Најекономично греење и ладење

Член од
16 ноември 2011
Мислења
222
Поени од реакции
67
Дали е практично да се користи климата ако работи во Quiet режим, дали доаѓа до некое гушење на климата, колкава е потрошувачката на струја ако работи во тој режим, поголема или помала, ако може некој да објасни. Имам приметено во тој режим работи со пвеќе прекини откоку во нормален
 
Член од
5 декември 2015
Мислења
216
Поени од реакции
266
Дали е практично да се користи климата ако работи во Quiet режим, дали доаѓа до некое гушење на климата, колкава е потрошувачката на струја ако работи во тој режим, поголема или помала, ако може некој да објасни. Имам приметено во тој режим работи со пвеќе прекини откоку во нормален
Ako zboris za ovoj period prekinite poveke ke da se od sto postignuva T pa prestanuva da duva..
 
Член од
11 јануари 2011
Мислења
121
Поени од реакции
114
Дали е практично да се користи климата ако работи во Quiet режим, дали доаѓа до некое гушење на климата, колкава е потрошувачката на струја ако работи во тој режим, поголема или помала, ако може некој да објасни. Имам приметено во тој режим работи со пвеќе прекини откоку во нормален
Помалку се меша воздухот, топлиот стои горе, каде е сензорот, и почесто „достигнува“ зададена температура, па се исклучува. Стави ја на ауто, така е најекономична.
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
оваа е најверојатно МИДЕА,но ребрендирана во СТ.




дали некој ја има земено Haier AS12GB3HRA/1U12BE6ERA која е 26000 ден(со јонизатор)?
оваа ја има на еуровентот ама пишува и delete(зошто би ја избришале),ја има најдоле на линкот
ќе може ли некој да ги протумачи резултатите.



дали значи дека оваа е дизајнирана на ладење е 3,5кв а на греење2,7кв?
дали на -7 ке дава топлина 2,45кв?
а на -10 ќе дава 2,3кв?

и која од двете е подобар избор во тој ценовен ранг?
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
ќе може ли некој да ги протумачи резултатите.



дали значи дека оваа е дизајнирана на ладење е 3,5кв а на греење2,7кв?
дали на -7 ке дава топлина 2,45кв?
а на -10 ќе дава 2,3кв?

и која од двете е подобар избор во тој ценовен ранг?
Tab2.jpg
Za da dobie Eurovent nalepnica klmata treba da gi pomine gornite testovi za Average klimatska zona oznaceni so bukvite A~D, sto fakticki se sveduva na testot A na -7C bidejki za nego se dava podatok.
Kako da odredat kolku iznesuva PdesighnH ?
Pa klimata ke se testira na -7 i se dobiva kolku e 88% od mokjnosta pa lesno se presmetuva kolku e za 100% t.e kolku e PdesighnH.
U slucajov testot na -7 dal 2,45Kw pa PdesighH (100% od toa) e 2,70. Ili obratno polesno se presmetuva, 88% od 2,70 =2,376 sto e tuka negde do 2,45. Da mozela klimava povekje tooplina da izvadi na -7 togas i PdesighH ke bese pogolema brojka.
(Za volja na vistinata Ako zemes PdesighnH=2,8 potocen rezultat se dobiva do 2,45 t.e se dobiva 2,46.)
Inaku i parno da stavas doma ke go dimenzioniras(kupis kotel) prema toplinskite zagubi na -7 -10 ili povekje a ne na +7 ili +15, zatoa e tocno da kazes deka modelov ima toplinska mokj od maksimalni 2,7Kw na greenje, a ne 3,5(pri ladenje).
Deleted koga pisuva obicno se postari modeli koi se zameneti so slicen ili nov model pa starite gi brisat.
 
Последно уредено:
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
оваа е најверојатно МИДЕА,но ребрендирана во СТ.




дали некој ја има земено Haier AS12GB3HRA/1U12BE6ERA која е 26000 ден(со јонизатор)?
оваа ја има на еуровентот ама пишува и delete(зошто би ја избришале),ја има најдоле на линкот
ќе може ли некој да ги протумачи резултатите.



дали значи дека оваа е дизајнирана на ладење е 3,5кв а на греење2,7кв?
дали на -7 ке дава топлина 2,45кв?
а на -10 ќе дава 2,3кв?

и која од двете е подобар избор во тој ценовен ранг?
Прочитај го постот на ТЗлатко (познавач е тој на проблематикава) што има пишувано за Haier... како гледам тогаш бил 29К? http://forum.kajgana.com/threads/Најекономично-греење-затоплување.39011/page-485#post-7518969 мала разлика во цената според ова мислам дека подобар избор е (јас би се решил) за Haier!
 
Последно уредено:
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Да,ми текна на муабетот.го имам читано.фала за линкот
Ова значи дека е одличен избор за парите
+Јонизатор гратис

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Ok dobar izbor e Haier za parite, ama ne znam sto se palite na ovie jonizatori koga se stetni i korozivni za pluca? Jas imam eden od topshop sto se prodavaja za vo frizider i go koristev edno vreme vo ducan i koga ce go vklucam i malu vdisam od nego se oseca edna nelagodnost vo plucata.
Iskucajte na google ioniser lung corossive danger

"The potential danger with this is that humans don't usually breathe ionized air, and many studies show that electromagnetically charged particles can damage lungs. Also, if an oxygen molecule bonds with two others, it becomes O3, or ozone. Ozone can irritate airways and exacerbate breathing-related problems."
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.131
Поени од реакции
8.201
Перкиве надворешни се мијат или не?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
Да,ми текна на муабетот.го имам читано.фала за линкот
Ова значи дека е одличен избор за парите
+Јонизатор гратис

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
А ти текна ли муабетот од 488 страна дека таа серија е фалична ?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
Moite 2 postovi na 488str procitaj gi za Haierot, ovoj i toj posle.
 
Член од
2 септември 2015
Мислења
36
Поени од реакции
30
Ете така...Ги исчистив филтрите, туткал беа фателе. Втор пат зимава ги чистам, приметив зимските памучни и волнени прекривачи за тросед, двосед се "непријател" на филтрите. Најмногу туткал имаше од нивното "митарење". Инаку Ломото да чукнам во дрво до сега без никаков проблем си брчи.
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
226
Поени од реакции
200
оваа е најверојатно МИДЕА,но ребрендирана во СТ.




дали некој ја има земено Haier AS12GB3HRA/1U12BE6ERA која е 26000 ден(со јонизатор)?
оваа ја има на еуровентот ама пишува и delete(зошто би ја избришале),ја има најдоле на линкот
ќе може ли некој да ги протумачи резултатите.



дали значи дека оваа е дизајнирана на ладење е 3,5кв а на греење2,7кв?
дали на -7 ке дава топлина 2,45кв?
а на -10 ќе дава 2,3кв?

и која од двете е подобар избор во тој ценовен ранг?
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=530087;topicrefid=20

Бугарите на овој сајт пишуваат за искуства со Хаиер. На кој како ќе му се погоди. На страна 4 пост 58 има еден со лошо искуство, ама како што кажав, изгледа на кој како ќе му се погоди.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom