Нирвана или ГНР

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
ГНР дефинитивно! Нирвана добри се али као ГНР нема нигде ниту пак ќе има...:eek:jea:
не ме смеј ќе ти кажам само едно име IRON MAIDEN (може не е исти жанр ама пак не се најдобри гнр)

иначе нирвана се каде каде подобри и по ХЦ јееаааааа
 
Член од
12 февруари 2008
Мислења
338
Поени од реакции
16
незнам двете групи ги сакам и ги слушам
 
Член од
11 февруари 2008
Мислења
173
Поени од реакции
17
Епа вака да си се искажам и јас.
-Како прво и прво овие две групи не можат да се споредуваат затоа што не свират ист правец на музика, ама веќе кога треба да бирам би ја одбрал ГН’Р дефинитивно зашто и покрај што се распаднати ја живим за ГН’Р ја сум и ќе остнам нивни голем фан. Нејќам да ја вреѓам Нирвана сомо сакм да кажам дека ГН’Р са дефинитивно овде боља група. Како прво текстовите за Апетит фор дистракшан ги напишале двајцата т.с. и Акс Роуз и Изи Страдлин. А тоа дека да не бил Страдлин ГН’Р немала да биде тоа воопшто не е точно затоа што тука се Аксе, Слеш, Дав. По заминувањето на Страдлин ГН’Р се разлабавила(а подоцна и распаднала) не поради тоа што Страдлин недостасувал во музиката него поради тоа што он успевал да ги балансирана работет помеѓу Аксел и др. членоој од групата . А Аксел и Изи уште се другари зато што на последниот концерт Изи му свиреше гитара на Аксел во новата постава на ГН’Р За разлика од Нирвана ГН’Р во својот аражман имаат се од пијано до некој си дувачки инструменти и незнам више што не и + текстовите на ГН’Р се поубави отколку на Нирвана. Како второ и второ може Смелс лајк тин спирит као што истакна (не ми текнува кој ме мрази да проверам) била химна на една генерација ама мислим дека хитовите на ГН’Р се уште се химни на многу љуѓе како стари таке и млади и јас мислам дека Новембр рејн, Свит Чајд оф мајн, Парадајс сити, Велком то тхе џангл, ју куд би мајн и мн. мн. други биле, са и ќе останат химни на многу генерации. Трето и трето по излагањето на Смелс лајк тин спирит Нирвана станала најкомерцијална група и после тоа Нирвана ти са чиста комерцијала за разлика од ГН’Р кој никат не биле комерцијала. А тоа што господинот вика дека Аксел не знае да пее у живо не е у право зато што како прво и прво Аксел е извореден фронтмен со комплентена изведба на сцена а за гласот нејќам ни да зборувм... А и тоа дека Слеш бил просечен гитарис и за тоа не е у право бидејѓи Слеш е на 4 место од 10 најдобри гитарсти на сите времиња ела тебе да те видим да ги свириш тиа солаже и н епостои гитарист што не пробал да ги свири или не посакал да може да ги свири солажете на Слеш

nema mesto za sporedba, definitivno Nirvana, koj kur se be G"N"R, i so zdivuvat site po Axl koga nema vrska od peenje i ima samo prsecen glas,ste go cule li u zivo be..vristi, porado bi ja slusal pravosmukalkata doma ili mlinot na komsijata..a Slah e soliden gitarist, niso posebno, samo me interesira dali rifovite se negovi, tesko..?
п.с. Има уште многу да се зборува на темава ама ај сеа не можам ќе продолжам во нркоја наредна прилика СО ЗАДОВОЛСТВО...
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
142
Ѓуле, постереотипен пост ни Steve Ray нема напишано на темава.
 

Steve Ray

Texas Huriccane
Член од
24 ноември 2007
Мислења
1.131
Поени од реакции
182
Ја нема да пишувам повеќе на тамава, пошо шо имав да кажам си кажав се глеа дека на burn и Гижо никој ништо не може да им докаже така да не ни се обидувам повеќе да докажувам.... ја кажав дека G'n'R се боље дури и аргументи изнесов и си стојам на ставот, па сеа вие разглабајте ако можете понатака..
 

Steve Ray

Texas Huriccane
Член од
24 ноември 2007
Мислења
1.131
Поени од реакции
182
Ја не мислам така. Пошто досега ти само солажите ги издискутира и ништо друго не спореди со Нирвана од горенаведеното.
А да уште ова сакав да кажам ја барем издискутирав елемент на музиката на G'n'R кој ја прави специфична и посебна, а од спротивниот табор читав само за митови, преданија и РЕВОЛУЦИОНЕРИ...
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Ја нема да пишувам повеќе на тамава, пошо шо имав да кажам си кажав се глеа дека на burn и Гижо никој ништо не може да им докаже така да не ни се обидувам повеќе да докажувам.... ја кажав дека G'n'R се боље дури и аргументи изнесов и си стојам на ставот, па сеа вие разглабајте ако можете понатака..
Можат да ми промента мислење, но ако се изнесат цврсти и издржани аргументи. Ти се што кажа е дека, затоа што слеш е подобар техничар тоа ги прави гнр подобар бенд...тоа е апсурд.
Брзина на свирење солажи не те прави подобар гитарист.

Курт вовел сопствен стил на свирење, и уникатни солажи кој што до ден денеска се проучуваат, а слеш свирел по стара монотона и позната шема.
Изи пишува за љубов и како сака да ги ебе девојките, и дека е многу тежок фрае...Курт се смета можеби за најдобар поет на сите времиња.
Да не бил крис новоселич и неговите неповторливи бас линии Нирвана не би го виделе светлото на денот како група, но од друга страна изи е вистинскиот музички творец во гнр.
Дејв грол...дури ми е глупо да го споредувам овој великан во рокенролот со бубњарот на гнр. Дејв свири бас гитара бубњеви клавир хармонија флејта итн..и сите нив ги свири супер. Со секој бенд што бил постигнал успех. Денеска го сметаат за спасител на рокот...а првиот успех го постигнал со Нирвана. Неговиот стил на лупање бил клучниот елемтн што им недостигал на нирвана на почетокот.

Како музичаи се подобри и поинтелигнетни, биле подбри и како луѓе. Секогаш биле близу до своите фанови-з а споредба аксел и компанија се шетале со повеќе телохранители од нашиот премиер...а имале дури и помала публика од Нирвана. Човечноста и обичноста е тоа што ги прави подобри во секој можен поглед.

А дека аксел нема рокенрол глас тоа веќе не е ни прашање на дисусија во рок круговите.



Ајде сега ти изнеси ми некој факт освен тоа дека слеш е техничар.
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
142
А да уште ова сакав да кажам ја барем издискутирав елемент на музиката на G'n'R кој ја прави специфична и посебна, а од спротивниот табор читав само за митови, преданија и РЕВОЛУЦИОНЕРИ...
Проблемот ти е што ти само тоа го издискутира и ништо повеќе. Миљон пати пишав покри ги и другите аспекти. Таков пост можеш да најдеш и на претходната страна.

Музиката бара револуционери а не дркаџии.
 

Giso`Yo

The Real YoYo
Член од
29 јануари 2007
Мислења
119
Поени од реакции
0
Неможе да се праи споредба , два тотално различни жанра , не се мешаат баби и жаби .. евентуално доколку се земат статистичките податоци за слушаност .....
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Неможе да се праи споредба , два тотално различни жанра , не се мешаат баби и жаби .. евентуално доколку се земат статистичките податоци за слушаност .....
А да ја читнеш цела тема пред да судиш

:wink:
 

Giso`Yo

The Real YoYo
Член од
29 јануари 2007
Мислења
119
Поени од реакции
0
А да ја читнеш цела тема пред да судиш

:wink:
А јас неам време да читам >20 страни со постови , го видов насловот, го видов почетниот пост и си кажав мислење ... ;)
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
А јас неам време да читам >20 страни со постови , го видов насловот, го видов почетниот пост и си кажав мислење ... ;)
Ни јас не можам нити сакам да се повторувам 20- пати. Затоа ќе ти кажам само на кратко дека може да се прави споредба...па види си сам зошто и како.
 

Steve Ray

Texas Huriccane
Член од
24 ноември 2007
Мислења
1.131
Поени од реакции
182
Да бе ти многу паметниов па од тебе ја ќе препишуем немам од кого:tapp: (No hard feelings Steve Ray)

Ај бе па ти одма се наљути ја чекам некој да се стаи од моја страна во дебатава за ГНР ти се љутиш:pos2: :pos2: :pos2: :pos2:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom