Акции на СЈО (Генерална дискусија)

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.115
Поени од реакции
6.766
Битола вечерва оддржа лекција за во учебник, А утре тоа ке го направи и Цела Македонија.

Утре 18:00, за Македонија се работи ! Без разлика на партија,религија сите заедно за нашата држава!!
Битола ако држеше лекција од учебник денес ќе беше рамо до рамо со Скопје,али Битола му го даде гзот на Скопје одамна и не гледа да си го врати очигледно,покрај толку ресурси што поседува градот и околината станува вукојебина и има население со најмасовна емиграција во државата
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.115
Поени од реакции
6.766
Во последните 4 години ГП Пелистер преку ЕЛЕМ И РЕК добил тендери во износ од 110 милиони евра,

Прегледај го приврзокот 143549
а колку неисплатено чека тушнико од РЕК Битола за сработено таму и неисплатено повеќе години..............којзнае можеби се одложува исплатата колку да му го префрлат на негово име и да си цепи стратешка компанија од која зависи функционирањето на државата и населението,потоа да пола држава од некое газе дебело :tapp:
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.217
Поени од реакции
25.977
Не се више агресивни Албанците. Не тепаат каури по автобуси, не ти ги зимаат жетоните за на флипери и не праат рекети на каури. Фала им на ВМРО. Они до вчера плукаа у туѓа територија, сеа е нивна, нема што да си плукаат дома кога они се домаќините, а кафирчињата гости. Затоа кафирчињата со дуќани, ќе си плаќаат арач на Иљбер за да им ги чува дуќаните. Наместо прости животни кои прават ситни кражби и палат крстови сред Бит Пазари, сега имаме богати и софистицирани албански ентитети и вахабизам у ИВЗ.
Oва е на ново ниво, духот на времињата е сменет.
Како тоа до вчера било туѓа територија, а денес станала нивна? Вчера не биле мнозинство на таа територија, денес станале? Арач на Иљбер (збориш за Чаир веројатно, таму е останато тоа) плаќа и Таљат и Митре. Иљбер не е пребирлив, и тоа е друг проблем, не е меѓуетнички.

Богати Албанци и треба да има, како што има богати и од сите други. Исто како што има и сиромашни Албанци. Вехабизмот во ИВЗ е зголемен во однос на пред 10 години, да. Исто како што е зголемен и вехабизмот во Босна, во Србија, во Бугарија, на Косово, во Франција... Тоа е дел од глобален процес. Денес имаме исламски калифат, пред 10 години се криеа по подруми. Да ги споредуваш тие бројки е слично на дебилното “за време на СДСМ пристап до интернет имаа само 30% од граѓаните, денес бројката е над 95%“.

Дали е нешто сменето во однос на Албанците се мери по други мерила. Дали си можел во 2004та да влезеш во Арачиново? Дали денес добар дел на Македонци поминуваат низ Арачиново кога возат за Куманово, за да избегнат патарини? Дали во 2004та си можел да седнеш во кафич во Речица, и дали денес можеш? Дали албанските општини вработиле барем еден Македонец во општинските структури до 2006та? Дали денес вработуваат? Дали до 2006та ќе ти завршеа работа ако во општина раководена од Албанци се обратиш на македонски, без да те изгњават? Дали денес ќе ти завршат работа? Тоа се битните прашања.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.115
Поени од реакции
6.766
јас стварно не знам што чекаат албанците,сега им е моментот кога македонците се најнесредени,проблеми меѓусебни,со мигранти,ова би бил трет фронт кој многу полесно би го добиле од 2001ва,али очигледно СЕ што се случува последните 30 години на ово тло е КРИМИНАЛНО од личен интерес,лаги се дека се работи за нацијата,поробување,национална егзистенција...........
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.575
Поени од реакции
20.843
Значи ОК се ќе преџвака човек но кога ќе видам како се фрла по МАКЕДОНСКА полиција со камења флаши дрва пиротехника ми се гади ми се повраќа ми се блуе. После ќе се плаче по телевизија биле брутални тепале, абе ја да сум има цревата на плочки да им ги истурам.
 

Marquess

Ербап
Член од
20 јули 2009
Мислења
6.089
Поени од реакции
12.745
Богами тој што ме носи во потпис е еден од најнеписмените во темава, прв збореше за ''нема предавање, нема повелкување, нема избори, нема оставки, Грујо нема да даде оставка'' па ги изеде сите гомна, има тој уште гомна да јаде.

Инаку јас додека бев во Серија А, Интер беше прво место :D.

Него ме зачуди ти како никна како печурка да ги браниш ДПМНЕ, од нигде никаде.
Не бранам никого,едноставно СМрдсМ ми има баајги неправди направено (на фамилијарно ниво) така да неможам органски да ги поднесам.
Инаку доволно сум реален за да опцујам и за Мијалковите дилови,и за врбите од 250000 еура и за се што треба да се опцуе.
НО!
Да го барам спасот од овие во ликот на корнишонот и педерланата околу него,тоа ни на крај памет ;)
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.816
Поени од реакции
24.135
Каква врска имаме ние со нашава ситуација со „Украинско сценарио“ како што го нарекуваш?
Зарем ти веруваш дека странски служби се вклучени во оваа што ни се случува? Или веруваш дека странски војски ќе окупираат дел од Македонија?
Koи странски служби беа вклучени во Украина, кои странски војски окупираа дел од Украина !?! :icon_lol:
Не се работите само црни и бели. Џабе не викаат дека политиката е курва .
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
3.005
Поени од реакции
3.743
Еве два дена по историската глупот на хорхе (историска оти ќе се пишува во книги за овој негов потег, историјата ќе го памти и ќе му суди) сеуште не можам да разберам што сакаше да се постигне.

Ако Груевски е толку сигурен во резултатите на анкетите (во што и јас не се сомневам) зошто не прифати се што му бара СДСМ, па да нема ниедно, ама ниедно оправдување за одење на избори.

Оти реално изборите се едини начин да се реши ова, не е македонецот таков ков да руши влада на улица, особено не оваа опозиција.

Зошто Груевски не ги прифати сите барања на СДСМ за медиумите, ќе истрпеа 2-3 месеци без Латас и Миленко да ги фалат, без МТВ да биде партиска огласна табла, после избори ако победат никој немаше да ги спречи се да вратат по старо.

Зошто не им прифати Груевски се што бараа СДСМ за избирачкиот, нека им даде сите членови на ДИК да бидат од опозиција, нека им даде скроз нов, во 2016 направен список, од нула.

Нека остави СЈО да си тера, ако се стварно невини, или барем ако го имаат судството во раце (а го имаат) нема зошто да се плашат од обвиненијата, ако победат на избори после нека прават што сакаат со СЈО, ако народот на чисти избори реши дека сака обвинети политичари да го водат, тогаш тоа и го заслужува.

Сето ова, ако рејтингот е навистина таков, не знам зошто би било проблем да се прифати, и пред народот и пред меѓународната целата топка ќе ја префрли кај СДСМ, вака со аболицијава пак притисокот во нивни двор отиде.
Тешко е да се фати логика на глупоста на Ѓорге. Единствено нешто што ми е логично и рационално иако многу дискутабилно, е ако ситуацијата стои вака некако: На груевци им е јасно дека избори на 5 јуни нема да има, ке има избори кога ке каже Бејли. Јасно им е на груевци дека дојде крајот на нивното владеење....... Е сега работава е што владетелите немаат отстапница, немаат каде.... изборот им е или власт или ќорка. Изборот власт или ќорка е и за опозицијата, и тие немаат каде. Затоа во државава виси опасност од граѓанска, братоубиствена војна во која ке не втурнат оние на кои им се заканува затвор. Сликовито ситуацијата е како да си го фатил арамијата на лице место како краде но во рацете држи пиштол и сега имаш две опции: Да го пуштиш да избега со пленот или без него или да му се нафрлиш ризикувајќи ги сопствениот и животите на блиските. Крадецот има исто две опции: да оди во затвор или да го употреби оружјето и да проба да се спаси.... Ако ситуацијата е ваква можеби и има некоја логика глупоста на Ѓорге, може би е подобро да им се даде некоја отстапница на овие аболицираниве а после да се бара чаре за нив одколку да се притиснат без можност за бегство па за нив да изгине и страда народ а секако дека се спремни за сопствен спас ако треба и да ја уништат и државата.... Блесаво али... Друга логика неможам да фатам, нема друго оправдание за постапката на Ѓорге...
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
3.005
Поени од реакции
3.743
Еве два дена по историската глупот на хорхе (историска оти ќе се пишува во книги за овој негов потег, историјата ќе го памти и ќе му суди) сеуште не можам да разберам што сакаше да се постигне.

Ако Груевски е толку сигурен во резултатите на анкетите (во што и јас не се сомневам) зошто не прифати се што му бара СДСМ, па да нема ниедно, ама ниедно оправдување за одење на избори.

Оти реално изборите се едини начин да се реши ова, не е македонецот таков ков да руши влада на улица, особено не оваа опозиција.

Зошто Груевски не ги прифати сите барања на СДСМ за медиумите, ќе истрпеа 2-3 месеци без Латас и Миленко да ги фалат, без МТВ да биде партиска огласна табла, после избори ако победат никој немаше да ги спречи се да вратат по старо.

Зошто не им прифати Груевски се што бараа СДСМ за избирачкиот, нека им даде сите членови на ДИК да бидат од опозиција, нека им даде скроз нов, во 2016 направен список, од нула.

Нека остави СЈО да си тера, ако се стварно невини, или барем ако го имаат судството во раце (а го имаат) нема зошто да се плашат од обвиненијата, ако победат на избори после нека прават што сакаат со СЈО, ако народот на чисти избори реши дека сака обвинети политичари да го водат, тогаш тоа и го заслужува.

Сето ова, ако рејтингот е навистина таков, не знам зошто би било проблем да се прифати, и пред народот и пред меѓународната целата топка ќе ја префрли кај СДСМ, вака со аболицијава пак притисокот во нивни двор отиде.
Тешко е да се фати логика на глупоста на Ѓорге. Единствено нешто што ми е логично и рационално иако многу дискутабилно, е ако ситуацијата стои вака некако: На груевци им е јасно дека избори на 5 јуни нема да има, ке има избори кога ке каже Бејли. Јасно им е на груевци дека дојде крајот на нивното владеење....... Е сега работава е што владетелите немаат отстапница, немаат каде.... изборот им е или власт или ќорка. Изборот власт или ќорка е и за опозицијата, и тие немаат каде. Затоа во државава виси опасност од граѓанска, братоубиствена војна во која ке не втурнат оние на кои им се заканува затвор. Сликовито ситуацијата е како да си го фатил арамијата на лице место како краде но во рацете држи пиштол и сега имаш две опции: Да го пуштиш да избега со пленот или без него или да му се нафрлиш ризикувајќи ги сопствениот и животите на блиските. Крадецот има исто две опции: да оди во затвор или да го употреби оружјето и да проба да се спаси.... Ако ситуацијата е ваква можеби и има некоја логика глупоста на Ѓорге, може би е подобро да им се даде некоја отстапница на овие аболицираниве а после да се бара чаре за нив одколку да се притиснат без можност за бегство па за нив да изгине и страда народ а секако дека се спремни за сопствен спас ако треба и да ја уништат и државата.... Блесаво али... Друга логика неможам да фатам, нема друго оправдание за постапката на Ѓорге...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom