Вистината за ЕУ која се премолчува

Член од
24 април 2008
Мислења
10.685
Поени од реакции
11.916
Jas sum se rodil na Balkanot i ne se sramam od toa, naprotiv. Ama se gadam od balkanizam - svetot pochnuva od mene, jas sum najvazhen, samo moeto e bitno.
Taa filozofija go pretvori vo edno evropsko mochurishte (so iskluchok kaj nekoi zemji), koe kako shto gledam, ne mu pretstoi nishto povekje osven edna zhabokrechina i toa ushte za dolgo.
Каква коинциденција, и јас сум роден и од раѓање, па се до денешен ден живеам на Балканот и немам никаква причина зошто да се срамам од тоа.

Твое право е да се противиш на балканскиот или на било каков и било чиј менталитет, фала му на Бога за здравиот ум и разум, благодарејќи на кои не мораме да прифаќаме вредности кои ниту ги сакаме, ниту ги чувствуваме како свои, како што и јас не го прифаќам муслиманскиот менталитет кој ги сведува жените на ниво на робови, или како што прават во развиените држави - каде што ги третираат, или подобро кажано, сакаат да ги третираат не како граѓани од последен ред, туку како луѓе кои не се од нивно сродство.

Несомнено самиот факт дека Швајцарија не е членка на ЕУ може да се третира како некаква позитивна предност за Швајцарците, барем во споредба со начинот на кој ги третираат жените во Германија и во Франција кои се жртви на силувања и грабежи од страна на радикални исламистички ѓубриња од луѓе.

Швајцарски ракувања 2016

http://off.net.mk/vesti/razno/shvajcarija-muslimanite-da-pushtat-raka

Но сигурно не сакаш истовремено некој трет да се обидува да те натера да постапуваш спротивно на своите принципи.

Јас на пример, ги ставам моите приоритети на прво место кога никој од моите блиски нема сериозни проблеми за решавање, но да ги плаќам долговите на мојот сосед со пари кои ги немам, туку кои ќе треба да ги позајмам, а за возврат да не добијам апсолутно ништо исплатливо за мене лично - како на пример соседот да ми продаде нешто на попуст или слично, за мене лично е изгубена и неисплатлива инвестиција.

Па уште и да примам наводни бегалци од блискиот исток и од северна Африка, за кои подоцна испаѓа дека не се вистински бегалци, туку криминалци и радикални исламисти, кои се собираат како волци околу беспомошни жени и ги силуваат на железнички станици и на автобуски постојки, а реакцијата на градоначалникот да гласи дека жените се виновни бидејќи се дотерувале "провокативно" и така ги предизвикале силувачите за да ги силуваат, подобро кажи ми каде е најблиската лудница за да ги приберам таму политичарите кои ми велат дека треба под мој покрив да примам вакви ѓубриња од луѓе, отколку да ги трпам нивните закани дека ќе ми следуваат санкции доколку не прифатам вакви ѓубриња од луѓе под мој покрив.
 
Последно уредено:
Член од
15 ноември 2014
Мислења
327
Поени од реакции
315
Каква коинциденција, и јас сум роден и од раѓање, па се до денешен ден живеам на Балканот и немам никаква причина зошто да се срамам од тоа.

Твое право е да се противиш на балканскиот или на било каков и било чиј менталитет, фала му на Бога за здравиот ум и разум, благодарејќи на кои не мораме да прифаќаме вредности кои ниту ги сакаме, ниту ги чувствуваме како свои, но сигурно не сакаш истовремено некој трет да се обидува да те натера да постапуваш спротивно на своите принципи.

Јас на пример, ги ставам моите приоритети на прво место кога никој од моите блиски нема сериозни проблеми за решавање, но да ги плаќам долговите на мојот сосед со пари кои ги немам, туку кои ќе треба да ги позајмам, а за возврат да не добијам апсолутно ништо исплатливо за мене лично - како на пример соседот да ми продаде нешто на попуст или слично, за мене лично е изгубена и неисплатлива инвестиција.

Па уште и да примам наводни бегалци од блискиот исток и од северна Африка, за кои подоцна испаѓа дека не се вистински бегалци, туку криминалци и радикални исламисти, кои се собираат како волци околу беспомошни жени и ги силуваат на железнички станици и на автобуски постојки, а реакцијата на градоначалникот да гласи дека жените се виновни бидејќи се дотерувале "провокативно" и така ги предизвикале силувачите за да ги силуваат, подобро кажи ми каде е најблиската лудница за да ги приберам таму политичарите кои ми велат дека треба под мој покрив да примам вакви ѓубриња од луѓе, отколку да ги трпам нивните закани дека ќе ми следуваат санкции доколку не прифатам вакви ѓубриња од луѓе под мој покрив.
Se nadevam ova shto kje ti go kazham kje go svatish dobronamerno, bidekji i namerite mi se takvi.
Ti nemash problem so nikakvi begalci, niv vo MK skoro i da gi nema, tvojot problem si ti samiot, ti mora da raschistis so samiot sebe. Vaka doagjash vo konflikt.

Evropskite politichari isto taka ne se tvoj problem, shto imash ti so toa shto se sluchilo nekade kade ti ne zhiveesh.
No ti imash problem so "tvoite" politichari, tuka kade shto tolku srekjno zhiveesh i rabotish. Za tie politichari treba da bidesh zagrizhen i da ja troshish tvojata mentalna energija.

Jas ti posakuvam so sosedite da najdesh zaednichki jazik i da ja sredite celata fasada, ne samo za Vas, tuku i maaloto pa i gradot da vi zalichi na edna evropska metropola na pragot na 21 vek.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.685
Поени од реакции
11.916
Se nadevam ova shto kje ti go kazham kje go svatish dobronamerno, bidekji i namerite mi se takvi.
Ti nemash problem so nikakvi begalci, niv vo MK skoro i da gi nema, tvojot problem si ti samiot, ti mora da raschistis so samiot sebe. Vaka doagjash vo konflikt.

Evropskite politichari isto taka ne se tvoj problem, shto imash ti so toa shto se sluchilo nekade kade ti ne zhiveesh.
No ti imash problem so "tvoite" politichari, tuka kade shto tolku srekjno zhiveesh i rabotish. Za tie politichari treba da bidesh zagrizhen i da ja troshish tvojata mentalna energija.

Jas ti posakuvam so sosedite da najdesh zaednichki jazik i da ja sredite celata fasada, ne samo za Vas, tuku i maaloto pa i gradot da vi zalichi na edna evropska metropola na pragot na 21 vek.
Точно, немаме никакви проблеми со никакви бегалци и јас лично сакам така и да остане.

Но тоа не значи дека не треба да се биде внимателен во однос на имиграционата политика која ја практикуваат други држави, како што се државите членки на ЕУ, на пример.

Не знам за мои или за твои политичари, знам дека не гледам никаква добивка од сегашните политичари и од оваа и од онаа страна на границата, а политиките кои тие ги применуваат се деструктивни и воопшто не се од корист на обичните смртници.

Па ни балканскиот менталитет не е твој проблем, па сепак ти коментираш за истиот, а на оваа тема се дискутира за Вистините за ЕУ кои се премолчуваат и секој член има право да го објави своето лично мислење, а јас и ти не сме исклучоци.

Не се секирај за мене и за соседите, секој од нас си го пази својот покрив над главата, па еве не`, сеуште живееме во 21-от век, па со Божји благослов, за 85 години од сега ќе живееме и во 22-от век, ако дочекаме да проживееме до толку.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Е па твојот жив организам наречен ЕУ мутира во идиотизам од кој нема враќање и од кој единствен спас е исекување на главата и погребување на умртвениот организам во историјата.
Знаеш, ако секи пат лекарот режеше ногата на пациентот...до сега да немаше пациенти.

Мојата приватна сопственост е моја приватна сопственост, и ниту ти, ниту било кој друг од зграда има право да ми наметнува на мене правила за тоа на што смеам, а на што не смеам да ги трошам моите пари, а уште помалку па да ми кажува како треба да си го уредувам сопствениот дом.
Ха ха , извини, во гората живееш? Кога живиш во една сграда со уште луге сами си градите правила и сами си ги почитувате. Тоа е истото како да ми кажеш ...не почитувам правила за движене со моjaта кола,што са тоа значи, што е тоа закон.


Моето право на приватност има поголема тежина и поголема релевантност наспроти правилата на зградата, без разлика колку тоа им се допаѓа на останатите станари или не.
Правото ти на собственост не е право да правиш што сакаш. Утре можеш да посакаш да мафнеш колона во своja дом, коja држи целиот блок. ...пак треба станарите да те трпат и да им срушиш блока?

За жал, патот кон пеколот секогаш е трасиран со добри намери - така беше со социјализмот, така беше со политиката на задоволување на непријателот, која Сојузниците ја практикуваа кога им ја предадоа Судетската област од Чехословачка во 1938 година, а подоцна во март 1939 и останатите територии од Чехословачка на златна тацна на Хитлер и на нацистите - во замена за мир во нашето време - како што гласи неславниот говор на неславниот британски премиер Невил Чемберлен, па слободно можеме да кажеме дека и твојот жив организам ЕУ можеби на почетокот бил создаден со добри намери, но неговата мутација во Франкенштајн е луксуз кој европските држави и европските народи не можат да си го дозволат. Наредна и последна станица - на гилотиња.
Види, не гледам друго подобро во този момент како икономски соуз.Да, ЕУ не е соворшен, но е наjдоброто што имаме сега. Ако ти гледаш нешто подобро...повели.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.685
Поени од реакции
11.916
Знаеш, ако секи пат лекарот режеше ногата на пациентот...до сега да немаше пациенти.

Ха ха , извини, во гората живееш? Кога живиш во една сграда со уште луге сами си градите правила и сами си ги почитувате. Тоа е истото како да ми кажеш ...не почитувам правила за движене со моjaта кола,што са тоа значи, што е тоа закон.

Правото ти на собственост не е право да правиш што сакаш. Утре можеш да посакаш да мафнеш колона во своja дом, коja држи целиот блок. ...пак треба станарите да те трпат и да им срушиш блока?
Тоа е веќе твоја дефиниција на правото на приватна сопственост.

Јас повеќе ја бендисувам американската дефиниција која гласи:

Домот на човекот е негов замок. ;)

Па ако им функционира на американците, тогаш може да ни функционира и на нас европејците.

Види, не гледам друго подобро во този момент како икономски соуз.Да, ЕУ не е соворшен, но е наjдоброто што имаме сега. Ако ти гледаш нешто подобро...повели.
Да те поправам - ЕУ беше економски сојуз, повеќе не е економски сојуз. Економските сојузи не се залагаат за се подлабока политичка интеграција на нивните држави членки и не си го пикаат носот во домашните политики и домашните финансии на нивните држави членки.

ЕУ од поодамна не е економски сојуз, туку политичко-економски сојуз кој се стреми кон мутирање во европска државна федерација, што нема никаква поврзаност со економски сојуз.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Тоа е веќе твоја дефиниција на правото на приватна сопственост.

Јас повеќе ја бендисувам американската дефиниција која гласи:

Домот на човекот е негов замок. ;)

Па ако им функционира на американците, тогаш може да ни функционира и на нас европејците.
Тоа е криворазбрана теориja. Иди во САД и пробаj да застрашиш живота на лугето па да видиш што ке ти се деси во заедничкиот стамбен блок.
Тоа што jaс или ти бендисваме не е тема на прашането.


Да те поправам - ЕУ беше економски сојуз, повеќе не е економски сојуз. Економските сојузи не се залагаат за се подлабока политичка интеграција на нивните држави членки и не си го пикаат носот во домашните политики и домашните финансии на нивните држави членки.

ЕУ од поодамна не е економски сојуз, туку политичко-економски сојуз кој се стреми кон мутирање во европска државна федерација, што нема никаква поврзаност со економски сојуз.
Читам мантри, кои до този момент не си ги докажал. ЕУ не бил економски соjуз....
Тоа што ти мислиш дека не е, не значи дека не е. За тебе икономика е само слободно тргуване. Уви, тоа е нешто многу повеке.
 

Щипянецъ

македонски Бугарин
Член од
21 декември 2011
Мислења
1.532
Поени од реакции
635
Тоа е криворазбрана теориja. Иди во САД и пробаj да застрашиш живота на лугето па да видиш што ке ти се деси во заедничкиот стамбен блок.
Во САД никој нема да му даде воопшто да санира стан без еден куп дозволи, а казните за вакво самоволие се огромни. Да не зборуваме дека не може да се промени архитектурата на посебен стан без да е усогласено со архитектурата на целиот блок.

Во многу земји и дограма не може да смени без дозвола од општината, при обезбедување на проект за промената.

Еве пример за промена на прозорец/врата:
https://www.fremont.gov/567/Window-Replacement-Permit
 
Последно уредено:
Член од
24 април 2008
Мислења
10.685
Поени од реакции
11.916
Тоа е криворазбрана теориja. Иди во САД и пробаj да застрашиш живота на лугето па да видиш што ке ти се деси во заедничкиот стамбен блок.
Тоа што jaс или ти бендисваме не е тема на прашането.

Читам мантри, кои до този момент не си ги докажал. ЕУ не бил економски соjуз....
Тоа што ти мислиш дека не е, не значи дека не е. За тебе икономика е само слободно тргуване. Уви, тоа е нешто многу повеке.
Е па и тоа што ти мислиш дека е`, не значи дека е`.

И јас мислев дека ЕУ е економски сојуз, ама ете - не е`.

За во САД добредојден си да живееш таму, па терај си според тамошните правила - кои сепак се различни за секоја поединечна сојузна американска држава.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Е па и тоа што ти мислиш дека е`, не значи дека е`.

И јас мислев дека ЕУ е економски сојуз, ама ете - не е`.
До този момент само велиш не е, но докази за тоа не гледам да си ни дал.
Ке ти припамтам,дека основните апостолати на ЕУ са - слободно движене на луге, производи, капитали.

За во САД добредојден си да живееш таму, па терај си според тамошните правила - кои сепак се различни за секоја поединечна сојузна американска држава.
Па еве во Калифорниja сум бил, ако имаш подемократска соjузна држава...кажи ми.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.685
Поени од реакции
11.916
До този момент само велиш не е, но докази за тоа не гледам да си ни дал.
Ке ти припамтам,дека основните апостолати на ЕУ са - слободно движене на луге, производи, капитали.

Па еве во Калифорниja сум бил, ако имаш подемократска соjузна држава...кажи ми.
Па мислам дека доволен доказ е самиот факт дека ЕУ постојано си го пика носот во сувереноста на своите држави членки со тоа што ги условува да прифаќаат мигранти, или во спротивно да се соочат со казни и санкции, постојано си го пика носот во домашните политики на своите држави членки и веќе има обид за мутација во европска државна федерација - ниту една од овие наведени постапки на ЕУ нема никаква поврзаност со економски сојуз.

Сакаш да кажеш дека Калифорнија за тебе е подемократска и од Бугарија ?
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Па мислам дека доволен доказ е самиот факт дека ЕУ постојано си го пика носот во сувереноста на своите држави членки со тоа што ги условува да прифаќаат мигранти, или во спротивно да се соочат со казни и санкции, постојано си го пика носот во домашните политики на своите држави членки и веќе има обид за мутација во европска државна федерација - ниту една од овие наведени постапки на ЕУ нема никаква поврзаност со економски сојуз.

Сакаш да кажеш дека Калифорнија за тебе е подемократска и од Бугарија ?
Поредната глупост. Сека држава, коja пристапува во униjaта се делегира дел от своja суверинитет. Тоа е заедничко решение што делегираш како суверинитет. Кога си решил да влезеш, си бил наjaсно кое е заедничка отговорност и кое само твоja.
Eве ти пример - мигранти. Имаше прост механизам за мигрантите, за коj сите беха согласни - Даблинскиот механизам. Една држава членка започна да не прилага даблинскиот механизам-читаj Грциja и видовме до што доведе тоа. Затоа нормално е кога некоj не почитува заедничко правило, да му се пикнеш и да му кажеш-алооо, ти друже си се обврзал со тоа, имаш гратис период да почнеш да го почитуваш,ако не почнеш, почнува дневна казна.
Да, казни и санкции има. Кога си влезол во униjaта си се задолжил за периодох Х години да си изградиш колекторни системи за отпадни води за сите населени места над 10 000 луге например. Кога се подпишал и после Х години не го изполниш..што да ти кажам...со кафе да те частат? Задолжил си се и за многу други работи. Тоа со колекторите е прост пример. Еве например си се задолжил и буджетскиот ти дефицит да не преминува над 3% от БВП. Задолжил си се да немаш директна помошт за државните фирми и да дискриминираш едни за сметка на други. Со многу работи си се обврзал,кои са преко поврзани со икономиката.

Па да, Калифорниja ти е подемократска от Бугариja и тоа нема зашто да се лажеме. Не ме е и срам да го признаам.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.685
Поени од реакции
11.916
Поредната глупост. Сека држава, коja пристапува во униjaта се делегира дел от своja суверинитет. Тоа е заедничко решение што делегираш како суверинитет. Кога си решил да влезеш, си бил наjaсно кое е заедничка отговорност и кое само твоja.
Eве ти пример - мигранти. Имаше прост механизам за мигрантите, за коj сите беха согласни - Даблинскиот механизам. Една држава членка започна да не прилага даблинскиот механизам-читаj Грциja и видовме до што доведе тоа. Затоа нормално е кога некоj не почитува заедничко правило, да му се пикнеш и да му кажеш-алооо, ти друже си се обврзал со тоа, имаш гратис период да почнеш да го почитуваш,ако не почнеш, почнува дневна казна.
Да, казни и санкции има. Кога си влезол во униjaта си се задолжил за периодох Х години да си изградиш колекторни системи за отпадни води за сите населени места над 10 000 луге например. Кога се подпишал и после Х години не го изполниш..што да ти кажам...со кафе да те частат? Задолжил си се и за многу други работи. Тоа со колекторите е прост пример. Еве например си се задолжил и буджетскиот ти дефицит да не преминува над 3% от БВП. Задолжил си се да немаш директна помошт за државните фирми и да дискриминираш едни за сметка на други. Со многу работи си се обврзал,кои са преко поврзани со икономиката.

Па да, Калифорниja ти е подемократска от Бугариja и тоа нема зашто да се лажеме. Не ме е и срам да го признаам.
Значи сепак потврдуваш дека членството во ЕУ го намалува суверенитетот на државите членки, ти благодарам за потврдата.

Е па, за се има исклучок, па така и гејците имаат право да кажат "што е доста - доста е".

Да не се тие проклети пари за кои се подготвени и родена мајка да си ја продадат, и гејците би излегле од ЕУ, ама ете, кога си имаш работа со луѓе кои си лепат етикета со цена на самите себеси, ќе си трпиш. За жалење се младите и идните генерации кои (ќе) го плаќаат цехот за хировите на нивните предци.

Па добро, ти ја гледаш Калифорнија како пример за демократска држава, мене повеќе ми се допаѓа Исланд како пример за демократска држава.
 
W

wicked_1

Гостин
Па мислам дека доволен доказ е самиот факт дека ЕУ постојано си го пика носот во сувереноста на своите држави членки со тоа што ги условува да прифаќаат мигранти, или во спротивно да се соочат со казни и санкции, постојано си го пика носот во домашните политики на своите држави членки и веќе има обид за мутација во европска државна федерација - ниту една од овие наведени постапки на ЕУ нема никаква поврзаност со економски сојуз.
сувереност, мутации, вештачки творевини :pos::pos:

Знаеш дека ние од причини што сме мала, немоќна, зависна од скап увоз, неспособна за самоодржување, речиси изолирана држава - аплицираме и ги молиме да не примат во нивниот сојуз?
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.685
Поени од реакции
11.916
сувереност, мутации, вештачки творевини :pos::pos:

Знаеш дека ние од причини што сме мала, немоќна, зависна од скап увоз, неспособна за самоодржување, речиси изолирана држава - аплицираме и ги молиме да не примат во нивниот сојуз?
И малите, немоќните и зависните од увоз мораат да се самоиздржуваат до одредено ниво.

Премногу зависност од увоз не е здраво за никого.

Верувај ми, посакувам и јас да се смеам со тебе кога станува збор за сувереноста, мутациите и вештачките творевини, ама реалноста е сурова и на мене лично не ми доаѓа до смеење.
 
Последно уредено:
W

wicked_1

Гостин
И малите, немоќните и зависните од увоз мораат да се самоиздржуваат до одредено ниво.

Премногу зависност од увоз не е здраво за никого.
До кое ниво сме ние спремни на тоа? :eek:

Знаеш што све ние увезуваме, и од кои држави? Не увезуваме од разонода, него од немање доволно пари и позиција на пазар т.е ние како држава сме де факто неспособни да се самоодржуваме.

Верувај ми, посакувам и јас да се смеам со тебе кога станува збор за сувереноста, мутациите и вештачките творевини, ама реалноста е сурова и на мене лично не ми доаѓа до смеење.
Смешно ми е тоа што појдовната точка од која тргаш на дебативе ти е скроз погрешна...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom