Superhero Movies

Член од
13 април 2008
Мислења
7.589
Поени од реакции
6.945
Иако повеќето веќе го гледавте, за сваки случај постов ќе го ставам во 3 спојлери (да не ме пцуе и колне некој). Ќе повлечам паралели меѓу филмската и стриповката адаптација на Marvel Civil War т.е. кои ствари се поклопија, a кои ствари беа екстра додадени во филмоти испаднаа добро. Ма да филмот си раскажа своја сопствена верзија на приказната. Плус ќе куцнам свој став околу пар ствари поврзани со филмот и ќе издвојам некои добри истер-егс шо ги имаше. Летс гоу ..

Моменти позајмени од стрипот
"Позајмено од стрипот"[/B]]
-Мисија на хероите и непредвидена експлозија на самиот почеток од приказната во која има цивилни жртви по грешка на нов и не баш искусен херој, што ја прелева чашата околу слободното оперирање на супер-хероите. Тука жртвите беа во станбена зграда, а во стрипот беа повеќе луѓе во прашање, од кои грото деца бидејќи инцидентот се деси пред училиште. wanda shocked.png

-Смртта на синот на Миријам, поради инцидент предизвикан од супер-хероите. Во филмот тоа беше црната актерката на почетокот шо го изпердаши на Тони во ходникот, а во стрипот истиот момент беше прикажан кога Тони се појави на погребот на децата загинати од експлозијата, по што Миријам го плукна во лице и вербално го нападна. Иако го реплицираа овој момент и во филмот, во стрипот истиот беше далеку помоќно и поемотивно прикажан. miriam sharpe.png

-Државен надзор и регулатива над супер-хероите. Во филмот беа ‘’The Sokovia Accords’’, а во стрипот ‘’Super-Human Registration Act’’. Позначајна разлика е тоа што во филмот Акордите беа донесени на Светско ниво, а во стрипот Регулативата беше исклучиво за операции на тлото на САД. 3-reasons-why-tony-stark-is-the-villain-of-captain-america-civil-war-970258.jpg

-‘’Plant yourself like a tree and tell them: YOU MOVE!’’ говорот. Во филмот Шерон Картер го одржа тој говор на погребот на тетка и’, Пеги Картер (што го погоди Кеп бидејќи се поклопи со тековниот проблем). А во стрипот, истиот говор му го одржа Кеп на Спајдермен. CAP speech.png

-Специјален затвор in the middle of nowhere за роуг супер-хероите. Филмската верзија на ‘Prison-42’ од стрипот (затвор сместен во алтернативна димензија), беше затвор-подморницата ‘The Raft’. the raft.png

-Одземањето на штитот на Кеп, од страна на Спајдермен. spidey snitch.png

-Анализирањето на фајт-патернот на Кеп и парчењето на маската на Ајронмен. mask junk.png

-Оваа гламурозна поза .. Captain-America-Civil-War-Easter-Egg-Shield-Blast.jpg

Моменти додени во филмот
Додено во филмот[/B]]
-Негативец. Хелмут Зимо си заврши таман работа во својот дел од приказната. Тој е негативец мотивиран да го одмазди своето изгубено семејство, користејќи памет, валкана игра и манипулација со цел да ги уништи Авенџерите меѓу нив. Смртта и одмаздата се уствари две главни движечки сили во овој филм. Мене уште повеќе ми легна и ми доби на тежина ликот при самиот крај, бидејќи се виде дека тој од старт се има прежалено самиот себе само за да му успее планот и му ја залепи јако на Мартин Фриман. Преку него сфативме дека има папет мастер и кривицата не се префрла директно врз ниеден херој, со што страните останаа еднакво поделени. Некои дури и се предомислија на крај. Плус добро е што не го килнаа и мислам дека не сме го виделе уште последното од него. Во стрипот немаше класик вилан што оркестрира се’ од позадина, таму антагонистот и гадката беше Тони Старк. Со негативецот (колку и да го имаше), филмот доби! hqdefault.jpg

-Сите останаа живи. Никој не умре (за разлика од стрипот), па макар бил и Ц-лист херој. Роуди беше најблиску. Некои стојат дека требало да го килнат за ефект, некои велат дека добро е шо преживеал бидејќи тука умирачките се увек фејк .. Мене океј ми е, не изгуби премногу на тежина приказната тоа што не отиде курбан некој (можеше барем во колица да го дадат на крај), битно интересно ќе биде да се видат сите пак заедно на окуп во иднина кога пак ќе ги спојат. :) don-cheadle-war-machine-captain-america-civil-war-slice-600x200.png

-Одличен Блек Пантер арк. Иако типот за прв пат го претставија и одма фрлија во оган, Тчала се разви како карактер и имаше своевидна ориџин приказна низ теркот на филмот. Тој си имаше своја страна, свој мотив кој што немаше врска со проблемот на другите и неговото место во филмот си легна сосема нормално и не делуваше воопшто исфорсирано. Пофалбите од сите за БП не се случајни, воодушеви типот со неговото присуство, додаде посебен шмек во приказната и имаше ептен јак импакт. Филмот немаше да биде ист без него и ќе бевме скратени за ваква неутрална трета страна шо ќе тера по свој пат. Освежувачко за ликот е тоа што тој постојано беше во функција на лидер, а не следбеник на одредени регулативи или мотиви. Колку и да го обожавам Спајди, откако го гледав CW, БП соло филмот хендс даун го чекам како ладна вода да излезе.
635979730467183993-BUC2180-v021.1004.jpg
*Покрај БП, од секундарните споредните ликови (во цела таа гужва :D) Скарлет Вич исто имаше доста добра карактерна приказна. Од разбирањето и управувањето на моќите, промената нејзина поради тој дар, преку нервозата од непознатиот нивен потенцијал, предизвикувањето на инцидентот, жртвите, благото депримирање, несигурноста и затварањето поради можните ексцеси, до full embrace на тоа што го има и конечно ослободување од стравот. И секако, чудниот однос што го имаа со Вижн и моментот кога му го фати под контрола мајнд стоунот и го напика во деветтиот круг од пеколот на Данте. Задоволен сум многу од неа во овој филм, особено што демонстрираше дека е најмоќен Авенџер моментално. Во CW опченито покажа доста квалитет во тој лимитиран скриин тајм шо го имаше, доби повеќе на карактерна длабочина и што е најбитно- успеа да придобие многу повеќе симпатии од публиката. Во АОУ остана недоизкажана. Све у свему, I am very excited and happy about future Scarlet Witch ..

‘’I can’t control their fear. Only my own.’’ (y)(y)
captain-america-civil-war-scarlet-witch-elizabeth-olsen-5887a.jpg


-Огромниот фан-сервис што го направија со претставувањето на Спајдермен. Спајдермен беше дел од стрипот (да нема забуни), но неговото деби во филмот беше ептен биг дил за сите фанови и Марвел, бидејќи најпопуларниот херој КОНЕЧНО си го вратија дома и одма го покажаа. Се израдував ненормално кога објавија дека склучиле договор и Спајдермен ќе стане дел од Марвел Универзумот и потоа потврдија дека ќе го видиме веќе во CW. Масовен нрд-газам со оглед на значењето што го имаше неговиот лик во стрипот. Иако овде немаше ниту можност ниту простор за тоа сценарио, башка што филмскиот CW си раскажа своја посебна приказна. И покрај тоа што изгледаше лудо во акција, пресмешно со муабетот и мајтапот на аеродромот и ги доби сите симпатии .. Мора да признаам дека неговото присуство во филмот беше присилно ставено, само за ќеЈф на гледачите и тоа се осети. И тоа до тој степен што малце и ме напизди, иако уживав до бескрај во Спајди. Колку и да беше Тони обземен од мисијата и му требаа војници на негова страна, потегот му немаше никаква смисла. Смртта беше негов главен двигател и го обликуваше низ целиот филм. Смртта конкретно на синот на Миријам по која тој се ‘’освести’’ и ги наметна Акордите врз Авенџерите, за само два дена подоцна да се дигне од Германија за ЊЈ, за да регрутира тинејџер кој до вчера бил никој и ништо, и од кој очекува да воспостави баланс меѓу неговиот и другиот тим, во битка против опасни фајтери, брејн-вошд убиец и вештица. Оу-ќеј, сиимс леџит. Тој се правдаше пред Романофф дека не очекувал таков силен отпор од страната на Кеп (што патем е ептен лејм изговор, не е тој од вчера), ама не дај Боже да настрадаше сериозно Спајдермен во таа гужва, не знам какви ќе беа реперкусиите врз него. При здрав разум Тони никогаш не би го викнал Спајди за оваа битка од една страна, но од друга на некој начин тоа мораше да се деси бидејќи нели - ГО ДОБИВМЕ И ИМАМЕ СПАЈДЕРМЕН ЗА СИВИЛ ВОР. Put him in. PUT. HIM. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIN!!!!!! FUCK YEEAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAH *do the boogie dance* fasdsadadsadsdas.png

-Friendship story. Наместо се’ да биде околу правилата и политичките идеологии, присуството на Баки не само што го направи филмот адекватно продолжение на ‘’Winter Soldier’’, туку и даде длабоко лична и интимна димензија на приказната, која што суштински уствари цело време орбитира околу него #FuckTheAccords. Отслика на тоа што се’ му значи тој на Кеп во животот, и што се’ му има одземено на Тони додека бил слиипинг убица на ХИДРА.
safadasasasdsda.png

-Хумор. За прв пат да ми легне и да ми се допадне хуморот во некој од Марвел филмовите. Предходно хуморот нон-стоп им беше исфорсиран со без веза фрлање уан-лајнери ту и тамо. Овде си беше баш по мерка, заебанциите и лабавите муабети фино ја разбиваа сериозноста на темата низ целиот филм. Ентмен, Спајди ииии Фалкон. Аууу Фалкон колку беше само кул. Покрај јаките акциони моменти и финтите со крилјата, хуморот кај него во пар наврати ми беше врв (Bird Costume, really?!/ I better not see anyone outside the window flying this thing!/ во колата со Баки). Во стрипот, приказната беше постојано со сериозен тон и немаше простор за ебавање ..

-Стив Роџерс замина слободен. Од секој аспект Кеп излезе како дефинитивен победник од оваа ‘’војна’’: Го претепа Ајрон-мен, успеа да го спаси Баки, ги извади сите затворени Авенџери, се засолни себеси на безбедно во Ваканда, Тчала ќе му даде нов шилд, ги остави потписниците на Акордите во заебана, десеткувана и осакатена позиција, му се извини и му пружи рака за помирување на Тони, и овој кајнда прифати. А Тони од спротива пред кројот си ја призна грешката пред Фалкон што не го слушал Кеп, се покажа како психички и емотивно најлабилен херој, отиде премногу дарк и малце фалеше да го убие Баки ради чиста одмазда, иако знаеше и разбра дека уствари не бил сав свој во процесот. Плус офишал Авенџерс тим што ќе го водат тој и ОН скоро и да нема. И сега комотно со ресурсите на Тчала, Кеп ќе може да си оперира со својот старо-нов тим на New/Dark Avengers (имајќи ги сите јаки и кул фаци од лајн-апот на негова страна + факинг Блек Пантер). Fuck #TeamTony. This is a Captain America movie, and so it is A PRO-CAP MOVIE. Peace. sdafsasdasaa.png

*Во стрипот од друга страна, Стив пред да го докрајчи на Тони се освести, ја скина маската и се предаде на полицијата откако увиде колку штета има направено. And it was pretty darn powerful. Тој беше затворен заедно со сите што одбија да потпишат, па така Договорот за Регистрација на супер-хероите стапи на сила и беа формирани тимови од по неколку херои, што ќе бидат одговорни за безбедноста на одредени области во САД. CivilWar-Surrender.jpg
sdadsasddsadasasd.png

Истер-егови ..
Истер-егови ..[/B]]
-Брок Рамлоу во Крос Боунс аутфит (од стриповите)

-Red Wing дронот на Фалкон (во стриповите RW е вистински сокол, телепатски поврзан со Фалкон)

-Скарлет Вич - Кеп комбото од почетокот на филмот, кога тој и’ вика ‘’Just like we practiced’’ и оваа телекинетски го крева и фрла низ прозор (МЦУ верзија на ‘fast ball special’ потегот, кој што години наназад во стриповите го изведуваат Колосус и Волверин)

-Сликата од момче со плава коса во собата на Скарлета (Куиксилвер истер-ег)

-Ент-Eроу комбото на аеродромот (ова комбо меѓу Хокај и Ентмен во Марвел стриповите, има статус како она на Шек и Коби од НБА) hawkeyeantmanmovie-620x205.jpg

-Ant-Man to Tony ‘’U can never trust a Stark’’ (ова Хенк Пим му го кажа на Скот, во Ентмен лани)

-Cap ‘’I’ve seen things go sideways, when government agendas change’’ (Кеп реферира на наци Немачка)

-Два од неколкуте руски зборови со кои се активираше ‘Килер Баки’ беа Homecoming (Спајдермен соло филмот догодина се вика ‘’Spider-Man: Homecoming) и Freight train (рефернца на возот од кој што падна Баки, во Кеп-1)

-Cap to Iron-Man ‘’I could do this all day’’ (класик Кеп фраза, што ја користи секогаш кога е виснат на конопци)


-Моментот кога Кеп и Баки се потсеќаа на старите времиња пред да влезат во базата во Сибир, спомнаа девојка ‘Долорес, Дот’ шо ја мувал Баки (тоа е Доти Андервуд, СССР шпион од Пеги Картер серијалот) Dottie_Underwood_agent_carter_sniper.jpg

-Star Wars рефернците. Прво Спајди зборуваше за АТ-АТ машините против Ентмен, а потоа и ‘отсекувањето на раката’ на Баки (Лук Скајвокер, нели). Ова со раката уствари не е уопште ново за Марвел филмовите, предходно истото им се дешаваше и на Тор (Thor-2), Килијан (Iron-Man 3) и Јулисиус Кло (АОУ), така оддавајќи почит на SW.

-Хај-тек протезите на Роуди што ги видовме при крајот, е хинт дека Тони ќе му го направи ‘Stanetech’ арморот за да му ги спаси екстремитетите и да му овозможи пак да се врати на терен (just like in the comics)

-Пасијата на Вижн према шахот (познато е ова од стриповите, му служи како брејн стимуланс)

-Спајдер-сигналот што се појави од веб-шутерите во пост-кредитот (Спајдермен порано во стриповите носеше каиш од кој што излегуваше вакво лого, а истото од скоро го има и во анимираните серии)

‘’Captain America: Civil War’’
eTHE ULTIMATE VICTORY на стриповски адаптираните филмови. Колку и да го сакам и почитувам ‘’Winter Soldier’’, ова беше хоум-ранот на Марвел. Алал ми вера на финалниот продукт што го извадија и ни го прикажаа, и алал им вера на парите шо ги заработија. Totally deserved. Фала Марвел Студиос, фала Русо броус. CW ќе стане ‘Citizen Kane’ за супер-хероу филмовите. Институција. Mоже само да се радуваме на тоа што го носат идните филмови и се надевам дека за 10 години од денес ќе го гледаме ‘’Civil War II’’, бидејќи во моментов Марвел го вади токму тој стрип, а помеѓу оригиналниот CW стрип и CW филмотимаше точно 10 години. Can’t wait for 2026 :icon_mrgr:
5104360-civil_war_ii_amazing_spider-man_1_cover_khary_randolph.jpg
 
Последно уредено:
Член од
13 април 2008
Мислења
7.589
Поени од реакции
6.945
''What if: Captain HYDRA'' концепт арт, инспириран од минатонеделните комик турбуленции. Писма со смртни закани му стигале на човекот бе цццц:pos:..

#Badass


Маичката иначе конечно некни ми пристигна ..
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Don't expect common sense from zealot fanboys.
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.537
Поени од реакции
14.670
X men prosek, mozele daleku podobro da go napravat.
Fassbender, sansa <3 i quicksilver bea super. Apocalypse beshe ok
Jennifer lawrence mi stanuva poodvratna od scarlett johannson.
 
Член од
13 април 2008
Мислења
7.589
Поени од реакции
6.945
:bravobe:за Х-Мен. Зошто толку хејт не ми е јасно, али тоа е .. Шта чеш?! Од сите 8 веќе Х-Мен филмови, овој мене ми е нек-ту-нек со Х-2 по квалитет, одма позади ''First Class'' како убедливо најдобар. Све у свему, целава Х-Мен франшиза до сега е бонбона. БИГ ФЕН !!!
Криво ми падна единствено што underused беше Сајлок (поради Оливија, оти им беше прв маркетар), ама гарант многу повеќе ќе видиме од неа во ''X-Force'' филмот ако стварно го извадат ..

Фејвритс:
- Најткролер ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ :cuc::cuc:
- Мек'Авој ♥ ♥ ♥ ♥
- Њу Џин Греј ♥ ♥ ♥ ♥
- Куиксилвер ♥ ♥ ♥
- Нина ♥ ♥ ♥

Dark Phoenix моментот на Џин :drk::drk::drk::drk::drk::drk::drk::drk::drk:
asasddasdasdas.png
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Апокалипса беше буквална апокалипса за мене. Најразочарувачки филм после Origins бљувотините. Скоро ривали со новиов Star Wars. Според мене хејтот е оправдан, многу повеќе отколку кај BvS.
 
B

beaverknight

Гостин
Најлошата работа околу новиов ИксМен беше што требаше да ја гледам Санса два саати, а што се однесува до филмот, немале потреба да го прават, дефинитино најлош од сите у франшизата.
3/10, ништо повеќе.
 
H

HoT IcE

Гостин
Не ми се јасни лошиве критики за Апокалипса, сосема солидно филмче беше. Мистик беше исфорсирана и тоа е факт ќе им го дадам тоа на критичарите на новиов филм ама добивме многу интересни нови ликови како Nightcrawler кој развали филмов. Ова е Х-Men ја не знам што очекуваат критичариве од филмовиве, можеби First Class и X-2 поставија високи стандарди па сега се хејта на се што ќе излезе по нив.
Солидно филмче дефинитивно, убаво беше склопено со акција и динамика низ филмот не се осети кога заврши, едино нешто би сменил е крајот, не ми се свиѓаше со Мистик како лидер ама то е. За Магнето знаеме дека е биполарно девојче то не е ништо ново ама од друга страна он и како карактер у филмов уште од старт највеќе изгуби. Апокалипса како главен негативец потрфли и итекако ама он и у стрипови не е ништо посебно и нека си остане ко False God, фала му, чао и пријатно.
Quicksilver апсолутно развали на филмов и мислам дека доживотно треба да се потпише договор со глумецов, каква глума, каква адаптација, цар. Сакам соло филм со Quicksilver.:love:
 
H

HoT IcE

Гостин
Просечен накај лош Батман вс Супермен. Првиот час и нешто заспав па денес го догледав, доби некоја динамика така при крај не беше лош односно беше тоа што се бара од вакви филмови. Али во глобала многу, многу лош како што и очекувавме од Зек Снајдер. Се надевам он нема да работи на натамошните филмови.
Иначе Афлек растури како Бетмен и тоа со лоша скрипта и лош режисер очекувам соло филмови од него, ептен ми се допадна како го одглуми филмов и имаше прав бетмен став онака стриповски, сакам сега да го видам како Брус Вејн пошто овде ко пензиониран ми е :D
 
Член од
13 април 2008
Мислења
7.589
Поени од реакции
6.945
Го изгледав преги ултимејт катот од пуста радозналост и досада (врнеше на Вимблдон и ЕУРОто е на пауза). BvS ultimate edition!? - More like Lex Luthor ultimate edition! :D

Две работи има да се видат повеќе ..
- Лекс доби уште повеќе на вредност и карактер, како брилијантно посесивен гение со кого нема разбирачка. Он е перфектен Едвард Нигма и се' додека не го видиме Ридлерот во овој универзум, Лекс е Ридлерот за мене. Плус имаше уште два битни моменти кај него при крајот. Од АИ-то на криптонскиот брод научи и виде се' за потенцијалните закани што вребаат од другите Светови и дозна дека има оставено 3 ''mother boxes'' на Земјата и за што тие служат. Другата битна ствар е тоа што Бетмен му договори трансфер во Аркам сенаториумот, што за во иднина го прави само многу поблизок до негативците на Бетмен и отвара јаки можности на тим-апови со некои од нив.
- Има да се види повеќе од Кларк Кент како новинар бркајќи ја Бетмен приказната низ Готам, што е битен дел од неговиот лик.

... Иииии две работи има да се видат помалку т.е. потпуно непотребно се бутнати во продолженава верзија.
- Камеото на Џена Малоун испадна сто пати понебитно и од камеото на Флеш. Немаше никаква веза, ниту пак потреба. Се пишуваше многу дека она е Барбара Гордон, ама не испадна ништо од тоа. Барем не во овој филм. Име не и' спомнаа уопште и ја претставија единствено како експерт по балистика што работи во Вашингтон.
- Газето на Брус Вејн кога влезе да се тушира. Why......... :facepalm:


ПС - Вчера излезе слика од потенцијалниот изглед на Скарлет Вич во ЦВ. Утка им е што не го искористиле за во филмот. Хед бендот како акцесоар башка што стои кул, со него и таа самата ќе изгледаше уште поблиску до нејзиниот ориџинал комикбук лук. Штета ..

(y)(y)(y)
13522015_1047080035340542_3299450909197903457_n.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom