Акции на СЈО (Генерална дискусија)

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
15 август 2009
Мислења
2.023
Поени од реакции
4.874
Дали мислиш дека ќе испадниш многу паметен ако користиш погрдни зборови за официјални претставници на државата. За тебе тој е Претседател на Република Македонија ти се допаѓало тоа или не. Карикатура можеш таткоти дома да си го нарекуваш ако тој нема ништо против. Јас сигурно немам.[DOUBLEPOST=1461488053][/DOUBLEPOST]
Јас не реков дека ми се, јас само гледам. Гледам дека Верушевски повеќе не е во притвор и дека слободно си се рашетава низ град. Гледам дека тоа се случи одкога СЈО го превзеде случајот. Е сега повели објасни пошто нели ти разбираш и се ти е јасно. Во меѓувреме ќе почекам и овој другиот што му се јасни овие работи да дообјасни, ама така да и на нас обичните смртници со средно да ни се разјаснат и да речиме ееее во ред чим било така тогаш пеки. Доттогаш за мене СЈО е само продолжена рака на некој и нема ништо правично во него.
Ете повели образложи како дојде до тоа и зошто.
Верушевски е помилуван исто како Никола, Гордана, Миле, Сашо, Заев и на Шекеринска мажот.
Сите шетаат на слобода, што да не и он.
 
Последно уредено:
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.964
Поени од реакции
11.608
Koga se odluchuva za merka na obezbeduvanje na lice nema moralni pricini tuku ima pravna osnova: dali osomnicheniot moze da vlijae na svedoci/da povtori delo/da izbega od drzhavata/da go dovrshi deloto itn.
Inache @мкд владе on ne e karikatura, on e fikus. :D
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.340
Поени од реакции
22.158
Ok @мкд владе me otkri...nemam vekje shto da krijam. :pos::pos:

Inache dovolno znam deka ne go poznavash pravoto chim mislish deka obvinitelstvo ima nadleznost da oslobodi nekoj od pritvor. Za toa reshava sudija na prethodna postapka.
Да бе немам попаметна работа тебе ке те откривам. Јакиот фактор си, рандом лик на форум. Јас само споделив непотврдени информации , рекла казала што би рекле. Оваа година во мода било тоа, да се споделуваат рекла казала муабети и да се прикажат како чиста вистина. Дали е тоа вистина или не повели ако сакаш докажувај или оспорувај. Сега за сега таа информација мене ми е доволно вистинита, за другите незнам, сами нека проценат.
Ако ти е за утеха и мене ме откриваја, де од штабот пишам, де на државна цицка сум, де вака , де така.
Правото не го знам нити некаде сум рекол дека го знам. Затоа прашав за Верушевски и ти се фати на техникалии. Јас гледам дека тој не е во притвор туку слободно си се расшетава. Како дојде до тоа, тоа сакам да ми објасниш и дали таа одлука е во ред и исправна?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
20.009
Поени од реакции
16.085
Верушевски е помилуван исто како Никола, Гордана, Миле, Сашо.
Сите шетаат на слобода, што да не и он.
Верушевски шеташе пред Аболицијата. А дали ако ја повлечат ќе седи дома ?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
20.009
Поени од реакции
16.085
Koga se odluchuva za merka na obezbeduvanje na lice nema moralni pricini tuku ima pravna osnova: dali osomnicheniot moze da vlijae na svedoci/da povtori delo/da izbega od drzhavata/da go dovrshi deloto itn.
Inache @мкд владе on ne e karikatura, on e fikus. :D
а зошто СЈО го притвори секретарот од општина Битола кога таму се е јасно, има тендер, има фактури, има кој ги потпишал фактурите. Може да му поднеста тужба до суд, нема за него веќе што да истражуват.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.964
Поени од реакции
11.608
Да бе немам попаметна работа тебе ке те откривам. Јакиот фактор си, рандом лик на форум. Јас само споделив непотврдени информации , рекла казала што би рекле. Оваа година во мода било тоа, да се споделуваат рекла казала муабети и да се прикажат како чиста вистина. Дали е тоа вистина или не повели ако сакаш докажувај или оспорувај. Сега за сега таа информација мене ми е доволно вистинита, за другите незнам, сами нека проценат.
Ако ти е за утеха и мене ме откриваја, де од штабот пишам, де на државна цицка сум, де вака , де така.
Правото не го знам нити некаде сум рекол дека го знам. Затоа прашав за Верушевски и ти се фати на техникалии. Јас гледам дека тој не е во притвор туку слободно си се расшетава. Како дојде до тоа, тоа сакам да ми објасниш и дали таа одлука е во ред и исправна?
Prvo, prasanjeto ti e na pogreshno mesto upateno. Nitu jas, nitu ti ne gi znaeme detalite za sluchajot na Verushevski. SJO pobarale, sudijata na prethodna postapka reshil pritvorot da se zameni so domashen pritvor. Sega toj e aboliciran taka da vekje ne e nitu vo domashen pritvor. Taka da ne se raboti za tehnikalii, ni odblisku.

Inache poshto ti tvrdish, treba i da dokazesh dali stvarno moite roditeli se sudii. :D neam ja sho da dokazhuvam.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.340
Поени од реакции
22.158
Верушевски е помилуван исто како Никола, Гордана, Миле, Сашо.
Сите шетаат на слобода, што да не и он.
Верушевски беше пуштен од притвор многу многу порано пред Иванов да донесе било каква одлука. До толку бев јасен мислам.
Веќе кога набројуваш можеше да ги спомнеш и Заев и на Шекеринска мажот . Онака колку да биди политички коректно.
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Оние што протестираат , бараат да нема избори и да формираат влада со дпмне, што значи сакаат да им се партнери, така што беспредметни им се обвинувањата за криминал штом сакаат да бидат дел од владата на дпмне.
 
Член од
15 август 2009
Мислења
2.023
Поени од реакции
4.874
Верушевски беше пуштен од притвор многу многу порано пред Иванов да донесе било каква одлука. До толку бев јасен мислам.
Веќе кога набројуваш можеше да ги спомнеш и Заев и на Шекеринска мажот . Онака колку да биди политички коректно.
Ете, ги спомнав.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.964
Поени од реакции
11.608
а зошто СЈО го притвори секретарот од општина Битола кога таму се е јасно, има тендер, има фактури, има кој ги потпишал фактурите. Може да му поднеста тужба до суд, нема за него веќе што да истражуват.
Ushte ednash, SJO ili bilo koe drugo obvinitelstvo MOZHE DA BARA MERKA PRITVOR, A ZA TOA ODLUCHUVA SUDIJA NA PRETHODNA POSTAPKA. SJO verojatno sakaat da izgradat ushte podobar sluchaj pred da podnesat OBVINITELEN AKT.(ili obvinenie)
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
:facepalm:
Ти денес на норма си со глупостиве што ги тресеш?
Плаче Путин да ти даде 2 миљарди. Секогаш кога ќе ви згусти почнувате филмови со Русија, и лани кога почнаа протестите и сега. А вистината е дека ако секнат парите од кредити и се еба матер на државата. Дека го заболе Путин за нас. Ние радо би во нечија прегратка, ама кој сака лепрозен да гушне?!
Кина веќе ни даде над милијарда. И викаш на лепе очи ни дале толку пари?

И од што Путин не се интересира за нас, Руското Мнр постојано ја следи ситуацијата овде :)
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.340
Поени од реакции
22.158
Prvo, prasanjeto ti e na pogreshno mesto upateno. Nitu jas, nitu ti ne gi znaeme detalite za sluchajot na Verushevski. SJO pobarale, sudijata na prethodna postapka reshil pritvorot da se zameni so domashen pritvor. Sega toj e aboliciran taka da vekje ne e nitu vo domashen pritvor. Taka da ne se raboti za tehnikalii, ni odblisku.

Inache poshto ti tvrdish, treba i da dokazesh dali stvarno moite roditeli se sudii. :D neam ja sho da dokazhuvam.
Па тоа бе те прашувам цело време. Кој ја потегнал цела работа, во случајот СЈО. Зошто како само тие си знаат, но битно тие побарале и Верушевски беше пуштен .Ако имаш став за одлуката на Претседателот и си земаш право да коментираш дали е исправна или не, тогаш сигурно имаш став и мислење за одлуката на СЈО дале беше исправна или не на Верушевски притворот да му биди заменет со домашен притвор. Би сакал да го прочитам твојот став околу тоа. И @wicked_1 би го замолил за став и мислење околу тоа.

Ова не е судница и ние не сме на суд па јас да докажувам дали тоа што го слушнав е вистина или не.
Јас напишав тоа што го слушнав, ти сакаш демантирај сакаш не. Мене секако не ми менува многу што твоите родители се едни од тие 500-600 судии и обвинители. Сигурно нема да истражувам дали е тоа вистина или не, само ми е доволно објаснување за твоите ставови искажани тука исто како што и тебе и на другите ви е доволно спрема моите ставови да заклучите дали јас сум на државна цицка, јадам сендвичи, имам членска од некоја партија итн итн.
Ете, ги спомнав.
Да бе по свадба тапани :)
 
Член од
12 март 2009
Мислења
20.009
Поени од реакции
16.085
Ushte ednash, SJO ili bilo koe drugo obvinitelstvo MOZHE DA BARA MERKA PRITVOR, A ZA TOA ODLUCHUVA SUDIJA NA PRETHODNA POSTAPKA. SJO verojatno sakaat da izgradat ushte podobar sluchaj pred da podnesat OBVINITELEN AKT.(ili obvinenie)
Знам што сака СЈО,заедно со сдсм сакаат да докажат дека на Транспортерите им е платено повеќе за да носат луѓе на протести. Тоа е ОК, но одговор на владата треба да бите Кривично гонење и апсење на сите НВО што организираат протести и плаќаат дојденци. Па ЕУ отвори истрага ( иако има кругови кој ја кочат) за нво активисти кој ги организираат мигрантите. Исто е за сите протести на граѓани, треба да се спречи и државата а и било кој лоби фактор да ги организира, нека си бидат навистина спонтани... се друго е криминално...
А сега го пуштија тој од Битола во куќен притвор, а СЈО пак ќе коментира судска одлука, како и за другите одбивања на барања притвор, а демагогијата е дека истите кругови критикува веќе неколку години зошто притворот заменува затвор, а тоа е вообичаено кога постапката на обвинителот е од политичка природа, т.е. нема вистински докази но сака притворениот политички да го дискредитира. Во подалечното минато дури и затворот од политички цели имаше, но на крај спротивен ефект постигна, читај за тоа како КПЈ беше во Лепоглава со години.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom