Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
22 август 2014
Мислења
504
Поени од реакции
947
Kirill makedonslicatast: 7658466 напиша:
Преписката е нередовна. Необходимо е представјане на доп'лнителни документи Следва в 30-дневен срок, считано от 30.03.2016 г., да представите официални документи, издадени от компетентните институции, чрез които да се проследи роднинската вр'зка с лицата Цветанчо и Александар чиито копија на б'лгарски документи за самоличност са приложени. Da mi pomognete mislejne
treba da se povrzis preku izvodi so licata od koj imas odneseno dopolnitelni dokumenti
 
D

Daniel_faca

Гостин
MIslev na toa sto ti vetuvaat nekakvi poteklo dokumenti. Ne se z so takvi raboti. Si imas skroz legalni, pravni dokumenti od prv bratuced i tie ti se i povece od dovolni ![DOUBLEPOST=1459340609][/DOUBLEPOST]Ve zamoluvam za informacija. Na drugar mu se smenil status od "Преписката е извадена за доп'лнителна проверка МП" vo "По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство."

Vo negovo ime prasuvam sto znaci, potocno, koja e slednata faza na status?

Pozdrav i vi blagodaram!
Drugar ova e prekrasna vest za mene i ja sum na dopolnitelna i bev na intervju april 2014 razlika e samo sto jas imam bkks deklaracija kako dopolnitelen dokument samo ako mose da spodelis koga e podnesen dopolnitelniot dokument na tvojot drugar? Pozz i so sreka na site
 
Член од
13 февруари 2016
Мислења
8
Поени од реакции
1
Kiril ke sakas li da pises koj broj si od prilika jas sum od 2013 imam podadeno dopolnitelni dokumenti veke 16 meseci a nemam nikakva promena na status da vidam do kaj se stasani fala odnapred
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Drugar ova e prekrasna vest za mene i ja sum na dopolnitelna i bev na intervju april 2014 razlika e samo sto jas imam bkks deklaracija kako dopolnitelen dokument samo ako mose da spodelis koga e podnesen dopolnitelniot dokument na tvojot drugar? Pozz i so sreka na site
Zdravo decki, Podnel vo Juni 2015
 
Член од
14 септември 2015
Мислења
69
Поени од реакции
142
Decki...ova denes mi pisuva...

По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство

So odnesena samo BKKS deklaracija.nemam rodnini.

Sto moze sega da ocekuvam?[DOUBLEPOST=1459371124][/DOUBLEPOST]Inace sum.od 2013 godina..mart
 
Член од
9 октомври 2015
Мислења
378
Поени од реакции
464
Decki...ova denes mi pisuva...

По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство

So odnesena samo BKKS deklaracija.nemam rodnini.

Sto moze sega da ocekuvam?[DOUBLEPOST=1459371124][/DOUBLEPOST]Inace sum.od 2013 godina..mart
На самиот крај стигна,сега чекаш државјанство-указ!?А кога поднесе декларација?
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Чисто процедурално... Престанете да го викате документот од БККС декларација, едно што е неточно, ама е и збунувачки за луѓето. БККС не ви издава декларација, тој документ претставува потврда (или "удостоверение" на бугарски). Декларација е документ кој го поднесуваш (input) или документот во кој сте изјавиле "јас сум Бугарин", а потврда е документ кој го добиваш (output) или во случајов документ во кој друг правен субјект за вас тврди "овој е Бугарин".
 
Член од
9 октомври 2015
Мислења
378
Поени од реакции
464
Чисто процедурално... Престанете да го викате документот од БККС декларација, едно што е неточно, ама е и збунувачки за луѓето. БККС не ви издава декларација, тој документ претставува потврда (или "удостоверение" на бугарски). Декларација е документ кој го поднесуваш (input) или документот во кој сте изјавиле "јас сум Бугарин", а потврда е документ кој го добиваш (output) или во случајов документ во кој друг правен субјект за вас тврди "овој е Бугарин".[/qu
Битно се разбираме...
 
Член од
14 септември 2015
Мислења
69
Поени од реакции
142
Vo pravo si...jas denes se vrakam od dolg pat i preumoren sum...da..potvrda od klubot vo strumica...ne e deklaracija

Чисто процедурално... Престанете да го викате документот од БККС декларација, едно што е неточно, ама е и збунувачки за луѓето. БККС не ви издава декларација, тој документ претставува потврда (или "удостоверение" на бугарски). Декларација е документ кој го поднесуваш (input) или документот во кој сте изјавиле "јас сум Бугарин", а потврда е документ кој го добиваш (output) или во случајов документ во кој друг правен субјект за вас тврди "овој е Бугарин".
[DOUBLEPOST=1459375340][/DOUBLEPOST]Deklaracija podnesov vo septemvri 2015 god...
Sepak seuste postoi varijanta ekspertskiot tim da ne gi prifati dokumentite i da ne stignam do sovetot ?... ke moze li ova da mi go potvrdite ?

Kolku vreme se ceka...ako ima nekoe sredno vreme od Vase iskustvo
... za odgovor od eksperstkiot tim?

Blagodaram za pomosta
На самиот крај стигна,сега чекаш државјанство-указ!?А кога поднесе декларација?
[DOUBLEPOST=1459378169][/DOUBLEPOST]Dali ti se promeni statusot vo meguvreme (vo poslednive 60-tina dena?[DOUBLEPOST=1459378987][/DOUBLEPOST]
Decki vetiv deka ke prijavam promena na status. Imam nov status od deneska i glasi : По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство. Ocekuvam i se nadevam na pobeda:)
Dali se promeni ststusot od fevr
Pa navamu?
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom