Вампири, Гроф Дракула, Носферату...

Што за вас претставува Дракула

  • Историска личност (преувеличена од легендите и митовите)

    Гласови: 37 86,0%
  • Милениумски талкач кој се храни со крвта на своите жртви

    Гласови: 6 14,0%

  • Вкупно гласачи
    43

Janev

____________
Член од
27 март 2007
Мислења
2.856
Поени од реакции
58
славе и јас имам слушано вакви работи од тие села тама..јас имам од Мокриево слушано такви работи.... Во селото на едно место имаат старо дрво Костен, и секоја вечер во 00:00 се појавувале младоженец и невеста...Друго шо имам слушано е слично нешто как на икси...некоја баба починала и после некое време навечер одела дома и ги плашела домашните, некој од домашните ојдел у црква и питал тама, кажале гробот да го обиколат со грмушки(тие со трнови) и да стават 1 шише црно вин, др. ден кога виделе по грмушките имало како крв велат, ама не ми се верува тава....и оште една приказна за крај, некоја стара жена додека се бањала наеднаш умрела, и се предвидува дека умрела од тоа што на тоа место каде шо е купатилото порано биле гробишта:uvo:...Тоа е се за оваа вечер народе, немој да сонувате
 
Член од
6 ноември 2007
Мислења
848
Поени од реакции
44
Абе какви вампири цел живот живеам покрај гробишта и во овие мои 19 години не сум видела ништо чудно...И сум поминувала тука навечер и во 00:00 и во 1 и во 2 и ништоо..Татко ми има некои тврдења дека всело porano му се има нешто чудно случувано,а и таму имаме куќа покрај гробишта,ама јас се додека не видам не верувам.:).
 
Член од
4 јуни 2007
Мислења
2.885
Поени од реакции
189
Во мојата маала во Струмица слушам од постарите комшии дека на времето е имало турски гробишта, дури и пред 13-14 години кога ја градевме куќата во дупката за вар најдовме коски, ама такви работи како вампири и духови нема, само потсвеста си поигрува со луѓето, ама Бог да чува пак има и некои необјасниви работи...

најверојатно бил вампир, ако не и лично гроф Дракула.
"Вампир" во наводници...:nesum:

п.с. Ако е некој "вампирџија" нека ја гледа серијата Moonlight за американски вампири :):)
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
1.495
Поени од реакции
38
Во мојата маала во Струмица слушам од постарите комшии дека на времето е имало турски гробишта, дури и пред 13-14 години кога ја градевме куќата во дупката за вар најдовме коски, ама такви работи како вампири и духови нема, само потсвеста си поигрува со луѓето, ама Бог да чува пак има и некои необјасниви работи...

"Вампир" во наводници...:nesum:

п.с. Ако е некој "вампирџија" нека ја гледа серијата Moonlight за американски вампири :):)
Ej kaj nas osnovnoto uciliste e gradeno vrz turski grobista pa nisot se nemase sluceno dodeka jas bev osnovno, do srednoto imame pak turski grobista i nema nisto kazano deka ima duhovi ili vampiri. Ej i razmisli dobro za toa sto go kaza za neobjasnivite raboti. Se moze da se obasjni na razmumen nacin samo psihata ne mami toa e iluzija na umot.
 
Член од
14 јуни 2008
Мислења
11
Поени од реакции
0
vampirite gi izmislile za da gi plasat starite selani i da izbegaat od doma demek imalo vampiri a ustvari posle drug si zivee vo kukata bez problem :pos2:
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Ej kaj nas osnovnoto uciliste e gradeno vrz turski grobista pa nisot se nemase sluceno dodeka jas bev osnovno, do srednoto imame pak turski grobista i nema nisto kazano deka ima duhovi ili vampiri. Ej i razmisli dobro za toa sto go kaza za neobjasnivite raboti. Se moze da se obasjni na razmumen nacin samo psihata ne mami toa e iluzija na umot.
Офф Топик:
Многу работи неможат да се објаснат а што не се илузија. Како се изградени пирамидите ? Како е изграден стоунхенџ кога немало камења у близина ?:)

Он Топик:
Вампирите немаат врска со гробиштата нити со мртвите луѓе(Зборам за холивудските „ВАМПИРИ“ ) . Тие само доаѓаат си ја гризат жртвата и потоа или ја убиваат или ја оставаат да стане една од нив.
Сепак ова е холивуд и е само чиста имагинација. Како што кажав претходно , Вампир е човек кој има способност да исцицува животна енергија од другите луѓе ,а не Крв. Вакви вампири постојат,и може да станете вампир ако го изберете тоа. Само е потребно многу време,трпеливост и способност :)...
 

Famous Last W

I LoV3 YoU..
Член од
24 август 2007
Мислења
1.515
Поени од реакции
5
vampirite gi izmislile za da gi plasat starite selani i da izbegaat od doma demek imalo vampiri a ustvari posle drug si zivee vo kukata bez problem :pos2:
Дај доста овакви постови бе ццц..
Не верувам да има вампири у МКД зш не постојат.. Тоа кога е било темно кога е немало струја така се плашеле народ нешто ако штракне надвор и право вампиер е./.
 

word

Експресија...
Член од
2 октомври 2007
Мислења
298
Поени од реакции
3
Abe ostavejte go iksi_str neli gledate oti fleva vo nekoj film:smir:Vo Makedonija ako postojat vampiri jas ke sum Jackie Chan

Bato toa e tocno.No ovaa zena sto se bajnala vo kopatiloto i toa e vistina.Toa mesto porano bese grobista.Edna moja drugarka zivee tamu ima kuka docno kade sto bile grobistata koga ja pravea nova kukata imase koski se imase.No tie si gi zemaa koskite i napravea skeleti i gi zakacea na dzitot:toe:

славе и јас имам слушано вакви работи од тие села тама..јас имам од Мокриево слушано такви работи.... Во селото на едно место имаат старо дрво Костен, и секоја вечер во 00:00 се појавувале младоженец и невеста...Друго шо имам слушано е слично нешто как на икси...некоја баба починала и после некое време навечер одела дома и ги плашела домашните, некој од домашните ојдел у црква и питал тама, кажале гробот да го обиколат со грмушки(тие со трнови) и да стават 1 шише црно вин, др. ден кога виделе по грмушките имало како крв велат, ама не ми се верува тава....и оште една приказна за крај, некоја стара жена додека се бањала наеднаш умрела, и се предвидува дека умрела од тоа што на тоа место каде шо е купатилото порано биле гробишта:uvo:...Тоа е се за оваа вечер народе, немој да сонувате
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Секако дека има необјасниви работи, дури и може да постојат и некојд а ги открил но големиот брат го крие тоа од нас.
Сепак ако размислуваме со ладна глава ќе сватиме дека човековата имагинација прекрасна работа за вакви хорор приказни.
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Сеуште не ја сваќам поврзаноста со гробиштата и вампирите?? Вампирите немаат никаква врска со гробишта... Вампирите не се мртви , вампирите имаат вечен живот !

(Како што кажав не верувам во вакви вампири , ама сепак :) )
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
1.495
Поени од реакции
38
Сеуште не ја сваќам поврзаноста со гробиштата и вампирите?? Вампирите немаат никаква врска со гробишта... Вампирите не се мртви , вампирите имаат вечен живот !

(Како што кажав не верувам во вакви вампири , ама сепак :) )
Ajde ako sakas objasni nesto poveke za toa sto go kaza deka ja cicaat zivotnata energija. Mislis deka tie luge postojat i deka tie imaat vecen zivot? Ne znam no nesto cudno mi stoi. Ako postojat objasni ni kako i nie da staneme takvi. I ako mozes da mi kazes dali se povrzani so Satanata ili so Gospod Bog.
 

Шмекерот

Еден и единствен
Член од
24 мај 2008
Мислења
1.767
Поени од реакции
384
Isto taka mi ima ednas iskoceno edna vampirka u Kozle kaj na panki kafanata...
Idam ja taka preku ulica i naednas izlaga edna neverojatno dobra pichka kako sto nema nikad da videte na ovie prostori...Vikam zdravo...a ona se nasmea so toa zabite ostri...
i si rekov vampirka mame i ebam pak li...
Vampirkata trgna nakaj mene da me cica u vrat...i ja fativ glavata so brz refleks i i vikam "src pa ti znaes li deka i na mene mi e vratot omilena erogena zona"...i pocnav da ja shmukam u vrat sum i naprail shlivka nevidena!...izbega ko poparena...
na beganje im rekov da mu kazes na gazda drakula da ne se zaebava so sexualniot Blejd!
 

Devil-King

Пациентот од Бардовци
Член од
3 февруари 2007
Мислења
1.009
Поени од реакции
67
Колку се само забавни стварите со воа вампирите ама никако да начекам јас некое срање.Од секоаш ме интересирала мистиката во светов, као со духови, вампири, вештерки..ама послабо некако ефект. Во прилеп има една куќа каде викат имало духови, разбрав која е , и 3 пати седев во неа ништо живо не видов освен што неколку мачки излегоа далје ништо, ја поминав вечерта така со слушалици на уво.Исто после се ширеше приказна на некој гроб имало закопано вештерка, демек у сабота излагала кај гробот, односно духот нејзин, и со едно другарче кој знај колку саботи појдовме да видиме дали ќе дое курвата, ни трага ни глас. И така колку иде станувам еден од најтешките атеисти во светот, ако има некоја така чудна мистерија па препорачајте да проверам, заш се умрев од барање докази по било какво постоење на друга димензија овде..ама ништо.
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Shmekerot е баниран од темава.
Секој што ќе го следи неговиот пример ќе биде исто така баниран.
И не само тоа. Секој што нема да знае да се откачи од него и неговите мислења на форумов. Знам дека ви е смешно и интересно, но потрудете се да не ги носите темите во погрешна насока. Во спротивно, ќе следат мерки и за тие форумџии.
Претерувате, подфорумов го претворате во место каде што ќе си терате сеир.
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
1.495
Поени од реакции
38
Mi imaat kazuvano deka komsikata koga umre pred 10 godini sekoja vecer tropala po prozorcite od kukata i lugeto strav gi fakase. Viknaat pop da propee doma i ottogas ne im se desilo takvo nesto.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom