Денешните мажи...

Член од
18 јануари 2012
Мислења
381
Поени од реакции
653
И сигурно веќе имаш сватено зошто во сите филмови сиромашните девојки ги сакаат само богаташите!;)Не е ништо различно и во реалноста.
Имам сФатено. Дечко ми е богаташ.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Брат ај вакви пикантерии по ПП решавајте, нема смисла, у крајно лоша воајерска ситуација не ставате. Сфаќам ја бомби и све тоа, ама не е ни од јавен интерес онака..

@wot Те чекам со докази и статистики дека жените се помалку платени.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Брат ај вакви пикантерии по ПП решавајте, нема смисла, у крајно лоша воајерска ситуација не ставате. Сфаќам ја бомби и све тоа, ама не е ни од јавен интерес онака..

@wot Те чекам со докази и статистики дека жените се помалку платени.
Се сложувам.

Вратете се на темата. Имате ПП, социјални мрежи и што ли уште не за овие муабети, тука држете со темата. :)
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.532
Поени од реакции
33.735
Брат ај вакви пикантерии по ПП решавајте, нема смисла, у крајно лоша воајерска ситуација не ставате. Сфаќам ја бомби и све тоа, ама не е ни од јавен интерес онака..

@wot Те чекам со докази и статистики дека жените се помалку платени.
Why bother man? :D Ja rado bi diskutiral so Stavro kade ke mi pcue sve zensko negoli so tebe.
Bidejki duri ni stavro ne se oseka tolku nad site.

Zborime za svest, ja ko uvek se potpiram na oficijalni trudovi I izdadeni stvari. Ucebnici.
Sto se predavaat na filosofija, na biologija fakulteti. Pola godina se smees na toa bidejki si procital razlicno na net.

Zborime za Nice, I mislis od 50.000~ registrirani clenovi samo ti si go procital, bidejki ti e svez. Epten onaka condescending.
Ti prakam mislenje od pred 3 godini istoto koga sum go zborel, se vadis NE SUM GO SFAKAL TOGAS. :D

I sega za temata. Jas nemam protiv da priznaam greska. Ama jas se potpiram na ucebnici, na oficijalni izvori. Na toa sto go ucam.
Zatoa te prasav dali si slusal Trudovo. Bidejki konkretno tie luge gi vrsat mnogute analizi, gi pisuvaat knigite, pravat anketi. Tuka.
Zatoa te prasav za fakti. Bidejki ni predavale luge sto toa go istrazuvale u fucking America I duri tamu rezultatite pokazale toa so ti go zboram.
Ni gi pokazuvaa actual istrazuvanjata. Od tukasni I tamosni profoesori I eksperti vo oblasta.
Te prasav za trudovo bidejki za vezbi se vrsat istrazuvanje I anketi, se pravi od random 2-3-500 ispitanici, cisto da se dobie slikata za kako e tuka.

I toa se moite fakti, koi rado bi ti gi postiral. Ama zosto? :D
Ke mi pises ne si procital eden clen od site tie godini. Ili ke mi kaes ne znaes anketa da naprais.
Ili ke mi pastiras link od ted talk kade mi vika suprutno. Baska ni pivo snosti ne doe da castis. Ko raciel so ne odel. :D

Ja odamna ne se vmesuvam u seriozni temi osven koga imam pozadi mene oficijalni argumenti. Relevantni. Barem spored mene.
Za mozocni nateganja kolku zenite se boza ic kur ne me boli. Toj aspect za ako zarabotuva vise pari ke se razvedat mi e apla retardiran.
 
D

Daedalus

Гостин
Ја не ти ја сфатив така поентава.
Ја разбрав дека ти велиш оти денес физичката снага е тотално бескорисна и интелектуалци не треба уопште со тоа да се замараат оти ги претвара у огриња.
Ја иам скроз спротивен став, за мене ова да го кажеш е ментално, блудничаво, неприфаќање на фактичката состојба. Тоа е како една држава да каже “Ние не веруваме во решавање на конфликти со употреба на сила“ и цел буџет од Одбрана да го прераспредели у култура и незнам си каде. Good fucking luck with that.
А ако сакаш за огриња да се испукаме тоа е друго. Сеа таман иам фб, пун сум со материјал. Особено за фитнес тренери и остали ликови од тој тип шо ми постираат мотивации саксес ис хард ворк пошо дента вежбал нозе у теретана и накобрен е дека тоа е хард ворк и резултатот на тоа мора да е успех нели, а реалноста е дека книга осим counting calories не отворил у живот и ако не го вработат у теретана за 10к или избацивач у диско, ќе продава семки. Али добро. Пеки.
Кога кажувам дека у денешно општество нема потреба од сила, го зборувам тоа од практичен аспект. Секако, работите не се такви. Луѓето носат багаж од милиони години уназад и уште не гледаат така на стварите поради што имаат инстинктивни пориви да доминираат со директна или индиректна употреба на сила и општествено, се вреднува атрибутот на поседување на физичка сила. Како што културолошки и технолошки напредуваме експоненцијално до степен на сингуларитет, агресијата во просек опаѓа, а физичката сила на луѓето се заменува со поефективни машини кои трошат помалку енергија за истата акција што е попрактично. Исто така, опаѓа вредноста на поседувањето физичка снага. Ацо Снагата денес, не е толку опак фраер како пред 100 години. Тоа што ме курчи е нормативата која ја поставуваат такви кои цмиздрат зошто денес има помалку снагатори од порано. Повремено, ме потсеќаат на баба ми која плаче како технологијава денес е срање и порано телефоните биле попрости.

Срамот у општеството ако некој нема сила, потекнува од тој многувековен багаж што ни е инстинктивен исто како што луѓето имаат склоност да гледаат поврзаност помеѓу работи кои немаат (апофенија) бидејќи порано, некогаш, тоа помагало. Ипак, повисоките свесни функции, не наоѓаат логична следственост во тој социјален стандард. Пошто уште не сме стигнати до тој стадиум, колку и да ни е глуп тој муабет, повеќето идеме со „снаџи се па живи“ пошто мора да се адаптираме...
Никој нејќе да си ги собира зубите од тротоар.
Али доколку не би постоеле тие пориви на огрињата што сакаат да се курчат, практично, нема потреба во денешно општество од употреба на сила пошто имаме машини кои го прават тоа за нас. Тоа ми беше поентата.
Нус појавите на огре антисоцијална агресија, во блиска иднина, просто ќе се решаваат со неколку невролошки исправки, а практичните компоненти на човечката сила, веќе се заменети со машини.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Why bother man? :D Ja rado bi diskutiral so Stavro kade ke mi pcue sve zensko negoli so tebe.
Bidejki duri ni stavro ne se oseka tolku nad site.

Zborime za svest, ja ko uvek se potpiram na oficijalni trudovi I izdadeni stvari. Ucebnici.
Sto se predavaat na filosofija, na biologija fakulteti. Pola godina se smees na toa bidejki si procital razlicno na net.

Zborime za Nice, I mislis od 50.000~ registrirani clenovi samo ti si go procital, bidejki ti e svez. Epten onaka condescending.
Ti prakam mislenje od pred 3 godini istoto koga sum go zborel, se vadis NE SUM GO SFAKAL TOGAS. :D

I sega za temata. Jas nemam protiv da priznaam greska. Ama jas se potpiram na ucebnici, na oficijalni izvori. Na toa sto go ucam.
Zatoa te prasav dali si slusal Trudovo. Bidejki konkretno tie luge gi vrsat mnogute analizi, gi pisuvaat knigite, pravat anketi. Tuka.
Zatoa te prasav za fakti. Bidejki ni predavale luge sto toa go istrazuvale u fucking America I duri tamu rezultatite pokazale toa so ti go zboram.
Ni gi pokazuvaa actual istrazuvanjata. Od tukasni I tamosni profoesori I eksperti vo oblasta.
Te prasav za trudovo bidejki za vezbi se vrsat istrazuvanje I anketi, se pravi od random 2-3-500 ispitanici, cisto da se dobie slikata za kako e tuka.

I toa se moite fakti, koi rado bi ti gi postiral. Ama zosto? :D
Ke mi pises ne si procital eden clen od site tie godini. Ili ke mi kaes ne znaes anketa da naprais.
Ili ke mi pastiras link od ted talk kade mi vika suprutno. Baska ni pivo snosti ne doe da castis. Ko raciel so ne odel. :D

Ja odamna ne se vmesuvam u seriozni temi osven koga imam pozadi mene oficijalni argumenti. Relevantni. Barem spored mene.
Za mozocni nateganja kolku zenite se boza ic kur ne me boli. Toj aspect za ako zarabotuva vise pari ke se razvedat mi e apla retardiran.
Бот, каква ноторна глупост истресе тоаш со мачката, тоа не се опишува, стварно. Не го сфаќај како навреда ама, next level е онака.
Јас те Преколнувам да ми го цитираш учебникот каде што пишува дека мачките немаат свест, те Преколнувам!

Да не се натегаме, ти кажав, една студија пастирај каде што жени се платени помалку од мажи за иста работа, во цивилизиран свет праиме муабет. Една.
 

faust.mephistopheles

Aga Aganlija
Член од
9 декември 2014
Мислења
741
Поени од реакции
1.592
Why bother man? :D Ja rado bi diskutiral so Stavro kade ke mi pcue sve zensko negoli so tebe.
Bidejki duri ni stavro ne se oseka tolku nad site.

Zborime za svest, ja ko uvek se potpiram na oficijalni trudovi I izdadeni stvari. Ucebnici.
Sto se predavaat na filosofija, na biologija fakulteti. Pola godina se smees na toa bidejki si procital razlicno na net.

Zborime za Nice, I mislis od 50.000~ registrirani clenovi samo ti si go procital, bidejki ti e svez. Epten onaka condescending.
Ti prakam mislenje od pred 3 godini istoto koga sum go zborel, se vadis NE SUM GO SFAKAL TOGAS. :D

I sega za temata. Jas nemam protiv da priznaam greska. Ama jas se potpiram na ucebnici, na oficijalni izvori. Na toa sto go ucam.
Zatoa te prasav dali si slusal Trudovo. Bidejki konkretno tie luge gi vrsat mnogute analizi, gi pisuvaat knigite, pravat anketi. Tuka.
Zatoa te prasav za fakti. Bidejki ni predavale luge sto toa go istrazuvale u fucking America I duri tamu rezultatite pokazale toa so ti go zboram.
Ni gi pokazuvaa actual istrazuvanjata. Od tukasni I tamosni profoesori I eksperti vo oblasta.
Te prasav za trudovo bidejki za vezbi se vrsat istrazuvanje I anketi, se pravi od random 2-3-500 ispitanici, cisto da se dobie slikata za kako e tuka.

I toa se moite fakti, koi rado bi ti gi postiral. Ama zosto? :D
Ke mi pises ne si procital eden clen od site tie godini. Ili ke mi kaes ne znaes anketa da naprais.
Ili ke mi pastiras link od ted talk kade mi vika suprutno. Baska ni pivo snosti ne doe da castis. Ko raciel so ne odel. :D

Ja odamna ne se vmesuvam u seriozni temi osven koga imam pozadi mene oficijalni argumenti. Relevantni. Barem spored mene.
Za mozocni nateganja kolku zenite se boza ic kur ne me boli. Toj aspect za ako zarabotuva vise pari ke se razvedat mi e apla retardiran.
Изгледа не си го разбрал дечкото.Тоа што сакаше да каже дека статистичкиот податок вработен/заработувачка е нерелевантен и дека не ни ја прикажува потполната слика.Постојат еден куп фактори зошто жените во Македонија се со таква статистика(поконзервативно опшество со поконзервативни жени,повеќе работни места во градежниот и другите физичко исцрпувачки сектори,работаат помалку платени професии и.т.н).
Правниот дел е дефиниран и е рамноправен за двата пола,додека државата и нејзините можности се сосема друга приказна.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Изгледа не си го разбрал дечкото.Тоа што сакаше да каже дека статистичкиот податок вработен/заработувачка е нерелевантен и дека не ни ја прикажува потполната слика.Постојат еден куп фактори зошто жените во Македонија се со таква статистика(поконзервативно опшество со поконзервативни жени,повеќе работни места во градежниот и другите физичко исцрпувачки сектори,работаат помалку платени професии и.т.н).
Правниот дел е дефиниран и е рамноправен за двата пола,додека државата и нејзините можности се сосема друга приказна.
Не, он тврди дека маж и жена, на иста положба, на исто работно место, земааат различна плата за час работно време.
And I say, prove it!
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Ако одиме од тој аспект, многу помалку денешни женски знаат да зготват нешто основно (зелник им е научна фантастика бтв), отколку мажи што "имаат сила". Пред да речеш дека маживе се дно-дна у било кој поглед а да си припадничка на женски пол, треба да погледнеш у твојата женска околина, и да сфатиш дека сиротите цурици што сакаат мажишта џогер у живот немаат фатено, незнаат машина за перење да вклучат, и од што ги мрзи да исчистат живеат у полунаркомански услови.
Се слагам за голем дел од денешните жени и тоа што го пиша за нив, ама успатно, кога веќе наброја сето тоа, убаво би било и ти да го научиш истото и ред други работи, како машко, кое не зависи од женско присуство да му биде домот среден, дали живеел со некоја или бил сам.

Геј католик којшто го поштуе Доналд Трамп. Ходајуча контрадикција и превара што како извори на информации, ги користи твитер. 4чан и 2чан и честопати, твитовите кои ги користи како извор на информации се од неговите акаунти. Најчесто ако го фатат, порекнува и ја брише цела евиденција со некој сер оливерски маневар.
Мајло не е добар. Мајло не е ништо друго освен преварант и кловн којшто сака да биде контраверзен за да заработи некој денар и е од тие деца што сите ги тепаат у маало пошто идат на нерви.
До кое дереџе треба да стигне еден разумен човек, за да каже дека Мајло е добар... :(
Тоа е проблемот. Нема адекватни примери за "прави" хетеро мажи, кои се некоја позната фаца, а кои не се шовинисти, не се позери и преваранти, и немаат скриена агенда што се пењаат пред камера кога и да стигнат. И освен Гевин, ќе го бутнат и Мајло, и колку и да им е тешко да го изговорат или искуцаат тоа, сепак паѓа под капа на нивните светогледи во однос на феминизмот и машките права па го цитираат и него. Гевин е исто така ситна душа. Сиромашкиот на ебан Fox News се појави да хејта женски подржувачи на Сандерс (каде тоа иде во склоп со исмевањето на 3rd wave феминизам? Или online social justice warriors? Нормално, нема благе везе со тоа. Затоа што типот го боли ташак за тоа, позер е. Сака внимание, и спремен е да каже и руга се што е потребно, ако смета дека денес е на една скала повисоко во однос на публицитет, од вчера).

Па и јак стап ако е преварант.
Преварант ваков-таков ама ги моча од ќерамиди.
Кловнови, фејкери или што не, не е важно. Треба некој да им се спротистави на тие кловнови од левичарско-феминистичката страна.
Всушност - Е важно. Ако овие луѓе ги цитирате како некаков rolemodel или пример, треба да бидат на место. Ако тие на другата страна се преваранти и кловнови и за тоа треба да јадат ремет, тогаш зошто им даваме пропусница на овие?

Комплетно се согласувам дека фејкерски сукубуси како Анита Саркезијан и Зои Квин (и многу други слични на нив) заслужуваат секој ремет што ќе го добијат, но тоа не значи дека некои од нивните ругачи ако се исто така позери, фејкери, и едноставно гнасни ликови со подеднакво булшит ставови, дека треба да се остават на мира само затоа што се во некој контра-однос со прво-спомнативе.
 
Последно уредено:
Член од
19 март 2011
Мислења
12.840
Поени од реакции
14.207
Се слагам за голем дел од денешните жени и тоа што го пиша за нив, ама успатно, кога веќе наброја сето тоа, убаво би било и ти да го научиш истото и ред други работи, како машко, кое не зависи од женско присуство да му биде домот среден, дали живеел со некоја или бил сам.

Тоа е проблемот. Нема адекватни примери за "прави" хетеро мажи, кои се некоја позната фаца, а кои не се шовинисти, не се позери и преваранти, и немаат скриена агенда што се пењаат пред камера кога и да стигнат. И освен Гевин, ќе го бутнат и Мајло, и колку и да им е тешко да го изговорат или искуцаат тоа, сепак паѓа под капа на нивните светогледи во однос на феминизмот и машките права па го цитираат и него. Гевин е исто така ситна душа. Сиромашкиот на ебан Fox News се појави да хејта женски подржувачи на Сандерс (каде тоа иде во склоп со исмевањето на 3rd wave феминизам? Или online social justice warriors? Нормално, нема благе везе со тоа. Затоа што типот го боли ташак за тоа, позер е. Сака внимание, и спремен е да каже и руга се што е потребно, ако смета дека денес е на една скала повисоко во однос на публицитет, од вчера).

Всушност - Е важно. Ако овие луѓе ги цитирате како некаков rolemodel или пример, треба да бидат на место. Ако тие на другата страна се преваранти и кловнови и за тоа треба да јадат ремет, тогаш зошто им даваме пропусница на овие?

Комплетно се согласувам дека фејкерски сукубуси како Анита Саркезијан и Зои Квин (и многу други слични на нив) заслужуваат секој ремет што ќе го добијат, но тоа не значи дека некои од нивните ругачи ако се исто така позери, фејкери, и едноставно гнасни ликови со подеднакво булшит ставови, дека треба да се остават на мира само затоа што се во некој контра-однос со прво-спомнативе.
Кога веќе од едната страна имаме кловнови и преваранти за внимание зошто да немаме и од другата. Каде тоа виде дека им давам пропусница само на таквите како Мајло и Гавин. Веќе ја кажав причината зошто сметам дека треба да има ликови како нив двајца па макар биле и фејк. Важно е каква порака ќе пренесат, мора да има антитеза.
Еве да кажеме дека Мајло е фејкер и глуми дека е педер, зошто го прави тоа ? За да може да каже свое мислење без да биде етикетиран, затоа што овие од другата страна имаат пре големо влијание врз јавноста. Стрејт маж да искаже ставови како Мајло во јавност ќе биде елиминиран за пола ден. Ма да не ми се верува да е стрејт.
Во врска со rolemodel. Не може да се угледувам на човек што не го познавам во живо, имам баш еднашка напишано во врска со идолите во ДК.

Всушност јас и ти пишуваме исти ставови и мислења само од различен аспект. Фејкери се и тие и тие, но тие фејкери промовираат своја пропаганда во светот и таа пропаганда влијае врз животот на обичниот човек. Зарем не се согласуваш за тоа што го реков за просечниот маж и етикетие што му ги лепат ?
Јас пре би да дискутираме за тоа што го пропагираат овие ликови, отколку дали биле фејк или не. Кажи ми со што од тоа што Мајло го збори не се согласуваш, а не да ми кажуваш бил ваков, бил таков. Една или еден немам видено што му има вратено со контра аргумент, само се палат и урлаат како овој џинџерот.

Знам дека не се однесуваше на мене делот со готвењето и женска рака, ама ќе дадам коментар и за тој дел.
Можам да се кладам дека сум попедантен и попоткован во кулинарските работи од поголемиот дел од денешните девојчиња. Тука не ги вбројувам работите како пржење јајца, варење виршли или готвење супа. Зборам за главно јадење, најмалку 4-5 знам да направам во секој момент. Додека пак имам сретнато девојчиња што не знаат да сварат кафе иако секој ден пијат. Најсериозно ова не го измислувам, со потзината уста останав кога го видов тоа. Сум бил присутен и во соба на девојче каде што има алишта на сите страни фрлено и чисти и нечисти, чаши, тањири и најгадното од се улошка искористена на земја...улошка.
Се зависи од човекот каков е, полот денеска и не игра некоја голема улога.
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.682
Поени од реакции
11.056
Денешните мажи не живеат во Скопје нити пак во градовите.
Претежно се по селата. Ова све другово е испичкарено до немајкаде. Едиповци ти еем.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
Другарка ми дома сама преместува огромни плакари. Ебате мажиштата.
Шо имаат врска денешните мажи со тоа што другарка ти е дртната и сама мисли дека може да премести огромни плакари ? :ROFLMAO::ROFLMAO:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom