Акции на СЈО (Генерална дискусија)

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
24 март 2010
Мислења
15.217
Поени од реакции
25.977
Чекај, ова ново е сега. Значи, ако Груевски пропадне, пропаѓа и државата. Топ. Луј, нека си ебе матер.
Не, туку дека ако Груевски пропадне затоа што некој идиоти со шатори се собрале на улица, неколку дена откако Заев ќе стане власт, јас ќе станам министер за внатрешни по истиот пример. После премиер, па Мафо ќе ми стане министер за одбрана и така брзо во круг додека не пропадне државата.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.235
Поени од реакции
81.381
Било кој може да биде министер у владата на Груевски.
Не би ме зачудило вие да сте некои од нив.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Не, туку дека ако Груевски пропадне затоа што некој идиоти со шатори се собрале на улица, неколку дена откако Заев ќе стане власт, јас ќе станам министер за внатрешни по истиот пример. После премиер, па Мафо ќе ми стане министер за одбрана и така брзо додека не пропадне државата/
Тоа е тотално извртување на тезите. Грујо треба да пропадне заради тоа што беше фатен во криминал, изборни манипулации и други несимпатични :icon_lol: работи.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.217
Поени од реакции
25.977
Тоа е тотално извртување на тезите. Грујо треба да пропадне заради тоа што беше фатен во криминал, изборни манипулации и други несимпатични :icon_lol: работи.
Да, ама за да биде фатен, треба да има правосилна пресуда дека ги направил. Вака, Заев вика дека ги направил, утре јас ќе викам дека Заев направил, задутре Мафо дека јас сум направил.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Да, ама за да биде фатен, треба да има правосилна пресуда дека ги направил. Вака, Заев вика дека ги направил, утре јас ќе викам дека Заев направил, задутре Мафо дека јас сум направил.
А за да има правосилна пресуда, треба да има независно судство, а за да има независно судство, Грујо треба да со оди, бидејќи независното судство е кичмата на државата.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.217
Поени од реакции
25.977
А за да има правосилна пресуда, треба да има независно судство, а за да има независно судство, Грујо треба да со оди, бидејќи независното судство е кичмата на државата.
Не бива така. Тогаш и јас утре ќе видам за да има правосилна пресуда за моите аргументи, Заев треба да оди. Така се девалвира систем и ништо држава.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.235
Поени од реакции
81.381
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Не бива така. Тогаш и јас утре ќе видам за да има правосилна пресуда за моите аргументи, Заев треба да оди. Така се девалвира систем и ништо држава.
Бива, затоа што истите индиции кои укажуваат на баснословниот криминал и безаконие во државата, укажуваат на комплетно корумпирано судство. Последниот бисер на Уставниот суд само ја потврдува таа констатација.

Овој систем, и оваа држава не можат да бидат подевалвирани од што се сега.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.217
Поени од реакции
25.977
Бива, затоа што истите индиции кои укажуваат на баснословниот криминал и безаконие во државата, укажуваат на комплетно корумпирано судство. Последниот бисер на Уставниот суд само ја потврдува таа констатација.

Овој систем, и оваа држава не можат да бидат подевалвирани од што се сега.
Повторно, не можеме јас и ти да бидеме репер дали нешто е баснословно или не. Ако сме, толку е од институциите. Прекинуваат да постојат. И да, моментално немаме институции. Затоа мислам дека најбитно прашање за после избори е како истите ќе ги вратиме назад.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Повторно, не можеме јас и ти да бидеме репер дали нешто е баснословно или не. Ако сме, толку е од институциите. Прекинуваат да постојат. И да, моментално немаме институции. Затоа мислам дека најбитно прашање за после избори е како истите ќе ги вратиме назад.
Изгледа имаме различен концепт за тоа што се институции. Ти имаш султански концепт, јас демократски. Институциите треба да работат независно од волјата на еден човек, или група на луѓе. Тебе сега ти се чини дека немаме институции затоа што повеќе еден куп работи не зависат од волјата на Грујо.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.235
Поени од реакции
81.381
Изгледа имаме различен концепт за тоа што се институции. Ти имаш султански концепт, јас демократски. Институциите треба да работат независно од волјата на еден човек, или група на луѓе. Тебе сега ти се чини дека немаме институции затоа што повеќе еден куп работи не зависат од волјата на Грујо.
И светот веројатно им личи дека би се срушил. Апокалипса.
Не дај боже Груевски да почине. Има затвор да лежи кој го фатат на снимка дека не плачел.
 

Благоев

The Spartan General
Член од
8 јануари 2014
Мислења
1.357
Поени од реакции
2.087
Демократски концепт не може да живее во македонскиот контекст на институциите. Затоа што самите вработени во институциите пројавуваат деспотски карактеристики во моментот кога ќе си го сместат задникот на државен стол, а устата на државна цицка. :)
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Демократски концепт не може да живее во македонскиот контекст на институциите. Затоа што самите вработени во институциите пројавуваат деспотски карактеристики во моментот кога ќе си го сместат задникот на државен стол, а устата на државна цицка. :)
И тоа во двата правци. Деспотски спрема подредените, куропушачки спрема надредените. Една голема изложба на ужаси. Затоа јас велам дека не заслужуваме да имаме држава.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom