Акции на СЈО (Генерална дискусија)

Статус
Затворена за нови мислења.
B

Bonux

Гостин
Не знам дали знаете, но ако не знаете ќе ви кажам, конкретно во правосудството, сите судници во нашите триесет и кусур судови се направени донација на УСАИД од пред десетина години, и оттогаш не сум чул ниедна судница или просторија во суд да е реновирана или опремен со буџетски пари.

Не инсинуирам ништо, само нафрлам случајни факти.
Не знам дали знаете :
- Коме служи кредит који дају американци,руси или европска унија?
хинт-Па њима самима да развијају своју војну технологију односно своје прислушне центре.
- Македонија и Србија се берлински sид само во Србија е тоа многу многу по изразено и ние никад нема да влеземе ни во еу ни во нато,некои дечки ми се многу смешни се палат на некакво отварање на поглавја што е смешно до јаја.
хинт-Ми смо у суштини лабораторија која ће направити будуће вакцине за уништење европе.
И за постоење на некаква завера директно против Македонија е исто така смешно до јаја.
п.с. Ништо не инсиунирам ни јас само го изнесувам моето скромно лаичко мислење. ;)
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.410
Поени од реакции
36.343
Не, не. Ќе јадеме корења се романтични приказни. Никој не сака да јаде корења. Исто како што на никој не му е битно што Фридом хаус пишал за состојбата на медиумите во државава. Тоа се споредни, небитни работи. Битното е дали Груевски може да обезбедува по 500-600 милиони евра од надвор годишно. Во моментов, може без никаков проблем.

Па, ако ЕУ и САД тргнат во таа насока, нормално дека и ВМРО-ДПМНЕ ќе тргне во истата. Да не мислиш дека некој ќе ги слуша Бејли и Орав што имаат да кажат, ако ЕУ и САД воведат санкции? И баш тоа е причината зошто ЕУ и САД нема да воведат санкции и ќе се пазарат.

Мое мислење е дека ЕУ и САД немаат проблем со дпмне туку до Груевски и компанија. Колку побрзо вмровците во партија го сфатат ова толку подобро за партијата и за државата.

Не сум баш сигурен дека би можеле да се пазарат со нив. Настрана личните санкции како дискредитација, ќе не отепаат со финансиските санкции. Денес ги обезбедува парите ама утре тоа лесно може да се смени. Немаме ние јака домашна економија и индустрија па да издржиме на некое соодветно ниво за живот и покрај санкциите, туку ќе не распаднат. Кога ќе фати една банкарска паника тоа ќе биде гревови невидени што ќе се случува.

Очигледно е дека на Груевски и компанија тоа не им е битно колку ќе страда народот поради нив. Треба останатите вмровци во партија да се запрашаат за ова и колку се спремни да ја однесат државата кон тој пат.
Мора да му се случи внатрепартиски пуч за спас на државата.
 

Благоев

The Spartan General
Член од
8 јануари 2014
Мислења
1.357
Поени од реакции
2.087
Тоа се споредни, небитни работи. Битното е дали Груевски може да обезбедува по 500-600 милиони евра од надвор годишно.
Ќе се најде и друг син на мајка да ги потпишува кредитите, најситен проблем е тоа. Не ги вади од свој џеб.
 

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
6.552
Поени од реакции
7.656
Очигледно е дека на Груевски и компанија тоа не им е битно колку ќе страда народот поради нив. Треба останатите вмровци во партија да се запрашаат за ова и колку се спремни да ја однесат државата кон тој пат.
Мора да му се случи внатрепартиски пуч за спас на државата.
Тој пуч никогаш нема да се случи , дпмне е збир на клиенти верни на шефот.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Грешка си, не е само судство, туку и во образование, локална самоуправа, здравство и што уште не.
Доволно е малце за загледаш вести и ќе приметиш, не секој ама за голем дел од проекти и изградби во судство, болници, патишта и инфраструктура, вика „во соработка со Европска банка за обнова и развој, со помош на УСАДИД, со помош на Кралството Норвешка, Кралството Холандија, Јапонија“, со грант од ваму, со кредит од наму, со овој фонд, со оној фонд итн итн.

Зборот ми е, владата многу убаво си соработува со предавничките и платенички организации и влади кога има потреба, многу подобро од т.н петта колона.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.217
Поени од реакции
25.977
Мое мислење е дека ЕУ и САД немаат проблем со дпмне туку до Груевски и компанија. Колку побрзо вмровците во партија го сфатат ова толку подобро за партијата и за државата.

Не сум баш сигурен дека би можеле да се пазарат со нив. Настрана личните санкции како дискредитација, ќе не отепаат со финансиските санкции. Денес ги обезбедува парите ама утре тоа лесно може да се смени. Немаме ние јака домашна економија и индустрија па да издржиме на некое соодветно ниво за живот и покрај санкциите, туку ќе не распаднат. Кога ќе фати една банкарска паника тоа ќе биде гревови невидени што ќе се случува.

Очигледно е дека на Груевски и компанија тоа не им е битно колку ќе страда народот поради нив. Треба останатите вмровци во партија да се запрашаат за ова и колку се спремни да ја однесат државата кон тој пат.
Мора да му се случи внатрепартиски пуч за спас на државата.
Јас сум убеден дека нема толку глуп вмровец, кој ќе прифати да ја игра таа игра. Уште помалце има луѓе што ќе му ја купат глупата приказна. Единствено што Груевски треба да стави до знаење сега, е дека и да има таков, веднаш ќе го снема. Тоа е побитно од сите Заеви, Фридом хауси и амбасадори.
Ќе се најде и друг син на мајка да ги потпишува кредитите, најситен проблем е тоа. Не ги вади од свој џеб.
Точно де. Ќе се најде. Мене муабетот ми е нема потреба да се бара нов. И овој може, и уште долго ќе може.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Да, откако изгуби избори. Тоа е клучната разлика. Овде опозицијата ко од ѓавол бега од избори.
Сеиозно мислиш дека во Македонија може да опстојува власт по теркот на Белорусија, без амин на САД ? Демек, Грујо ќе наоѓа по 500 милиони годишно и ќе им тера инает на САД и меѓународната заедница? Тоа е понаивно отколку да веруваш во самовили.

Македонија ја нема зад себе Русија, географски и финансиски. Македонија има Тројански коњ во ликот на албанската заедница, која засекогаш ќе биде верна на САД. Плус Македонија има неколку соседи кои со задоволство ќе фрлат бекое кибритче во бурето барут. И во едни такви услови, Грујо ќе направи овде Белорусија, ќе наоѓа по 500 милиони годишно, и ќе владее до крајот на светот? :)

Леле, леле, колку некој има направено лоша математика, циркус ќе биде...
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.410
Поени од реакции
36.343
Тој пуч никогаш нема да се случи , дпмне е збир на клиенти верни на шефот.
Со силни гаранции од ЕУ и САД за пучистот мислам дека може. Само треба да се најде спремен неизвалкан човек од раководството за тоа.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Не знам дали знаете :
- Коме служи кредит који дају американци,руси или европска унија?
хинт-Па њима самима да развијају своју војну технологију односно своје прислушне центре.
- Македонија и Србија се берлински sид само во Србија е тоа многу многу по изразено и ние никад нема да влеземе ни во еу ни во нато,некои дечки ми се многу смешни се палат на некакво отварање на поглавја што е смешно до јаја.
хинт-Ми смо у суштини лабораторија која ће направити будуће вакцине за уништење европе.
И за постоење на некаква завера директно против Македонија е исто така смешно до јаја.
п.с. Ништо не инсиунирам ни јас само го изнесувам моето скромно лаичко мислење. ;)
:facepalm:

Па што не ги одбиеме кога ни нудат помош, или уште подобро зошто воошто бараме кредити и помош од тие зли сили ако ни е познат овој страшен факт.

А ако не е, трк у влада да им кажеш, како можеле да живеат во такво незнаење толку време
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.217
Поени од реакции
25.977
Сеиозно мислиш дека во Македонија може да опстојува власт по теркот на Белорусија, без амин на САД ? Демек, Грујо ќе наоѓа по 500 милиони годишно и ќе им тера инает на САД и меѓународната заедница? Тоа е понаивно отколку да веруваш во самовили.

Македонија ја нема зад себе Русија, географски и финансиски. Македонија има Тројански коњ во ликот на албанската заедница, која засекогаш ќе биде верна на САД. Плус Македонија има неколку соседи кои со задоволство ќе фрлат бекое кибритче во бурето барут. И во едни такви услови, Грујо ќе направи овде Белорусија, ќе наоѓа по 500 милиони годишно, и ќе владее до крајот на светот? :)

Леле, леле, колку некој има направено лоша математика, циркус ќе биде...
САД никогаш нема да влезе во операција да го дестабилизира регионот, за само да го тргне Груевски. Ако се решени да го дестабилизираат регионот заради побитен интерес, тогаш Груевски воопшто не треба ни да размислува што САД бара од него. Секако ќе најдат повод. Супер му е математиката.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.410
Поени од реакции
36.343
Јас сум убеден дека нема толку глуп вмровец, кој ќе прифати да ја игра таа игра. Уште помалце има луѓе што ќе му ја купат глупата приказна. Единствено што Груевски треба да стави до знаење сега, е дека и да има таков, веднаш ќе го снема. Тоа е побитно од сите Заеви, Фридом хауси и амбасадори.
Денес нема, ама кога ќе почне ЕУ и САД да маваат со камшикот тогаш ќе се видат на мака јунаците.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
САД никогаш нема да влезе во операција да го дестабилизира регионот, за само да го тргне Груевски. Ако се решени да го дестабилизираат регионот заради побитен интерес, тогаш Груевски воопшто не треба ни да размислува што САД бара од него. Секако ќе најдат повод. Супер му е математиката.
Цело време му е супер математиката, а нон стоп е во дефанзива. Чудна работа. Сега после рашомонијадата со избори само со ДПМНЕ на нив, уште посупер ќе му биде математиката. Кога ќе му ги прогласат за невалидни, најсупер ќе му биде математиката, кога ќе остане изолиран од меѓународната заедница, со непризнаена влада, и со санкции кои му висат над главата. Од супер, посупер.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Значи пак ги дупнавме америве, они мислеа ќе не заебат ако ни стават економски санкции ама ние ќе идеме кај мајка русија. Абе ко бавча ги работиме америве еј, тата-мата сме за нив.
Само госпо да го поживеј свети никола пресветол и може да ни плукнат под прозор америве.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.217
Поени од реакции
25.977
Денес нема, ама кога ќе почне ЕУ и САД да маваат со камшикот тогаш ќе се видат на мака јунаците.
Ако ЕУ и САД решат да не изолираат, веќе немаат камшик. Тоа е финтата. Имаат камшик, додека имаат извештаи. Снемува извештаи, снемува камшик. Тогаш им останува само дали ќе ја искористат нуклеарката. А таа не се користи на небитни ствари како мењање власт. Ако ја искористат, секако планирале да ја користат.
Цело време му е супер математиката, а нон стоп е во дефанзива. Чудна работа. Сега после рашомонијадата со избори само со ДПМНЕ на нив, уште посупер ќе му биде математиката. Кога ќе му ги прогласат за невалидни, најсупер ќе му биде математиката, кога ќе остане изолиран од меѓународната заедница, со непризнаена влада, и со санкции кои му висат над главата. Од супер, посупер.
Жив, здрав, слободен и со целосна контрола на власт. А нивните планови беа веќе да биде во Идризово или Шутка.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom