Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
Јас сум нова овде, ама колку што досега имам разбрано, потврдите од Струмица служат во ДАБЧ, а не во Министерство. Тие од министерство бараат од ДАБЧ (ако воопшто побараат) да им докажат врз основа на кој податок утврдиле потекло пошто нели на тоа удостоверение кое он го однел во министесрвтво нема таков податок. Е сега, таа потврда од Струмица мислам дека треба во ДАБЧ да се однесе, а не во министерство, пошто во министерство не докажуваат потекло. Тоа е работа на ДАБЧ.
И сега испаѓа дека другар ти немал валиден произход и затоа го прекратиле, без разлика што пднел дополнителен документ, пошто во неговиот произход има само декларација, ама не и потекло како што они бараат. Нив не ги интересира БККС Струмица. Ако има некој поупатен може да каже. може не сум во право.
Јас идам од логика дека ако во министерството примаат потврди од БККС Струмица, сите ќе одиме со потврдите со статистика дирекно таму, а не во ДАБЧ прво.
Надеж имаше пишано пред некое време дека исто го прекратиле со произход добиен врз основа на стара потврда.
 
Последно уредено:
Член од
9 октомври 2015
Мислења
378
Поени од реакции
464
Јас сум нова овде, ама колку што досега имам разбрано, потврдите од Струмица служат во ДАБЧ, а не во Министерство. Тие од министерство бараат од ДАБЧ (ако воопшто побараат) да им докажат врз основа на кој податок утврдиле потекло пошто нели на тоа удостоверение кое он го однел во министесрвтво нема таков податок. Е сега, таа потврда од Струмица мислам дека треба во ДАБЧ да се однесе, а не во министерство, пошто во министерство не докажуваат потекло. Тоа е работа на ДАБЧ.
И сега испаѓа дека другар ти немал валиден произход и затоа го прекратиле, без разлика што пднел дополнителен документ, пошто во неговиот произход има само декларација, ама не и потекло како што они бараат. Нив не ги интересира БККС Струмица. Ако има некој поупатен може да каже. може не сум во право.
Јас идам од логика дека ако во министерството примаат потврди од БККС Струмица, сите ќе одиме со потврдите со статистика дирекно таму, а не во ДАБЧ прво.
Оти се буниш!?ДАБЧ е институцијата со го издава потеклото(происходо) и со потеклото ти аплицирас за дрзавјанство во Министерство за правда.Е сега доколку Министерството утврди дека потеклото(происходо) не ти е валидно што ти го извадила ДАБЧ,те врака на дополнителна проверка односно ти бара дополнителни документи да го докажис потеклото.
 
Член од
2 јануари 2010
Мислења
63
Поени од реакции
20
Што дополнителни документи имаш однесено?
не сум носел никакви дополнителни документи, не ме вратиле, нормално си тера цела процедура, мај 2015 бев на интервју и сега чекам :)
 
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
Оти се буниш!?ДАБЧ е институцијата со го издава потеклото(происходо) и со потеклото ти аплицирас за дрзавјанство во Министерство за правда.Е сега доколку Министерството утврди дека потеклото(происходо) не ти е валидно што ти го извадила ДАБЧ,те врака на дополнителна проверка односно ти бара дополнителни документи да го докажис потеклото.
Точно, ама да го докажеш тоа што го пишува во произходот. Пример тие што се со роднини им бараат да се поврзат некако дополнително. Ама, ако ти си дал произход кој ти го дале само со декларација дека си бугарин, што дополнителен документ ќе ти побараат? Друго ништо не ти пишува во произходот, освен тоа. На Надеж мислам не му ни побарале дополнителни документи со таков произход, туку одма го прекратиле.[DOUBLEPOST=1460845371][/DOUBLEPOST]
Оти се буниш!?ДАБЧ е институцијата со го издава потеклото(происходо) и со потеклото ти аплицирас за дрзавјанство во Министерство за правда.Е сега доколку Министерството утврди дека потеклото(происходо) не ти е валидно што ти го извадила ДАБЧ,те врака на дополнителна проверка односно ти бара дополнителни документи да го докажис потеклото.
Точно, ама да го докажеш тоа што го пишува во произходот. Пример тие што се со роднини им бараат да се поврзат некако дополнително. Ама, ако ти си дал произход кој ти го дале само со декларација дека си бугарин, што дополнителен документ ќе ти побараат? Друго ништо не ти пишува во произходот, освен тоа. На Надеж мислам не му ни побарале дополнителни документи со таков произход, туку одма го прекратиле.[DOUBLEPOST=1460845426][/DOUBLEPOST]
не сум носел никакви дополнителни документи, не ме вратиле, нормално си тера цела процедура, мај 2015 бев на интервју и сега чекам :)
А произход врз основа на што имаш добиено?
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
721
Поени од реакции
694
не сум носел никакви дополнителни документи, не ме вратиле, нормално си тера цела процедура, мај 2015 бев на интервју и сега чекам :)
Произходот на основа на каков документ ти е издаден или си со родител б"лгарски гражданин;)?
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.307
Поени од реакции
1.247
Cestito pepi:) ukrainci,moldavci,rusi imase li,po sto vikaat od niv bila guzvata
баш ме интересираше и мене но не невидов[DOUBLEPOST=1460855913][/DOUBLEPOST]
Точно, ама да го докажеш тоа што го пишува во произходот. Пример тие што се со роднини им бараат да се поврзат некако дополнително. Ама, ако ти си дал произход кој ти го дале само со декларација дека си бугарин, што дополнителен документ ќе ти побараат? Друго ништо не ти пишува во произходот, освен тоа. На Надеж мислам не му ни побарале дополнителни документи со таков произход, туку одма го прекратиле.


може ли да бидете попрецизни,,велите дека со ПОТВРДИТЕ од БККС не се добива пасош само происхот!!!!тоа се МАЧИТЕ да кажете цело време?????
 
Последно уредено:
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Точно, ама да го докажеш тоа што го пишува во произходот. Пример тие што се со роднини им бараат да се поврзат некако дополнително. Ама, ако ти си дал произход кој ти го дале само со декларација дека си бугарин, што дополнителен документ ќе ти побараат? Друго ништо не ти пишува во произходот, освен тоа. На Надеж мислам не му ни побарале дополнителни документи со таков произход, туку одма го прекратиле.[DOUBLEPOST=1460845371][/DOUBLEPOST]
Точно, ама да го докажеш тоа што го пишува во произходот. Пример тие што се со роднини им бараат да се поврзат некако дополнително. Ама, ако ти си дал произход кој ти го дале само со декларација дека си бугарин, што дополнителен документ ќе ти побараат? Друго ништо не ти пишува во произходот, освен тоа. На Надеж мислам не му ни побарале дополнителни документи со таков произход, туку одма го прекратиле.[DOUBLEPOST=1460845426][/DOUBLEPOST]
А произход врз основа на што имаш добиено?
С декларација доказваш, че си б'лгарин
http://dnes.dir.bg/news.php?id=20052971
http://www.cross.bg/proizhod-dokymenti-grazhdanstvo-1482617.html#axzz3p0CcNmpD
http://bnr.bg/ru/post/100608171
http://bnr.bg/post/100602989/obmisla-se-uskoravane-na-procedurite-za-davane-na-balgarsko-grajdanstvo
http://www.eurochicago.com/2015/09/hristo-ivanov-bg-grazhdanstvo/

Deklaracijata sto se spomnuva e potvrdata koja sto se dobiva od BK Strumica ili od Bitolskite (reon) zdruzenie kancelarii niz MK. Dokolku, od x pricini nemas stari original dokumenti od rodnini kade sto pisuva deka e b'lgarin, vo toj slucaj, za onie koi sto ja pocnuvaat procedurata, so potrebnite dokumenti, vo DABC se dostava i ovaa potvrda. ("Тој објасни, че те могат да удостоверјават б'лгарски произход по следнија начин – п'рво с документ, којто доказва б'лгарскија произход на в'зходјашта линија или близки на него. Ако нјама так'в документ може да се ползва б'лгарско гражданство на негови роднини. Ако липсват и двете, дејства удостоверение, издадено от б'лгарска организација.")

Da ne te buni; ludjeto koi sto ja zapocnale procedurata vo 2012, 2013, 2014, zaradi promenite koi se vovedeni vo zakonot 2014 g, za dobivanje na BG drzavjanstvo bea vracani na dopolnitelna i od minatata godina mesec septemvri, ministerstvoto za pravosudie odluci da vo zamena na nemanje stari dokumenti, kako dopolnitelen dokument se uvazuva t.e. moze da se prilozi i BK potvrda.

p.s.. (gorenavedenite linkovi se razlicni statii od internet vesti kade sto bese objavena odlukata na MP)
 
Последно уредено:
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
фала. е па не знам. може во местотот од кај што потекнува дедо му мал дел од жителите се изјасниле како бугари. шо знам
 
Член од
9 октомври 2015
Мислења
378
Поени од реакции
464
фала. е па не знам. може во местотот од кај што потекнува дедо му мал дел од жителите се изјасниле како бугари. шо знам
Така и е!Здружението нема да ти извади потврда доколку селото од каде што е дедоти го нема на листата.На мој другар не му издадоја потврда од здружението оти дедому бил од с.Велушина а то било по Грчко на времето.
 
Член од
11 јануари 2016
Мислења
64
Поени од реакции
103
Od deklaracije nema nista. Mozda je moglo ranije. A i glupo je da neko na osnovu deklaracije dobije drzavljanstvo, iskreno. Znaci moze da dodje bilo ko i da kaze ja sam bugarin. Izvolte pasos,hvala lepo. :D Treba da se olaksa procedura da ne traze samo stara dokumenta, jer vecini ih nema...sto je i razumljivo. .a samo na osnovu deklaracije je smesno :)
 
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
Така и е!Здружението нема да ти извади потврда доколку селото од каде што е дедоти го нема на листата.На мој другар не му издадоја потврда од здружението оти дедому бил од с.Велушина а то било по Грчко на времето.
Ама има и села, баш ги гледав на линкот еден член на форумов што го даде вчера, каде го има селото ама пола од луѓето се грци, пола бугари. Можеби му дале од здружението потврда ама со ваква статистика пола-пола и во МП тоа не им било доволен доказ.[DOUBLEPOST=1460883355][/DOUBLEPOST]
Така и е!Здружението нема да ти извади потврда доколку селото од каде што е дедоти го нема на листата.На мој другар не му издадоја потврда од здружението оти дедому бил од с.Велушина а то било по Грчко на времето.
Ама има и села, баш ги гледав на линкот еден член на форумов што го даде вчера, каде го има селото ама пола од луѓето се грци, пола бугари. Можеби му дале од здружението потврда ама со ваква статистика пола-пола и во МП тоа не им било доволен доказ.
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Ако се јавите во двете здруженија кои се валидни од ДАБЧ за издавање на потврди ќе ви кажат дека за да се издаде потврда битно е да имаш предок роден пред 1920 на територијата на Македонија. Каде може да се заглави? Ова ви го кажувам од лично искуство, пример жена ми потекнува од западна Македонија и во селото на нејзините предци според статистика нема запишани блгари, туку само арнаути што не е точно. А здруженијата ми викаат ќе издадат потврда може и ДАБЧ ќе признае, но проблем може да се јави во правосадието каде кога се на финален статус проверуваат дали документите се веродостојни и ако увидат дека податоците се сомнителни според нив враќаат на дополнителни проверки. Тука е најголемиот проблем зошто некои поминуваат со декларација, а некои не. Додека не се усвои законот и сме оставени на самоволието на некои службеници ќе се вртиме во круг
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Ако се јавите во двете здруженија кои се валидни од ДАБЧ за издавање на потврди ќе ви кажат дека за да се издаде потврда битно е да имаш предок роден пред 1920 на територијата на Македонија. Каде може да се заглави? Ова ви го кажувам од лично искуство, пример жена ми потекнува од западна Македонија и во селото на нејзините предци според статистика нема запишани блгари, туку само арнаути што не е точно. А здруженијата ми викаат ќе издадат потврда може и ДАБЧ ќе признае, но проблем може да се јави во правосадието каде кога се на финален статус проверуваат дали документите се веродостојни и ако увидат дека податоците се сомнителни според нив враќаат на дополнителни проверки. Тука е најголемиот проблем зошто некои поминуваат со декларација, а некои не. Додека не се усвои законот и сме оставени на самоволието на некои службеници ќе се вртиме во круг
Ova e sovrseniot odgovor za tie sto ne mozat da razberat. Ako posle ova ima na nekoj sto uste ne mu e jasno neka se otkaze od baranjeto Bugarako drzavjanstvo![DOUBLEPOST=1460885623][/DOUBLEPOST]
Ако се јавите во двете здруженија кои се валидни од ДАБЧ за издавање на потврди ќе ви кажат дека за да се издаде потврда битно е да имаш предок роден пред 1920 на територијата на Македонија. Каде може да се заглави? Ова ви го кажувам од лично искуство, пример жена ми потекнува од западна Македонија и во селото на нејзините предци според статистика нема запишани блгари, туку само арнаути што не е точно. А здруженијата ми викаат ќе издадат потврда може и ДАБЧ ќе признае, но проблем може да се јави во правосадието каде кога се на финален статус проверуваат дали документите се веродостојни и ако увидат дека податоците се сомнителни според нив враќаат на дополнителни проверки. Тука е најголемиот проблем зошто некои поминуваат со декларација, а некои не. Додека не се усвои законот и сме оставени на самоволието на некои службеници ќе се вртиме во круг
Ova e sovrseniot odgovor za tie sto ne mozat da razberat. Ako posle ova ima na nekoj sto uste ne mu e jasno neka se otkaze od baranjeto Bugarako drzavjanstvo!
 
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
Ако се јавите во двете здруженија кои се валидни од ДАБЧ за издавање на потврди ќе ви кажат дека за да се издаде потврда битно е да имаш предок роден пред 1920 на територијата на Македонија. Каде може да се заглави? Ова ви го кажувам од лично искуство, пример жена ми потекнува од западна Македонија и во селото на нејзините предци според статистика нема запишани блгари, туку само арнаути што не е точно. А здруженијата ми викаат ќе издадат потврда може и ДАБЧ ќе признае, но проблем може да се јави во правосадието каде кога се на финален статус проверуваат дали документите се веродостојни и ако увидат дека податоците се сомнителни според нив враќаат на дополнителни проверки. Тука е најголемиот проблем зошто некои поминуваат со декларација, а некои не. Додека не се усвои законот и сме оставени на самоволието на некои службеници ќе се вртиме во круг
Епа тоа веќе и не е самоволие туку се базираат на факти. Ако е запишано дека имало само арнаути, како ќе ги убедиш дека не е така и покрај тоа што може стварно е така. Они немаат основ на што да ти веруваат. Од правен аспект зборам. Затоа мислам дека зад секоја прекратена постапка има некоја причина, не е лотарија како што некои тврдат
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Епа тоа веќе и не е самоволие туку се базираат на факти. Ако е запишано дека имало само арнаути, како ќе ги убедиш дека не е така и покрај тоа што може стварно е така. Они немаат основ на што да ти веруваат. Од правен аспект зборам. Затоа мислам дека зад секоја прекратена постапка има некоја причина, не е лотарија како што некои тврдат
Stom ne dobil status da ide dalje na finalen pregled, ima nesto, definitivno. A nie ovde moze da se igrame so pretpostavki i nagadjanja 'true detective' do 10-ta sezona.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom