Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Листајќи го документот од архивот на Велико Трново, татко ми успеал да го најде неговиот прадедо (на татко му - татко), односно мојот пра - прадедо. Она што е малце лошо за мене е што човекот е со име Владо Наков, а моето презиме е всушност составено од името на Владо, па затоа сега јас сум Владев - вид на традиција во тоа време - да се земе името на дедото и да се направи презиме од него. Татко ми успеал да го најде по име и презиме, а и струката која што е наведена под него (земјоделец), како и селото во кое тој живеел (а и мојот дедо) се совпаѓаат во целост, па не верувам дека е можно да станува збор за друг човек. Се надевам, најпрвин дека ова со сменетото презиме нема да претставува проблем при поврзувањето со изводи, и се надевам дека нашиве матичари чуваат толку рани документи (сега вадев изводи до мојот прадедо од 1920, но Владе сигурно е роден некаде 1890-тите). Инаку, едно прашање до поупатените форумџии како @Walkman - Поради тоа што за некој 20тина дена ќе одам до Софија за да подадам документи во МП, со произход на база на изјава и БКК (произход без друго потекло освен потврда од клуб), дали ќе можам, откако ќе ги подадам документите и ќе имам закажан датум за интервју, дали после неколку месеци ќе можам да отидам и да подадам дополнителни документи, односно изводи до пра пра дедо и документот од воен архив, или неможам да дополнувам така документи Без да сум вратен на дополнителна проверка? Ова го прашувам затоа што моментално го немам документот од воен архив, а ниту изводите до прадедо, а не верувам дека и ќе успеам да го добијам за 20тина дена, а нејќам да губам време и да го чекам документот па потоа да закажувам датум во МП, затоа што знам дека се чека некој 3 ипол месеци за да стигне документот од Велико Трново до кај мене по пошта. Фала за информациите
Ja okolu papirologoija, pojma nemam. Idev preku posrednik, no mislam deka nema nikakov problem vo sekoe vreme da dostavis plus dokument.
 
Член од
24 мај 2015
Мислења
400
Поени од реакции
281
нема да имаш проблем доколку презимињата не се различни во смисла на тоа, доколку прадедо ти не е пишан со едно презиме во посмртницата, ама во посмртницата на син му пример да не е пишан со друго презиме...или слично. јас имав такви проблеми, во посмртницата на прадедо ми он се презиваше да речеме Стојанов, а кај баба ми во посмртницата беше со друго презиме, иако тој истиот и е татко. во старите изводи и посмртници е хаос. има и за тоа решение, ама треба на нотар да се оди.
Не сфаќам зошто би ми требале изводи од баби пра баби итн. Јас сакам да се линкувам до пра пра дедо ми во линија Јас, Татко, Дедо, Пра-дедо, и Пра-пра дедо (човекот со воен документ). Не гледам зошто би ми требало изводи од баба. Инаку, во врска со презимињата, дали вака како што е прикажано подолу на сликата не би се признало. Во примерот, Мојот дедо е Ратко Трајков, си го сменил презимето, НО, Наведено е убаво кој му бил татко, со име и презиме подолу - во примерот Милан Делов. Дали вака не би признале дека му е реално татко?

 
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
Не сфаќам зошто би ми требале изводи од баби пра баби итн. Јас сакам да се линкувам до пра пра дедо ми во линија Јас, Татко, Дедо, Пра-дедо, и Пра-пра дедо (човекот со воен документ). Не гледам зошто би ми требало изводи од баба. Инаку, во врска со презимињата, дали вака како што е прикажано подолу на сликата не би се признало. Во примерот, Мојот дедо е Ратко Трајков, си го сменил презимето, НО, Наведено е убаво кој му бил татко, со име и презиме подолу - во примерот Милан Делов. Дали вака не би признале дека му е реално татко?

_______________________
а бе владев ти ја дадов баба ми ко пример, не ти треба баба тебе хахаха :)
значи да пазиш да видиш дали ќе се совпаѓаат презимињата, да не испадне кај пра прадедоти презимето во посмртницата да му е на пример лупам Петар Петров, а после кај син му да пишува дека е од татко Петар Владев. во тој смисол, вакви грешки има милион и тие се впушани така во матичните книги и да сакаш во посмртница не можат да ти го поправат.
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Не сфаќам зошто би ми требале изводи од баби пра баби итн. Јас сакам да се линкувам до пра пра дедо ми во линија Јас, Татко, Дедо, Пра-дедо, и Пра-пра дедо (човекот со воен документ). Не гледам зошто би ми требало изводи од баба. Инаку, во врска со презимињата, дали вака како што е прикажано подолу на сликата не би се признало. Во примерот, Мојот дедо е Ратко Трајков, си го сменил презимето, НО, Наведено е убаво кој му бил татко, со име и презиме подолу - во примерот Милан Делов. Дали вака не би признале дека му е реално татко?

Нема врска кој какво презиме има, битно е да пишува кој на кого му е татко па дури нема врска ако во изводите е на - ски а во воениот архив на - - ов. Јас веќе го земав државјанството со различни презимиња и во изводите ми стои на - ски а во блгарската крштеница на - ов. И не поддадов никаков документ од ниедно здружение. Така да тие што имате стари документи не фрлајте пари за потврди дали биле со статистика или не пет пари не вредат во МП. Освен за оние кои веќе немаат друг документ нека се обидат и со потврдите, засега во ДАБЧ поминуваат.
 
Член од
15 мај 2016
Мислења
16
Поени од реакции
5
Здраво друштво.:) Јас сум нов тука и сакам да започнам со процедурата за БГ државјанство. Истражував за процедурата па имам некои нејасни работи. Би замолил за неколку совети од поискусните.
Потекло немам, вујко ми има пасош (на мајка ми прв братучед) но не сум сигурен дали би ми помогнал, и дали би ми помогнало неговото државјанство. Ке пробам со потврда но не знам од кое здружение да извадам дали од БКК или од МБП ?
Дали да подадам документи тука кај нас во БГ Амбасада или да одам дирекно во БГ со живеалште, адреса (наводно процедурата била побрза со адреса) ?
Презимето ми е на -иќ дали би претставувало проблем тоа ?
Благодарам и среќно на сите. :):)
 
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
Здраво друштво.:) Јас сум нов тука и сакам да започнам со процедурата за БГ државјанство. Истражував за процедурата па имам некои нејасни работи. Би замолил за неколку совети од поискусните.
Потекло немам, вујко ми има пасош (на мајка ми прв братучед) но не сум сигурен дали би ми помогнал, и дали би ми помогнало неговото државјанство. Ке пробам со потврда но не знам од кое здружение да извадам дали од БКК или од МБП ?
Дали да подадам документи тука кај нас во БГ Амбасада или да одам дирекно во БГ со живеалште, адреса (наводно процедурата била побрза со адреса) ?
Презимето ми е на -иќ дали би претставувало проблем тоа ?
Благодарам и среќно на сите. :):)
Здраво legija123. Според некои државјанството на вујко ти не би ти помогнало, според други да. Законот кој сите го чекаме би т и овозможил со државјанството на вујко ти земеш мислам, ама тој не е уште усвоен: Со оглед на тоа што сега почнуваш, не ти се брза за законот па и да го усвојат наредна година. За посигурно извади си и потврда од некое здружение. БКК од Струмица дава потврди со статистика, другово МБП нема статистика. Меѓутоа, и за потврдите да важат го чекаме законот :). Најдобро најди си посредник, не зашто поголеми ти се шансите, туку зашто тие знаат кај точно да отидат и што да направат, наместо ти да одиш и да луташ во Софија барајќи нотари, преведувачи и слично.

А што се однесува до презимето, има тука неколку членови што се исто на -иќ, тие ќе ти кажат како е најдобро.
 
Член од
7 октомври 2015
Мислења
34
Поени од реакции
56
kako so odi dinamikava so 2015 do nova godina najverovatno ke bidi iscistena po so okolu 900-1000 brojcinja se odobreni so se ti na dopolnitelna so se prateni( za tie so se na dopolnitelna od 2015, bas posrednikov mi spomna deka 90% se od albaniaja, srbija, moldavija, rusija...itn), dosega kaj nego od 2015 site so bile na intervju do februari imale pozitivno resenie), a okolu 3500 brojcinja se so finalen status! Info za tie so imaat pozitivno resenie na brojcinjata, vremetraenjeto od pozitivno resenie i cekanje za potpis od pretsedatelod do denot na zemanje na pasosot e nekade 4-5 meseci, drugar sega go zede pred edna nedela(toj bese 25**/2013, pomina so prv bratuced), imase pozitivno resenie vo dekemvri 2015 a pasosot go zede maj 2016....
 
Член од
7 декември 2015
Мислења
26
Поени од реакции
5
preku tatko mi toj ima bg pasos , inace intervjuto go napraviv vo sofija.[DOUBLEPOST=1463276057][/DOUBLEPOST]
preku tatko mi toj ima bg pasos , inace intervjuto go napraviv vo sofija.
Fala bratko pobrgu da zemes pasaport[DOUBLEPOST=1463338281][/DOUBLEPOST]
preku tatko mi toj ima bg pasos , inace intervjuto go napraviv vo sofija.[DOUBLEPOST=1463276057][/DOUBLEPOST]
preku tatko mi toj ima bg pasos , inace intervjuto go napraviv vo sofija.
Fala bratko pobrgu da zemes pasaport
 
Член од
24 мај 2015
Мислења
400
Поени од реакции
281
Дознав до кој датум се стигнати со одобрување на произходите. Во четвртокот ги одобриле тие што поднеле документи на 12-ти Февруари. Малце споричко али тоВа е. Ај барем краток е февруари ако нишо друго
 
Член од
25 декември 2014
Мислења
36
Поени од реакции
47
Zdr decki ve molam za mislenje podnesov za prooishod pred nekolku meseci i bev odbien ....od star dokument imav licna karta od pradedo megutoa imav problem so datumot na radjanje do pradedoto......vo licnata karta e zaveden 1891 godina na radjnje vo posmrtnicata 1904 .....bev odbien i na mail mi odgovorija deka sum odbien poradi nesovpadjanje na datumite.....se drugo se sofpaga i presiminja i tatkovo ime.....VE MOLAM ZA POMOS STO DA NAPRAVAM ZA DA DOKAZAM DEKA SE RABOTI ZA ISTIOT COVEK.....EVE SLIKA


Sent from my LG-H440n
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Zdr decki ve molam za mislenje podnesov za prooishod pred nekolku meseci i bev odbien ....od star dokument imav licna karta od pradedo megutoa imav problem so datumot na radjanje do pradedoto......vo licnata karta e zaveden 1891 godina na radjnje vo posmrtnicata 1904 .....bev odbien i na mail mi odgovorija deka sum odbien poradi nesovpadjanje na datumite.....se drugo se sofpaga i presiminja i tatkovo ime.....VE MOLAM ZA POMOS STO DA NAPRAVAM ZA DA DOKAZAM DEKA SE RABOTI ZA ISTIOT COVEK.....EVE SLIKA


Sent from my LG-H440n
Prasaj notar. Znam tie prava izjavi za nesto sto e isto a e na razlicni mesta razlicno napisano. Jas taka pravev za preziminja na pra dedo mi. Verojatno i za ova ke moze :)
 
Член од
15 мај 2016
Мислења
16
Поени од реакции
5
Здраво legija123. Според некои државјанството на вујко ти не би ти помогнало, според други да. Законот кој сите го чекаме би т и овозможил со државјанството на вујко ти земеш мислам, ама тој не е уште усвоен: Со оглед на тоа што сега почнуваш, не ти се брза за законот па и да го усвојат наредна година. За посигурно извади си и потврда од некое здружение. БКК од Струмица дава потврди со статистика, другово МБП нема статистика. Меѓутоа, и за потврдите да важат го чекаме законот :). Најдобро најди си посредник, не зашто поголеми ти се шансите, туку зашто тие знаат кај точно да отидат и што да направат, наместо ти да одиш и да луташ во Софија барајќи нотари, преведувачи и слично.

А што се однесува до презимето, има тука неколку членови што се исто на -иќ, тие ќе ти кажат како е најдобро.

Благодарам за помошта. :) Ајде уште нешто да си прашам.
За потврда да извадам знам изводи ми требаат од прадедо ми кој е роден 1905 па се до мене. Дали е потребно уште нешто и како оди процедурата да ја извадам потврдата ?[DOUBLEPOST=1463341183][/DOUBLEPOST]
Здраво legija123. Според некои државјанството на вујко ти не би ти помогнало, според други да. Законот кој сите го чекаме би т и овозможил со државјанството на вујко ти земеш мислам, ама тој не е уште усвоен: Со оглед на тоа што сега почнуваш, не ти се брза за законот па и да го усвојат наредна година. За посигурно извади си и потврда од некое здружение. БКК од Струмица дава потврди со статистика, другово МБП нема статистика. Меѓутоа, и за потврдите да важат го чекаме законот :). Најдобро најди си посредник, не зашто поголеми ти се шансите, туку зашто тие знаат кај точно да отидат и што да направат, наместо ти да одиш и да луташ во Софија барајќи нотари, преведувачи и слично.

А што се однесува до презимето, има тука неколку членови што се исто на -иќ, тие ќе ти кажат како е најдобро.

Благодарам за помошта. :) Ајде уште нешто да си прашам.
За потврда да извадам знам изводи ми требаат од прадедо ми кој е роден 1905 па се до мене. Дали е потребно уште нешто и како оди процедурата да ја извадам потврдата ?
 
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
Благодарам за помошта. :) Ајде уште нешто да си прашам.
За потврда да извадам знам изводи ми требаат од прадедо ми кој е роден 1905 па се до мене. Дали е потребно уште нешто и како оди процедурата да ја извадам потврдата ?[DOUBLEPOST=1463341183][/DOUBLEPOST]


Благодарам за помошта. :) Ајде уште нешто да си прашам.
За потврда да извадам знам изводи ми требаат од прадедо ми кој е роден 1905 па се до мене. Дали е потребно уште нешто и како оди процедурата да ја извадам потврдата ?
не, ништо друго освен изводи. Јас знам за БКК Струмица. Идеш во Струмица и се зачленуваш. Тоа кошта околу 30 евра (не знам точно пошто јас преку посредник идам и од тие пари што му ги дадов, он мислам дека и за услугата нешто зима), така да помалку од 30 евра е ако идеш сам. Таму те зачленуваат и за потврдата после не се плаќа.

И еве ако ти е страв за презимето, иди преку мајка ти (ако она има македонско презиме), чисто помирно да спиеш.
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
не, ништо друго освен изводи. Јас знам за БКК Струмица. Идеш во Струмица и се зачленуваш. Тоа кошта околу 30 евра (не знам точно пошто јас преку посредник идам и од тие пари што му ги дадов, он мислам дека и за услугата нешто зима), така да помалку од 30 евра е ако идеш сам. Таму те зачленуваат и за потврдата после не се плаќа.

И еве ако ти е страв за презимето, иди преку мајка ти (ако она има македонско презиме), чисто помирно да спиеш.
30 evra e i sam ako odis + 150 denari za notar tamu se plaka[DOUBLEPOST=1463341938][/DOUBLEPOST]
не, ништо друго освен изводи. Јас знам за БКК Струмица. Идеш во Струмица и се зачленуваш. Тоа кошта околу 30 евра (не знам точно пошто јас преку посредник идам и од тие пари што му ги дадов, он мислам дека и за услугата нешто зима), така да помалку од 30 евра е ако идеш сам. Таму те зачленуваат и за потврдата после не се плаќа.

И еве ако ти е страв за презимето, иди преку мајка ти (ако она има македонско презиме), чисто помирно да спиеш.
30 evra e i sam ako odis + 150 denari za notar tamu se plaka
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom