Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
А што акое пола пола (транвестит) што тогаш:ojeaa:[DOUBLEPOST=1459804180][/DOUBLEPOST]
ДА но Walkman тој "ВЕЛИ" се обесил :toe:така да нема потреба да го каже
Pokoj mu dusu!
Da proverat preku MP BG sto e so nivniot predmet, dali im se dostaveni dopolnutelnite dokumenti. Koj status na predmet imaat. Na vremeto, ja nisto nemav pojma. Celata procedura, proverka na broj, sve praese posrednikot. Pozdrav @Pepibe[DOUBLEPOST=1459829717][/DOUBLEPOST]
Imam edno presenje koj znae neka mi odgovori malce e nadvor od temava no mie potrebno mnogu vaka sega imam drugar koj pred nekoj den zakaza za intervju i mu zakazaa za 27 april 2017 e sega dodeka da.go zemi pasoso ke mini dosta vreme pa sakame so viza da go zemame za Anglija kako bi dobil najlesno viza toj kako turist ili rabotna viza? Ili pak dali moze kako turist da dojde za anglija nekako preku agencija I tamu da se ozeni toest registrira so drugarka koja e bugarski drzavjanin isto taka i da moze da ostane zosto togas neli ke gi ima istite prava nekoj so e poupaten dali moze.da mi objasne dali e izvodlivo toa ili mora prvo da se registirat vo MK ili bg pa potoa tamu da go zema ili moze i tamu da se registirat pravo se razbira za da moze da ostane legalno bez problem i da raboti kaj saka bez problem dodeka. Da go zeme pasosot :)
Ima ovde forum tema, zivot i rabota vo Anglija (taka nesto). Proveri tamo dali ima nekoja informacija za toa.
п.с. http://forum.kajgana.com/threads/Лондон-работа-живот-авантура.71837/

Ovaa godina vo UK ce se odrzi referendum za ostanuvanje vo EU. Po toa sto citam, prognoza e deka od 2017 ce izlezat od unija.[DOUBLEPOST=1459830655][/DOUBLEPOST]
Vlatko prezime neznam od vreme e posrednik plus dokumentite od konzulato kajsogo pisi brojo mi ostanaja vonego...dali vo konzulato ima sansa dami kazat nesto?[DOUBLEPOST=1459800127][/DOUBLEPOST]Koe ludilo dali kemi priznat vo konzulato deka gi izgubiv dokumentite?[DOUBLEPOST=1459800213][/DOUBLEPOST]Tipo od Bitola bese ijas sum od Bitola[DOUBLEPOST=1459800834][/DOUBLEPOST]Nema potreba da dodadam deka dokumentite bea original kniga spmeni vanco mihajlov eden moj pradedo se spomnuva UPM da odi sve...
Decki, idi proveri vo Sofija sto e so dokumentite. Ako otkries deka ne se dostaveni, vednas idi vo zdruzenieto vo Bitola kaj g-a Marinela i vadi bk potvrda i podnesi ja kako dopolnitelni dokumenti vo MP BG. Iskoristi ja posetata vo zdruzenieto i zamoli za mislenje kade da se obratis da se pronajdat dokumenti za dedo ti peeku Sofija. Ne sum posrednik no mislam deka kniga, kade sto se spomnuva imeto na dedoto ne e nikakov pravno priznaen dokument. Ti treba original kade sto pisuva liceto xy e blgarin. Pozdrav[DOUBLEPOST=1459831246][/DOUBLEPOST]
se ubavo fala ti na odgovoro ali jas sum od 2013 godina znaci do maj 36 meseci a pred 10 dena mi se smeni vo finalen pregled
@sase_sema so kakvi dopolnitelni dokumenti i koga se dostaveni ?

Od pred 10-ina dena ima povece predmeti od 2013 koi dobija status 'na finalen pregled'.[DOUBLEPOST=1459835849][/DOUBLEPOST]Здружението за Македонско – Бугарско Пријателство на 09.04. 2016 год. го отвара следниот огранок во Охрид
http://mbp.com.mk/?p=2438
 
Последно уредено:
Член од
18 ноември 2015
Мислења
44
Поени од реакции
32
Ако може да ми дадете препорака за Посредник од Прилеп или Битола и контакт :) Поздрав!
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Pokoj mu dusu!
Da proverat preku MP BG sto e so nivniot predmet, dali im se dostaveni dopolnutelnite dokumenti. Koj status na predmet imaat. Na vremeto, ja nisto nemav pojma. Celata procedura, proverka na broj, sve praese posrednikot. Pozdrav @Pepibe[DOUBLEPOST=1459829717][/DOUBLEPOST]
Ima ovde forum tema, zivot i rabota vo Anglija (taka nesto). Proveri tamo dali ima nekoja informacija za toa.
п.с. http://forum.kajgana.com/threads/Лондон-работа-живот-авантура.71837/

Ovaa godina vo UK ce se odrzi referendum za ostanuvanje vo EU. Po toa sto citam, prognoza e deka od 2017 ce izlezat od unija.[DOUBLEPOST=1459830655][/DOUBLEPOST]
Decki, idi proveri vo Sofija sto e so dokumentite. Ako otkries deka ne se dostaveni, vednas idi vo zdruzenieto vo Bitola kaj g-a Marinela i vadi bk potvrda i podnesi ja kako dopolnitelni dokumenti vo MP BG. Iskoristi ja posetata vo zdruzenieto i zamoli za mislenje kade da se obratis da se pronajdat dokumenti za dedo ti peeku Sofija. Ne sum posrednik no mislam deka kniga, kade sto se spomnuva imeto na dedoto ne e nikakov pravno priznaen dokument. Ti treba original kade sto pisuva liceto xy e blgarin. Pozdrav[DOUBLEPOST=1459831246][/DOUBLEPOST]
@sase_sema so kakvi dopolnitelni dokumenti i koga se dostaveni ?

Od pred 10-ina dena ima povece predmeti od 2013 koi dobija status 'na finalen pregled'.[DOUBLEPOST=1459835849][/DOUBLEPOST]Здружението за Македонско – Бугарско Пријателство на 09.04. 2016 год. го отвара следниот огранок во Охрид
http://mbp.com.mk/?p=2438
навистина Walkman што мислат да прават со олку ограноци,мислам дека членот погоре има право за брзо време никнаа ко пичурки имаат некој шема или ??
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
навистина Walkman што мислат да прават со олку ограноци,мислам дека членот погоре има право за брзо време никнаа ко пичурки имаат некој шема или ??
Bese najaveno i toa go pravat. Toa e odlika na seriozni ludje, organizacii, stojat na zborot. I zatoa mozam samo pozitivno da gledam na otvaranjeto na novite ogranoci.
 
Последно уредено:

pastor

mikan
Член од
10 јануари 2015
Мислења
97
Поени од реакции
109
Пaк некaкo јa зaтегaaт прoцедурaтa или тaкoв впечаток имaм читaјки гo стенoгрaмoт нa кoмисијaтa.вo дилемa сум дaли дa гo oднесaм oригинaлoт дoкумент oд дедo ми вo сoфијa пoштo вo амбасада вo oктoмври ми рекoa немa пoтребa,пa вaше мислење?Се закажува ли зa дополнителни дoкументи,имa ли гужвa,дaли дaвaaт дoкумент декa си предaл.Инaку ми пишувa oбрaзувaнa преписка
 
Член од
16 декември 2015
Мислења
45
Поени од реакции
112
Bese najaveno i toa go pravat. Toa e odlika na seriozni ludje, organizacii, stojat na zborot. I zatoa mozam samo pozitivno da gledam na otvaranjeto na novite ogranoci.
Tie se vo interes na onie koi sto sakaat da apliciraat no isto taka i na posrednicite. Ima zvanicna kancelarija, zvanicno se znae covekot so koj se komunicira. Komunikacijata e na edno drugo nivo, namesto da mu se javuvame na posrednikot po 100 pati a on ne ni odgovara na povici. Efektivnosta na Informiranost ce se zgolemi isto taka. Drugo e nekoj da objasnuva po telefon ili so sekoj poedinecno da se naodja po gradovi niz mk i po kafici t.e. sednes ko gospodin covek pa se informiras-davas informacii i da ti bide objasneto, vo sekoe vreme!
Ogranocite na mbp ne se otvoreni za posreduvanje za bg pasosi tamu moezs da se informiras za procedurite tie najmnogu se formirani za podobar kontakt megu dvete drzavi okolu naucnite kulturnite dejnosti zatoa ne spomnuvaj posrednici pozz
 
Член од
27 октомври 2014
Мислења
46
Поени од реакции
39
Pokoj mu dusu!
Da proverat preku MP BG sto e so nivniot predmet, dali im se dostaveni dopolnutelnite dokumenti. Koj status na predmet imaat. Na vremeto, ja nisto nemav pojma. Celata procedura, proverka na broj, sve praese posrednikot. Pozdrav @Pepibe[DOUBLEPOST=1459829717][/DOUBLEPOST]
Ima ovde forum tema, zivot i rabota vo Anglija (taka nesto). Proveri tamo dali ima nekoja informacija za toa.
п.с. http://forum.kajgana.com/threads/Лондон-работа-живот-авантура.71837/

Ovaa godina vo UK ce se odrzi referendum za ostanuvanje vo EU. Po toa sto citam, prognoza e deka od 2017 ce izlezat od unija.[DOUBLEPOST=1459830655][/DOUBLEPOST]
Decki, idi proveri vo Sofija sto e so dokumentite. Ako otkries deka ne se dostaveni, vednas idi vo zdruzenieto vo Bitola kaj g-a Marinela i vadi bk potvrda i podnesi ja kako dopolnitelni dokumenti vo MP BG. Iskoristi ja posetata vo zdruzenieto i zamoli za mislenje kade da se obratis da se pronajdat dokumenti za dedo ti peeku Sofija. Ne sum posrednik no mislam deka kniga, kade sto se spomnuva imeto na dedoto ne e nikakov pravno priznaen dokument. Ti treba original kade sto pisuva liceto xy e blgarin. Pozdrav[DOUBLEPOST=1459831246][/DOUBLEPOST]
@sase_sema so kakvi dopolnitelni dokumenti i koga se dostaveni ?

Od pred 10-ina dena ima povece predmeti od 2013 koi dobija status 'na finalen pregled'.[DOUBLEPOST=1459835849][/DOUBLEPOST]Здружението за Македонско – Бугарско Пријателство на 09.04. 2016 год. го отвара следниот огранок во Охрид
http://mbp.com.mk/?p=2438
DOTAVENIM 2014 GODINA VO SEPTEMRVI OD PRV BRATUDUCED I VO 2015 GODINA POVTORNO DOSTAVIV OD PRADEDO MI DOK NA NEGO IMASE BUGARSKI PECAT A NEZNAEV STO E ALI GO DADOV I SEGA VO MART 2016 GODINA MI SE SMENI VO FINALEN PREGLED E SEGA PRASANJETO MI E KOLKU VREME KE CEKAM MOD OVAJ STATUS DA MI SE SMENI VO NEKOJ DRUG ? FALA
 
Член од
11 јануари 2016
Мислења
64
Поени од реакции
103
Danas mi se promenio status od izvadena za dop.proverka MP u По преписката Ви предстои да б'де
изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Imam edno presenje koj znae neka mi odgovori malce e nadvor od temava no mie potrebno mnogu vaka sega imam drugar koj pred nekoj den zakaza za intervju i mu zakazaa za 27 april 2017 e sega dodeka da.go zemi pasoso ke mini dosta vreme pa sakame so viza da go zemame za Anglija kako bi dobil najlesno viza toj kako turist ili rabotna viza? Ili pak dali moze kako turist da dojde za anglija nekako preku agencija I tamu da se ozeni toest registrira so drugarka koja e bugarski drzavjanin isto taka i da moze da ostane zosto togas neli ke gi ima istite prava nekoj so e poupaten dali moze.da mi objasne dali e izvodlivo toa ili mora prvo da se registirat vo MK ili bg pa potoa tamu da go zema ili moze i tamu da se registirat pravo se razbira za da moze da ostane legalno bez problem i da raboti kaj saka bez problem dodeka. Da go zeme pasosot :)
Registracija tuka, pa so megjunarodna vencanica, dobiva viza odma vo Britanska ambasada,
ova vo slucaj UK da ostane vo EU,. No sega na referendumov sto kje se odrzi, juni 2016, site vikaat deka Britanija ke izleze od unijata, duri i samata kralica saka toa da se sluci i lobira za toa, pa taka da .... pocekaj do juni najjarno :)
 
Член од
20 февруари 2011
Мислења
146
Поени од реакции
60
Registracija tuka, pa so megjunarodna vencanica, dobiva viza odma vo Britanska ambasada,
ova vo slucaj UK da ostane vo EU,. No sega na referendumov sto kje se odrzi, juni 2016, site vikaat deka Britanija ke izleze od unijata, duri i samata kralica saka toa da se sluci i lobira za toa, pa taka da .... pocekaj do juni najjarno :)
Едно ме интересира, ако знае некој. Мора ли брачниот другар кој веќе има пасош, веќе да престојува во UK, или не мора ?

Пример, јас имам БГ пасош и живеам во МК заедно со сопругата која нема БГ пасош. Може ли таа на основа на мене да земе виза и заедно да идеме ? Тоа е прашањето што ме мачи денес :)

Пробав да најдам број од Teleperformance да ми дадат повеќе инфо, ама нема број никаде.
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
Registracija tuka, pa so megjunarodna vencanica, dobiva viza odma vo Britanska ambasada,
ova vo slucaj UK da ostane vo EU,. No sega na referendumov sto kje se odrzi, juni 2016, site vikaat deka Britanija ke izleze od unijata, duri i samata kralica saka toa da se sluci i lobira za toa, pa taka da .... pocekaj do juni najjarno :)
Nema da izleze od Uniata toa 100% go garantiram ne ja isklucuvam moznosta za sprotivnoto no niz cela UK imat spodeleno flaeri sto vsusnost graganite na UK pridobivaat od EU I kolku raboti ke gi nemat dokolku izleze od EU I voglavno lugeto se soglasuvat za da ostanat vo EU britanskite luge a i nekoj mi spomna deka se e napraveno ova za da se kaci funtata ako se sekavame deka skoro imase konflikt so Shkotcka pa ke se razdeluvaa nema da bea zaedno demek Shkocka ne saka da e so anglija veke pa na kraj se kaci funatata na 85 I kusur moze i se stisi cela rabota mozebi I ova e nesto slicno deka sega funatata e 76 denari padneta e od togas koga se sluci toa so Ang I Shkotcka padna povtorno neznam.taka mi kazuvaa luge od UK pa ostanuva da vidime :)
 
D

Daniel_faca

Гостин
Danas mi se promenio status od izvadena za dop.proverka MP u По преписката Ви предстои да б'де
изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.
Aj ako moses objasni kakvi dopolnitelni dokumenti podnese barav dali imas postirano nemosam da najdam...so sreka :)
 
Член од
11 јануари 2016
Мислења
64
Поени од реакции
103
Aj ako moses objasni kakvi dopolnitelni dokumenti podnese barav dali imas postirano nemosam da najdam...so sreka :)
Hvala. Jos nije gotovo. Ko zna, mozda me i prekrate :-D Imam izvod iz maticne knjige rodjenih za tatka i dedu i uverenje iz opstine Bosilegrad da se oni vode u mat.knjigu kao bugari.[DOUBLEPOST=1459859074][/DOUBLEPOST]Koliko se ceka posle finalen pregled? Mesec,dva?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom