv i pokazav deka e so twin Sanyo kompresor. Ete priznavam kriv sum sto togas neznaev koja e razlikata megju dvata modela.....tolku podatoci imase togas.
blabla.jpg
S3DNA1B.jpg S3DNA1D.jpg
Nikogo do sega ne sum cinkal tuka sto sme zborele privatno ama preku tase od vakvi pacienti i sebicnjaci, tipov bozem za da se revansira sto so meseci mu pomagav za klimata obekja deka ke mi napravi baferi za klimata (bidejki on raboti vo firma za guma koja moze da gi napravi)...no i od toa nisto, samo za sebe si gi napravi a moite samo gi obekjavase i odlozuvase i ostanava nenapraeni iako se ponudiv da si gi platam posteno. Koga site zimoto baraa baferi za klima tipot fino lepo si kjutese.

p.s Da ti go ustedam i pivoto sto go zborese deka ke go ispieme za garancijata sto seuste e kaj mene so pecatot od Zoki ke mu ja predadam na majstor Zoki pa od nego baraj si ja, imaj ubav vikend.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom