Нирвана или ГНР

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Уште не ми се верува дека има луѓе што axl го сметаа за талентиран пејач и текстописец. Антисолажите на Курт како што кажа Гижо се ироничен одговор на стеротипиното срање од солажи што сите го применуват во рокот.

Да 3 акорда се подобри од 10 минутно дрвење на тоа што некој научил земајќи приватни часови кај некој друг. Најдбрите песни во историјата на музиката воопшто во принцип се песни од 3 акорда. најголемите изуми во историјата се прости, математиката која што сите кењаат дека е тешка е многу проста и глупа наука а се смета за универзален јазик. Пеењето на axl е како птица се згмечени јајца(одвратно).

Свирел клавир јаки муда dave grohl свири клавир гитара мандолина бубњеви виолончело, флејта, усна хармоника итн........а да и курт свирел итара, бас, и бубњеви, додај го крис што покрај стандардните 3 знаел и хармоника (ако сте го гледале анплагдот).

Плус не биле заљубени сами во себе, не се сметаат за богови и секс симболи, биле максимално обични и пристапни до сите-можеби требаше да бидат снобови како гнр можеби така курт ќе беше жив-затоа што и така беа најголемиот бенд во светот во свое време и гнр за жал ги мразеа поради тоа.

Но луѓето сакаат искреност и во музиката и о пристапот кон неа а не лажење и глумење рок звезда како што го правеа тоа пиштолџиите.

Затоа нирвана и курт се вечни затоа се подобри затоа се бесмртни затоа што беа како секој еден од нас и не ги криеа свотие мани.
 

Steve Ray

Texas Huriccane
Член од
24 ноември 2007
Мислења
1.131
Поени од реакции
182
Уште не ми се верува дека има луѓе што axl го сметаа за талентиран пејач и текстописец. Антисолажите на Курт како што кажа Гижо се ироничен одговор на стеротипиното срање од солажи што сите го применуват во рокот.

Да 3 акорда се подобри од 10 минутно дрвење на тоа што некој научил земајќи приватни часови кај некој друг. Најдбрите песни во историјата на музиката воопшто во принцип се песни од 3 акорда. најголемите изуми во историјата се прости, математиката која што сите кењаат дека е тешка е многу проста и глупа наука а се смета за универзален јазик. Пеењето на axl е како птица се згмечени јајца(одвратно).

Свирел клавир јаки муда dave grohl свири клавир гитара мандолина бубњеви виолончело, флејта, усна хармоника итн........а да и курт свирел итара, бас, и бубњеви, додај го крис што покрај стандардните 3 знаел и хармоника (ако сте го гледале анплагдот).

Плус не биле заљубени сами во себе, не се сметаат за богови и секс симболи, биле максимално обични и пристапни до сите-можеби требаше да бидат снобови како гнр можеби така курт ќе беше жив-затоа што и така беа најголемиот бенд во светот во свое време и гнр за жал ги мразеа поради тоа.

Но луѓето сакаат искреност и во музиката и о пристапот кон неа а не лажење и глумење рок звезда како што го правеа тоа пиштолџиите.

Затоа нирвана и курт се вечни затоа се подобри затоа се бесмртни затоа што беа како секој еден од нас и не ги криеа свотие мани.

Ic ne me boli stojko koj vo kogo bil zaljubljen i koj od kogo ucel praime muabet za nivnata muzika ako sakas za biografiite na muzicarite togas si na pograsno mesto toa so dejv grohl znae da drnka na mandolina vilvoncelo i da duva flejti i harmoniki svaka mu cast na deckoto. PISTOLGIITE ne glumat rock zvezdi oni se toa ke ti ilustriram samo eden primer od mnogute GNR-najdolgata turneja vo istorijata na rock muzikata nepolni 3 god polnele sali po svetov, a ako kurt go gledate kako kult toa e vasa rabota i nikoj nema niso protiv toa samo pogledni gi svirkite na nirvana pa vidi koj se odnesuva NARCISOIDNO!!!!!:toe:
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Ic ne me boli stojko koj vo kogo bil zaljubljen i koj od kogo ucel praime muabet za nivnata muzika ako sakas za biografiite na muzicarite togas si na pograsno mesto toa so dejv grohl znae da drnka na mandolina vilvoncelo i da duva flejti i harmoniki svaka mu cast na deckoto. PISTOLGIITE ne glumat rock zvezdi oni se toa ke ti ilustriram samo eden primer od mnogute GNR-najdolgata turneja vo istorijata na rock muzikata nepolni 3 god polnele sali po svetov, a ako kurt go gledate kako kult toa e vasa rabota i nikoj nema niso protiv toa samo pogledni gi svirkite na nirvana pa vidi koj se odnesuva NARCISOIDNO!!!!!:toe:
Чекај сеа малку ти ми кажуваш дека јас сум на погрешно место а јас ја отворив темата:raz:.

Објасни ми како фактот што ганси полнеле сали три години по ред има врска со фактот колку се они нарциси? Многу си нејасен во постовите.

Свирките на Нирвана(кој што голем дел ги имам изгледано) не биле концертни сали од едноставна причини што они самите не сакале да прават такви огромни концерти затоа што сметале дека е снобовски да го правиш тоа, идејата им била да има помала публика и да бидат во подобар контакт со нив.
На концертите од Нирвана немало јаки светлосни ефекти или скапи кожни(гејерски)панталони и гитари поскапи од автомобилот на Курт, туку имало облека што на нашки кажано се купува во шутка, инструменти стари по десетици години излитени фармерки, едноставна сцена.

Како што го кажа тоа Ди Шнајдер " можете да идете на концерт на некој голем светски познат рок бенд и да се изнагледате светлосни ефекти, нејасни крици, многу гел женска облека и лоша музика-а после тоа може да идете на концерт на Нирвана што се одржува во некој локален маалски театар, со тројца срамежливи момци со мрсни коси и ќе си мислите боже од која дупка се појавија овие. Но после час ипол ќе излезете од таму пресреќни, тажни, исполнети, празни, не можете ни сами да си го објасните тоа чуство откако ќе го чуете гласот на она плаво момче со неговиот стар фендер. Во тој момент се будите од долгиот сон и сваќате колку се само тешко срање гнр и сте среќни што веќе никогаш нема да го чуете усраниот аксел како ви сере на вашите звучници.

Иначе стиви реј ако сакаш да разговараме за музичкиот аспетк на целата работа баш би ми било мило да развиеме една здрава дискусија на таа тема. Но верувај ми солажите на слеш не се веќе ин затоа што познавам тинејџер од 15 години што свири подобро од него-затоа ве молам немојте веќе со таа стереотипна веќе немерлива и одвратна категорија-па аман бе луѓе сите реномирани музички списанија а и сами музичари кажуваат дека курт бил и ќе остане подобар гитарист!

кога ли ќе сватите дека не се мери за колку секунди можеш да отсвириш нешто туку се гледа иновативноста и креативноста во свирењето
СОЛАЖИТЕ НЕ СЕ КРЕАТИВНИ !!!

p.s: да бе сигурно бубњарот на гнр е подобар од дејв грол:pos2::pos2::pos2:чекај чекај рече подобар од дејв грол??? не знам дали зборуваме за истиот дејв:pos::pos::pos::pos:
, ах да и изи мизи како ли се викаше е подобар басист од крис новоселич ц ц ц ц децаааа аман треба да спијам ако продолжам вака со смеење никад нема да заспијам.
 

Roswell

Tu Sei Tutta La Mia Vita
Член од
17 јуни 2007
Мислења
1.619
Поени од реакции
29
Очигледно не ги сакаш толку Нирвана колку што ги мразиш ГНР.

Свирките на Нирвана(кој што голем дел ги имам изгледано) не биле концертни сали од едноставна причини што они самите не сакале да прават такви огромни концерти затоа што сметале дека е снобовски да го правиш тоа, идејата им била да има помала публика и да бидат во подобар контакт со нив.
На концертите од Нирвана немало јаки светлосни ефекти или скапи кожни(гејерски)панталони и гитари поскапи од автомобилот на Курт, туку имало облека што на нашки кажано се купува во шутка, инструменти стари по десетици години излитени фармерки, едноставна сцена.
Ова само објасни ми го. Сите други бендови што не свират во стилот на Нирвана се еби ветар?
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Очигледно не ги сакаш толку Нирвана колку што ги мразиш ГНР.


Ова само објасни ми го. Сите други бендови што не свират во стилот на Нирвана се еби ветар?
Не туку еби ветар се сите што сметаат дека го фатиле бог за муда затоа што албумите им се продаваат во милионски тиражи.

Не ги мразам јас нив толку многу, имаат 3 добри песни. Остатокот е windfucker.
 

Roswell

Tu Sei Tutta La Mia Vita
Член од
17 јуни 2007
Мислења
1.619
Поени од реакции
29
Види вака сега. Разбери дека не размислуваат сите како тебе, а не гледам зошто толку вложуваш труд за оваа споредба. Јас повеќе ги обожавам ГНР и сега никој не може да ме убеди дека не се добри, односно:
имаат 3 добри песни. Остатокот е windfucker.
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Види вака сега. Разбери дека не размислуваат сите како тебе, а не гледам зошто толку вложуваш труд за оваа споредба. Јас повеќе ги обожавам ГНР и сега никој не може да ме убеди дека не се добри, дека
Ова е вложување труд? Интересно нема што- да не беше така сите форуми низ цел свет ќе бидат мртви.

А тоа што никој не може да те убеди не укажува дека имаш јак карактер туку на нешто сосема трето.
 

Steve Ray

Texas Huriccane
Член од
24 ноември 2007
Мислења
1.131
Поени од реакции
182
1.Toa so nirvana polnele teatri i klubovi e deka nemale publika da napolnat stadion 2.A deka nekele da svirat so svetlosni efekti i mnogu publika demek toa bilo snobovsko ti se prikazni za mali deca toa na nekoj drug da mu go kazuvas 3. Za basist da ne praime muabet ako barem znaes da sviris na nekoj instrument vidi nekoja bas tablatura za pesna od gnr i nirvana i ke ti bide mn jasno 4. Toj izi mizi so go vikas Izzi Stradlin e 90% avtor na pesnite na mozebi najgolemiot rock album poslednive 25 god Appetite for destruction 5.Za goleminata na Slash ti dokazuvaat mnogubrojnite sorebotki so zvucni iminja i samo za informacija pocetniot riff na Sweet child o mine e najdobar riff na osumdesetite spored Vh1 a glasale poznati svetski gitaristi!! Ako kurt go gledas kako pisatel i nekakvo bozestvo toa e vo red ama muzicar od rangot na gore navedenite malce malo morgen!!!
 

Roswell

Tu Sei Tutta La Mia Vita
Член од
17 јуни 2007
Мислења
1.619
Поени од реакции
29
Ова е вложување труд? Интересно нема што- да не беше така сите форуми низ цел свет ќе бидат мртви.

А тоа што никој не може да те убеди не укажува дека имаш јак карактер туку на нешто сосема трето.

Па гледам тука ги убедуваш сите дека ГНР се срање, а напротив Нирвана се на знам што, антисрање.
Зборот ми беше дека не можеш никому да му го наметнеш твоето мислење.
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
1.Toa so nirvana polnele teatri i klubovi e deka nemale publika da napolnat stadion 2.A deka nekele da svirat so svetlosni efekti i mnogu publika demek toa bilo snobovsko ti se prikazni za mali deca toa na nekoj drug da mu go kazuvas 3. Za basist da ne praime muabet ako barem znaes da sviris na nekoj instrument vidi nekoja bas tablatura za pesna od gnr i nirvana i ke ti bide mn jasno 4. Toj izi mizi so go vikas Izzi Stradlin e 90% avtor na pesnite na mozebi najgolemiot rock album poslednive 25 god Appetite for destruction 5.Za goleminata na Slash ti dokazuvaat mnogubrojnite sorebotki so zvucni iminja i samo za informacija pocetniot riff na Sweet child o mine e najdobar riff na osumdesetite spored Vh1 a glasale poznati svetski gitaristi!! Ako kurt go gledas kako pisatel i nekakvo bozestvo toa e vo red ama muzicar od rangot na gore navedenite malce malo morgen!!!
Немале публика:pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2:....ајде малце статистика квиз Кој има повеќе продавани албуми? Нирвана и тоа мнооогууууу повеќе-немале публика мало морген па прво информирај се малце не само како ќе ти текне да пишуваш сТрамота е ова за темата.

Ти кажувам тебе затоа што очигледно не ја познаваш рок историјата и културуата. Тие приказни за мали деца се реалност, земи читни некоја книга во врска со ова аман боже-ама ај досадно е па ќе ти објасунувам иако не ми е мерак со неинфомирани да дебатирам.

Ако барем знам да свирам некој инструметн а? Гитара, бас, бубњеви а активно учам клавир...мислам дека е повеќе од доволно уствари дефинитивно е повеќе од доволно за комфорн да кажам дека оваа проблематика ја познавам солидно а дефинитивно подобро од тебе. Значи според моети високо стручномислење кажувам дека грешиш во врска со песните на Нирвана...бај д веј само почетници читаат таблатури затоа знам дека не си некој ептен заапан музичар. Изи како автор е дефинитивно подобар од крис ама како басист не може да се доближи(погледни си ги драгоцените таблатури). Апетитот за деструкција не е еден од најдобрите албуми во последните 25 години-можеби еден од подобрите во пеиодот на 85-90 ама после нирвана се тоа паѓа во вода.

А за големината на курт ти кажуват безброј напишаните книги, обработени песни, постери, маици, едноставно курт е рок икона и ретардирано е да споредуваш слеш со еден револуционер.

Sweet child е на 80-те а Smells like teen spirit е ппрогласен за најдобар риф на сите времиња така да слеш и ганзи пак го јадат стапот :baeh: извини пак ќе ти кажам информирај се убаво(под информирање не подразбирам гледање на емисии на VH1)

Отидов да спијам што и да пишеш тек утре ќе читнам.
 

Steve Ray

Texas Huriccane
Член од
24 ноември 2007
Мислења
1.131
Поени од реакции
182
Па гледам тука ги убедуваш сите дека ГНР се срање, а напротив Нирвана се на знам што, антисрање.
Зборот ми беше дека не можеш никому да му го наметнеш твоето мислење.
Tuka si vo pravo ne mozes nikomu da nametnes tugo mislenje i pokraj zestokite obidi na deckoto!!!!
Kako sto kaza za nirvana deka se obicni trojca sramezlivi decki so mrsni kosi evtini stari gitari i izliteni farmerki toa si bile toa i si ostanale nisto poveke od toa isto taka fakt e deka popularnosta na kurt e najgolema po negovoto Famozno samoubistvo!!!
End of the discusion!!!
:toe:
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
142
За кој к** го вмеша самоубиството?
Сигурен си дека Џими Хендрикс повеќе луѓе го знаеле додека бил жив или откако умрел?

Фактот дека смртта нечија прави култ од личноста, нема никаква врска со музицирањето.

И незнам веќе кои зборови да ги употребиме ја и бурн за да сфатите дека иновативноста е таа што повеќе се цени а не техниката, и тоа е она што нон стоп го браниме. Значи он ако сака и нека има најдобра техника на свет, ама ако свири нешто што ми го отсвиреле 20 групи пред него, ебамумајката. Нирвана кога се појави во мејнстримот, луѓето од светот, освен оние во Сиетл, немале воопшто слушнато такво нешто.

Значи и ја се палам на добри техники и солажи, ама: "И незнам веќе кои зборови да ги употребиме ја и бурн за да сфатите дека иновативноста е таа што повеќе се цени а не техниката, и тоа е она што нон стоп го браниме. Значи он ако сака и нека има најдобра техника на свет, ама ако свири нешто што ми го отсвиреле 20 групи пред него, ебамумајката. Нирвана кога се појави во мејнстримот, луѓето од светот, освен оние во Сиетл, немале воопшто слушнато такво нешто."

Значи површно, ограничено, и ретадирано е да кога збориме генерално за музика да некого омаловажуваш зашто не свирел солажи.

А ако сакате да зборите за вкусови, онда кој ве....
 

PxFxCx

Јужни Фронт
Член од
15 септември 2007
Мислења
452
Поени од реакции
4
Има една италијанска поговорка која вели : За вкусови да не се расправаме :nenene: Сеа со споредувате... 2 групи што свират две различни видови музика ( на рок подетално ) .
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
142
Ако зборев за вкус немаше волкави постови да пишувам.

Двете групи се од еден ист период, период кога замираше типичниот глам рок како ГНР благодарение на бендови како Нирвана.

И двеве страни ги слушам активно, иначе немаше воопшто да пишувам.
 

PxFxCx

Јужни Фронт
Член од
15 септември 2007
Мислења
452
Поени од реакции
4
Ако зборев за вкус немаше волкави постови да пишувам.

Двете групи се од еден ист период, период кога замираше типичниот глам рок како ГНР благодарение на бендови како Нирвана.

И двеве страни ги слушам активно, иначе немаше воопшто да пишувам.
Но дали во мојот пост го цитирав твојт пост :nenene: Зборувам за темата воопшто... Теми од ваков калибар можат да се отворат илјадници...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom