Нирвана или ГНР

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
142
Што е тоа комерцијала?
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
i axl da se ubiese ke imaa poveke prodavani albumi
ne me sfakas kvalitetot sekogas ne isplivuva na videlina
nego bolje reklama ,
kurt kako vokal so axl ne se meri
slash e eden od najdobrite gitaristi so postojat
(neznam nekoj kaza ne bile negovi rifovite , ja procitav deka u intervju na Slash deka baba mu go ucela, ali detevo bez talenat
pa ona zasviruela)
ja gi postuem nirvana samo poradi edna rabota so go izvadija granzot od underground u mainstream (pak poradi toa sto bile komercijalni, ali vnele nova muzika u usite na mainstreamot), a od niv ima bolje granz bendovi samo ne ja dobile taa popularnost
muabetov ke ni tera do utre, moe mislenje e deka gnr se bolje, dali sum u pravo ti kao tvrdokoren fan (pretpostavuvam) na nirvana nema da priznaes taka da bolje da ne da se svede muabetov so mislam ja ili ti ili baba mi (mada baba mi e poznata kako mnogu inteligentna licnost)
cekam toj "kineska demokratija" da iskoci pa da vidime dali gnr se trend ili ne
А јас немам намера да си ги пишувам истите постови на секој нов што
ќе дојде и го мрзи да прегледа што до сега се пишувало на темата.
Затоа само ќе ти кажам разгледај, имало и други пред тебе што го пишувале ова и има содветни одговори на вака ко овие поставени аксиоми.
 

Desire

Refuse,Resist
Член од
25 декември 2007
Мислења
1.823
Поени од реакции
284
А овие тешки факти ти ги собра од википедија каде што секој може да си пишува што сака.
Јас па располагам со подадток кој кажува дека невермајнд до денес се има продадено во над 40 милиони копии, а за другите воошо да не пишувам.
И сега...?
Па што ако ги собрал фактите од википедија? Да не случајно не се точни? Ти од кај ги најде твоите? Може го праша лично Курт или некој друг член од Нирвана? Зошто секогаш некој кога ќе пише нешто за ГНР одма го осудуваш дека е неточно? Што ги прави твоите факти поточни од тие на википедија или каде било на друго место,или општо поточни од фактите што ги пишуваат другите членови на форумов за ГНР?
Баш ме интересира...
 
A

Anck-Su-Namun

Гостин
А јас немам намера да си ги пишувам истите постови на секој нов што
ќе дојде и го мрзи да прегледа што до сега се пишувало на темата.
Затоа само ќе ти кажам разгледај, имало и други пред тебе што го пишувале ова и има содветни одговори на вака ко овие поставени аксиоми.
Нема потреба пак да ги пишуаш истите постои, туку можеш другите членои да ги остаеш да се искажа дали са за нирвана или за гнр, и не мора насвако да им враќаш едно те исто и да ги убедуаш дека нирвана са подобри, кој и самиот знаеш дека нема да ги убедиш. Како што не ме убеди ни мене со твојте факти.

Толку од мене на темава.
Поздрав :smir:
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
142
Steve Ray брат незнам ти од кај ги наоѓаш твоите факти ама еве ти според најпознатиот "топ-листер" Rolling Stone списанието.

на листата на 500 најдобри песни на сите времиња на 9то место за наоѓа песна на Нирвана, додека пак песна на ГНР не успеав да најдам воопшто.

на листата на 500 најдобри албуми на сите времиња на 17то место се наоѓа Нирвана со Nevermind, a GNR се на 61во со Appetite for Destruction

п.с. оваа фрка со листите и рангирањата сами ja потегнавте...

п.п.с. листиве се правени со анкетирање на преку 250 музичари и критичари
.,.,
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.426
Поени од реакции
7.801
ГНР закон!!! На времето на секој втор ѕид пишуваше ГНР, дури и во Виница.
Б’рн, пред фактите и боговите молчат. :pos:

Браво за листава Гижо.
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
ГНР закон!!! На времето на секој втор ѕид пишуваше ГНР, дури и во Виница.
Б’рн, пред фактите и боговите молчат. :pos:

Браво за листава Гижо.
Аксиома не е факт.

Само за лаичко потсетување....аксиома е тврдење кое што не е докажано.
 
Член од
15 март 2008
Мислења
546
Поени од реакции
63
Rolling Stone izgubi avtoritet kaj mene koga im ja vidov listata na najdobri gitaristi na site vreminja
Kurt Cobain go stavile na 12 mesto
a gitaristi kako Brian May-39 ili Pete Townshend-50
Ritchie Blackmore-55 Angus Young-96
ako ova ima nekakva smisla ok
megutoa jas mislam deka mnogu zgresile Rolling Stone
neznaci deka ako se poznat brend na muzicko spisanie
deka se vo pravo
tie sepak se luge kako nas koi se gleda deka mnogu zgresile
http://www.rollingstone.com/news/story/5937559/the_100_greatest_guitarists_of_all_time/
na eve pa videte so e rolling stone i negoviot izbor
p.s Slash go nema na listata eeeeeeeeeeeeej
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
142
Roling Stone не ги составуваат сами листите што ги имаат. Прочитај убаво дека пишав за конкретно моите што ги пастирав: рангирани се со анкетирање на преку 250 музичари и музички критичари.

Значи не седнува газдата сами и си шкртка кој ке биде кој не на листат, туку е со филтрирање преку анкета.
 
Член од
15 март 2008
Мислења
546
Поени од реакции
63
Ako saka i Gospod neka gi sostavuva si nemaat veze listite
mene treba da me ubedi sto nekoi kriticari sostavile nekakva lista
toa da ne e konecen sud za kvalitetot, ako sakaat neka gi zavrsile site muzicki skoli mi e gajle
pa i Vh1 pravat listi i tie imaat kriticari i im se razlicni listite
sekoj moze da napravi lista so nabolje ova ona
kazete mi fakti kako na pr. najprodavan album,singl,nagradi od mtv ,grammy ,prodazba na bileti na koncertite,takvi stvari
taka ke se vidi koj e bolje
na kraj krajeva mene uopste ne mi e vazno i da mi dokazete deka nirvana se bolje , (so nema da se sluci) bidejki ja ne go menjam mislenjeto za G'n'R
Listite se diskutativni. I da se soberat site rock bandovi da glasaat
toa mene ne mi vazno zatoa sto na kraj e vazen samo glasot na "narodot"(sea sum u levicarska faza)
tie odlucuvaat koj im e najomilen i koj im e ili im bil idol na generacija.
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
142
Ako saka i Gospod neka gi sostavuva si nemaat veze listite
mene treba da me ubedi sto nekoi kriticari sostavile nekakva lista
toa da ne e konecen sud za kvalitetot, ako sakaat neka gi zavrsile site muzicki skoli mi e gajle
pa i Vh1 pravat listi i tie imaat kriticari i im se razlicni listite
sekoj moze da napravi lista so nabolje ova ona
kazete mi fakti kako na pr. najprodavan album,singl,nagradi od mtv ,grammy ,prodazba na bileti na koncertite,takvi stvari
taka ke se vidi koj e bolje
na kraj krajeva mene uopste ne mi e vazno i da mi dokazete deka nirvana se bolje , (so nema da se sluci) bidejki ja ne go menjam mislenjeto za G'n'R
Listite se diskutativni. I da se soberat site rock bandovi da glasaat
toa mene ne mi vazno zatoa sto na kraj e vazen samo glasot na "narodot"(sea sum u levicarska faza)
tie odlucuvaat koj im e najomilen i koj im e ili im bil idol na generacija.
Нормално. Онда незнам зашто се замараш кој колку продал. Ако гледаме така онда Цеца е најбоља. И незнам кој кур сите ја сведувате темава на кој е бољи. Јес да бурн ја започнал со таков пост, ама тоаму е грешка голема што немора сите да ја повтарате.

Само поентата е што листите ги најдов и ги ставив зашто тогаш почнаа членовите да спомнуваат листи од тепка.
 
Член од
15 март 2008
Мислења
546
Поени од реакции
63
Prifativ da pisuem na temava posto svoevremeno imase rivalstvo megu G'n'R i Nirvana , sudir na dva titana
muzicki ne e sporedlivo edni se granz drugi se hard rock
ama znaejki na ona staro rivalstvo si rekov aj nesco da napisa
da odbeleza ne bese mala rabota pa retki se takvi rivaliteti
ama avtorot na temava e mnogu neobjektiven samo gi fali nirvana
kao ova da ne e tema koj e bolje, nego kao da e tema Nirvana e najbolje-
G'n'R pusi go
bolje ne pisuvajte temi ako idat u ovaa nasoka
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
142
Батали тоа, ако гледаме така и фановите на гнр само зборат гнр д бест фак д рест...ама тоа не е поентата. Поентата е останатите поречити, поимпресионирани од својот бенд, да си ги пишат своите доживувања за бендот свој, импресии, како се соживеале со нив во еден подебел пост. Не секој втор да биде кој колку продал, преку глава ми е од површности.

Бар ти пробај го тоа...
 
Член од
15 март 2008
Мислења
546
Поени од реакции
63
Батали тоа, ако гледаме така и фановите на гнр само зборат гнр д бест фак д рест...ама тоа не е поентата. Поентата е останатите поречити, поимпресионирани од својот бенд, да си ги пишат своите доживувања за бендот свој, импресии, како се соживеале со нив во еден подебел пост. Не секој втор да биде кој колку продал, преку глава ми е од површности.

Бар ти пробај го тоа...
U pravo si i se slagam so tebe 100% temava otide u drug agol i mene me ponese so nea ama so da pravam koa zborat bezveza mora da im objasne bar na najobicen nacin.Moja greska so dozvoliv da idam i ja.
Mene ,G'n'R mi se zasfigaa otkako ja slusnav November Rain nekoj ke recit balada, mi e gajle ama mislam deka soloto na kraj od Slash mi e edno od najomilenite muzicki delovi so sum go slusnal,otkako ja slusnav taa pesna pocnav da otkrivam koj bile G'n'R kako nastanale i slicno.+ glasot na Axl e mnogu dobar spored mene e tret glas pozadi Mercury i Plant.Tekstovite na G'n'R se odlicni.Ne e samo rabotata da ima dobra melodija tuka pesnata da ima nekakva poraka,nesto so koe vrsi protest ,go iskazuva nezadovolstvoto od situacijata vo koja se naoga , ne moze da pisue nekoj ljubovni pesni koe sve e sranje ,ako toj pisue baladi a sve e sranje ondak toj e fejker i ne znae kaj zivee.Se razbira ne moze cel zivot da protestuje mora da ostai vreme za privaten zivot i toa da go napise u pesna
toa se rabotite koi se dobri kaj G'n'R. Melodijata vo Welcome To The Jungle,November Rain,Civil War ,Estranged,Mr.Brownstone,Patience, Sweet Child O'mine i mnogu drugi ne mozam da ja opisam so zborovi, se so ke kazam ne e dovolno treba samo da se slusne i da se oseti goleminata na pesnite , samiot fakt sto me natera da pocnam da sviram na gitara(uste pocetnik) mislam deka e jasno za vlijanieto na G'N'R vrz mene.Ostavninata na toj tim kako Stradlin,Slash,Rose i McKagan e golema i vazna za site generacii sto bile i sledat.
pozdrav
p.s jebiga sta da radim ne idi mi sa recima,ili mozda ide mi?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom