Рамна Земја?

Т

Триптико

Гостин
@ZOTE да те прашам нешто. Ама не ми трчај со одговор. Прво размисли, па одговори ми.
Имаш една фудбалска топка. Добро? Дали можеш да ја видиш целосно топката, иако си ПРЕГОЛЕМ за неа или не?

едит: после 12 мин: @ZOTE колку време ти треба да одговориш?[DOUBLEPOST=1457369223][/DOUBLEPOST]И онака ќе треснеш нешто, да ти покажам што те прашувам. Имаш една фудбалска топка. Ваква:
foot111.png
Дали знаеш како изгледа задната страна на оваа топка? Сигурно мислиш дека изгледа исто како и оваа што ја гледаш, нели? Но од каде го знаеш тоа?
- си проверил?
- можеш да ја видиш некако?
- од искуство?
Замисли сликата да се вртеше. Ќе можеш да ја видиш цела додека ротира пред тебе, така? На пример:
Soccer_Rotating3.gif
До тука во ред е? Сега веќе знаеш што има од другата страна што горе не ја гледаш додека е мирна. Или не знаеш? ;) Што ако ти дадам 3 слики, статични и ти докажам дека другата страна не е како оваа што ротира?
Да речеме нешто вака:
foot111.png
basketball-as-soccer-248js062910.png
Basketball-201020049483.jpg

Што правиме сега? Додека е мирна, ти можеш да ја видиш само едната страна. Страната што е пред тебе. Десно, лево и задната страна не можеш. Топкиве си ги видел во живо и знаеш дека се топки. Но на сликиве личат на плочи, така?
Е истото е и со планетата Земја. Се додека ја гледаш на слика, таа ќе изгледа како плоча. Кога ќе бидеш во вселена на растојание од неа да можеш убаво да ја видиш, ќе го видиш ова: (клик на сликата, не можев да ставам .gif)
Rotating_earth_maxi.gif
Јасно ти е сега, зошто Земјата не е плоча туку топка?
 
Последно уредено од модератор:

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Значи за тебе све е настаанто случајно? Све ова што го гледаш каде владее една совршена хармонија според тебе и вашата теорија која ја браните е настанато со експлозија? Случајно? Секој ден ја гледаш Божјата креација насекаде во природата и за тебе тоа е случајно? Тоа настанало со експлозија? Вие имате проблем со егото кога станува збор за вистината.
Heкој ако ти го закачи анално а ти вресниш, дали е тоа случајно?
Ко ќе носиш патики цел ден на жешко дали случајно нозете ти смрдат?
Ко ќе прднеш в када дали меурчињата случајно излегуваат на површина?
Навечер ко ќе легнеш а те чеша газо неизмиен дали сабајле ќе станиш со прст кој смрди случајно?
сето тоа се хармонични чуда на Исус Христус слава му на Один!

Зотка се шо гледаш околу себе настана по природни и физички закони. Многу од тие закони науката ги објасни како и зошто, доста од нив се уште се бара одговор од науката, за некои законитости до прва треба да научиме. Тоа е патот на цивилизацијата. Да истражуваме да научиме да испитаме... ете ќе одиме и на марс, некогаш во иднина ќе колоницираме некоја планета....
Тебе на пример то не ти треба, ни наука ни доказ, ако жената си ја фатиш со комшијата ќе речиш “божја воља“ и ќе се помолиш, ако те фати чир или слепо црево, ќе отвориш библија и бараш зошто госпот те казнува, ако те заболи заб, ќе го намачкаш со осветена вода, ако ти се расипи колата, ќе викниш поп да му испее на моторот.
Тебе не ти треба никаков доказ, никакви науки, никакви формули, само викни “божја воља“
Да беше човеството како тебе се уште ќе живееше во сламени колиби, ќе се возеше во запреги, немаше да има ни водовод ни канализација ни струја ни лекови ни доктори... само свеќа и библија дома, од сабајле молитва пред да одиш на нива и навечер молитва пред да легнеш на сламена постела.
Ти Зотка се шо уживаш во твојот тажен живот, е плод на таа сатанска наука од НАСА, Америка Масони и комунисти, и кола и смартфон и телевизија и кабловска и компјутер и фрижидер и клима и бојлер.... нишо од то не е производ и плод на црква. И ти не можеш без доктор, без аптеки без интернет без струја иако негираш наука, не ти смета да ја користиш...
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Heкој ако ти го закачи анално а ти вресниш, дали е тоа случајно?
Ко ќе носиш патики цел ден на жешко дали случајно нозете ти смрдат?
Ко ќе прднеш в када дали меурчињата случајно излегуваат на површина?
Навечер ко ќе легнеш а те чеша газо неизмиен дали сабајле ќе станиш со прст кој смрди случајно?
сето тоа се хармонични чуда на Исус Христус слава му на Один!

Зотка се шо гледаш околу себе настана по природни и физички закони. Многу од тие закони науката ги објасни како и зошто, доста од нив се уште се бара одговор од науката, за некои законитости до прва треба да научиме. Тоа е патот на цивилизацијата. Да истражуваме да научиме да испитаме... ете ќе одиме и на марс, некогаш во иднина ќе колоницираме некоја планета....
Тебе на пример то не ти треба, ни наука ни доказ, ако жената си ја фатиш со комшијата ќе речиш “божја воља“ и ќе се помолиш, ако те фати чир или слепо црево, ќе отвориш библија и бараш зошто госпот те казнува, ако те заболи заб, ќе го намачкаш со осветена вода, ако ти се расипи колата, ќе викниш поп да му испее на моторот.
Тебе не ти треба никаков доказ, никакви науки, никакви формули, само викни “божја воља“
Да беше човеството како тебе се уште ќе живееше во сламени колиби, ќе се возеше во запреги, немаше да има ни водовод ни канализација ни струја ни лекови ни доктори... само свеќа и библија дома, од сабајле молитва пред да одиш на нива и навечер молитва пред да легнеш на сламена постела.
Ти Зотка се шо уживаш во твојот тажен живот, е плод на таа сатанска наука од НАСА, Америка Масони и комунисти, и кола и смартфон и телевизија и кабловска и компјутер и фрижидер и клима и бојлер.... нишо од то не е производ и плод на црква. И ти не можеш без доктор, без аптеки без интернет без струја иако негираш наука, не ти смета да ја користиш...
Еве ви ги вашите научници лудаци кои по кој знае кој пат ве прават мајмуни, и вие тоа го подржувате и браните. Јас веќе се освестив, се надевам и вие ќе се просветлите.

U groznici pobjede za laički jezik solarnog sustava, znanstvenici su glasali za redefiniciju jednog od najvažnijih temeljnih mjerenja u cijeloj astronomiji, a to je srednja udaljenosti između Sunca i Zemlje.

Slijedećeg puta kada vas petogodišnjak upita koliko je Sunce udaljeno, znajte da imate jednoglasnu podršku Međunarodne astronomske unije (IAU) pri jasnom i pouzdanom odgovoru: 149,597,870,700 metara.

IAU je u kolovozu glasala za promjenu udaljenosti nazvanu astronomska jedinica (AU) u jednostavan stari broj. Prije toga je jedinica bila definirana kružnom jednadžbom koja je bila loša za precizne izračune i laičko razumijevanje.

Prema stranici s novostima časopisa Priroda (Nature), određeno je da će udaljenost biti „radijus neuznemirene kružne Newtonove orbite oko Sunca čestice koja ima beskrajno malu masu i kreće se prosječnim gibanjem od 0.01720209895 radijana po danu (poznata kao Gaussova konstanta).“

Uz to što ovo sada pričinjava nepotrebnu poteškoću profesorima astronomije, ova se definicija u stvari ne slaže s općom relativnošću. Korištenjem stare definicije, vrijednost AU bi se mijenjala ovisno o lokaciji promatrača u sunčevom sustavu. Ako bi promatrač na Jupiteru koristio staru definiciju kako bi izračunao razdaljinu između Zemlje i Sunca, mjerenje bi variralo od onog sa Zemlje za oko 1000 metara.

Nadalje, Gaussova konstanta ovisi o masi Sunca, a s obzirom da ono gubi svoju masu dok zrači energiju, vrijednost AU se mijenjala u skladu s time.

Astronomi nisu odredili nejasniju i indirektniju definiciju samo zbog svoje zabave. Prije pojave letjelica i radara, nije postojala metoda za određivanje izravne mjere udaljenosti između Zemlje i Sunca.

Zemljina je orbita oko Sunca elipsastog oblika i njezina udaljenost od Sunca varira od oko 147 milijardi do oko 152 milijarde metara.

http://matrixworldhr.com/2012/09/23/nova-udaljenost-izmedu-zemlje-i-sunca-odredena-glasovanjem/

Ехаа, што направиле вашите научници лудаци? Се договориле, ајде ќе биде средна далечина.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Еве ви ги вашите научници лудаци кои по кој знае кој пат ве прават мајмуни, и вие тоа го подржувате и браните. Јас веќе се освестив, се надевам и вие ќе се просветлите.

U groznici pobjede za laički jezik solarnog sustava, znanstvenici su glasali za redefiniciju jednog od najvažnijih temeljnih mjerenja u cijeloj astronomiji, a to je srednja udaljenosti između Sunca i Zemlje.

Slijedećeg puta kada vas petogodišnjak upita koliko je Sunce udaljeno, znajte da imate jednoglasnu podršku Međunarodne astronomske unije (IAU) pri jasnom i pouzdanom odgovoru: 149,597,870,700 metara.

IAU je u kolovozu glasala za promjenu udaljenosti nazvanu astronomska jedinica (AU) u jednostavan stari broj. Prije toga je jedinica bila definirana kružnom jednadžbom koja je bila loša za precizne izračune i laičko razumijevanje.

Prema stranici s novostima časopisa Priroda (Nature), određeno je da će udaljenost biti „radijus neuznemirene kružne Newtonove orbite oko Sunca čestice koja ima beskrajno malu masu i kreće se prosječnim gibanjem od 0.01720209895 radijana po danu (poznata kao Gaussova konstanta).“

Uz to što ovo sada pričinjava nepotrebnu poteškoću profesorima astronomije, ova se definicija u stvari ne slaže s općom relativnošću. Korištenjem stare definicije, vrijednost AU bi se mijenjala ovisno o lokaciji promatrača u sunčevom sustavu. Ako bi promatrač na Jupiteru koristio staru definiciju kako bi izračunao razdaljinu između Zemlje i Sunca, mjerenje bi variralo od onog sa Zemlje za oko 1000 metara.

Nadalje, Gaussova konstanta ovisi o masi Sunca, a s obzirom da ono gubi svoju masu dok zrači energiju, vrijednost AU se mijenjala u skladu s time.

Astronomi nisu odredili nejasniju i indirektniju definiciju samo zbog svoje zabave. Prije pojave letjelica i radara, nije postojala metoda za određivanje izravne mjere udaljenosti između Zemlje i Sunca.

Zemljina je orbita oko Sunca elipsastog oblika i njezina udaljenost od Sunca varira od oko 147 milijardi do oko 152 milijarde metara.

http://matrixworldhr.com/2012/09/23/nova-udaljenost-izmedu-zemlje-i-sunca-odredena-glasovanjem/

Ехаа, што направиле вашите научници лудаци? Се договориле, ајде ќе биде средна далечина.
Ќе ги казни Тешуб ради тоа, цалава му на Тамуз!
Се знае дека единствена мерка до сонцето е светата пурпурна змија која е долга 6,8 лонди од глава до опаш, или 9,5 ѓонѓоли (кога ќе го изваи јазико)
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.755
Поени од реакции
7.951
Еве ви ги вашите научници лудаци кои по кој знае кој пат ве прават мајмуни, и вие тоа го подржувате и браните. Јас веќе се освестив, се надевам и вие ќе се просветлите.

U groznici pobjede za laički jezik solarnog sustava, znanstvenici su glasali za redefiniciju jednog od najvažnijih temeljnih mjerenja u cijeloj astronomiji, a to je srednja udaljenosti između Sunca i Zemlje.
...............................................................

Zemljina je orbita oko Sunca elipsastog oblika i njezina udaljenost od Sunca varira od oko 147 milijardi do oko 152 milijarde metara.

http://matrixworldhr.com/2012/09/23/nova-udaljenost-izmedu-zemlje-i-sunca-odredena-glasovanjem/

Ехаа, што направиле вашите научници лудаци? Се договориле, ајде ќе биде средна далечина.
Зоте, како не ти е мака што си толку глуп?

Еве ти ги тригонометриските пресметки, знам дека ти нема да ги разбереш, но и не ти се наменети тебе, туку на другите кои нè читаат.

Прв чекор: Оддалеченост на Месечината од Земјата.





Using trigonometry he calculated the distance from the surface of the Earth to the Moon. This calculation puts the Moon 59 times the radius of the Earth from the Earth's surface. This is 60 times the radius from the center of the Earth.

http://www.mrwaynesclass.com/Kepler/reading/index01.html



The distance between the two observers can be used to calculate the angle, theta Θ, and using trigonometry we can solve for d.



Where a is the angular distance between the two observers and r is the radius of the Earth. The radius of the Earth had already been calculated nearly one hundred years earlier by Eratosthenes so we just need to measure the distance between the two observers to find the angle tan Θ. We can then calculate d using the formula below.



θ is the angle at the Earth's centre, which can be calculated by:



Where a is the measured arc length. Using this method Hipparchus estimated the distance to the moon to be 59 times the radius of the Earth (397,000km), which is not far off the modern accepted figure (382,000km).

http://timtrott.co.uk/how-far-away-is-the-moon/
http://www.astronomyforbeginners.com/astronomy/howknow.php

Ja пресметавме оддалеченоста на Месечината од Земјата.

Oдиме на вториот чекор - пресметување на дијаметарот на Месчината.




(d/2πr) = 0.5°/360°

where

r = 3.844 × 10 на 8-ма m
d = diameter of the moon

Solving for d gives 3.479 × 10 на 6-та m

http://hypertextbook.com/facts/2002/SamuelBernard1.shtml

Го добивме дијаметарот на Месечината.

Одиме на третиот чекор: Oддалеченост на Сонцето од Земјата.



https://en.wikibooks.org/wiki/High_School_Trigonometry/Applications_of_Right_Triangle_Trigonometry
 
Последно уредено:
Т

Триптико

Гостин
Еве ви ги вашите научници лудаци кои по кој знае кој пат ве прават мајмуни, и вие тоа го подржувате и браните. Јас веќе се освестив, се надевам и вие ќе се просветлите.

U groznici pobjede za laički jezik solarnog sustava, znanstvenici su glasali za redefiniciju jednog od najvažnijih temeljnih mjerenja u cijeloj astronomiji, a to je srednja udaljenosti između Sunca i Zemlje.

Slijedećeg puta kada vas petogodišnjak upita koliko je Sunce udaljeno, znajte da imate jednoglasnu podršku Međunarodne astronomske unije (IAU) pri jasnom i pouzdanom odgovoru: 149,597,870,700 metara.

IAU je u kolovozu glasala za promjenu udaljenosti nazvanu astronomska jedinica (AU) u jednostavan stari broj. Prije toga je jedinica bila definirana kružnom jednadžbom koja je bila loša za precizne izračune i laičko razumijevanje.

Prema stranici s novostima časopisa Priroda (Nature), određeno je da će udaljenost biti „radijus neuznemirene kružne Newtonove orbite oko Sunca čestice koja ima beskrajno malu masu i kreće se prosječnim gibanjem od 0.01720209895 radijana po danu (poznata kao Gaussova konstanta).“

Uz to što ovo sada pričinjava nepotrebnu poteškoću profesorima astronomije, ova se definicija u stvari ne slaže s općom relativnošću. Korištenjem stare definicije, vrijednost AU bi se mijenjala ovisno o lokaciji promatrača u sunčevom sustavu. Ako bi promatrač na Jupiteru koristio staru definiciju kako bi izračunao razdaljinu između Zemlje i Sunca, mjerenje bi variralo od onog sa Zemlje za oko 1000 metara.

Nadalje, Gaussova konstanta ovisi o masi Sunca, a s obzirom da ono gubi svoju masu dok zrači energiju, vrijednost AU se mijenjala u skladu s time.

Astronomi nisu odredili nejasniju i indirektniju definiciju samo zbog svoje zabave. Prije pojave letjelica i radara, nije postojala metoda za određivanje izravne mjere udaljenosti između Zemlje i Sunca.

Zemljina je orbita oko Sunca elipsastog oblika i njezina udaljenost od Sunca varira od oko 147 milijardi do oko 152 milijarde metara.

http://matrixworldhr.com/2012/09/23/nova-udaljenost-izmedu-zemlje-i-sunca-odredena-glasovanjem/

Ехаа, што направиле вашите научници лудаци? Се договориле, ајде ќе биде средна далечина.
Што е промашено, жити се? На 150 мил км, промашување од 1 км за тебе е грешка? И уште не ми одговори за "вода замрзнува во вакуум", ти текнува? Твое беше видеото и целосно е неточно!
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.755
Поени од реакции
7.951
Што е промашено, жити се? На 150 мил км, промашување од 1 км за тебе е грешка? И уште не ми одговори за "вода замрзнува во вакуум", ти текнува? Твое беше видеото и целосно е неточно!
Не зафркавај. Тој не знае дали планетите имаат фази (а не знае бидејќи не ни погледнал низ телескоп, ама затоа „знае“ дека има фирмамент и дека не може да се оди во Вселената и дека Земјата е рамна плоча опкружена од сите страни со леден ѕид и дека не постои гравитација итн.), па твоите прашања ќе ги одговорел.

Му ја најдов и симпатијата Tила Текила.

Tila Tequila Truly Believes the Earth Is Flat and Won’t Stop Yelling About It on Twitter


http://observer.com/2016/01/tila-tequila-truly-believes-the-earth-is-flat-and-wont-stop-yelling-about-it-on-twitter/
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.662
Поени од реакции
34.962
Не зафркавај. Тој не знае дали планетите имаат фази (а не знае бидејќи не ни погледнал низ телескоп, ама затоа „знае“ дека има фирмамент и дека не може да се оди во Вселената и дека Земјата е рамна плоча опкружена од сите страни со леден ѕид), па твоите прашања ќе ги одговорел.

Му ја најдов и симпатијата Tила Текила.

Tila Tequila Truly Believes the Earth Is Flat and Won’t Stop Yelling About It on Twitter


http://observer.com/2016/01/tila-tequila-truly-believes-the-earth-is-flat-and-wont-stop-yelling-about-it-on-twitter/
Оваа изгледа само по кревети и подови се влечи, па затоа и рамна и се гледа :pusigo::sekcza:
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Што е промашено, жити се? На 150 мил км, промашување од 1 км за тебе е грешка? И уште не ми одговори за "вода замрзнува во вакуум", ти текнува? Твое беше видеото и целосно е неточно!
Нигде во природата, универзумот, музиката итн. нема промашувања, све е хармонија и совршено што го докажува единиот креатор. Златното ратио, Ф - 1.618 го има насекаде, во телото на човекот, во рибите, во цвеќињата итн. што само го докажува дека креатор на све на овој свет и на самата земја и универзаумот е еден, а тоа е Господ Бог.

Вие сите овие знаци и докази ги гледате секојдневно и затоа како што пишува светото писмо нема да имате оправдување за негирање на креаторот.

Римјаните 1 - 20

20.Она што кај Бог е невидливо, имено Неговата вечна моќ и божествена природа, можат јасно да се согледаат уште од создавањето на светот и да се разберат преку се што е создадено. Затоа нема оправдување за оние што немаат почит спрема Бог.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.711
Поени од реакции
6.868
Зоте, не им верувај на математиките, глупости на НАСА се тоа.
Јас поише на Тила Текила би се ослонил.
Почнуваш да ги прескокнуеш прашањата. Мене ми е многу интересно прашањето што неколку пати го одбегнуваш, како се можни поларни ноќи со месеци на некои делои од плочата. Дај некое видео од тоа.
Сериозно, Тила Текила може да си дозволи секаква глупост. Ретко кој не би и го бапнал. Тебе не те разбирам
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.086
Поени од реакции
19.971
Само кастрација за таквите дебили како ЗОТЕ. Да не се размножуваат и да не го расипуваат gene pool.
Нема потреба од кастрација. Госпо е свесен дека креирал еретици кои веруваат во реинкарнација, рамна Земја и фирмвери, па затоа ќе се погрижи тие еретици никогаш да не се оженат/размножат.
 
Т

Триптико

Гостин
Нигде во природата, универзумот, музиката итн. нема промашувања, све е хармонија и совршено што го докажува единиот креатор. Златното ратио, Ф - 1.618 го има насекаде, во телото на човекот, во рибите, во цвеќињата итн. што само го докажува дека креатор на све на овој свет и на самата земја и универзаумот е еден, а тоа е Господ Бог.

Вие сите овие знаци и докази ги гледате секојдневно и затоа како што пишува светото писмо нема да имате оправдување за негирање на креаторот.

Римјаните 1 - 20

20.Она што кај Бог е невидливо, имено Неговата вечна моќ и божествена природа, можат јасно да се согледаат уште од создавањето на светот и да се разберат преку се што е создадено. Затоа нема оправдување за оние што немаат почит спрема Бог.
Не туку ми читај Ден Браун "математики" :pos: Не постои доказ дека секаде го има тој сооднос. А што е најсмешно, на самиот почеток е "математичка финта", а не правило. Како пример само:
- Партенон во Атина го нема тоа "ратио" целосно
- Пирамидите во Африка исто немаат
- онаа школката што ја ставаат како основен пример е целосно промашена
Сакаш уште примери или ќе веруваш во измама од пред 150 години? ;)
Да не заборавам. Ф :tapp: не е 1.618, туку 1.6180339887... продолжува понатаму бесконечно. Нема шанса нешто природно да го има овој однос на своите делови. Природното има конечен однос на страни, не бесконечна децимала. Ти си висок, да речеме, 175 цм. Не си 175.1234567891234656..... Така? :facepalm:
 
Последно уредено од модератор:
Член од
12 март 2009
Мислења
19.814
Поени од реакции
15.739
https://www.facebook.com/events/574222986073852/

[DOUBLEPOST=1457390609][/DOUBLEPOST]
Зоте, не им верувај на математиките, глупости на НАСА се тоа.
Јас поише на Тила Текила би се ослонил.
Почнуваш да ги прескокнуеш прашањата. Мене ми е многу интересно прашањето што неколку пати го одбегнуваш, како се можни поларни ноќи со месеци на некои делои од плочата. Дај некое видео од тоа.
Сериозно, Тила Текила може да си дозволи секаква глупост. Ретко кој не би и го бапнал. Тебе не те разбирам
нека даде Тила на Рамно, може и на керамички плочки илио бетон,.. ќе преминам во поборници на Рамна земја..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom