Најекономично греење и ладење

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
Ona Sanyo sto go ima vo Skopje e ziva ckartoina...(ajde mozebi prestrogo pisav),ne e ona sanyo od porano. Na strana toa:nema generalen uvoznik i servis nego doagja na lazice od grcija.
Vidi , moeto "skromno" mislenje za Sanyo e mnogu visoko u smisol tehnologija sto ja poseduva, ne za gjabe e kupen od Panasonik....i ne za gjabe Gree ima(imase) kup modeli so nivni kompresori ;)
Ima li by the way generalen uvoznik za Panasonik, LG i Beko u merketive a sepak se prodavaat na golemo ? Lugevo mislis zimaat u predvid servis pri izbor na klima ? :)
Konkretno ovoj model i nema Sanyo kompresor tuku Rechi i se slagam deka e shkart, ama ja i taka napisav ako primeti, napisav deka bi sakal!!! (kako i mnogu drugi paceri tuka) sto cekaat nekoj da kupi pa da vidat dali ke se zaebe ili ne :)
Tetovcanite, @macci i @yamaha10 se primer za paceri broj 1 na temava sto kupuvaat klima 5godini i nikako da ja kupat :D
 
Последно уредено:

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Vidi , moeto "skromno" mislenje za Sanyo e mnogu visoko u smisol tehnologija sto ja poseduva, ne za gjabe e kupen od Panasonik....i ne za gjabe Gree ima(imase) kup modeli so nivni kompresori ;)
Ima li by the way generalen uvoznik za Panasonik, LG i Beko u merketive a sepak se prodavaat na golemo ? Lugevo mislis zimaat u predvid servis pri izbor na klima ? :)
Konkretno ovoj model i nema Sanyo kompresor tuku Rechi i se slagam deka e shkart, ama ja i taka napisav ako primeti, napisav deka bi sakal!!! (kako i mnogu drugi paceri tuka) sto cekaat nekoj da kupi pa da vidat dali ke se zaebe ili ne :)
Tetovcanite, @macci i @yamaha10 se primer za paceri broj 1 na temava sto kupuvaat klima 5godini i nikako da ja kupat :D
Ima za Lg vo
Vidi , moeto "skromno" mislenje za Sanyo e mnogu visoko u smisol tehnologija sto ja poseduva, ne za gjabe e kupen od Panasonik....i ne za gjabe Gree ima(imase) kup modeli so nivni kompresori ;)
Ima li by the way generalen uvoznik za Panasonik, LG i Beko u merketive a sepak se prodavaat na golemo ? Lugevo mislis zimaat u predvid servis pri izbor na klima ? :)
Konkretno ovoj model i nema Sanyo kompresor tuku Rechi i se slagam deka e shkart, ama ja i taka napisav ako primeti, napisav deka bi sakal!!! (kako i mnogu drugi paceri tuka) sto cekaat nekoj da kupi pa da vidat dali ke se zaebe ili ne :)
Tetovcanite, @macci i @yamaha10 se primer za paceri broj 1 na temava sto kupuvaat klima 5godini i nikako da ja kupat :D
Ima za Lg nekoj servis vo Skopje MI go dadoja broj od servisot na tehnomarket barav Filter za mikroprasina koj se menva na 6meseci nemaja trebalo da se uvezi ,nikoj ne pobaral neznaea cena, da sum stavel od Panasonik, a za garancijata koga prasav 10God na kompresorot MI bese odgovoreno ako riknel do 10God ke menele Nov. Klimata e lg d12ak
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
Ima za Lg vo

Ima za Lg nekoj servis vo Skopje MI go dadoja broj od servisot na tehnomarket barav Filter za mikroprasina koj se menva na 6meseci nemaja trebalo da se uvezi ,nikoj ne pobaral neznaea cena, da sum stavel od Panasonik, a za garancijata koga prasav 10God na kompresorot MI bese odgovoreno ako riknel do 10God ke menele Nov. Klimata e lg d12ak
Ja od vcera sum pa ke nasednam na vakvi provokatori so 1 post na forumov....ne lazi druze deka 10God imas garancija na kompresor:P
Citaj ovde
Kompresor moze i da se poprava(educiraj se) nemora da znaci deka mora da se zameni so nov, a vo garancijata ti pisuva deka ke ti go popravaat na nivna smetka u tie 10God, ne deka odma ke ti go zamenat so nov ako imas problem....kako sto ti go tolkuvas :P
Usput vidi ponuda za LG klimatizacija ovde i sporedi so nekoj market kaj nas, kade e ponuda za Multisplit, kade se toplinski pumpi vozduh-voda kade e cela ostanata programa na Lg klimatizacija ??? Neznaat ceni, neznaat servis, toa ni e poznato, samo parite znaat da gi izbrojat i da pratat meil na @gmail.com.mk :)
Batali Lg eve ti slucaj so Panasonik po marketive, poslednata klima vo PDF-ot model od 71999(ma gjabe) so eurovent data i performansi vo toplinska mokj isti so Mitsubishi FH-35VE (osven sto e pojaka na +7 C sto nikoj ne go zanima), no mnogu poslab COP. Cenata e 12000 poskapa od Mitsubishito....koj kogo dribla tuka ?
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Zdravo go sledam forumot podolgo vreme I Za rabotata na lg klimite ne stretnav na forumot, osven na bugarskite forumi. Imam lg d12ak, isklucena trosi 5w,na auto fan Gi menva brzinite od prva do peta celo vreme taka, za potrosuvackata na +5 +7 +10 I nagore nadvoresna temperatura vo zavisnost od kolku e namestena vnatresnata ne primer na 21 znaj da pocni so 250w taa e najniska potrosuvacka sto ja imam zabelezano pa 300 do 350w da poraboti malku pa ke kreni na 500-600 I se isklucva kompresorot difuzerot ostanva 2-3 santimetri otvoren I ventilatorot prodolzva da duva so super spora brzina PA po nekoe vreme ke se ukluci pak,do kaj nula nadvoresna tem pod nula ne isklucva. Precizna e vo tem jas ja rabotam na 25 stepeni drzi 24.5 do -10.pod -10kolku bese vo Bitola mislam -14,na 25 namestena nekrevase od 23poveke trosese od 800 do 1200w na turbo do 1800w. Nadvoresna koga e poladno vo vibrira malku ama e Stavena na cid so lim I e malku nakosena po majstorot nemalo gajle koga ke go stavam prstot spija. Difrosti na maglata na 2sati pravi I zamrnata si tera duva toplo nema gajle zlatna boja ima izmenuvacot 8min difrost glaven I kratki po 4 min I ne se bucni glavniot kreva do 1200w poslem se spusta na 500w. Na vnatresnata koga raboti nad 1000w se slusa ponekogas malku bucenje od cevkite. Kolku e na povisoka brzina ventilatorot pomalku trosi. Gream Stan od 45kv se e otvoreno.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
јас веќе се одлучив, ќе земам HITACHI ама чекам некој попуст сега за велигден :D
Ja ke castam koga ke zemes, samo ti zemi bilo sto :)[DOUBLEPOST=1460584924][/DOUBLEPOST]
Zdravo go sledam forumot podolgo vreme I Za rabotata na lg klimite ne stretnav na forumot, osven na bugarskite forumi. Imam lg d12ak, isklucena trosi 5w,na auto fan Gi menva brzinite od prva do peta celo vreme taka, za potrosuvackata na +5 +7 +10 I nagore nadvoresna temperatura vo zavisnost od kolku e namestena vnatresnata ne primer na 21 znaj da pocni so 250w taa e najniska potrosuvacka sto ja imam zabelezano pa 300 do 350w da poraboti malku pa ke kreni na 500-600 I se isklucva kompresorot difuzerot ostanva 2-3 santimetri otvoren I ventilatorot prodolzva da duva so super spora brzina PA po nekoe vreme ke se ukluci pak,do kaj nula nadvoresna tem pod nula ne isklucva. Precizna e vo tem jas ja rabotam na 25 stepeni drzi 24.5 do -10.pod -10kolku bese vo Bitola mislam -14,na 25 namestena nekrevase od 23poveke trosese od 800 do 1200w na turbo do 1800w. Nadvoresna koga e poladno vo vibrira malku ama e Stavena na cid so lim I e malku nakosena po majstorot nemalo gajle koga ke go stavam prstot spija. Difrosti na maglata na 2sati pravi I zamrnata si tera duva toplo nema gajle zlatna boja ima izmenuvacot 8min difrost glaven I kratki po 4 min I ne se bucni glavniot kreva do 1200w poslem se spusta na 500w. Na vnatresnata koga raboti nad 1000w se slusa ponekogas malku bucenje od cevkite. Kolku e na povisoka brzina ventilatorot pomalku trosi. Gream Stan od 45kv se e otvoreno.
Super druze sve e toa u redu, malce trosi dobro gree samo cenata ne ja kaza a mislam deka e nad 40K ja imas zemeno a toa bas i ne e za pofalba, za 12ka od toj rang e skapicka....ovaa li e ?
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Ja od vcera sum pa ke nasednam na vakvi provokatori so 1 post na forumov....ne lazi druze deka 10God imas garancija na kompresor:P
Citaj ovde
Kompresor moze i da se poprava(educiraj se) nemora da znaci deka mora da se zameni so nov, a vo garancijata ti pisuva deka ke ti go popravaat na nivna smetka u tie 10God, ne deka odma ke ti go zamenat so nov ako imas problem....kako sto ti go tolkuvas :P
Usput vidi ponuda za LG klimatizacija ovde i sporedi so nekoj market kaj nas, kade e ponuda za Multisplit, kade se toplinski pumpi vozduh-voda kade e cela ostanata programa na Lg klimatizacija ??? Neznaat ceni, neznaat servis, toa ni e poznato, samo parite znaat da gi izbrojat i da pratat meil na @gmail.com.mk :)
Batali Lg eve ti slucaj so Panasonik po marketive, poslednata klima vo PDF-ot model od 71999(ma gjabe) so eurovent data i performansi vo toplinska mokj isti so Mitsubishi FH-35VE (osven sto e pojaka na +7 C sto nikoj ne go zanima), no mnogu poslab COP. Cenata e 12000 poskapa od Mitsubishito....koj kogo dribla tuka ?
Jas se javiv vo servisot da baram filter, I uspat go prasav za garancijata 10God na kompresorot oti koga ja kupvav imase samo 3God po nekoj mesec procitav za tie 10God za tie sto se kupeni od 1juni koga prasav vo tehnomarket MI rekoja vlezena e vo sistemot, a deckoto od servisot neznaj ni Kaj se naoga vo Sk taka MI odgovori.
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Ja ke castam koga ke zemes, samo ti zemi :)
како си ме проценил алал нека ти е :D
ќе земам стварно хитачи ама не можам да се решам никако да го порачам, или бар да скокнам до скопје да го видам во живо како изгледа па да спијам на раат после :D
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Ja ke castam koga ke zemes, samo ti zemi bilo sto :)[DOUBLEPOST=1460584924][/DOUBLEPOST]
Super druze sve e toa u redu, malce trosi dobro gree samo cenata ne ja kaza a mislam deka e nad 40K ja imas zemeno a toa bas i ne e za pofalba, za 12ka od toj rang e skapicka....ovaa li e ?
41500bez montaza morase od tehnomarket imav vauceri morase da se iskoristat a Panasonik MI idese 29500 toj so e Sega 40000vo tehnomarket nemase izbor.najprvo ja kapariv lg e12 kineskata, monterot koga se javiv MI rece gubre se vo elektronika se rasipvat, za Panasonik re 12 prodavacot velese do lani vo kina se praese ovaa serija sumliva MI e, a ovaa lg na staro so se prodava nema vrska so mojata I vnatresnata e poinakva I nadvoresna mojata e krem boja od stranata cela e so plastika kaj ventilite I strujata I me bendisva so e juzna koreja napraena
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
како си ме проценил алал нека ти е :D
ќе земам стварно хитачи ама не можам да се решам никако да го порачам, или бар да скокнам до скопје да го видам во живо како изгледа па да спијам на раат после :D
I pak ima edno "ama" sto ne te odlucuva? :)
Za Hitachi bar nema problem, monter Zoki (dobro poznat na temava) e tamu glaven, i @Vanlok ke go vikneme na pivce ti samo reshi se i bidi siguren....da ne iskoci posle sme te zeznale so izborot :)
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
A klima sto ke ja zemam
Ja ke castam koga ke zemes, samo ti zemi bilo sto :)[DOUBLEPOST=1460584924][/DOUBLEPOST]
Super druze sve e toa u redu, malce trosi dobro gree samo cenata ne ja kaza a mislam deka e nad 40K ja imas zemeno a toa bas i ne e za pofalba, za 12ka od toj rang e skapicka....ovaa li e ?
A po tvoite postovi narednata so ke ja zemam ke bidi GREE Lomo 12 ili 18 ili hansol 12.mi treba za 33kv poslabo izoliran prostor Stan. Samo ovie euroklima vo Bitola mislam deka cenite se povisoka od kolku vo Skopje[DOUBLEPOST=1460587162][/DOUBLEPOST]
Ja ke castam koga ke zemes, samo ti zemi bilo sto :)[DOUBLEPOST=1460584924][/DOUBLEPOST]
Super druze sve e toa u redu, malce trosi dobro gree samo cenata ne ja kaza a mislam deka e nad 40K ja imas zemeno a toa bas i ne e za pofalba, za 12ka od toj rang e skapicka....ovaa li e ?
Sakav samo da objasnam Kako raboti lg inverter, go nema ona rabotenje odrzuvanje na 200w na potoplo tuku principot e poinakva I jas neznaev koga ja kupvav MI bese cudno takva rabota
 
Последно уредено:
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.740
Поени од реакции
2.554
прво благодарам на брзиот одговор ..
цениве се без монтажа

некои ми велат одиграј ја "од прва" HITACHI, Summit Series, RAK-50PPA/RAC-WPA (18.000 BTU) = 61.000 ден
во споредба со 3-ве Daikin-и е нијансирано подобра (HITACHI-то)

Toshiba RAS-B16N3KV2-E1 (16.000 BTU) = 60.000 ден (ме плаши ова со BTU-то)
Daikin FTXB50C / RXB50C (18.000 BTU) = 59.000 ден
Daikin
FTXB50C = 49.000 ден (другарска цена) / FTX50GVB 54.000 ден (другарска цена)

Sanyo KRV-18TDAA - 52.600 ден
Carrier 42HVS18A - 60.190 ден
Carrier iPlus 42QHF018DSA - 60.190 ден
Gree Hansol = 70.000 ден
(ми избега коа беше 50К+) ...
како неук повторно прашувам НА ШТО ОСОБЕНО ДА ОБРНАМ ВНИМАНИЕ !?

крајната цел е да се греам поевтино (јануарска 2016 сметка 18000 ден, јануарска 2015 сметка 23000 ден-со мало пребивање)
Тие BTU што се наведени, тоа е капацитетот на климата за ладење. За греење се сосема различни.
Капацитетот за греење на тошибата е 3,8 KW односно 13000 BTU.
Daikin FTXB50C е 12400 BTU, што би се рекло чиста 12-ка.
Hitachito e 16000.
Како што гледаш ознаките исти, а капацитетите за греење се разликуваат и за 30%.
Затоа барај ги вредностите за PdesignH и на основа на нив споредувај. После тоа SCOP. Кај добрите клими е од 4 па нагоре.[DOUBLEPOST=1460710450][/DOUBLEPOST]
прво благодарам на брзиот одговор ..
цениве се без монтажа

некои ми велат одиграј ја "од прва" HITACHI, Summit Series, RAK-50PPA/RAC-WPA (18.000 BTU) = 61.000 ден
во споредба со 3-ве Daikin-и е нијансирано подобра (HITACHI-то)

Toshiba RAS-B16N3KV2-E1 (16.000 BTU) = 60.000 ден (ме плаши ова со BTU-то)
Daikin FTXB50C / RXB50C (18.000 BTU) = 59.000 ден
Daikin
FTXB50C = 49.000 ден (другарска цена) / FTX50GVB 54.000 ден (другарска цена)

Sanyo KRV-18TDAA - 52.600 ден
Carrier 42HVS18A - 60.190 ден
Carrier iPlus 42QHF018DSA - 60.190 ден
Gree Hansol = 70.000 ден
(ми избега коа беше 50К+) ...
како неук повторно прашувам НА ШТО ОСОБЕНО ДА ОБРНАМ ВНИМАНИЕ !?

крајната цел е да се греам поевтино (јануарска 2016 сметка 18000 ден, јануарска 2015 сметка 23000 ден-со мало пребивање)
Тие BTU што се наведени, тоа е капацитетот на климата за ладење. За греење се сосема различни.
Капацитетот за греење на тошибата е 3,8 KW односно 13000 BTU.
Daikin FTXB50C е 12400 BTU, што би се рекло чиста 12-ка.
Hitachito e 16000BTU.
Како што гледаш ознаките исти, а капацитетите за греење се разликуваат и за повеќе од 30%.
Затоа барај ги вредностите за PdesignH и на основа на нив споредувај. После тоа SCOP. Кај добрите клими е од 4 па нагоре.
 
Последно уредено:
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
еве најкорисни информации за тоа хитачи
Screenshot - 15.04.jpg
 
N

nikola2004mkd

Гостин
Кој носи Hitachi во Македонија? Може инфо и евентуално некој ценовник ако имате?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom