Најекономично греење и ладење

Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Neznam dali me razbraa od @Energija doo , za Mirai me interesira dali moze da se poraca 1,5kw model ili potocno Toshiba RAS-05BKV-Е. Normalno i cena koja bi bila.
Ako ne pisuvate javno ceni, moze i na privatna poraka.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Druze NEW Toshiba Mirai e nov model uste neproveren kaj korisnicite i bez dovolno spodeleni iskustva za istiot i zatoa ne e vkusno odma da napagjas i kapak i da forsiras gree! Ne im pomagas taka na drugite koi citaat na forumov za da naucat poveke za klimite i da odlucat vo svojot izbor a na postoeckite clenovi pocinjas veke da gi iritiras..[DOUBLEPOST=1463507836][/DOUBLEPOST]@Energija doo pozdrav do vas i dobrodojdovte na forumot krajno vreme bese da se vklucite :)
Velam taka zasto kako sto znaete @Gree info e veke podolgo prisuten ;) i se nadevam i drugite zastapnici i prodavaci na klimi vo mk ke se pridruzat i ke spodeluvaat informacii za noviteti promocii i ponajveke od se popusti...
Koga veke zboruvam za vas "klimadziite" bi ve prasal dali imate nekoe zdruzenie i dali toa funkcionira? Mislam deka bi trebale da dejstvuvate zaedno osobeno eve sega koga se spomnuva proektot za subvencii za peletite i za peckite na peleti.. Faktite za ekoloskata korist i ekonomicnosta na toplotnite pumpi se na vasa strana i ako veke ima raspolozenie kaj vladata (bilo koja ne samo segasnava i da ne go odneseme muabetov vo politika ve molam site) za pocista okolina i za poefikasno i poeftino greenje togas ne smeete da dozvolite da bidete preskoknati..? Znaci da ne bidam pogresno razbran ne sum protiv merkava za peletite ama toplotnite pumpi da bidat preripnati ne e korektno. Ova go zboram zasto ako imate vreme i interes (a bi trebalo) da procitate mnogu strani nanazad tuka najdobro ke go vidite feedbekot na korisnicite za poveketo od vasite proizvodi a osobeno delot za cenite na klima uredite vo mk i vo sosednoto EU i ne-EU opkruzuvanje i zatoa bi morale zdruzeno da nastapite so baranje resenie za smaluvanje na cenite na klima uredite, e sega smaluvanje danok smaluvanje carina ili subvencija pri kupuvanje ili slicno neznam veke sto ne sum tolku strucen ama sekako barem vo idnina da se prodavaat klimite po isti ceni segde na balkanov ako nisto drugo...
Vo red se izvinuvam ako so moeto mislenje nekoj navrediv I se izvinuvam do ENERGIJA ako Gi navrediv za pogresnata tezina na Avant 13 vo odnos na mirai 13 me popravija razlikata bila 6kg ne 11kg jas gledav postar model na sajtot
http://www.city-clima.com/subpage/toshiba_files/klimatici_Toshiba_AvAnt.pdf
Se izvinuvam uste ednas do site sto gi navrediv.
Pozdrav
 
Член од
5 декември 2015
Мислења
216
Поени од реакции
266
@GT1 ne sakav da kazam deka nekogo navredi poentata mi bese deka e ova ocigledno epten nov model i deka mozda inovativno go resile od Toshiba pa vremeto neka pokaze mozda ke iskoci tapa a mozda i zver i sekako za koja cena seto toa...
http://www.toshiba-aircon.co.uk/products/split-systems/split-wall-mounted/ras-inverter-high-wall-mirai
Dojdov i do sledniov post:
http://www.acrjournal.uk/uk/toshiba-introduces-r32-air-conditioning-systems-to-uk
Mi lici deka Toshiba pravi pompa za ovoj model i deka ocekuva da se nametne epten kao izbor na klima. Ona sto mi fati oko vo tekstov e novava regulativa na EU odnosno:
"The release of the R32 air conditioning units comes in the wake of the updated F-Gas Directive from the EU which aims to move manufacturers away from high GWP refrigerants in their systems. In fact, the directive sets a goal of using refrigerants with a GWP less than 750 in single split units with a charge of less than 3kg.
R32 also needs 30% less refrigerant charge than a comparative system using R410A, which means that CO2 emissions are over 76% less too."
Megjudrugoto ova bi znacelo deka site klimi vo idnina vo ovoj barem segment ke izgubat malku na tezina ako sakaat da se prodavaat vo EU..
Istotaka prviot link pogore me naveduva da postavam prasanje do @Energija doo dali ovoj model na Mirai so gasot R32 i so twin rotary ke se prodava vo mk ili pak dali ke moze da se naraca?
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
12 септември 2012
Мислења
8
Поени од реакции
0
Ве молам некој ако може да ми даде препорака за камин, што ќе се поврзе со парно греење, за куќа 120 m2.
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Ovie od @Energija doo ne odgovaraat na prasanjata sto im se postavuvaat ovde. Mislat najverojatno, pustija reklama ovde i sega ke im se javuvame. Tie sto planiraat sega da zimaat klima najverojatno i ke gi kontaktiraat, no sto so drugite. Jas sega vo momentov ne sum za nova klima, no ke dojde moment. I me interesiraat mali/slabi klimi, pa sakam da znam sto moze da se najde-poraca kaj nas. Isto bese i pred nekoe vreme vo city mall ICS imaat stand, gi prasuvam za 2kw daikin dali moze da poracam, oni abe zasto 2,5-ka ne si zemes :place:
Nema firma sto moze da iskoci vo presret na kupuvacite kaj nas.
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Ovie od @Energija doo ne odgovaraat na prasanjata sto im se postavuvaat ovde. Mislat najverojatno, pustija reklama ovde i sega ke im se javuvame. Tie sto planiraat sega da zimaat klima najverojatno i ke gi kontaktiraat, no sto so drugite. Jas sega vo momentov ne sum za nova klima, no ke dojde moment. I me interesiraat mali/slabi klimi, pa sakam da znam sto moze da se najde-poraca kaj nas. Isto bese i pred nekoe vreme vo city mall ICS imaat stand, gi prasuvam za 2kw daikin dali moze da poracam, oni abe zasto 2,5-ka ne si zemes :place:
Nema firma sto moze da iskoci vo presret na kupuvacite kaj nas.
тоа ти се вика типичен македонски безобразлук, или преведено по нашки - простаци што бараат овци за стрижење
ама важно името им е големо ЕНЕРГИЈА
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.698
Поени од реакции
288
kako i prethodno sto mi rekoa za toj prostor dnevnata/kujna bidejci e so mnogu prozori, nadvoesni zidovi i pod mene balkon - 5ka podobro. Bidejci pogolem del od vas ovde vikaat deka 3.5 bi trebalo da vrsi rabota neznam sto da kazam. Plus vika bi odela malku na desno bo sobata kade ne se sedi voglavno (samo edna fotelja :) i petkata ne bi trebalo da e tolkav problem so duvanjeto. Pak neznam kolku i sto e tocno.
Vtoro, mi rascisti okolu dilemata za multisplit predlogot na strelec sto izgleda super ama poradi nizata nosecki stolbovi i vece zavrseniot stan e golem luksuz sega da se raskopuva. Istoto trebalo da se pravi so drugata infrastruktura (minato svrseno vreme).
Treto, klima vo predsobjeto nemoze da se stavi zasto nema pristap za montiranje na stranicnot zid na zgradata od nadvor i e visoko 3ti kat.
Zborevme za slednava opcija:- 5ka u dnevna/kujna i multisplit za dvete detski koja bi se montirala na balkonot medju niv. Malku mi izgleda glupavo (luksuz)da se stavat dve 3ki za soba od 9, odnosno od 12 m2. Ama toa se opciite.
Koga bi mozelo vo dnevnata stvarno da e 3ka togash mozda bi idel i so klimite vo detskite, vaka so skapa petka nema da imam kondicija. Nekoj pameten sovet ako imate.
Kolku bi bila gree multi so dva invertori za kvadraturi od po 10 kv ako znae nekoj od pocituvacie na likot i deloto na gree? Pozdrav
Види го моето прашање , дообјаснување на прашањето , искуство при инсталација , други модели и цени од производителот од кој јас ги земав климите .

Не навивам за никој бренд, контактирав повеќе фирми, им реков кој им е буџетот, едни не ни вратија на мејл, други нејќеа да чујат да ги намалат цените (да ми направат пакет понуда) и ми предлагаа брендови кои овде не се ценат (најверојатно бидејќи се шит) и така не ги добија моите 1600 евра, кои во никој случај не се малце пари за никој. Трета фирма од кои имам земено Х број на клими едноставно немаа на лагер тоа што за мене беше интересно и нема лутиш. Да ги имаа ќе се договоревме лесно, иако за истата фирма на форумов се збори дека држат виисоки цени за (нај)квалитетните јапонски клими кои ги носат.

Мислам дека си во слична ситуација и дилема во каква што јас бев, и се одлучив за 3 посебни системи, а и монтерот подоцна ми рече дека така е најпаметно:

1. Неможеше сите 3 клими да се врзат на 1 надворешна единица (поради распоредот на соби);
2. Било која надворешна единица за мултисплит систем е доооста тешка, потешка од 45кг на 5.5 што ја купив;
3. Ако ти се зезне надворешната единица на мултисплит систем, сите внатрешни единици кои се врзани на неа нема да работат. Вака кога сите клими си имаат посебни надворешни единици по раат си.
4. (Мое гледање на стварите) поубаво е да имаш нешто што го има почесто - Х модел од Х бренд "сингл" сплит систем, него некој егзотичен мултисплит систем што го има во малце / ич домови во МК - поради резервни делови и искуство со системите како од корисници така и од сервис/монтери.

Се надевам колку-толку ти помогнав како што и мене ми помогнаа други колеги форумџии, доколку имаш било какво прашање слободно пиши.
 
Член од
14 мај 2016
Мислења
47
Поени од реакции
12
Види го моето прашање , дообјаснување на прашањето , искуство при инсталација , други модели и цени од производителот од кој јас ги земав климите .

Не навивам за никој бренд, контактирав повеќе фирми, им реков кој им е буџетот, едни не ни вратија на мејл, други нејќеа да чујат да ги намалат цените (да ми направат пакет понуда) и ми предлагаа брендови кои овде не се ценат (најверојатно бидејќи се шит) и така не ги добија моите 1600 евра, кои во никој случај не се малце пари за никој. Трета фирма од кои имам земено Х број на клими едноставно немаа на лагер тоа што за мене беше интересно и нема лутиш. Да ги имаа ќе се договоревме лесно, иако за истата фирма на форумов се збори дека држат виисоки цени за (нај)квалитетните јапонски клими кои ги носат.

Мислам дека си во слична ситуација и дилема во каква што јас бев, и се одлучив за 3 посебни системи, а и монтерот подоцна ми рече дека така е најпаметно:

1. Неможеше сите 3 клими да се врзат на 1 надворешна единица (поради распоредот на соби);
2. Било која надворешна единица за мултисплит систем е доооста тешка, потешка од 45кг на 5.5 што ја купив;
3. Ако ти се зезне надворешната единица на мултисплит систем, сите внатрешни единици кои се врзани на неа нема да работат. Вака кога сите клими си имаат посебни надворешни единици по раат си.
4. (Мое гледање на стварите) поубаво е да имаш нешто што го има почесто - Х модел од Х бренд "сингл" сплит систем, него некој егзотичен мултисплит систем што го има во малце / ич домови во МК - поради резервни делови и искуство со системите како од корисници така и од сервис/монтери.

Се надевам колку-толку ти помогнав како што и мене ми помогнаа други колеги форумџии, доколку имаш било какво прашање слободно пиши.
Ти благодарам. Некако се ми се враќа на првобитната комбинација - една 5.5 во дневната/кујна и друга 3.5 за ходникот со двете спални за догревање. За првото уште ме влече некој бренд модел (ќе се јавам за скоро со ранг листа за совет :) ) а за другото здравје веројатно догодина здравје. Поздрав
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.698
Поени од реакции
288
Или тоа или 5.5 со 2 х 2.5 или послаби ако постојат за во спалните.

Мислам дека Мај е прав месец за купување клими - гледам се форсираат нови модели а на старите се даваат попусти за да се чисти лагер.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
Denes imav shoping na klima za moj blizok prijatel(rodnina), se odluciv(me) za Hansol12ka, no za sekoj sllucaj insistirav pred da se plati klimata da se proveri dali e so Sanyo kompresor. Bez problem mi bese odobreno baranjeto od strana na Greemak, pa slikite tuka se od denesnoto otvaranje na Hansolot(GWH12TB-S3DNA1D) vo magacinot na Greemak...ni bese dadeno da izbereme random nadvoresna po nas izbor od 10tinata kutii tamu, uslovot bese ako e so Sanyo da se kupi istata sto ke se otvori :)
Rezultatot moze da go vidite od slikite, Sanyoto twin-rotary e vnatre, a ja gi izedov gurabiite za site pari :facepalm:
(pred se kako rezultat na somnezite tuka dali e ili ne e so Sanyo kompresor Hansolot sto go nosat vo Mk).
Sega moze i popustot da go objavam za Hansolot, nasata ja zemavme :)
DSC_0035.jpg SANYO C-6RZ110HA1.JPG

pozadina.JPG Nadvoresna.jpg IMG_0940.JPG IMG_0939.JPG Greac na tacna.JPG 2reden izmenuvac.JPG IMG_0937.JPG Sanyo-Hansol compressor.jpg Sanyo-compressor.jpg Top view.jpg
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
14 мај 2016
Мислења
47
Поени од реакции
12
Или тоа или 5.5 со 2 х 2.5 или послаби ако постојат за во спалните.

Мислам дека Мај е прав месец за купување клими - гледам се форсираат нови модели а на старите се даваат попусти за да се чисти лагер.
Да тоа е втората опција за другот простор да се оди со две помали посебни клими ама не видов на темава нешто дискусија за најдобра опција за тој формат, или нема, или не се ефикасни/исплатливи или луѓево поинаку го решаваат тоа со помалите соби (9, 10 м2). Тука сега веројатно би се поставило прашањето кај мене дали за помалата детска од 9 м2 која е поврзана со дневната/кујна каде ќе земам посериозен капацитет, треба уште една посебна клима или со отворени врати и догревање таму со панел или уљан радикатор (незнам што е поекономично) може да се помине.
За другата издвоена детска која е кај ходникот секако ќе треба посебна клима (или наместо таму во ходникот да има за цел тој дел).
Важно ми е ова првото особено, за другиот простор со ходникот немам дилема дека ќе треба уште една клима што ако не излезе нешто многу поволно годинава (3.5ка) ќе почека за догодина.
А викаш добар е месецов за шопинг? Супер ако се расположени тоа бизнисмениве да ја прилагодат заработувачката малку кон стандардот у државава и цените у регионот. Или добар ни е стандардов чим толку ги држат цениве повисоки од околинава :) ? Поздрав
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Denes imav shoping na klima za moj blizok prijatel(rodnina), se odluciv(me) za Hansol12ka, no za sekoj sllucaj insistirav pred da se plati klimata da se proveri dali e so Sanyo kompresor. Bez problem mi bese odobreno baranjeto od strana na Greemak, pa slikite tuka se od denesnoto otvaranje na Hansolot(GWH12TB-S3DNA1D) vo magacinot na Greemak...ni bese dadeno da izbereme random nadvoresna po nas izbor od 10tinata kutii tamu, uslovot bese ako e so Sanyo da se kupi istata sto ke se otvori :)
Rezultatot moze da go vidite od slikite, Sanyoto twin-rotary e vnatre, a ja gi izedov gurabiite za site pari :facepalm:
(pred se kako rezultat na somnezite tuka dali e ili ne e so Sanyo kompresor Hansolot sto go nosat vo Mk).
Sega moze i popustot da go objavam za Hansolot, nasata ja zemavme :)
Прегледај го приврзокот 146816Прегледај го приврзокот 146818

Прегледај го приврзокот 146826 Прегледај го приврзокот 146825 Прегледај го приврзокот 146824 Прегледај го приврзокот 146823 Прегледај го приврзокот 146820 Прегледај го приврзокот 146819 Прегледај го приврзокот 146821 Прегледај го приврзокот 146828 Прегледај го приврзокот 146827 Прегледај го приврзокот 146829
So zdravje da se raboti
GREE HANSOL =ruski tenk T34
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
@Strelec можеби за хансолот си во право ама грешка си за change серијата кога велеше дека е со дупли изменувач надворешната, мене ми беше сумљиво па морав да проверам со свои очи. Нема ништо ни од електро магнетниот вентил како што е пишано во сервисното, значи ставена е обична капилара
ама за парите сепак добра е, најважно дека е инвертер
 

Kajgana Shop

На врв Bottom