Најекономично греење и ладење

Член од
13 јуни 2012
Мислења
21
Поени од реакции
6
Здраво на сите.

Дали би можеле да ми помогнете при избор на инвертер клима? Се работи за соба од стан со околу 30-35 квадрати, со еден надворешен ѕид и добра изолација. Ми треба и за ладење и за греење. Битно ми е потрошувачката да биде ниска, и имам буџет 45000денари.
 
Член од
22 јануари 2008
Мислења
102
Поени од реакции
110
Здраво на сите.

Дали би можеле да ми помогнете при избор на инвертер клима? Се работи за соба од стан со околу 30-35 квадрати, со еден надворешен ѕид и добра изолација. Ми треба и за ладење и за греење. Битно ми е потрошувачката да биде ниска, и имам буџет 45000денари.
Јас во декември земав Hitachi RAK-35RPB/RAC-35WPB од Техно клима, 41к плус монтажа точно 45к ми излезе. Ко за прва зима сум задоволен (ќе видиме на појака зима), оваа зима ја греев 50м2 стан само со климата, со еден надворешен ѕид, нов стан со 10цм изолација.

Како едина мана би навел мала гаранција од 2 години со 3 години на компресор.
Инаку е многу тивка, од надворешната нема никакви звуци нит вибрации (директно е штрафена на држач, без гумици). Внатрешната освен на најјако е исто тивка, и го нема тоа крцкање на пластика на промена на температура (барем сега за сега).

Потрошувачка реална кога одржува е 300-350W, кога вентилира е 10W а на стендбај 4W. Го оставав да работи 24/7 на температура од 23-24 степена и вкупна сметка за стуја поголема од 2200 не ми стигна.

Ако треба појше инфо, пиши слободно.

https://www.youtube.com/watch?v=DdDHAYuXQdI - еве по што се одлучив јас, го споредував видеото со тој ефтиниот Дајкин кој првично мислев да го земам.

пс. Не е лошо да пишеш за кој град, пошо ако си од Берово на пр. сигурно би ти требала појака.
 
Член од
13 јуни 2012
Мислења
21
Поени од реакции
6
Јас во декември земав Hitachi RAK-35RPB/RAC-35WPB од Техно клима, 41к плус монтажа точно 45к ми излезе. Ко за прва зима сум задоволен (ќе видиме на појака зима), оваа зима ја греев 50м2 стан само со климата, со еден надворешен ѕид, нов стан со 10цм изолација.

Како едина мана би навел мала гаранција од 2 години со 3 години на компресор.
Инаку е многу тивка, од надворешната нема никакви звуци нит вибрации (директно е штрафена на држач, без гумици). Внатрешната освен на најјако е исто тивка, и го нема тоа крцкање на пластика на промена на температура (барем сега за сега).

Потрошувачка реална кога одржува е 300-350W, кога вентилира е 10W а на стендбај 4W. Го оставав да работи 24/7 на температура од 23-24 степена и вкупна сметка за стуја поголема од 2200 не ми стигна.

Ако треба појше инфо, пиши слободно.

https://www.youtube.com/watch?v=DdDHAYuXQdI - еве по што се одлучив јас, го споредував видеото со тој ефтиниот Дајкин кој првично мислев да го земам.

пс. Не е лошо да пишеш за кој град, пошо ако си од Берово на пр. сигурно би ти требала појака.
Од Струмица сум.

Мене дилемата ми беше помеѓу Toshiba Mirai RAS-13DKV-E и GREE Hansol 12k но ќе разгледам и за оваа што ми ја имаш предложено.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
@mt07485 Fala ti za informaciite za Hitachivo, ako moze samo da ja zirnes nadvoresnata i da ni kazes sto pisuva za zemja na proizvodstvo, maleziski li se ovie ?
Sve mislam i deka modelot 50PPA/PPB ja imaa zemeno tuka pa dobro i za nea nekoj da spodeli informacii.
I uste ova, tocno toj model go imas sto go napisa RAK-35RPB/RAC-35WPB ili
RAK-35PPB/RAC-35WPB ?
 
Последно уредено:
Член од
22 јануари 2008
Мислења
102
Поени од реакции
110
@mt07485 Fala ti za informaciite za Hitachivo, ako moze samo da ja zirnes nadvoresnata i da ni kazes sto pisuva za zemja na proizvodstvo, maleziski li se ovie ?
Sve mislam i deka modelot 50PPA/PPB ja imaa zemeno tuka pa dobro i za nea nekoj da spodeli informacii.
I uste ova, tocno toj model go imas sto go napisa RAK-35RPB/RAC-35WPB ili
RAK-35PPB/RAC-35WPB ?
Сделано в Китаи :)
RPB е мојата. Како што ги разбрав од Техно клима, единствената разлика било дека RBP можела да се користи за мулти сплит а PPB не.[DOUBLEPOST=1463056480][/DOUBLEPOST]
Сделано в Китаи :)
RPB е мојата. Како што ги разбрав од Техно клима, единствената разлика било дека RBP можела да се користи за мулти сплит а PPB не.
BTW јас и од тие постови за 50-ката ( Strelec ти му ја посочи) почнав да размислувам за Хитачито иначе предходно не го размишљав како бренд.

Ама немам видено од него инфо како е задоволен, rorschach6 убаво би било да пишеш збор два. Чисто да споделуваме инфо за тие сега што размислуваат да купат.

Јас ја читав интензивно темава пред да купам и мислам дека од тука направив добар избор. И затоа сум сеуште активен за да помогнам и на некој друг а и да научам нешто плус.

пс. Офф топик.
Немаме на темава некој претставник во власта?
Зошто никој не им предложи да даваат субвенција за топлински пумпи (било воздух-воздух или уште поубаво за куќи, воздух-вода) или во форма на поврат на ддв или слично. Мислам дека е 100 пати подобро на топлински пумпи него палети. 0 загадување на тој начин.
 
Последно уредено:

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Сделано в Китаи :)
RPB е мојата. Како што ги разбрав од Техно клима, единствената разлика било дека RBP можела да се користи за мулти сплит а PPB не.[DOUBLEPOST=1463056480][/DOUBLEPOST]

BTW јас и од тие постови за 50-ката ( Strelec ти му ја посочи) почнав да размислувам за Хитачито иначе предходно не го размишљав како бренд.

Ама немам видено од него инфо како е задоволен, rorschach6 убаво би било да пишеш збор два. Чисто да споделуваме инфо за тие сега што размислуваат да купат.

Јас ја читав интензивно темава пред да купам и мислам дека од тука направив добар избор. И затоа сум сеуште активен за да помогнам и на некој друг а и да научам нешто плус.

пс. Офф топик.
Немаме на темава некој претставник во власта?
Зошто никој не им предложи да даваат субвенција за топлински пумпи (било воздух-воздух или уште поубаво за куќи, воздух-вода) или во форма на поврат на ддв или слично. Мислам дека е 100 пати подобро на топлински пумпи него палети. 0 загадување на тој начин.
Hitachi 35WPA e za 1kw podobro na -15stepeni po eurovent od Hitachi 35wpb mozebi malku poneekonomicno e Hitachi 35 WPA ama neznacitelno.
 
Член од
5 декември 2015
Мислења
216
Поени од реакции
266
Hitachi 35WPA e za 1kw podobro na -15stepeni po eurovent od Hitachi 35wpb mozebi malku poneekonomicno e Hitachi 35 WPA ama neznacitelno.
ppa-ppb.jpg
Spomnato e vo poveke navrati na forumov i e konstatiran javashlukot na eurovent taka da i vo slucajov sum siguren deka e taka..Najverojatno kaj Ph@TOLkW namesto 3.10 treba da stoi 2.10. Plus sored ova iskaca deka 35ppa na -7 dava pomalku toplina otkolku na -15
 
Последно уредено:

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Прегледај го приврзокот 146019
Spomnato e vo poveke navrati na forumov i e konstatiran javashlukot na eurovent taka da i vo slucajov sum siguren deka e taka..Najverojatno kaj Ph@TOLkW namesto 3.10 treba da stoi 2.10. Plus sored ova iskaca deka 35ppa na -7 dava pomalku toplina otkolku na -15
A vo slucajov deka 35wpa ima posilen kompresor I Hitachi 50wpa e isto posilna od WPB, ist slucaj. I fucicu 35 LL e ist slucaj. A eve postot of Strelec za kompresorot na Hitachi
Kompresorot kaj RAC-35WPB e ASD084SFNA7JK1,
Kompresorot kaj RAC-35WPA e ASD102SF-A7JK.
A toa znaci deka WPA ima pogolema kubikaza od WPB, 10,2 nasproti 8,4cc3.
Novata serija na Hitachi izgleda poekonomicno a po ova pomalce gree na smetka na ekonomicnosta.
Site fucicu LL LM LU serija na 35 imaat scop 4, a po eurovent nikoj ne mozi da gi stigni za greenje i Sezonskata potrosuvacka na greenje I'm e visoka . Pozdrav
 
Последно уредено:
Член од
5 декември 2015
Мислења
216
Поени од реакции
266
A vo slucajov deka 35wpa ima posilen kompresor I Hitachi 50wpa e isto posilna od WPB, ist slucaj. I fucicu 35 LL e ist slucaj. A eve postot of Strelec za kompresorot na Hitachi
Kompresorot kaj RAC-35WPB e ASD084SFNA7JK1,
Kompresorot kaj RAC-35WPA e ASD102SF-A7JK.
A toa znaci deka WPA ima pogolema kubikaza od WPB, 10,2 nasproti 8,4cc3.
Novata serija na Hitachi izgleda poekonomicno a po ova pomalce gree na smetka na ekonomicnosta.
Site fucicu LL LM LU serija na 35 imaat scop 4, a po eurovent nikoj ne mozi da gi stigni za greenje i Sezonskata potrosuvacka na greenje I'm e visoka . Pozdrav
Ok jasno ama sto ti e poentata, deka e tocen podatokot na eurovent za konkretniov slucaj za Hitachi-35WPA/RAK35PPA deka dava 3.10kW toplina na -15???
Zapazi, proporcijata na kubikazata megju dvete nadvoresni e slicna ko malku pogolemite vrednosti na nekoj od parametrite pomegu dvava modela a polovinata se skoro isti i od kade togas drasticna razlika samo na dolnata granica na nadvoresna T odnosno 3.10kW naspram 2.16kW...
 
Член од
8 октомври 2015
Мислења
257
Поени од реакции
866
Pocituvani,

Bi sakale da informirame za dva novi modela na uredi za saniratna topla voda na GREE, koi naskoro ke bidat prezentirani na nasiot pazar:

1. Integralen model ( IWH ) GRS-2.4/D270ANbA-K ......EUR 1'290,00 so DDV
upload_2016-5-12_22-3-39.png upload_2016-5-12_22-4-31.png
upload_2016-5-12_22-5-3.png
upload_2016-5-12_22-7-10.png

2. Split model GRS-S3.5PdG/NaA-K ..........EUR 1'490,00 so DDV
upload_2016-5-12_22-12-2.png upload_2016-5-12_22-12-17.png
upload_2016-5-12_22-13-4.png
upload_2016-5-12_22-13-38.png


So pocit,

Greemak Group
 

Attachments

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
Avant&Suzumi.jpg
@vedar Po taa logika istata magija ko so Hitachito ja imas i kaj Tossiba, po ova Avantot iskaca podobar(ili ist) a cenata znaes deka ne e ista. Koj kazuvase deka monter mu rekol deka se isti dvete i toj si ja zemal poeftinata? :) A Suzumito16ka e so twin kompresror, a be isti so da ti kazuem :)
Ima da Rzhi i kashla Avantov na -15 da izvadi 2,8 :)
A u kubikaza
AVANT RAS-167SAV-E5=DA108X1C-23FZ(single)
SUZUMI RAS-16N3AV2-E = DA131S1B-31FZ(twin)...ili celi 3 kubika poveke od Avantot
 
Последно уредено:

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Ok jasno ama sto ti e poentata, deka e tocen podatokot na eurovent za konkretniov slucaj za Hitachi-35WPA/RAK35PPA deka dava 3.10kW toplina na -15???
Zapazi, proporcijata na kubikazata megju dvete nadvoresni e slicna ko malku pogolemite vrednosti na nekoj od parametrite pomegu dvava modela a polovinata se skoro isti i od kade togas drasticna razlika samo na dolnata granica na nadvoresna T odnosno 3.10kW naspram 2.16kW...
Mozebi toa e toa cudno ama i cudno mi e sto da bidi zgresen podatokot kaj dvete wpa 35 I 50 kata, I ako dava 35WPB I WPA 2.1kw togas e prosecna klima made in China togas jas bi odel so GREE LOMO 12KA ZA 31000den orginal od maticnata fabrika. Pozdrav
 
Член од
5 декември 2015
Мислења
216
Поени од реакции
266
Mozebi toa e toa cudno ama i cudno mi e sto da bidi zgresen podatokot kaj dvete wpa 35 I 50 kata, I ako dava 35WPB I WPA 2.1kw togas e prosecna klima made in China togas jas bi odel so GREE LOMO 12KA ZA 31000den orginal od maticnata fabrika. Pozdrav
Deka e utka na euroventot toa mozes da bides siguren i ako zemes da citas nanazad ke vidis deka nekolku pati clenovi imaat uvideno greski i se diskutiralo, zatoa ne se cudi. Pogore i @Strelec se majtapi za istoto... Duri nekoj im pisha ako ne se lazam i mu ja potvrdija konstatacijata nemozam da go najdam postot neka go linkne nekoj ako go vidi..
Ostanatoto sto go navede si e drugo..
 
Член од
14 мај 2016
Мислења
47
Поени од реакции
12
Бидејќи гледам усреќени дилемаши на форумов сакам да ја споделам мојата дилема која итно треба да ја решам после извесно време истражување. Имено сакам деновиве да земам инвертер 5ка кој ќе ми биде основно средство за греење во стан од 75 кв, поточно во просторија дневна, трпезарија и кујна заедно од 34кв и соба од 9 кв која е до нив, сите со доста прозори и два надворешни ѕида. Дилемата ми е помеѓу:
- carrier 42UQV050M цена со монтажа 65900 од Енергија или
- daikin FTX - J3/GV би требало да ја дадат за 67000 макс 70 к.
Бидејќи гледам дека тошиба е фалена дали евентуално вреди да се дадат плус 10к за toshiba RAS- 18N3KV2-E1 за 76.900 ден
Или можеби има нешто поарно од аспект цена/вредност?
Второ, за остатокот од станот од ходник и две спални од вк 30 кв што би било паметно да се стави во хофникот ама овде веќе да не е многу скапо.
Многу ви благодарам однапред.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom