Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.159
Поени од реакции
35.018
Стварно? Why? Мене ми беше тежок просек. Очекував многу повеќе. Анимацијата на диносаурусите беше ко од времето на првите Том и Џери. Приказната - милион клишеа, пораката - нешто веќе видено...
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
Стварно? Why? Мене ми беше тежок просек. Очекував многу повеќе. Анимацијата на диносаурусите беше ко од времето на првите Том и Џери. Приказната - милион клишеа, пораката - нешто веќе видено...
За приказната дека беше полна клишеа, знам, приметливо беше, ама уживав низ цел филм, не знам, ептен без никакви очекувања му влегов.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.136
Поени од реакции
8.927
Тежок филм за гледање е Son of Saul, што поради темата а повеќе поради начинот на снимање. Глумата на главниот актер беше фантастична. 7/10

Малку се остави сомнеж или јас не разбрав добро но детето за кое се бореше да биде закопано не е негово или е
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.159
Поени од реакции
35.018
Тежок филм за гледање е Son of Saul, што поради темата а повеќе поради начинот на снимање. Глумата на главниот актер беше фантастична. 7/10

Малку се остави сомнеж или јас не разбрав добро но детето за кое се бореше да биде закопано не е негово или е
Не е
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.096
Поени од реакции
9.022
Гревота бе да снимаш филм како The Intern со Robert De Niro и Anne Hathaway. Каков waste of talent. =/

Конечно го изгледав и The Revenant. Приказната беше ОК претпоставувам, но она што навистина го краси филмот е кинематографијата. Толку јаки агли и такво играње со камера, едноставно визуелно совршенство. Костими, шминка, светло, локации... не е ни чудно што беше номиниран во толку категории и имаше несреќа да биде конкурент на Mad Max: Fury Road во техничките категории. За глумата нема дилеми дали оскарот на Лео е заслужен или не, исто и Tom Hardy беше топ. 9/10

Сега од кога ги изгледав сите позначајни филмови за 2015 сепак The Hateful Eight е филмот на годината за мене.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.159
Поени од реакции
35.018
Не знам дали може да се цитира во темава, ама да те прашам од кај да најдам торент за филмов? На kat.cr најдов ама беше 9 гб, што е многу за моите 30 гб интернет:D. Нешто помало?:(
Ете, Anon ти одговори подолу. Јас само да ти честитам на изборот на филм, и да те замолам да споделиш импресии одпосле. ;)
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.492
Поени од реакции
9.480
Ете, Anon ти одговори подолу. Јас само да ти честитам на изборот на филм, и да те замолам да споделиш импресии одпосле. ;)
Јaс пред некoјa неделa гo пoчнaв и зaспaв нa пoлa, и зoштo гo гледaв нa нет пoсле зaбoрaвив дa гo прoдoлжaм, и сегa секoј ден се кaнaм пaк дa гo нaјдaм и дa гo дoгледaм.

Дo тaму кaј штo стигнaв ми беше oдличен, и пoвеќе зoштo не гo прoдoлжив е зoштo мислев декa прикaзнaтa пoнaтaму ќе изгуби смислa и спoред мене, oнaкa кaкo штo пoчнa би требaлo дa зaврши. Дa те oстaви сo дилемa дaли гo oпрaвдувaш oнa штo се деси, дaли ти би гo нaпрaвил и кoлку е испрaвнo или не.

Претпoстaвувaш вaљдa дo кaј ми е гледaн, a сегa oткaкo прoчитaв декa ти ги нaдминaл oчекувaњaтa, пoсле ќе гo нaјдaм дa гo дoгледaм.

Иaкo, мислaм декa ти мaлце превисoки oцени им дaвaш нa филмoвите :P
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.159
Поени од реакции
35.018
Јaс пред некoјa неделa гo пoчнaв и зaспaв нa пoлa, и зoштo гo гледaв нa нет пoсле зaбoрaвив дa гo прoдoлжaм, и сегa секoј ден се кaнaм пaк дa гo нaјдaм и дa гo дoгледaм.

Дo тaму кaј штo стигнaв ми беше oдличен, и пoвеќе зoштo не гo прoдoлжив е зoштo мислев декa прикaзнaтa пoнaтaму ќе изгуби смислa и спoред мене, oнaкa кaкo штo пoчнa би требaлo дa зaврши. Дa те oстaви сo дилемa дaли гo oпрaвдувaш oнa штo се деси, дaли ти би гo нaпрaвил и кoлку е испрaвнo или не.

Претпoстaвувaш вaљдa дo кaј ми е гледaн, a сегa oткaкo прoчитaв декa ти ги нaдминaл oчекувaњaтa, пoсле ќе гo нaјдaм дa гo дoгледaм.
Ми ги надмина очекувањата, да, и плус не ни помислив на тоа што всушност се случи. Ако не си гледала ништо дриго од Susanne Bier, препорачувам! Женава дури и Оскар зеде пред некоја година за In a Better World (мене повеќе ми се допаѓа A Second Chance).

Јас се канев да во предложам за во клубот, зашто за две недели ми доаѓа мене редот да предложувам за прв пат. Ама кога затераа депресивните, си помислив - немој, да не исече вени некој. Затоа ќе гледаме нешто друго, за кое не би ни помислиле дека ќе го гледаме, и верувам дека никој друг не би предложил нешто такво. :P
Иaкo, мислaм декa ти мaлце превисoки oцени им дaвaш нa филмoвите :P
Ми имаат речено и други ова (ping @џимеј :P). Не знам - веројатно понесен од хајпот по гледањето им ставам такви оценки, зашто и јас сум се нашол во ситуации после месец - два да се прашам себеси зошто толку висока оценка сум дал. Последен таков пример ми беше The Peanuts Movie.

Но letterboxd говори дека ми се изадначени оценките:
Screenshot_1.jpg
Види, од 6 нагоре сѐ е на исто ниво, само 9-ки малку отскокнуваат.

Но, 10 давам само за филмови на кои сум плачел или ме наежиле ко кокошка пред колење, па затоа верувај - десетката за A Second Chance е оправдана. ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom